Nieruchomości

Nieruchomości

Kwiecień był trudnym miesiącem dla wynajmujących mieszkania. W aż 11 z 15 analizowanych miast przeciętne koszty najmu zmniejszyły się w porównaniu do cen z marca - wynika z raportu Expandera i Rentier.io.

Ceny transakcyjne mieszkań w pierwszym kwartale tego roku niemal we wszystkich miastach ustanowiły nowe rekordy - wynika z analizy Expandera na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego. Najmocniejsze wzrosty, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym, zanotowano w Krakowie, Rzeszowie, we Wrocławiu oraz w Zielonej Górze.

- Nie wiem, czy możemy już mówić o rynku kupującego, ale na pewno nie jest to rynek taki jak był, czyli sprzedającego – mówi w rozmowie z TVN24 Biznes Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments. Ekspert przestrzega jednak przed nastawianiem na gwałtowne przeceny na rynku nieruchomości. - Pojawiają się komentarze w internecie, że mieszkania teraz stracą na wartości ponad połowę. Jest to niemożliwe z wielu powodów – podkreślił Turek.

Niewielkie spadki cen w ofertach sprzedaży mieszkań odnotowano w marcu w Katowicach, Lublinie i Warszawie - wynika z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io. Autorzy raportu zwracają jednak uwagę, że "obecnie kupujący mają dużo lepszą pozycję negocjacyjną niż jeszcze kilka miesięcy temu". Oznacza to, że cena transakcyjna może być "znacznie niższa".

W 2020 roku w planie jest wybudowanie 3,6 tysiąca lokali w ramach Mieszkania plus - informuje wiceminister rozwoju Robert Nowicki. Do końca 2019 roku w związku z realizacją programu powstało 7,8 tysiąca mieszkań, licząc łącznie z tak zwaną częścią społeczną programu.