Roman Polański

Roman Polański

Stefania i Jan Buchałowie, którzy w czasie drugiej wojny światowej udzielili schronienia 9-letniemu wówczas Romanowi Polańskiemu, zostali pośmiertnie odznaczeni medalami Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. Uroczystość odbyła się w Gliwicach, a udział w niej wziął też reżyser. Jacek Tacik.

Planowane na sobotę spotkanie w Szkole Filmowej w Łodzi z Romanem Polańskim zostało odwołane na prośbę reżysera - przekazała w piątek uczelnia. Odwołania wizyty domagała się między innymi grupa studentów, pracowników i absolwentów uczelni. Wcześniej tego samego dnia laureat Oskara i Złotej Palmy odebrał na łódzkim festiwalu statuetkę Złotego Glana przyznawaną "niepokornym twórcom filmowym idącym pod prąd modom i trendom".

Sobotnie spotkanie z Romanem Polańskim w Szkole Filmowej w Łodzi nie zostanie odwołane pomimo petycji grupy studentów. "Zatrzaskiwanie drzwi przed Polańskim przez nas, społeczność jego Alma Mater, wydaje mi się być aktem skrajnie niestosownym" - napisał w oświadczeniu rektor uczelni. "Nie do nas należy wydawanie wyroków w sprawach tak niejednoznacznych i skomplikowanych" - zaznaczył.

Przedpremierowemu pokazowi najnowszego filmu Romana Polańskiego "Oficer i szpieg” w Paryżu towarzyszył protest feministek. Kilkadziesiąt działaczek zablokowało wejście do kina, skandując "Polański gwałciciel, winne kina” i trzymając transparent z napisem "Polański prześladuje kobiety". W ostanich dniach kolejna artystka zarzuciła polskiemu reżyserowi gwałt.

Jeżeli Romanowi Polańskiemu nie umożliwi się przedstawiania swojego stanowiska, to do sądu wpłynie pozew przeciwko Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej - poinformował adwokat reżysera, cytowany przez dziennik "Los Angeles Times". W ubiegłym tygodniu Akademia przyznająca Oscary wyrzuciła Polaka ze swojego grona.

Prokuratura w Los Angeles podała we wtorek, że nie postawi zarzutów reżyserowi Romanowi Polańskiemu w związku z oskarżeniami Marianne Barnard, która zeznała, że artysta molestował ją w 1975 r., gdy miała 10 lat. Według prokuratury sprawa uległa przedawnieniu.