Znani Polacy, którzy odeszli w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl
Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła 1 stycznia 2024
Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła 1 stycznia 2024
wideo 2/10
Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła 1 stycznia 2024

Jak co roku 1 i 2 listopada, w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki, wspominamy zmarłych. Wśród tych, którzy odeszli w ciągu minionych dwunastu miesięcy, są artyści, naukowcy, pisarze, politycy i dziennikarze. Żegnali ich bliscy, przyjaciele, współpracownicy, a także ludzie pełni uznania i szacunku dla ich dokonań.

Hanna Gucwińska (1932-2023)

Hanna Gucwińska zmarła 12 listopada 2023 roku w wieku 91 lat. Była zootechniczką znaną z kultowego programu telewizyjnego "Z kamerą wśród zwierząt", który prowadziła z mężem Antonim Gucwińskim, długoletnim dyrektorem wrocławskiego zoo. W czasach PRL Hanna Gucwińska przez cztery kadencje zasiadała w Wojewódzkiej Radzie Narodowej, między 2001 a 2005 rokiem była posłanką na Sejm IV kadencji z ramienia SLD-UP.

Wrocławski ogród zoologiczny w tekście poświęconym zmarłej podkreślił, że "pokolenia uczyły się od niej miłości do zwierząt". Wspomnienie Hanny Gucwińskiej opublikował również prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. "Przez lata program 'Z kamerą wśród zwierząt', który prowadziła, uczył nas wrażliwości wobec naszych 'braci mniejszych'. Będzie nam jej ogromnie brakować" - napisał.

ZOBACZ TEŻ: Odeszli w minionym roku - aktorzy, muzycy, pisarze, politycy

Maciej Damięcki (1944-2023)

Maciej Damięcki zmarł 17 listopada 2023 roku w wieku 69 lat. Był aktorem filmowym i teatralnym znanym z występów w takich filmach, jak "Rozmowy kontrolowane", "Ludzie z pociągu", "Rzeczpospolita babska" czy "Ciało". Widzowie zapamiętali go również z ról w serialach "Stawka większa niż życie", "Chłopi", "Ekstradycja", "Plebania", "Bulionerzy" i "M jak Miłość".

Syn Macieja Damięckiego, Mateusz Damięcki po śmierci aktora zamieścił w mediach społecznościowych jego zdjęcie z krótkim podpisem: "Pa, Tato". Z kolei córka zmarłego, Matylda Damięcka udostępniła na swoich profilach w mediach społecznościowych rysunek przedstawiający ojca z dołączonym tekstem: "Pa, Tatku".

Paweł Huelle (1957-2023)

Prozaik, dramaturg, felietonista i wykładowca Paweł Huelle zmarł 27 listopada 2023 roku w wieku 66 lat. Większość swej twórczości poświęcił rodzinnemu miastu - Gdańskowi. Napisał między innymi książki "Castorp", "Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala", "Opowiadania na czas przeprowadzki", "Pierwsza miłość i inne opowiadania" czy "Weiser Dawidek". Największą popularność przyniosła mu ta ostatnia powieść, została przełożona na wiele języków.

Paweł Huelle spoczął na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. - O wielkości straty, jaką poniosła kultura, o wielkości, jaką poniósł Gdańsk, nikogo nie muszę przekonywać. (...) Najtrudniej pogodzić się z faktem, że nic już nie napisze. A tyle miał historii do opowiedzenia - mówiła prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz podczas uroczystości pogrzebowych.

Elżbieta Sommer (1936-2023)

Elżbieta Sommer odeszła 7 grudnia 2023 roku. Miała 87 lat. Jako prezenterka przez kilkadziesiąt lat przedstawiała prognozę pogody w Telewizji Polskiej, z którą związana była w latach 1957-2004. Wielu widzów zapamiętało ją jako "Chmurkę". Jej pseudonim został uwieczniony w tekście przeboju "Stan pogody", w którym Anna Jurksztowicz śpiewa: "Może tak już dziś do Chmurki wysłać list".

Elżbieta SommerJakub Grelowski/PAI/PAP

Prezenter Jarosław Kret, wspominając w rozmowie z "Faktem" Elżbietę Sommer, przyznał, że prezenterka "naprawdę wiedziała, o czym mówi". - To była stara dobra szkoła. Bardzo miło ją wspominam, to była profesjonalistka, wykształcona meteorologicznie - podkreślał Kret.

Ewa Wanat (1962-2023)  

Ewa Wanat, ceniona dziennikarka radiowa i telewizyjna oraz autorka książek, zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 61 lat. Karierę w mediach rozpoczęła od współpracy z Radiem S Poznań. W późniejszym czasie była też związana z "Gazetą Wyborczą", poznańskim oddziałem TVP i Radiem Plus. W latach 2003-2012 była redaktorką naczelną radia TOK FM, a następnie od 2013 do 2015 roku radia RDC.  

Ewa WanatIreneusz Sobieszczuk/PAP

"Bywała kontrowersyjna, zawsze charyzmatyczna. Sojuszniczka mniejszości i bardzo dobry człowiek" - tak Ewę Wanat opisał dziennikarz Marcin Wojciechowski. "Robiła świetne radio, napisała kilka ważnych książek, wspaniale prowadziła rozmowy na żywo i na antenie. Umiała słuchać, umiała mówić, umiała się bawić. Była nieustraszona. I miała dobre serce" - oceniła reporterka Katarzyna Surmiak-Domańska. Filozof Tomasz Stawiszyński określił zmarłą mianem "niepowtarzalnej" i "niezwykłej". "Chciałbym tu użyć mnóstwa patetycznych słów, ale wiem, że by mnie za to od razu - w swoim stylu - zbeształa" - dodał w treści pożegnalnego wpisu w mediach społecznościowych. 

Zofia Merle (1938-2023)

Zofia Merle zmarła 13 grudnia 2023 roku w wieku 85 lat. Była aktorką związaną między innymi z Teatrem Dramatycznym, Teatrem Komedia i Teatrem "Scena Prezentacje". Popularność przyniosły jej drugoplanowe role komediowe w produkcjach Stanisława Barei ("Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?", "Miś", "Alternatywy 4", "Zmiennicy"). Zagrała też wiele ról filmowych u takich reżyserów, jak Andrzej Barański, Jerzy Antczak, Kazimierz Kutz, Sylwester Chęciński, Łukasz Wylężałek, Andrzej Kondratiuk, Janusz Kondriatiuk. Stworzyła wiele znakomitych kreacji filmowych. Grała też w serialach, m.in. w "Na dobre i na złe" i w "Klanie".

Zofia MerleJacek Turczyk/PAP

Zofia Merle została pochowana na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. "Ze smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Zofii Merle-Mayzel, artystki niepospolitej wiary, obdarzonej wyjątkowymi przymiotami talentu i radości życia. W jej osobie żegnamy jedną z gwiazd teatrów warszawskich, począwszy od teatru STS, a także wybitną i bezpretensjonalną postać ze środowiska artystów scen i filmu" - napisał ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz w liście odczytanym podczas pogrzebu.

Ks. Wiesław Niewęgłowski (1941-2023)

Ksiądz Wiesław Niewęgłowski, znany kapłan, autor książek i wykładowca uniwersytecki, zmarł 14 grudnia 2023 roku. W pamięci zapisał się przede wszystkim za sprawą wieloletniej posługi i działalności na rzecz środowisk twórczych. To z jego inicjatywy powstały Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej i Duszpasterstwo Środowisk Twórczych. Wykładał m.in. na Akademii Teatralnej w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Papieskim Wydziale Teologii w Warszawie. Pełnił też funkcję szefa programów katolickich w TVP/TVP Info.

ks. Wiesław NiewęgłowskiPaweł Kula/PAP

"Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie" - tymi słowami pożegnał księdza rzecznik prasowy Archidiecezji Warszawskiej. Warszawska ASP opublikowała z kolei oświadczenie, w którym przekazała, że "z żalem przyjmuje" informację o odejściu księdza Niewęgłowskiego. Duchownego opisała jako "przyjaciela uczelni".

Katarzyna Gonera (1960-2023)

Sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku Katarzyna Gonera zmarła 15 grudnia 2023 roku w wieku 63 lat. Była sędzią przez 36 lat, na stanowisko sędziego SN została powołana w 2000 roku. Orzekała w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Jak przypominał Sąd Najwyższy w komunikacie, w stan spoczynku przeszła na początku listopada ubiegłego roku.

Katarzyna Gonera Leszek Szymański/PAP

Adwokat Michał Wawrykiewicz podkreślił w mediach społecznościowych, że zmarła była "wspaniałą, mądrą i empatyczną prawniczką, wzorem rzetelności sędziowskiej". "Bardzo mocno przeżywała bezprawny zamach na polskie sądownictwo w ostatnich latach" - napisał na platformie X Wawrykiewicz, dodając, że Gonera "była zaangażowana w działania Komitetu Obrony Sprawiedliwości KOS".

Izabella Cywińska (1935-2023)

Izabella Cywińska zmarła 23 grudnia 2023 roku w wieku 88 lat. Była pierwszą minister kultury w wolnej Polsce oraz reżyserką teatralną i filmową. Pełniła funkcję dyrektorki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Ateneum w Warszawie. Wyreżyserowała między innymi serial "Boża podszewka" oraz była autorką książki wspomnieniowej "Dziewczyna z Kamienia".

