Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości

U dwóch pracowników Ministerstwa Sprawiedliwości potwierdzono zakażenie koronawirusem. Jak poinformowała rzeczniczka resortu, jeden z zakażonych pracowników gabinetu politycznego miał kontakt z leśnikiem z Lasów Państwowych, który zachorował na COVID-19, drugi z doradców również ma wynik pozytywny - podała Agnieszka Borowska.

Resort sprawiedliwości podał we wtorek, że opracował projekt noweli ustawy o zwalczaniu koronawirusa. Przewiduje on usprawnienie działania wymiaru sprawiedliwości w sytuacji kryzysu spowodowanego rozprzestrzenieniem się epidemii. Opisano w nim między innymi procedury, które będą mogły zostać podjęte, gdy z powodu kwarantanny dany sąd zostanie całkowicie zamknięty.

Napaść na sędzię w Rybniku, którą na sali rozpraw zaatakował podsądny, to efekt toczącej się w Polsce wojny, negatywnych emocji i szczucia jednych na drugich - mówił prezes PSL i kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do czwartkowego ataku na sędzię. - Trzeba zatrzymać tę ciężką chorobę nienawiści - mówił.

Cały system, który został stworzony, wpływa na psychikę 95 procent prokuratorów, którzy wykonują swoje obowiązki - powiedział w poniedziałek Jarosław Onyszczuk ze Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia" podczas debaty z udziałem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, byłego prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i byłego ministra finansów Leszka Balcerowicza.

Miało być sprawniej i szybciej, ale śledztwa są coraz wolniejsze, choć coraz więcej za nie płacimy. Tak wynika z raportu stowarzyszenia prokuratorów "Lex Super Omnia". Prokuratura Krajowa podważa wiarygodność autorów raportu i zawartych w nim danych, te jednak pochodzą od samej prokuratury. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

- Grono dobrze wykształconych ludzi padło ofiarą politycznego zamachu Ziobry na system sądownictwa - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 poseł PO Bartosz Arłukowicz, komentując sprawę wstrzymywania przez Krajową Radę Sądownictwa mianowania asesorów wskazanych przez ministerstwo sprawiedliwości. - KRS w wojence z ministrem Ziobrą posłużył się młodymi ludźmi jak amunicją - odparł na to prezydencki doradca profesor Andrzej Zybertowicz.

- Nie sądzę, żeby minister Zbigniew Ziobro w demokratycznym państwie chciał naciskać na sędziów, jakie orzeczenia mają wydawać. To chyba niezręczność ze strony ministra - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Bartłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia". To odpowiedź na zapowiedź Ziobry konsekwencji wobec sędziów, którzy nie zechcą stosować orzeczeń nowego TK.