Donald Tusk

Donald Tusk

Czym się różni "demokracja na Białorusi" od "europejskiej"? Będący odpowiedzią na to pytanie dowcip przytoczył w mediach społecznościowych szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Były polski premier w swym wpisie wskazał między innymi na niepewność, "czy i kiedy będą wybory".

Pandemia COVID-19 pokazuje, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) potrzebuje strukturalnych zmian - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo. Ostrzegł także, że Stany Zjednoczone mogą nie przywrócić finansowania WHO, a nawet pracować nad utworzeniem nowej, alternatywnej instytucji.

To, co jest nowe i co stanowi coraz większe wyzwanie, to nie tylko pęknięcia w dotychczasowej strukturze geopolitycznej, ale także wielkie wyzwanie technologiczne - mówił w czasie swojego wystąpienia na Uniwersytecie w Białymstoku Donald Tusk. - Ta nowa narracja, która będzie powstawała właśnie w tej przestrzeni, która może być poza wszelką kontrolą, to nie będzie narracja czułego narratora, to może być narracja bezlitosnego manipulatora - wskazywał.

W polityce rzeczy stawały się nieodwracalne głównie dlatego, że ludzie zaczęli tak sądzić - mówił w przemówieniu wygłoszonym na Uniwersytecie w Białymstoku były premier, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. - Ja wiem, dlaczego od zawsze nie lubię tych, którzy dzisiaj rządzą w Polsce - podkreślił.

Donald Tusk skomentował ukaranie Romana Giertycha przez nieuznawaną przez Sąd Najwyższy Izbę Dyscyplinarną grzywną w wysokości trzech tysięcy złotych. Zdaniem przewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej mecenas "naraził się władzy, ujawniając jej korupcyjny charakter".

W piątek Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson podpisali porozumienie dotyczące wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Wydarzenie to na Twitterze skomentował również Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej.

Były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział we wtorek we Wrocławiu, że Polsce nie grozi polexit na wzór tego, co się stało w Wielkiej Brytanii, ale od paru lat konsekwentnie, "systematycznym i zamaszystym krokiem" występujemy z Unii Europejskiej.

Donald Tusk w poniedziałek w Poznaniu w rozmowie z dziennikarzami odniósł się do projektu ustawy klubu PiS - represyjnej wobec sędziów. Przyznał, że polscy prokuratorzy skarżą się na działania rządu i "prosili o wsparcie i pomoc, bo oni też nie chcą być zależni od tej złej i bardzo cynicznej machiny" stworzonej przez Prawo i Sprawiedliwość. - PiS postanowił rozpocząć batalię ostateczną przeciwko polskiemu sądownictwu - stwierdził.