Izabella CywińskaAndrzej Rybczyński/PAP

Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu, pożegnał Izabellę Cywińską wpisem, w którym nazwał ją "Wielką Damą polskiego teatru". "Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju" - napisał w mediach społecznościowych. Ówczesny minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz przekazał, że zmarła całe życie oddana była polskiej kulturze. Jak napisał, Cywińska była "odważną obrończynią wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotową poświadczyć to osobistą odwagą".

Prof. Wojciech Łączkowski (1933-2023)  

30 grudnia 2023 roku, w wieku 90 lat, zmarł profesor Wojciech Łączkowski, prawnik, profesor nauk prawnych, adwokat, były sędzia Trybunału Konstytucyjnego i przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. 

Prof. Wojciech ŁączkowskiJakub Kaczmarczyk/PAP

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którego w latach 1981-1982 Wojciech Łączkowski był prorektorem, określił profesora mianem "człowieka ogromnej wiedzy i kultury". "Z chwilą śmierci profesora polska nauka prawa poniosła wielką stratę" - oceniła uczelnia. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, na którym Łączkowski w przeszłości wykładał, opisał go z kolei jako "wybitnego uczonego i nauczyciela akademickiego".  

Iwona Śledzińska-Katarasińska (1941-2024)

Iwona Śledzińska-Katarasińska zmarła 1 stycznia po walce z ciężką chorobą, dwa dni przed swoimi 83. urodzinami. Była osobą najdłużej zasiadającą nieprzerwanie w Sejmie - od pierwszej do dziewiątej kadencji. Związana z Platformą Obywatelską, startowała także w wyborach z 2023 roku, jednak nie zdobyła mandatu. Od lat 80. działała w opozycji, była internowana w stanie wojennym. 

Iwona Śledzińska-KatarasińskaLeszek Szymański/PAP

Pożegnał ją m.in. premier Donald Tusk. "Przyjaciółka, mądra i bardzo dzielna posłanka. Kiedy jesienią pytałem Ją o zdrowie, powiedziała z właściwym Jej poczuciem humoru, że nigdzie się nie wybiera. 'Dopóki nie wygramy' - dodała. Nie byłoby tego zwycięstwa bez Ciebie, Iwonko" - napisał.

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska (1951-2024)

1 stycznia 2024 roku, po długiej walce z chorobą, zmarła prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, polska lekarka, profesor nauk medycznych, specjalistka chorób wewnętrznych zaangażowana w popularyzację wiedzy o zdrowym żywieniu. Szerszej publiczności profesor znana była za sprawą występów w licznych audycjach radiowych i programach telewizyjnych, m.in. w "Wiem, co jem" w TVN Style, gdzie nazywano ją Profesor Zdrówko.

"Małgosiu, smutno mi i pusto bez Ciebie" - napisała po śmierci Kozłowskiej-Wojciechowskiej prowadzącą "Wiem, co jem" Katarzyna Bosacka. "Do kogo teraz zadzwonię z prośbą o radę?" - dodała dziennikarka.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski (1956-2024)

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł 9 stycznia w wieku 67 lat po walce z nowotworem. - To był człowiek, który przez całe lata dostawał cięgi za to, że sprzeciwiał się niesprawiedliwości i piętnował przejawy zła, także w instytucji, do której sam należał i którą sam reprezentował - wspominał duchownego Maciej Gutowski, autor cyklu reportaży "Bielmo".

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-ZaleskiŁukasz Gągulski/PAP

Święcenia kapłańskie Isakowicz-Zaleski przyjął w 1983 roku. W czasie studiów związał się z demokratyczną opozycją. W 1987 roku był jednym z założycieli Fundacji im. Brata Alberta, pomagającej osobom z niepełnosprawnością intelektualną. W 2007 roku napisał głośną książkę "Księża wobec bezpieki. Na przykładzie archidiecezji krakowskiej", poświęconą problematyce inwigilacji duchowieństwa katolickiego przez peerelowską Służbę Bezpieczeństwa. Był rzecznikiem osób, które w dzieciństwie doświadczyły wykorzystywania seksualnego ze strony osób duchownych. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Janusz Majewski (1931-2024)

Janusz Majewski zmarł 10 stycznia 2024 r. Reżyser, scenarzysta, pisarz i wykładowca akademicki miał 92 lata. W ciągu ponad 60-letniej kariery zrealizował m.in. filmy "Zazdrość i medycyna", "Zaklęte rewiry", "Lekcja martwego języka", "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię", "Lokis. Rękopis profesora Wittembacha", "C.K. Dezerterzy", "Złoto dezerterów", "Mała matura 1947" oraz "Czarny mercedes" czy serial "Królowa Bona". Jego ostatnia produkcja, obraz "Jazz Outsider", miała premierę w 2022 roku. Prywatnie Majewski był mężem wybitnej fotografki Zofii Nasierowskiej.

Janusz MajewskiLeszek Szymański/PAP

Stowarzyszenie Filmowców Polskich pożegnało Majewskiego, opisując go jako "jednego z najbardziej znanych, cenionych i popularnych polskich reżyserów filmowych". "Ogromnie cenił sobie spotkania z publicznością, która kochała go i tłumnie odwiedzała projekcje jego filmów i retrospektywy" - dodano w treści wystosowanego po śmierci artysty oświadczenia.

Ewa Podleś (1952-2024)  

Po ciężkiej chorobie, 19 stycznia 2024 roku, zmarła Ewa Podleś. W trakcie kilkudziesięcioletniej kariery ceniona śpiewaczka operowa miała okazję występować na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata. Śpiewała m.in. w La Scali w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Teatro Liceo w Barcelonie, Carnegie Hall w Nowym Jorku, Wigmore Hall w Londynie, Theatre des Champs Elysees w Paryżu, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej czy w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Dysponowała jednym z najrzadszych rodzajów głosu - kontraltem.  

Ewa PodleśTomasz Gzell/PAP

Żegnając śpiewaczkę, Opera Narodowa w Warszawie określiła ją mianem "primadonna assoluta" i "kontralt wszech czasów". "Była artystką wyjątkową. Zdumiewała jej charakterystyczna, ciemna barwa głosu, olśniewająca łatwość koloratury i głębia interpretacji aktorskiej. (...) Świat doceniał Jej wyjątkowość. Była oklaskiwana na niemal wszystkich kontynentach" - dodano.  

Tomasz Komenda (1977-2024)

Tomasz Komenda zmarł 21 lutego w wieku 46 lat w wyniku długiej choroby. Mężczyzna spędził w więzieniu 18 lat za zbrodnię, której nie popełnił. W 2004 roku został niesłusznie skazany na 25 lat pozbawienia wolności za zgwałcenie i zabójstwo 15-letniej dziewczyny. W marcu 2018 roku został warunkowo zwolniony z więzienia i wyszedł na wolność po 18 latach. 16 maja 2018 roku Sąd Najwyższy go uniewinnił. W 2021 roku sąd przyznał Komendzie łącznie ponad 12,8 miliona złotych zadośćuczynienia i odszkodowania za niesłuszne skazanie.

Tomasz KomendaKrzysztof Świderski/PAP

- Był bardzo spokojnym, bardzo wrażliwym człowiekiem, przynajmniej tak zapamiętałem. On chciał już zapomnieć o całej historii - wspominał Komendę jego pełnomocnik, prof. Zbigniew Ćwiąkalski. - Wydawało się w pewnym momencie, że pieniądze umożliwią mu normalne funkcjonowanie, założenie rodziny, ale, jak to niestety czasami w życiu bywa, skończyło się tragicznie - dodał.

ZOBACZ TEŻ: Sprawa Tomasza Komendy. Kalendarium zbrodni, której nie popełnił

Marcin Bronikowski (1968-2024)  

Marcin Bronikowski, znany śpiewak operowy, zmarł nagle 29 lutego 2024 roku w trakcie podróży do Albanii. Miał 55 lat. Występował na najbardziej znanych scenach operowych świata, w tym w Gran Teatro La Fenice w Wenecji, Deutsche Oper w Berlinie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Narodowej Operze w Atenach czy Narodowej Operze w Szanghaju. Jego głos doceniono szeregiem nagród. 

Marcin BronikowskiAndrzej Rybczyński/PAP

- Był wybitnym talentem, o pięknym lirycznym głosie, a ponadto człowiekiem niezwykle skromnym i sympatycznym, przez co bardzo lubianym - opisał Bronikowskiego krytyk i publicysta muzyczny Jacek Marczyński. - Jego śmierć jest zdecydowanie przedwczesna - dodał.

Prof. Michał Matysiak (1953-2024)

Na początku marca zmarł profesor Michał Matysiak, pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy od lat związany z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. "Całe jego życie lekarza, wybitnego fachowca, toczyło się wśród najmłodszych pacjentów, których leczył w bardzo trudnych przypadkach chorób onkologicznych" - opisała na swojej stronie WOŚP.

Prof. Michał MatysiakTVN24

Warszawski Uniwersytet Medyczny, z którym profesor Matysiak współpracował, opisał zmarłego w notce pożegnalnej jako "lekarza z powołania", "cenionego pediatrę", "oddanego onkologa i hematologa dziecięcego", "wspaniałego nauczyciela akademickiego" oraz "wychowawcę wielu pokoleń lekarzy". "Prof. Michał Matysiak był doskonałym lekarzem i specjalistą pediatrii oraz hematologii i onkologii dziecięcej, w pełni oddany pacjentom, z uporem i skutecznie walczący o poprawę ich losu i rokowania w ciężkiej chorobie" - napisał w swoim wspomnieniu portal hematoonkologia.pl.

