Tadeusz Rydzyk

Tadeusz Rydzyk

"Na co wydaliście pieniądze podatników?". Wydawać by się mogło, że na tak postawione pytanie każda instytucja, która dysponuje publicznym groszem, powinna odpowiedzieć z marszu i w szczegółach. W dodatku o każdej żądanej porze. Pięcioletnia batalia o ujawnienie wydatków fundacji ojca Tadeusza Rydzyka pokazuje, że prawo obywateli do informacji o ich własnych (choć oddanych państwu) pieniądzach to figura dosyć teoretyczna.

Ojciec Tadeusz Rydzyk zeznaje przed sądem, że nie posiada niczego. Proces wytoczyła fundacja WatchDog Polska za brak informacji od Lux Veritatis o wydawaniu środków otrzymanych od rządu. Na liście instytucji dotujących fundację ojca Rydzyka są jeszcze między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Polityki Regionalnej, Rodziny i Polityki Społecznej. Barbara Sobska.

Żeby doprowadzić do głębokich podziałów, nienawiści i tragedii, nie trzeba mieć od razu milionów odbiorców. Zaczyna się od małych grup, które nasiąkają nienawiścią, stają się bardziej aktywne, zaangażowane i skore do wrogości i przemocy - mówi o Radiu Maryja Thomas Lukaszuk, były wicepremier kanadyjskiej prowincji Alberta w cyklu "Rozmowy polsko-niepolskie" Jacka Tacika.

Pieniądze płyną strumieniami, kwoty zwalają z nóg, a to dopiero wierzchołek góry lodowej. Na światło dzienne wychodzą kolejne dotacje, którymi rząd z pieniędzy podatników obdarowuje dyrektora Radia Maryja i Telewizji Trwam. Barbara Sobska sprawdziła, do jakich ministerstw ojciec Tadeusz Rydzyk sięga po pieniądze i o jakich kwotach jest mowa.

Prokuratura Rejonowa w Golubiu-Dobrzyniu odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie urodzin Radia Maryja. Zawiadomienie w tej sprawie złożyła posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus, której zdaniem podczas uroczystości doszło do "sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób przez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego".