Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Tak źle w polskiej edukacji jeszcze nie było - mówią nauczyciele, którzy przyszli protestować w poniedziałek przed Ministerstwem Edukacji Narodowej. Dołączyli do nich rodzice i działacze społeczni, którzy domagają się dymisji ministra Przemysława Czarnka i przeciwstawiają się ideologizacji szkół i podporządkowaniu ich kuratorom. Patryk Rabiega.

Jest jak parowóz, tak rozpędzony, że nawet nie widzi, w którą stronę biegną tory – mówią związkowcy o ministrze edukacji i jego pomysłach na "reformę polskiej szkoły". A przed tym parowozem nie będzie ucieczki do szkół niepublicznych – alarmują przedstawiciele tych placówek, bo Przemysław Czarnek chce dać kuratorom "niepodzielną władzę" także nad nimi. O demontażu polskich szkół jednym głosem mówią dziesiątki organizacji uczniowskich, nauczycielskich i samorządowych. 

Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską - ocenia małopolska kurator oświaty. To jej reakcja na prowadzoną przez uczelnię ankietę dotyczącą bezpieczeństwa i równego traktowania. Minister Przemysław Czarnek oczekuje wyjaśnień, ale nie od kurator tylko rektora uczelni, a ankietę uznał za prowokację. Sylwia Piestrzyńska.

Kuratorzy mają mieć więcej władzy i silniejszą pozycję. Mieliby większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i na to, co proponują w szkołach na zajęciach. Środowiska oświatowe protestują, a minister Przemysław Czarnek mówi, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół. Adrianna Otręba.

Dlaczego minister Czarnek uważa, że rozmowa z dziećmi o konstytucji to skandal? W centrum uwagi stanęły Dobczyce. Ogólnopolska akcja Tour de Konstytucja zawitała do Małopolski i to był jeden z najgłośniejszych przystanków. Za udział przedszkolaków i uczniów podstawówki na ogólnodostępnym spotkaniu poświęconym konstytucji jest groźba, ma być też kara. Opozycja mówi o smutnym finale akcji z udziałem ministra, któremu wartości zapisane w konstytucji powinny być bliskie. Materiał Michała Tracza.

"Wystarczy nawet jeden nauczyciel na dziesięciu, którego uczeń się boi, by zadeklarować ogólny strach przed powrotem do szkoły" - czytamy w raporcie “Szkoła ponownie czy szkoła od nowa?”. To właśnie stres, niepewność i strach towarzyszyły uczniom w ostatnich tygodniach najczęściej. Czy z czasem młodzi przestaną się bać szkoły?