Tomasz Łubieński (1938-2024)

Tomasz Łubieński - prozaik, dramaturg, eseista, tłumacz, autor sztuk teatralnych i książek - zmarł 15 marca w wieku 85 lat. Urodzony w Warszawie, studiował historię i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i już podczas studiów publikował w "Twórczości" i "Współczesności". W latach 70. pracował w tygodniku "Kultura", był współzałożycielem czasopisma "Res Publica". Publikował w czasopismach emigracyjnych "Aneks" i "Zeszyty Literackie".

Tomasz ŁubieńskiAndrzej Rybczyński/PAP

W 1978 roku ukazała się głośna książka Łubieńskiego - tom esejów "Bić się czy nie bić", poświęcony rozważaniom o sensie polskich powstań narodowych. Ta książka otwiera cykl dzieł Łubieńskiego, w których autor stawia pytania o kształt polskiej pamięci historycznej i polski patriotyzm. W książce "Ani tryumf, ani zgon" Łubieński polemizował z mitem powstania warszawskiego, pokazując błędy dowództwa AK, a także cenę, jaką Warszawa zapłaciła za powstanie. W książce "1939. Zaczęło się we wrześniu" stawia natomiast pytania o to, czy polskie państwo przygotowane było do wojny.

Maria Chwalibóg (1933-2024)  

Maria Chwalibóg, aktorka filmowa i teatralna, zmarła 15 marca 2024 r. W pamięci widzów zapisała się m.in. za sprawą występów w filmach "Kobieta samotna", "Poszukiwany, poszukiwana" czy "Carte blanche". Zagrała również w "Matce Joannie od Aniołów", "Brunecie wieczorową porą", "07 zgłoś się" i "Plebanii". Występowała na deskach teatrów w Białymstoku, Bydgoszczy, Koszalinie, Łodzi i Warszawie. Chętnie grała też w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia i spektaklach Teatru Telewizji. Prywatnie Chwalibóg była żoną aktora Marka Bargiełowskiego, który zmarł w 2016 roku. 

Specjalistyczny portal filmpolski.pl opisał ją po śmierci jako aktorkę "znakomitą". Związek Artystów Scen Polskich określił ją z kolei mianem "wybitnej". "Najszczersze kondolencje. Niech spoczywa w spokoju" - napisał ZASP.

Ernest Bryll (1935-2024)

17 marca zmarł Ernest Bryll. Miał 89 lat. W ciągu całego życia podejmował się wielu zajęć. Był poetą, prozaikiem, dramaturgiem, tłumaczem, krytykiem filmowy, dziennikarzem i dyplomatą. Największą rozpoznawalność i estymę przynosiły mu wiersze. Zadebiutował w 1958 roku utworem "Wigilie wariata". Łącznie opublikował prawie 40 tomów, w tym "Autoportret z bykiem", "Sztuka stosowana", "Mazowsze", "Czasem spotykam siebie" i "Adwent". Mimo że nie było to jego zamiarem, Bryll stał się też autorem tekstów kilku popularnych piosenek, m.in. "Psalmu stojących w kolejce", który stał się przebojem Karnawału Solidarności w latach 1980-81. Jego utwory śpiewali m.in. Maryla Rodowicz, Halina Frąckowiak, Stan Borys i Jerzy Połomski. Jego teksty wykonywali również Skaldowie, 2 plus 1 oraz Myslovitz. 

Ernest BryllRafał Guz/PAP

Stowarzyszenie RWE im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego opisało Ernesta Brylla jako "wybitnego poetę i wielkiego pisarza". "Bogaty i nietuzinkowy dorobek kulturalny Ernesta Brylla (...) uczynił go ważną postacią oraz inspiracją dla współczesnych pokoleń" - napisało na swojej stronie miasto Gdynia, którego Bryll był honorowym obywatelem.

Leszek Długosz (1941-2024)  

Leszek Długosz, poeta, aktor, pieśniarz i współtwórca kabaretu Piwnica Pod Baranami w Krakowie, zmarł 23 marca. Odszedł w wieku 82 lat, po walce z nowotworem. Członkiem słynnego kabaretu Długosz pozostawał w latach 1965-1978. W późniejszym czasie wydał kilkanaście tomików poezji oraz płytę w języku francuskim. Występował z recitalami w kraju i za granicą, publikował felietony w "Czasie Krakowskim" i prowadził audycje w Radiu Kraków. Wraz z Krzysztofem Magowskim zrealizował w TVP cykl poświęcony poezji – "Literatura według Długosza". 

Leszek DługoszWojciech Olkuśnik/PAP

Wspominając zmarłego, obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami Bogdan Micek ocenił, że to dzięki osobom takim jak on "poezja jest sztuką wysoką". - To był ktoś, kto na kulturę nie tylko Krakowa wywarł wielki wpływ - stwierdził Józef Opalski, teatrolog i muzykolog, który od lat przyjaźnił się z Długoszem.

Stanisława Ryster (1942-2024)

Stanisława Ryster zmarła pod koniec marca w wieku 81 lat. Była legendarną prezenterką telewizyjną, znaną z teleturnieju "Wielka gra", który prowadziła przez ponad 30 lat. - Mama żyła po swojemu i żyła tak, jak chciała. Była samodzielna, samowystarczalna - mówiła podczas ceremonii pogrzebowej jej córka Marta.

Stanisława RysterJan Bogacz/PAP

Ryster urodziła się we Lwowie. Pracę w telewizji rozpoczęła w 1966 roku, początkowo prowadząc programy i teleturnieje młodzieżowe. Z "Wielką grą" związana była od 1975 do 2006 roku. W 1998 roku otrzymała nagrodę Super Wiktor dla osobowości telewizyjnej za całokształt twórczości.

Tadeusz Stankiewicz (1930-2024)

Tadeusz Stankiewicz zmarł 5 kwietnia 2024 roku. Miał 93 lata. Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, w czasie okupacji wraz z matką i siostrą uczestniczył w zorganizowanej przez ojca leśnika akcji ukrycia i żywienia około sześćdziesięciu Żydów oraz opieki nad nimi w leśnictwie Głodno koło Opola Lubelskiego. - Kiedy Niemcy utworzyli getto w Opolu Lubelskim (...) i zaczęli prowadzić politykę eksploatacyjną, rabunkową w zasadzie, przez wycinanie lasów, roboty leśne, (...) wtedy ojciec wymyślił sposób pomocy dla Żydów - wspominał w wywiadzie dla Muzeum POLIN.

Tadeusz StankiewiczAdam Guz/PAP

Tadeusz Stankiewicz został odznaczony Medalem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata (2000), a także Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) oraz Medalem "Pro Patria" (2017).

Zofia Kucówna (1933-2024)

Zofia Kucówna zmarła 6 kwietnia w wieku 90 lat. Była aktorką, pedagożką i pisarką. Znana była m.in. z ról w filmach "Wiano" Jana Łomnickiego, "Spirala" Krzysztofa Zanussiego i "Deszczowy lipiec" Leonarda Buczkowskiego, a także z seriali "Egzamin z życia" i "Dom nad rozlewiskiem". Występowała również w teatrach oraz znana była jako wykonawczyni piosenek m.in. z Kabaretu Starszych Panów i Agnieszki Osieckiej.

Zofia KucównaKrzysztof Wellman/Afa Pixx/PAP

- Podziwialiśmy ją jako zjawisko, takie zupełnie jakby z innej planety, ona była tak różna od wszystkich aktorów swojego pokolenia i tak daleka od stereotypu aktorki, gwiazdy, którą była przecież - wspominał ją reżyser Krzysztof Zanussi.

Prof. Zbigniew Mikołejko (1951 -2024)

Profesor Zbigniew Mikołejko zmarł 14 kwietnia w wieku 72 lat. Był filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Urodzony w 1951 roku w Lidzbarku Warmińskim, studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Zawodowo związany był z Instytutem Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Kierował istniejącym tam Zakładem Badań nad Religią, wykładał też na innych polskich uczelniach. Na koncie miał około tysiąca publikacji, wydanych w dziewięciu językach. Wśród najważniejszych książek są takie tytuły, jak "Elementy filozofii", "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa", "Żywoty świętych poprawione" i "We władzy wisielca". W 2013 r. ukazał się wywiad rzeka z profesorem pt. "Jak błądzić skutecznie". W 2014 roku został odznaczony srebrnym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Prof. Zbigniew MikołejkoStach Leszczyński/PAP

Prof. Andrzej Rychard pisał na stronie Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, że "prof. Mikołejko był prawdziwym intelektualistą, który potrafił połączyć niezależność i nieraz bardzo silną krytyczność oglądu, także wobec rozmaitych przejawów życia społecznego i politycznego, z byciem dobrym dla ludzi".

Prof. Jadwiga Staniszkis (1942-2024)

Jadwiga Staniszkis - socjolożka, politolożka, profesor nauk humanistycznych, wykładowczyni akademicka i publicystka - zmarła 15 kwietnia w wieku 81 lat. W swojej pracy naukowej zajmowała się m.in. kwestiami związanymi z transformacją, teorią realnego socjalizmu, instytucjonalizacją postkomunistycznego porządku i globalizacją.

