Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się w liście do premiera Mateusza Morawieckiego o wyjaśnienie pojawiających się w niektórych wypowiedziach członków rządu "nierzetelnych informacji" w odniesieniu do działań podejmowanych przez Unię Europejską na rzecz zwalczania pandemii COVID-19 i jej skutków. "Z niepokojem śledzę te wypowiedzi, bowiem ich motywy nie są dla mnie jasne, a stwierdzenia w nich zawarte często niezgodne z faktami" - napisał w liście do premiera Adam Bodnar.

Tego typu ingerencja władcza jest czymś zupełnie niedopuszczalnym - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" Adam Bodnar. Rzecznik Praw Obywatelskich komentował sytuację w radiowej Trójce, związaną z unieważnieniem Listy Przebojów Trójki z piosenką Kazika. Ocenił także, że proces "upolitycznienia Programu Trzeciego i innych mediów publicznych postępuje, a tylko oglądamy dramatyczne skutki tej choroby".

Rzecznik praw obywatelskich podjął z urzędu interwencję w sprawie postępowania dyscyplinarnego wobec prokurator Ewy Wrzosek, która zdecydowała o wszczęciu śledztwa w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w okresie pandemii. Jak stwierdził Adam Bodnar, są poważne wątpliwości, czy argumentację Prokuratury Krajowej w tej sprawie "można uznać za właściwą i zgodną z prawem".