Radosław Sikorski

Radosław Sikorski

Rafał Trzaskowski będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta - przekazali w piątek po spotkaniu zarządu Platformy Obywatelskiej liderzy partii, które tworzą Koalicję Obywatelską. Nowy kandydat mówił, że bierze "olbrzymią odpowiedzialność walki o demokratyczną Polskę, o silne państwo". Wcześniej tego dnia o rezygnacji z kandydowania poinformowała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska doprowadziła do tego, że pseudowybory nie odbędą się w maju, poniosła przy tym koszty polityczne. Natomiast to, czy będzie startować, jest jej decyzją - mówił w "Tak jest" senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza. Warszawski radny PiS, rzecznik Porozumienia Jan Strzeżek ocenił, że Rafał Trzaskowski byłby "na pewno groźniejszym kandydatem".

Europoseł Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski włączył się do dyskusji na temat Unii Europejskiej podczas konferencji kandydata na prezydenta z ramienia Konfederacji Krzysztofa Bosaka. Na koniec politycy podziękowali sobie za wymianę poglądów, zgadzając się, że nie osiągną porozumienia. W związku z trwającym stanem epidemii pożegnali się poprzez "podanie" sobie łokci.

Mamy bardzo dobrą paletę kandydatów. Zdrojewski, Mucha, Arłukowicz, Budka - to są wszystko poważne osobistości - przekonywał w "Faktach po Faktach" Radosław Sikorski, europoseł Platformy Obywatelskiej, odnosząc się do zapowiadanych wyborów na przewodniczącego partii. Na pytanie, kto ze znanych już kandydatów zyska jego poparcie, odpowiedział krótko: - Nie powiem.

Żałuję, że Jarosław Gowin nie zagrał o tekę premiera - powiedział w "Kropce nad i" eurodeputowany Koalicji Obywatelskiej i były szef MSZ Radosław Sikorski. Jak ocenił, do wyborów prezydenckich między Prawem i Sprawiedliwością oraz Porozumieniem "będzie polityka miłości, a później będzie przykręcanie śruby". Wyjawił też, dlaczego zdecydował się nie brać udziału w prawyborach prezydenckich w Platformie Obywatelskiej.

- Różnica interesów w świecie dyplomacji jest rzeczą naturalną. Pytanie tylko, czy zabiegamy o te interesy w sposób, który jednocześnie wzmacnia wspólnoty, czy też jesteśmy piratem w systemie międzynarodowym, który chce coś chapnąć i uciec - mówił w "Horyzoncie" Radosław Sikorski. - Jeżeli chcemy solidarności naszych partnerów przy naszych projektach, to musimy też okazywać solidarność w tym, co dla nich jest ważne - podkreślał były szef polskiej dyplomacji.

- Jeśli chcemy solidarności naszych partnerów dla naszych projektów unijnych - polityki wobec Wschodu, budżetu i wzmocnienia obronności, to musimy też okazywać solidarność w tym, co dla nich jest ważne. To jest system współzależności, a nie wykrzykiwanie swoich racji przez dziurkę od klucza - mówi w programie "Horyzont" były marszałek Sejmu i były szef MSZ Radosław Sikorski. Cała rozmowa o 18.30 w TVN24.

Każdy nowy rząd potrzebuje „miesiąca miodowego”. Musimy teraz dać im kilka tygodni, by ocenić, na ile to były hasła przyciągające wyborców, a jaka będzie rzeczywista polityka PiS - powiedział były minister spraw zagranicznych i wiceprzewodniczący PO Radosław Sikorski w wywiadzie dla CNN.

Odnosząc się do zapowiedzi Radosława Sikorskiego, że odchodzi z polityki, niemiecki dziennik "Die Welt" w środę w komentarzu "Cudowne dziecko schodzi ze sceny" pisze w superlatywach o byłym szefie polskiego MSZ. Ocenia, że jest to szok dla obozu rządowego.

Jerzy Wenderlich, który tymczasowo pełni funkcję marszałka Sejmu, ma dziś ogłosić termin wyboru nowego przewodniczącego niższej izby polskiego Parlamentu. Znani są już niektórzy kandydaci, jednak nie wiadomo, jaką decyzję podejmie marszałek senior. A procedury pozwalają mu na przewodniczenie parlamentowi niemal do końca kadencji. Materiał programu "Polska i świat".

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski odebrał w środę wieczorem w stolicy Portugalii tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Nowego w Lizbonie (UNL) w uznaniu za wkład w proces transformacji ustrojowej w Polsce oraz pracę na rzecz integracji Polski z NATO i UE.