Związana była z opozycją demokratyczną w PRL, m.in. jako ekspert Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, a po zawarciu Porozumień Sierpniowych - jako doradca Solidarności. Po wprowadzeniu stanu wojennego wykładała we Wszechnicy Solidarności i publikowała w prasie podziemnej.

Prof. Jadwiga StaniszkisBartłomiej Zborowski/PAP

W ciągu ostatnich lat często komentowała bieżącą sytuację polityczną. Jako felietonistka i publicystka była związana m.in. z tygodnikiem "Wprost" i "W Sieci". W październiku 2023 roku w rozmowie z "Wprost" córka socjolożki Joanna Staniszkis poinformowała, że jej matka jest "ciężko chora, cierpi na alzheimera, więc kontakt z nią jest mocno utrudniony, nie mówi".

Po śmierci profesor Staniszkis zwracano uwagę, że "zawsze trochę szła pod prąd", prezentując niezależne podejście w analizach i komentarzach. Choć po 2007 roku wspierała Prawo i Sprawiedliwość i deklarowała polityczną sympatię do Jarosława Kaczyńskiego, zdarzało jej się krytykować działania tej partii.

Jacek Zieliński (1946-2024)  

Jacek Zieliński, kompozytor, trębacz, skrzypek oraz jeden z członków zespołu Skaldowie, zmarł 6 maja. Muzyk odszedł w wieku 77 lat, po walce z chorobą nowotworową. Pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Grupa, którą współtworzył, zapisała się w historii polskiej muzyki za sprawą hitów takich, jak "Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał", "Prześliczna wiolonczelistka" czy "Z kopyta kulig rwie".

Jacek ZielińskiJacek Bednarczyk/PAP

"Wspaniały człowiek i artysta" - tak Zielińskiego wspominał Krzysztof Cugowski. "Jestem zaszczycony, że mogłem wystąpić z tym legendarnym zespołem i zaśpiewać z panem Jackiem niecały rok temu w Krakowie. Skaldowie, jesteście legendą!" - podkreślił po śmierci artysty Ralph Kaminski. "Jacku, dziękujemy za twoją wrażliwą duszę, wspaniałą muzykę, za Skaldów i za te wszystkie wspomnienia" - napisał zespół Lombard.

Jan Ptaszyn Wróblewski (1936-2024)  

7 maja, w wieku 88 lat, zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski, polski jazzman, saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, autor programów radiowych i telewizyjnych. W ciągu trwającej blisko siedem dekad kariery muzyk współpracował z takimi artystami, jak Krzysztof Komeda, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak czy Andrzej Kurylewicz. Grał między innymi w Sekstecie Komedy, radiowym rozrywkowym zespole Jerzego Miliana, zespołach Extra Ball i Made In Poland oraz w kwintecie Andrzeja Kurylewicza. Od 1970 roku nieprzerwanie prowadził w radiowej Trójce cotygodniowy magazyn "Trzy kwadranse jazzu". 

Jan Ptaszyn WróblewskiMirosław Trembecki/PAP

- Nie jest to łatwy dzień dla środowiska jazzowego w Polsce - powiedział o dniu śmierci Jana Ptaszyna Wróblewskiego kompozytor i pianista jazzowy Włodek Pawlik. - Ptaszyn jest ikoną, legendą, jednym z tych muzyków jazzowych, którzy dawali podwaliny pod popularność jazzu w Polsce - stwierdził artysta. Podkreślił, że "zostawił po sobie wiele wspaniałych dzieł, ale także wiele dobra". - Był człowiekiem o gołębim sercu - dodał.   

Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024)

Jan A.P. Kaczmarek zmarł 21 maja. Kompozytor odszedł w wieku 71 lat, po długiej i ciężkiej chorobie. Był autorem muzyki do takich filmów, jak między innymi "Całkowite zaćmienie" i "Plac Waszyngtona" Agnieszki Holland, "Hania" Janusza Kamińskiego, "Horsemen - jeźdźcy Apokalipsy" Jonasa Akerlunda, "Aż po grób" Aarona Schneidera, "Dzieci Ireny Sendlerowej" Johna Kenta Harrisona czy "Marzyciel" Marca Forstera. Za kompozycję do ostatniego z nich został uhonorowany Oscarem.  

Jan A.P. Kaczmarek

Filmoteka Narodowa napisała po śmierci Jana A.P. Kaczmarka, że to "wielka strata dla polskiej i światowej kultury". "To bardzo smutna wiadomość dla całego środowiska muzycznego i filmowego w Polsce" - podkreślono na stronie instytucji.  

Ludwika Wujec (1941-2024)  

Ludwika Wujec zmarła 26 maja. Opozycjonistka z czasów PRL, fizyczka i nauczycielka, żona legendy Solidarności, byłego posła i doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego Henryka Wujca, miała 83 lata.  

Ludwika WujecLeszek Szymański/PAP

"Odważna kobieta Solidarności. Żona Henryka. Walczyła o demokrację i wolność słowa i to osiągnęła" - napisał po śmierci Ludwiki Wujec poseł Michał Szczerba. "Wspaniała i mądra osoba, wielka postać historii Polski" - dodał poseł Paweł Kowal. "Cudowna, mądra kobieta. Miałem ten zaszczyt ją znać i cieszyć się nieraz jej towarzystwem" - stwierdził Michał Wawrykiewicz, współzałożyciel inicjatywy Wolne Sądy. 

Janusz Rewiński (1949-2024)

Janusz Rewiński zmarł 1 czerwca w wieku 74 lat. Był aktorem teatralnym i gwiazdą sceny kabaretowej, ale największą popularność przyniosły mu filmy i seriale,. m.in. rola Edwarda Nowaka w serialu "Tygrysy Europy" oraz najsłynniejsza - gangstera Stefana "Siary" Siarzewskiego w "Kilerze" i "Kiler-ów 2-óch" Juliusza Machulskiego (1997 i 1999). 

Janusz RewińskiPAP/Archiwum Chmiel

Janusz Rewiński wszedł także do polityki. Był założycielem Polskiej Partii Przyjaciół Piwa i został wybrany jako jej przedstawiciel na posła na Sejm.

ZOBACZ TEŻ: "Żegnaj, Mistrzu!". Artyści, dziennikarze i politycy wspominają zmarłego aktora Janusza Rewińskiego

Jan Szurmiej (1946-2024) 

Na początku czerwca zmarł Jan Szurmiej. Reżyser, inscenizator, choreograf i aktor miał 78 lat. W trakcie kilkudziesięcioletniej kariery związany był m.in. z Operą Wrocławską, Teatrem Muzycznym "Roma", Teatrem Żydowskim w Warszawie czy Teatrem Polskim we Wrocławiu.  

Jan SzurmiejJacek Bednarczyk/PAP

"Miał w swoim dorobku ponad sto realizacji reżyserskich, a także wiele ról filmowych i teatralnych. Był twórcą wielokrotnie nagradzanych przedstawień, bijących rekordy popularności u szerokiej widowni w kraju i za granicą. Był także znawcą kultury żydowskiej, wiele swoich spektakli poświęcił właśnie jej" - napisał o Szurmieju Teatr Polski we Wrocławiu.  

Łukasz Lipiński (1972-2024)

Łukasz Lipiński zmarł w czerwcu w wieku 51 lat. Był zastępcą redaktora naczelnego tygodnika "Polityka" i szefem serwisu internetowego pisma. Z tygodnikiem związany był od 2018 roku, wcześniej pracował w Polityka Insight oraz "Gazecie Wyborczej".

Łukasz LipińskiBartosz Bańka / Agencja Wyborcza.pl

Jak pisała redakcja "Polityki", "kochał swój rodzinny Gdańsk bez pamięci, a gdy dowiedział się o ciężkiej chorobie, jeździł nad Bałtyk jeszcze częściej". "Chorobie nie poddawał się właściwie nigdy: podróżował, spotykał się, pracował, planował. Żył na 100 procent, tak chciał - tylko kiwał głową, gdy ktoś mówił mu: 'zwolnij, odpocznij'" - dodano w pożegnalnym tekście.

Marzena Kipiel-Sztuka (1965-2024)

Marzena Kipiel-Sztuka zmarła 9 czerwca 2024 roku w wieku 58 lat. Aktorka miała w dorobku role w wielu spektaklach teatralnych, filmach i serialach, widzowie najlepiej zapamiętali ją jednak z roli Haliny Kiepskiej w serialu "Świat według Kiepskich".

"Niezapomniana Halinka Kiepska, ale przede wszystkim dobry, kochany człowiek. Kobieta dynamit, kochająca swoją pracę. Realizowała ostatnio z pasją swój autorski projekt sceniczny: 'Życie nie musi być Kiepskie'. Uwielbiała śpiewać, była skarbnicą zawodowych anegdot. Miałam ogromną przyjemność spotkać się z Nią na planie 'Sprawiedliwi - Wydział Kryminalny', gdzie kreowała w jednym z sezonów rolę Kopczykowej" - napisała aktorka Gabriela Oberbek w mediach społecznościowych.

Halina Bortnowska (1931-2024) 

19 czerwca, w wieku 92 lat, zmarła Halina Bortnowska. Była filozofką, teolożką, publicystką, animatorką przedsięwzięć społecznych i uczestniczką ruchu ekumenicznego. Współtworzyła Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna, Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita". Bortnowska była również członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Na antenie TVN24 niejednokrotnie komentowała sprawy związane między innymi z wiarą i Kościołem katolickim. 

