ABW

ABW

Służby specjalne powinny wszcząć postępowanie kontrolne wobec szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka i natychmiast zawiesić mu dostęp do tajemnic NATO oraz Unii Europejskiej - mówi tvn24.pl były wiceszef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pułkownik Paweł Białek. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych nie odpowiedział na nasze pytanie, czy zostało już wszczęte takie postępowanie.

Polscy politycy padli ofiarami cyberataku przeprowadzonego z terenu Rosji – poinformował w piątek rząd. Wersję o włamaniu poprzez wyłudzenie haseł potwierdziły nieoficjalne źródła tvn24.pl. Tymczasem “Gazeta Wyborcza” twierdzi, że żadnego cyberataku nie było, a za wyciekiem korespondencji z konta Michała Dworczyka stała osoba z jego najbliższego otoczenia. Służby dementują tę informację.

Choć Daniel Obajtek kierował rządową agencją, a następnie strategicznymi spółkami Skarbu Państwa, uniknął "prześwietlenia" przez służby specjalne – wynika z informacji tvn24.pl. Jak sprawdziliśmy, w przeszłości nie tylko prezes, ale wszyscy członkowie zarządu koncernu PKN Orlen mieli "certyfikaty bezpieczeństwa", gwarantujące dostęp do tajemnic państwa. Obajtek go nie ma.

Szefowa Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która w środku drugiej fali epidemii zorganizowała wylot na wyspę Bali, została odwołana ze stanowiska - nieoficjalnie dowiedział się tvn24.pl.