Halina Bortnowska Tomasz Gzell/PAP

"Zawsze mogliśmy liczyć na jej wsparcie, mądre rady i uczestnictwo w wielu ważnych debatach. Ceniliśmy ją za niezwykłą wrażliwość i konsekwentną postawę wszędzie tam, gdzie trzeba było pomóc słabszym, walczyć o prawa obywatelskie, stawać w obronie człowieczeństwa" - napisano po śmierci Bortnowskiej na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opisała zmarłą jako swoją "mentorkę, sojuszniczkę i przede wszystkim wspaniałą przyjaciółkę". "Była z nami zawsze, gdy Jej potrzebowaliśmy" - dodała fundacja.  

Andrzej Mularczyk (1930-2024)  

Andrzej Mularczyk zmarł 21 czerwca. Wybitny scenarzysta pamiętnych polskich filmów i seriali miał 94 lat. Do historii przeszły wykreowane przez niego postacie Kargula i Pawlaka. W pamięci widzów zapisał się też telewizyjny serial "Dom", do którego napisał scenariusz. Mularczyk był także autorem scenariuszy do kilkudziesięciu innych filmów i seriali, w tym "Ktokolwiek wie…" Kazimierza Kutza, "Niespotykanie spokojny człowiek" Stanisława Barei, "Goryl, czyli ostatnie zadanie" Janusza Zaorskiego oraz ostatniego filmu Andrzeja Wajdy "Powidoki".  

Stowarzyszenie Filmowców Polskich w pożegnalnych słowach przedstawiło Mularczyka jako "wybitnego scenarzystę pamiętnych polskich filmów i seriali". "Andrzej Mularczyk pozostawił po sobie bogaty dorobek, który na zawsze wpisał się w historię polskiej kultury. Jego prace, zarówno filmowe, jak i literackie będą przez lata inspirować kolejne pokolenia twórców i miłośników sztuki. Jego odejście to ogromna strata dla polskiej sceny filmowej i radiowej, a jego twórczość będzie nadal żyła w sercach widzów i słuchaczy" - napisał na swojej stronie internetowej Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

Tadeusz Woźniak (1947-2024)  

Tadeusz Woźniak, kompozytor, wokalista, autor muzyki filmowej i teatralnej, twórca spektakli muzycznych i musicali, zmarł na początku lipca. W historii polskiej muzyki najsilniej zapisał się za sprawą utworu "Zegarmistrz światła". Był także wykonawcą hitów takich, jak "Smak i zapach pomarańczy", "To będzie syn" czy "Mamela". Piosenki z jego muzyką śpiewali m.in. Elżbieta Adamiak, Michał Bajor, Anna Chodakowska, Andrzej Poniedzielski, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki czy Wojciech Malajkat.  

Tadeusz WoźniakPAP/Leon Stankiewicz

"Jakim był muzykiem i wykonawcą - nie musimy przypominać wielbicielom jego twórczości. Jak dobrym był człowiekiem - wie każdy, kto miał okazję go znać" - napisała po śmierci artysty Polska Fundacja Muzyczna. Biblioteka Narodowa opisała muzyka jako swojego przyjaciela, a także "wybitnego kompozytora i pieśniarza". "Przybywa wielkich po tamtej stronie" - stwierdził Krzysztof Cugowski, współzałożyciel Budki Suflera.

ZOBACZ TEŻ: "Zaledwie parę dni temu siedzieliśmy przy kawie". Przyjaciele żegnają Tadeusza Woźniaka

Edward Redliński (1940-2024)

Edward Redliński, prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, zmarł 11 lipca w wieku 84 lat. Był jednym z najbardziej znanych pisarzy związanych z Podlasiem. O białostockiej wsi pisał m.in. w zbiorze opowiadań "Listy z Rabarbaru" (1967) oraz w powieściach "Awans" (1973) i "Konopielka" (1973). Do jego najbardziej znanych utworów prozatorskich należą też "Szczuropolacy" (1994) oraz "Krfotok" (1998).

Edward RedlińskiAndrzej Rybczyński/PAP

Na postawie jego książek powstały popularne filmy: "Szczęśliwego Nowego Jorku" i "Awans" w reż. Janusza Zaorskiego, oraz - w reż. Witolda Leszczyńskiego - "Konopielka" z Krzysztofem Majchrzakiem i Anną Seniuk oraz Franciszkiem Pieczką w roli dziada i Pana Boga. Redliński był laureatem licznych nagród, m.in. Fundacji im. Kościelskich (1974) i im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości (2006).

Jerzy Stuhr (1947-2024)  

9 lipca zmarł Jerzy Stuhr. Aktor miał 77 lat. Był jednym z najwybitniejszych polskich aktorów swojego pokolenia. Karierę rozpoczynał na deskach Starego Teatru w Krakowie. Tam grał w spektaklach reżyserowanych m.in. przez Andrzeja Wajdę, Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego czy Jerzego Grzegorzewskiego. Pierwszą główną rolę w filmie zagrał w "Spokoju" Krzysztofa Kieślowskiego. Później przyszły role w "Wodzireju" Feliksa Falka, "Amatorze" i "Dekalogu X" Krzysztofa Kieślowskiego oraz "Seksmisji" i "Kilerze" Juliusza Machulskiego.  

Jerzy StuhrMaciej Kulczyński/PAP

W historii polskiego filmu Stuhr zapisał się też za sprawą wyreżyserowanych przez siebie obrazów, w tym "Spisu cudzołożnic" i "Dużego zwierzęcia". Najmłodsi widzowie znają jego role dubbingowe i kojarzą jego głos z postacią Osła ze "Shreka". - Miał wiele talentów i tymi talentami bardzo świadomie się dzielił z publicznością - stwierdził Jan Englert. - Jerzy był artystą wszechstronnym, potrafił śpiewać, tańczyć, potrafił grać tragedie, komedie, był wspaniałym Fikalskim, był wspaniałym Amatorem u Kieślowskiego, był Wodzirejem u Falka - dodał Andrzej Seweryn.  

Krystyna Janda opisała Stuhra jako "człowieka niezwykłego". "Jego role nadawały blask, siłę i sens wszystkiemu, co powstawało" - stwierdziła aktorka. Daniel Olbrychski określił zmarłego mianem "jednego z najwybitniejszych polskich aktorów". - Był zawsze dla mnie jakimś idolem, wzorem - powiedziała po śmierci Jerzego Stuhra Katarzyna Figura. Cezary Pazura podziękował koledze po fachu "za każdy dzień na planie". "Trzymam Cię głęboko w swoim sercu" - dodał, zwracając się bezpośrednio do Stuhra.  

ZOBACZ TEŻ: "Przecież 'Orła cień' to on sam wymyślił" 

Andrzej Milczanowski (1939-2024)  

Andrzej Milczanowski zmarł 23 lipca. Miał 85 lat. Był prawnikiem i politykiem. W przeszłości sprawował funkcję ministra spraw wewnętrznych oraz szefa Urzędu Ochrony Państwa. Był działaczem opozycji PRL-u. Współpracował z KOR oraz NSZZ "Solidarność". Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. 

Andrzej MilczanowskiPaweł Kula/PAP

"'Ci, którzy są wolni od myśli pełnych urazy, z pewnością odnajdą spokój". Żegnaj mój Przyjacielu, ministrze, niezawodny obrońco mundurowych!" - napisał po śmierci Milczanowskiego Andrzej Rozenek, były poseł KO.  

Bogumiła Wander (1943-2024)  

30 lipca, w wieku 80 lat, zmarła Bogumiła Wander, niezapomniana spikerka, prezenterka i konferansjerka Telewizji Polskiej. Karierę zaczęła jeszcze w latach 60., po wygraniu zorganizowanego przez łódzką telewizję konkursu. Szybko okazało się, że kamera ją kocha i widzowie również. 

Bogumiła WanderJan Bogacz/PAP

W późniejszych latach Wander zapowiadała na żywo programy w TVP1 i TVP2 oraz prowadziła największe polskie festiwale muzyczne - w Opolu i w Sopocie. Zajmowała się również produkcją i realizacją programów telewizyjnych - przygotowywała teleturnieje i programy o tematyce artystycznej. W ostatnich latach życia zmagała się z chorobą Alzheimera.

Rena Rolska (1932-2024)

Rena Rolska (właściwie Regina Rollinger-Jonkajtys) odeszła 27 sierpnia 2024 roku w wieku 92 lat. Była piosenkarką i aktorką estradową, szczególnie popularną w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Miała w repertuarze takie przeboje, jak "Złoty pierścionek", "Gdy w ogrodzie botanicznym zakwitną bzy", "Jak to dziewczyna", "Nie oczekuję dziś nikogo".

Rena RolskaPAP/Marek Langda

 "W latach swej artystycznej aktywności Rena Rolska była wielką gwiazdą polskiej estrady" - podkreśliły Polskie Nagrania we wpisie poświęconym artystce. Słuchacze Polskiego Radia zapamiętali Rolską również za sprawą słynnej audycji "Podwieczorek przy mikrofonie", w której występowała w roli niesfornej uczennicy wywoływanej do tablicy. W ostatnich latach Rena Rolska pozostawała aktywną członkinią Związku Artystów Scen Polskich.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz (1943-2024)

Profesor Zbigniew Lew-Starowicz zmarł we wrześniu w wieku 80 lat. Był seksuologiem, psychiatrą i psychoterapeutą, autorem i współautorem kilkuset publikacji z zakresu seksuologii i psychiatrii oraz kilku tysięcy artykułów popularnonaukowych.

Prof. Zbigniew Lew-StarowiczPAP / Andrzej Rybczyński

"Był nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale również nauczycielem i mentorem dla wielu pokoleń, a jego praca naukowa miała ogromny wpływ na rozwój seksuologii w Polsce" - podkreśliło Centrum Terapii Lew-Starowicz.

Felicjan Andrzejczak (1948-2024)

Felicjan Andrzejczak zmarł we wrześniu w wieku 76 lat. Był muzykiem i wokalistą Budki Suflera. W zespole śpiewał krótko, bo niecały rok (1982-1983), ale - jak podkreślono na oficjalnej stronie Budki - "jego rozpoznawalny od pierwszej sekundy głos na zawsze będzie się kojarzył z wielopokoleniowym gigaprzebojem 'Jolka, Jolka pamiętasz'. A także - w nieco mniejszym stopniu - z 'Czasem ołowiu' i 'Nocą komety'".

Felicjan AndrzejczakWojciech Pacewicz/PAP

"Przyjacielu, jeszcze chwilę temu razem staliśmy na scenie... Nie mam słów, żeby Cię pożegnać... Odpoczywaj w spokoju. Serce pęka.." - napisał w mediach społecznościowych Krzysztof Cugowski, żegnając Andrzejczaka.

Leszek Moczulski (1930-2024)

Leszek Moczulski zmarł 10 października w wieku 94 lat. Był działaczem opozycji antykomunistycznej, a także dziennikarzem, m.in. w stołecznych gazetach, i autorem wielu książek historycznych. W 1977 roku został współzałożycielem Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela. Po powstaniu ROPCiO poddawany był przez władze komunistyczne licznym represjom. Łącznie zatrzymano go około 250 razy. W 1979 roku założył Konfederację Polski Niepodległej.

Leszek MoczulskiBartłomiej Zborowski/PAP

W latach 1991-1997 zasiadał w Sejmie RP. W 1998 roku przeszedł na emeryturę. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. "Żegnaj przywódco KPN. Byłeś inspiracją dla pokoleń patriotów" - pożegnał go szef MSZ Radosław Sikorski.

Janusz Olejniczak (1952-2024)

20 października zmarł Janusz Olejniczak, polski pianista i jeden z najwybitniejszych współczesnych szopenistów. Występował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Japonii, USA i Australii. Wystąpił też w filmie o Chopinie "La note bleue" w reżyserii Andrzeja Żuławskiego, a także nagrał ścieżkę dźwiękową do filmu "Chopin, pragnienie miłości" Jerzego Antczaka i do filmu "Pianista" Romana Polańskiego.

- Grał utwory Chopina i innych kompozytorów tak, jakby sam równocześnie komponował je od nowa. Grając, komponował. Tak bardzo wczuwał się w każdą nutę - powiedział o Olejniczaku kompozytor i dyrygent Jerzy Maksymiuk. Krewni zmarłego artysty podkreślali jego "niezwykłą wrażliwość muzyczną".

Jadwiga Barańska (1935-2024)

Wybitna aktorka Jadwiga Barańska zmarła 25 października, zaledwie cztery dni po swoich 89. urodzinach. Wystąpiła w takich filmach, jak "Trędowata", "Hrabina Cosel", "Chopin. Pragnienie miłości" oraz "Noce i dnie". Rola w tym ostatnim przyniosła jej nagrodę na Berlinale w 1976 roku. W tym samym roku "Noce i dnie" zostały nominowane do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Jadwiga BarańskaJan Bogacz/PAP

O śmierci artystki poinformował jej mąż, Jerzy Antczak, reżyser "Nocy i dni". "Kochani, przed trzema godzinami Jadzia odeszła. Bardzo nam ciężko" - napisał w mediach społecznościowych. "Aktorstwo to tajemniczy zawód. Można grać dziesiątki ról i przeminąć niemal bezszelestnie, można też zagrać w zasadzie jedną, która zapewni nieśmiertelność. Jadwiga Barańska nie zagrała oczywiście jednej roli, ale jej Barbara Niechcicowa w 'Nocach i dniach' to są wszystkie Barbary, Krystyny, Haliny i Łukasze. To właśnie my" - napisał na Facebooku krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Elżbieta Zającówna (1958-2024)

Elżbieta Zającówna zmarła 29 października w wieku 66 lat. "Z wielkim smutkiem i niedowierzaniem żegnamy naszą koleżankę Elżbietę Zającównę, członkinię ZASP-u, absolwentkę krakowskiej PWST. W jednym z wywiadów powiedziała: »Uwielbiam się śmiać, uwielbiam wesołych ludzi. Tak właśnie chcę żyć…«. I taką Cię zapamiętamy. Żegnaj Elu!" - przekazał ZASP w pożegnalnym wpisie w mediach społecznościowych.

Elżbieta Zającówna Marek Gorczyński / PAP

Zającówna zawodowo związała się m.in. z teatrami Syrena, Na Targówku i Komedia w Warszawie. W latach 80. grała u Juliusza Machulskiego w "Vabank" oraz w "Seksmisji", u Piotra Szulkina w "O-bi, O-ba. Koniec cywilizacji" i u Wiesława Saniewskiego w "Nadzorze". Największą popularność przyniosła jej rola Hanki w serialu obyczajowym "Matki, żony i kochanki".

Odeszła z aktorstwa z powodu poważnej choroby, która powoduje zaburzenia krzepliwości krwi - choroby von Willebranda. W wywiadzie dla magazynu "Viva" aktorka wyznała: "Kiedy poważnie zachorowałam, zrozumiałam, co jest w życiu najważniejsze. Zmieniło się moje podejście do zawodu. Powiedziałam sobie, że nie będę umierać na scenie."

Autorka/Autor:mw, pb, jw, az//az

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Członkowie Fundacji Latebra znaleźli podczas badań na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku fragmenty niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Znalezisko potwierdził już zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego. - Trochę już tych różnych fantów się w życiu powykopywało, ale Enigmy to jeszcze nigdy - mówi jeden z odkrywców na udostępnionym w sieci filmie.

Znaleźli fragmenty maszyny szyfrującej Enigma. "Adrenalina jest, ręce się trzęsły"

Znaleźli fragmenty maszyny szyfrującej Enigma. "Adrenalina jest, ręce się trzęsły"

Źródło:
TVN24, RMF24.pl, trojmiasto.pl

Rada Naczelna PSL przyjęła przez aklamację uchwałę o poparciu kandydatury Szymona Hołowni w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. - To będą dobre miesiące. Przekonamy wielu Polaków i wiele Polek do tego, że prezydent niezależny, po raz pierwszy od 20 lat nie z jednego albo drugiego wielkiego obozu, to jest dobre rozwiązanie - mówił marszałek Sejmu.

PSL zdecydowało w sprawie poparcia dla Szymona Hołowni

PSL zdecydowało w sprawie poparcia dla Szymona Hołowni

Źródło:
PAP

Sprawa poszukiwanego listem gończym posła PiS Marcina Romanowskiego, potencjalna współpraca z rządem Donalda Tuska i stosunek do tradycji - między innymi o te kwestie byli pytani w sobotę dwaj z kandydatów na prezydenta Rafał Trzaskowski i Karol Nawrocki.

Pytania o Romanowskiego, Tuska i krzyż. Odpowiadają Trzaskowski i Nawrocki

Pytania o Romanowskiego, Tuska i krzyż. Odpowiadają Trzaskowski i Nawrocki

Źródło:
TVN24

Salome Zurabiszwili to postać tragiczna - oznajmił w sobotę Irakli Kobachidze, premier Gruzji i szef prorosyjskiego ugrupowania Gruzińskie Marzenie. Kobachidze poinformował, że za dwa tygodnie prozachodnia prezydent ma opuścić pałac prezydencki. Wcześniej w tym dniu specjalne kolegium wyborcze, składające się z parlamentarzystów, w większości prorosyjskiego Gruzińskiego Marzenia, oraz przedstawicieli władz lokalnych, wybrało prezydenta. Obecna prezydent oświadczyła, że "nikt nikogo nie wybrał".

W Gruzji wrze. Premier o pani prezydent: tragiczna

W Gruzji wrze. Premier o pani prezydent: tragiczna

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Po wypadku mówił, że to była "konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach", potem prokuratura ustaliła, że to łódzki prawnik Paweł Kozanecki doprowadził do wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Jednym z kluczowych dowodów w trwającym w Sądzie Rejonowym w Olsztynie procesie są zapisy rejestratora danych, czyli tak zwanej czarnej skrzynki w mercedesie oskarżonego. Sąd - jak się dowiedzieliśmy - polecił jednak teraz biegłemu zignorować te dane. Na jakiej podstawie i dlaczego eksperci mówią, że to "niebezpieczny precedens"? 

Sąd polecił zignorowanie "czarnej skrzynki". Zaskakująca decyzja w głośnej sprawie prawnika

Sąd polecił zignorowanie "czarnej skrzynki". Zaskakująca decyzja w głośnej sprawie prawnika

Źródło:
tvn24.pl

Nadchodzące dni przyniosą niespokojną aurę za sprawą atlantyckich niżów. Sprawią one, że w wielu regionach mocno będzie wiał wiatr. W porywach może osiągać nawet do 100 kilometrów na godzinę. Poza tym spodziewane są opady śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu.

"Pogoda rozwinie szeroki wachlarz zjawisk, często niebezpiecznych"

"Pogoda rozwinie szeroki wachlarz zjawisk, często niebezpiecznych"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Siły ukraińskie zaatakowały w nocy z piątku na sobotę jeden z największych magazynów ropy naftowej w Rosji, położony w mieście Orzeł w zachodniej części kraju - poinformował sztab generalny w Kijowie. Celem ataku był także samolot wielozadaniowy Su-30 w mieście Krymsk w Kraju Krasnodarskim, a także lokomotywy kolejowe w mieście Krasnodar - przekazał ukraiński wywiad wojskowy. Opublikował nagranie płonących lokomotyw.

Atak na bazę paliw, samolot wielozadaniowy i lokomotywy w ogniu. Ukraińcy publikują nagranie

Atak na bazę paliw, samolot wielozadaniowy i lokomotywy w ogniu. Ukraińcy publikują nagranie

Źródło:
NV, Ukraińska Prawda, PAP, tvn24.pl

W 2023 roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 10,7 miliona nowych samochodów - wynika z danych Eurostatu. Udział aut elektrycznych i hybrydowych w łącznej sprzedaży był niewiele niższy niż samochodów z silnikami spalinowymi.

Tak wygląda rewolucja na rynku. Europa na zakupach

Tak wygląda rewolucja na rynku. Europa na zakupach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W sprawie zatrzymania Marcina Romanowskiego policja wyczerpuje teraz swoje możliwości na terenie kraju. Za tym pójdą konkretne działania międzynarodowe – oznajmił minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

Co z zatrzymaniem Romanowskiego? "Policja wyczerpuje swoje możliwości na terenie kraju"

Co z zatrzymaniem Romanowskiego? "Policja wyczerpuje swoje możliwości na terenie kraju"

Źródło:
PAP

W październiku prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym posłanki Koalicji Obywatelskiej Kingi Gajewskiej - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prokurator Piotr Skiba. Posłanka została przesłuchana w charakterze świadka. - Nie wykluczamy, że będziemy musieli jeszcze przesłuchać kilka osób w tej sprawie - dodał rzecznik.

Śledztwo w sprawie posłanki Koalicji Obywatelskiej. Gajewska była przesłuchana

Śledztwo w sprawie posłanki Koalicji Obywatelskiej. Gajewska była przesłuchana

Źródło:
Wirtualna Polska, PAP

Przejechali obok radiowozu na czerwonym świetle. Kiedy policjanci ruszyli za nimi, zaczęli uciekać - najpierw samochodem, później pieszo. Po kilku minutach 26-latek i 27-latka byli już w rękach funkcjonariuszy. Jak się okazało, powodów do ucieczki mieli sporo.

Auto przejechało na czerwonym obok radiowozu. Nagranie z pościgu

Auto przejechało na czerwonym obok radiowozu. Nagranie z pościgu

Źródło:
KWP Bydgoszcz

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła główna wygrana i stało się to w Polsce. Nagroda to ponad 91 milionów złotych. Totalizator Sportowy podał, gdzie wysłano kupon.

Ogromna wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Ogromna wygrana w Eurojackpot w Polsce. Podano, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

45-letni Jakiw Tkaczenko, znany ukraiński aktor, zginął na froncie. Wystąpił między innymi w polskim serialu "Wataha", a także filmie "Obywatel Jones".

Znany ukraiński aktor zginął na froncie. Grał w polskim serialu

Znany ukraiński aktor zginął na froncie. Grał w polskim serialu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Marek Woch, prezes Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy", poinformował, że wystartuje w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Wśród postulatów Wocha jest zmiana systemu politycznego na prezydencko-parlamentarny i utworzenie Polskiej Gwardii Narodowej.

Jest kolejny kandydat na prezydenta

Jest kolejny kandydat na prezydenta

Źródło:
PAP

Najbliższej nocy warto spojrzeć w niebo, bo przed nami ostatnia pełnia tego roku. Jest nazywana pełnią Zimnego Księżyca, a czasem też pełnią Księżyca Długich Nocy. Podczas tego zjawiska tarcza naszego naturalnego satelity będzie najmniej oświetlona w tym roku spośród wszystkich pełni.

Zimny Księżyc rozświetli niebo. Przed nami ostatnia pełnia tego roku

Zimny Księżyc rozświetli niebo. Przed nami ostatnia pełnia tego roku

Źródło:
tvnmeteo.pl, timeanddate.com

Według danych Ministerstwa Finansów w 2023 roku liczba osób w Polsce uzyskujących roczne dochody równe lub wyższe niż 120 tysięcy złotych brutto (czyli 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie) wyniosła 2,5 miliona - wynika z raportu KPMG "Rynek dóbr luksusowych w Polsce". To wzrost w stosunku do danych z 2022 roku (1,9 miliona) i 2021 (1,2 miliona). Do grupy najlepiej zarabiających w Polsce, powyżej miliona złotych rocznie, zaliczono 73,5 tysiąca osób.

Najwyższe pensje w Polsce. Kwoty robią wrażenie

Najwyższe pensje w Polsce. Kwoty robią wrażenie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Usunięto awarię magistrali wodociągowej w Kielcach, która zasila część miasta z głównego ujęcia w Białogonie. Od sobotniego poranka z powodu pękniętej rury część mieszkańców nie miała dostępu do wody. Naprawa trwała kilka godzin.

Mieszkańcy mają już dostęp do wody. "Możemy odetchnąć z ulgą"

Mieszkańcy mają już dostęp do wody. "Możemy odetchnąć z ulgą"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/TVN24

Według rozpowszechnianego w sieci przekazu syn Dmytra Kułeby miał kupić sobie serialowy gadżet za 1,5 mln dolarów. A to wszystko za ''pieniądze amerykańskich podatników''. To kolejna prokremlowska narracja, której zadaniem jest zniechęcenie do pomocy finansowej Ukrainie.

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

"Słynny Żelazny Tron" za 1,5 miliona dolarów kupił syn polityka z Ukrainy? Nie on

Źródło:
Konkret24

Parlament Korei Południowej zagłosował za impeachmentem prezydenta Jun Suk Jeola. Wniosek został złożony po wprowadzeniu przez niego na sześć godzin stanu wojennego. Szef państwa został zawieszony w obowiązkach do czasu orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który ma na to 180 dni. Przed parlamentem w Seulu i innych dużych miastach zebrali się protestujący. Sam Jun mówił, że "nigdy się nie podda", choć czuje się "sfrustrowany".

Zagłosowali za impeachmentem prezydenta. Ten zapowiada, że "nigdy się nie podda"

Zagłosowali za impeachmentem prezydenta. Ten zapowiada, że "nigdy się nie podda"

Źródło:
Reuters, Yonhap News, BBC, PAP

Jeśli chcemy zmniejszyć PIT za 2024 rok, to mamy jeszcze na to okazję. Wystarczy, że pomyślimy o naszej przyszłej emeryturze. Dokonanie w grudniu wpłaty na IKZE, czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego, pozwoli na obniżenie daniny na rzecz fiskusa.

Ostatnia szansa na obniżenie PIT. Trzeba się pospieszyć

Ostatnia szansa na obniżenie PIT. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
tvn24.pl

Kolegium elektorów wybrało w sobotę prezydenta Gruzji. Został nim polityk i były piłkarz Micheil Kawelaszwili, wysunięty przez rządzące w kraju Gruzińskie Marzenie. Był on jedynym kandydatem na to stanowisko. Prozachodnia prezydent Salome Zurabiszwili, która wspiera demonstrujących, zapowiedziała, że nie opuści urzędu i nie uzna wyboru nowego prezydenta.

Był tylko jeden kandydat. Kolegium elektorów zdecydowało

Był tylko jeden kandydat. Kolegium elektorów zdecydowało

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, BBC

Szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hiszpanii Jose Manuel Albares poprosił polskiego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, aby Polska podjęła działania na rzecz uznania języków katalońskiego, baskijskiego i galisyjskiego za języki urzędowe Unii Europejskiej - przekazały hiszpańskie media.

Hiszpański szef MSZ wnioskuje do Sikorskiego w sprawie zmian językowych

Hiszpański szef MSZ wnioskuje do Sikorskiego w sprawie zmian językowych

Źródło:
PAP, La Vanguardia

Dwie największe parlamentarne formacje zyskują poparcie. Ale dystans pomiędzy nimi się zmniejsza - wynika z badania United Surveys dla Wirtualnej Polski, którego wyniki opublikowano w sobotę. Po roku rządów Donalda Tuska te dwie główne siły polityczne mają niemal identyczne poparcie.

PiS i KO zyskują, ale dystans coraz mniejszy. Najnowszy sondaż

PiS i KO zyskują, ale dystans coraz mniejszy. Najnowszy sondaż

Źródło:
Wirtualna Polska/PAP

Siły policyjne z 26 krajów zatrzymały we wspólnej akcji na terenie Bałkanów Zachodnich 796 osób podejrzewanych o przemyt migrantów oraz handel ludźmi, bronią i narkotykami - poinformował Europol. W akcji brali też udział policjanci z Polski.

Zatrzymano niemal 800 osób. Akcja 31 tysięcy policjantów z kilkudziesięciu krajów

Zatrzymano niemal 800 osób. Akcja 31 tysięcy policjantów z kilkudziesięciu krajów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Wrocławia poszukują dwóch mężczyzn, którzy okradli kobietę w jej mieszkaniu. Ich wizerunki nagrała kamera, które pokazała Komenda Miejska Policji. Jeden z mężczyzn podał się za pracownika administracji, drugi wszedł do mieszkania i zabrał gotówkę. Ukradł 30 zł.

Weszli do mieszkania i okradli seniorkę. Policja publikuje ich zdjęcia

Weszli do mieszkania i okradli seniorkę. Policja publikuje ich zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Linia lotnicza Air Tanzania została dodana przez Komisję Europejską do listy 129 operatorów z zakazem lotów do i z Unii Europejskiej - poinformowała Agencja Unii Europejskiej do spraw Bezpieczeństwa Lotniczego.

Zakaz lotów do Unii Europejskiej. Linie trafiły na czarną listę

Zakaz lotów do Unii Europejskiej. Linie trafiły na czarną listę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poważny wypadek w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Kierujący samochodem osobowym mężczyzna potrącił przechodzącą po przejściu dla pieszych kobietę. 66-latka z obrażeniami trafiła do szpitala.

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Potrącenie kobiety na przejściu dla pieszych

Źródło:
tvn24.pl

Na fundusz obrony Luigiego Mangione, podejrzanego o zabójstwo szefa firmy ubezpieczeniowej UnitedHealthcare Briana Thompsona, zgromadzono ponad 80 tysięcy dolarów. Według zwolenników Mangione, występuje on przeciwko niesprawiedliwości systemu opieki zdrowotnej i stał się głosem ludzi poddanych opresji. - To niepojęte - skomentował prokurator okręgowy Nowego Jorku. Podczas procesu 26-latek będzie reprezentowany przez renomowaną prawniczkę z Nowego Jorku.

Zbierają pieniądze na obronę oskarżonego o morderstwo. "On nie jest bohaterem"

Zbierają pieniądze na obronę oskarżonego o morderstwo. "On nie jest bohaterem"

Źródło:
PAP

Nie sądzę, żeby Marcin Romanowski mnie poprosił o ukrywanie, ale ja bym nikogo nie ukrywał. Nigdy nikogo nie ukrywałem - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 europoseł PiS Tobiasz Bocheński. Według niego "politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności z racji tego, że dysponują środkami publicznymi".

Bocheński: politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności, bo dysponują środkami publicznymi

Bocheński: politycy powinni podlegać surowszej odpowiedzialności, bo dysponują środkami publicznymi

Źródło:
TVN24

W pożarze drewnianego domku letniskowego w Zegrzu zginęła jedna osoba. Ogień objął cały budynek, zawalił się dach. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Tragiczny pożar domu. Znaleziono ciało

Tragiczny pożar domu. Znaleziono ciało

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gubernatorzy Nowego Jorku i New Jersey, były gubernator Marylandu i kongresmeni zaapelowali w ostatnich dniach do władz federalnych o wyjaśnienie sprawy tajemniczych "dronów" zaobserwowanych między innymi w okolicach baz wojskowych w tych stanach. Biały Dom twierdzi, że wiele z doniesień dotyczy na przykład śmigłowców.

Tajemnicze drony w okolicach baz wojskowych. Gubernatorzy żądają wyjaśnień

Tajemnicze drony w okolicach baz wojskowych. Gubernatorzy żądają wyjaśnień

Źródło:
PAP

Dowódca wojskowy największej rebelianckiej grupy Hajat Tahrir asz-Szam, Abu Hasan al-Hamwi, przyznał w wywiadzie dla dziennika "The Guardian", że przygotowania do ataku na reżim prezydenta Syrii Baszara al-Asada trwały rok.

Dowódca wojsk rebeliantów: operacja przeciwko Asadowi była przygotowywana od roku

Dowódca wojsk rebeliantów: operacja przeciwko Asadowi była przygotowywana od roku

Źródło:
PAP
Remont tego mostu trwa dwa razy dłużej, niż zajęła jego budowa… w XIX wieku. "Mamy tu absurdalne wiślane molo"

Remont tego mostu trwa dwa razy dłużej, niż zajęła jego budowa… w XIX wieku. "Mamy tu absurdalne wiślane molo"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

- Trybunał Konstytucyjny dziś stracił już niemal wszystko - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marek Safjan, były prezes TK i były sędzia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. O Bogdanie Święczkowskim mówił, że nie został w sposób legalny wybrany prezesem TK i w związku z tym nie ma on "pola do dyskusji" z przedstawicielami władzy ustawodawczej i wykonawczej. Wskazywał też jak, jego zdaniem, w tej sytuacji powinno się zwracać do Święczkowskiego.

Trybunał "popełnił samobójstwo" i co dalej? Profesor Safjan o "kolejnym etapie destrukcji"

Trybunał "popełnił samobójstwo" i co dalej? Profesor Safjan o "kolejnym etapie destrukcji"

Źródło:
TVN24

Lato w Australii rozpoczęło się z przytupem. W kolejnych dniach w wielu regionach kraju zrobi się upalnie, a miejscami temperatura może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. Jak zapowiadają meteorolodzy, także noce będą ciężkie do wytrzymania.

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

48 stopni w dzień, 27 w nocy. Czeka ich "wybuch gorąca"

Źródło:
7news.com.au, BOM

23-letnia mieszkanka Michigan zamówiła test DNA, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach. Ten naprowadził śledczych na trop w sprawie odnalezionego latem 1997 roku martwego noworodka. Babci kobiety postawiono zaś zarzuty w związku ze śmiercią dziecka.

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty   

Zrobiła dla zabawy test DNA, pomogła rozwiązać sprawę sprzed 27 lat. Jej babcia usłyszała zarzuty  

Źródło:
CNN

Sześć pangazów, jedne z największych i najrzadszych ryb słodkowodnych, zaobserwowano w wodach rzeki Mekong. Zwierzęta zaplątały się w rybackie sieci, ale zostały wypuszczone na wolność. Gatunek ten należy do kategorii krytycznie zagrożonych wyginięciem - w ciągu ostatnich dekad jego liczebność zmniejszyła się o 80 procent.

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

W rybackie sieci zaplątały się jedne z najrzadszych ryb świata

Źródło:
AFP, CBS News, tvnmeteo.pl

Teleskop Hubble'a osiągnął to, czego jeszcze żadne urządzenie do tej pory nie dokonało. Naukowcy bliżej niż kiedykolwiek przyjrzeli się kwazarowi oddalonemu od nas aż o 2,5 miliarda lat świetlnych. Ten niezwykle jasny obiekt, odkryty w latach 60. ubiegłego wieku, wciąż pozostaje zagadką.

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

"Dziwne rzeczy" na zdjęciach z kosmosu

Źródło:
livescience.com, NASA, tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnymi porywami wiatru. Z prognozy zagrożeń wynika, że mocno wiać ma również w kolejnych dniach. W poniedziałek alarmy, miejscami nawet drugiego stopnia, mogą objąć cały kraj. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Nadciągają wichury. Na horyzoncie alarmy drugiego stopnia

Nadciągają wichury. Na horyzoncie alarmy drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

Wszystkie potrzebujące rodziny z akcji Szlachetna Paczka znalazły swoich darczyńców. "Mamy to! Dziękujemy Państwu za Waszą pracę i zaangażowanie. Licznik wskazuje ostateczne 0!" - przekazało w piątek Stowarzyszenie Wiosna, które organizuje akcję.

"Mamy to! Licznik wskazuje ostateczne zero"

"Mamy to! Licznik wskazuje ostateczne zero"

Źródło:
tvn24.pl

Sprawność Oli zabrała choroba, a jej dom powódź. Zuzia po udarze walczy o samodzielność. Obie dziewczynki, a razem z nimi grupa innych potrzebujących dzieci, są podopiecznymi Fundacji TVN. W grudniu ich historie przybliża "Uwaga!" TVN.

Ola nie mówi i nie chodzi, Zuzia przeszła udar na lekcji WF. Możesz im pomóc

Ola nie mówi i nie chodzi, Zuzia przeszła udar na lekcji WF. Możesz im pomóc

Źródło:
"Uwaga!" TVN

Program "You Can Dance - Po prostu tańcz!" wraca na antenę TVN. W nowym sezonie w roli prowadzącego zobaczymy Macieja Dowbora, a w piątek poznaliśmy też wszystkich jurorów.

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Nowa edycja "You Can Dance - Po prostu tańcz!". Znamy jurorów

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o najnowszym obrazie osadzonym w tolkienowskim uniwersum oraz filmie opowiadającym o jednym z najbardziej kultowych złoczyńców Marvela. W programie także o koncertach ABBA Voyage, które stały się hitem w Londynie oraz najnowszym krążku Kendricka Lamara.

Polskie koprodukcje z szansami na Złote Globy, ABBA Voyage hitem w Londynie, Jamie Foxx otarł się o śmierć

Polskie koprodukcje z szansami na Złote Globy, ABBA Voyage hitem w Londynie, Jamie Foxx otarł się o śmierć

Źródło:
tvn24.pl