Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Czworo kandydatów na ministra. Resort bardzo pożądany

Od czego zacząć leczenie polskiej edukacji po rządach ministra Przemysława Czarnka? Od podwyżek dla nauczycieli czy porządkowania tzw. podstawy programowej? Czy najpierw skasować przedmiot historia i teraźniejszość, czy zadbać o ciepły posiłek w szkole? Pytamy kandydatów na stanowisko ministra edukacji.

Barbara Nowak modliła się o uzdrowienie gejów. Zmienić szefów czy zlikwidować urząd?

Mówili uczniom nieprzyjętym do szkół, że "marzenia nie zawsze się spełniają", pisali artykuły wychwalające prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, polowali na nauczycielki i nauczycieli, którzy popierali Strajk Kobiet. To zaledwie część działalności, jaką przez osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości mogą "pochwalić się" kuratorzy oświaty. Jaka przyszłość czeka ich i same kuratoria pod rządami demokratycznej opozycji?

"Rząd wyliczył cenę jednego głosu wyborczego". Pytają, kiedy bony na krzesła

Miały być nagrody dla wszystkich nauczycieli po ponad tysiąc złotych z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej oraz bony na laptopy - też dla każdego nauczyciela - po 2,5 tysiąca złotych. Wszystko w okolicach Dnia Nauczyciela i - tak się akurat złożyło w kalendarzu - wyborów parlamentarnych. Ale nauczyciele powiedzieli "sprawdzam" i wyszło trochę jak w dowcipie o radiu Erewań. Tyle że mało komu jest do śmiechu.

Willa plus. Za dotację już kupili tron, łoże, zydle... Mają jeszcze prośbę do ministra

Był symboliczny czek wręczany z pompą przez wiceministra edukacji Tomasza Rzymkowskiego. Było i uroczyste otwarcie podwojów przez Muzeum Pałac Saski w Kutnie z udziałem Rzymkowskiego i innych polityków. Wciąż jest żądanie zwrotu pół miliona złotych dotacji, które - jak wskazała NIK - placówka otrzymała od ministra Przemysława Czarnka niezgodnie z zasadami konkursu, które sam ustalił. Muzeum pieniądze z dotacji wydało, a jego dyrekcja prosi resort o umorzenie zobowiązań.

"Pedagogika dumy zamiast pedagogiki wstydu". Czarnek zapowiada bony na wycieczki, nauczyciele mają dość

Przemysław Czarnek zapowiedział poszerzenie programu "Poznaj Polskę". Wycieczki, które dofinansowuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, mają teraz trwać już nie jeden, ale dwa dni. Problem w tym, że propozycja ministra, delikatnie mówiąc, sfrustrowała nauczycieli. - Wycieczka to praca całą dobę - mówi tvn24.pl nauczycielka Maria Kowalewska. Za tę pracę nikt dodatkowo nie płaci.

Willa plus. "Każdy kogoś zna, każdy z kimś sypia"

Stowarzyszenie ProBiznes zapowiedziało na sobotę otwarcie Centrum Dzieci i Młodzieży, które powstało w willi we Włocławku kupionej za ponad 700 tysięcy złotych przyznanych przez ministra Czarnka. ProBiznes to organizacja bliska Prawu i Sprawiedliwości. - Ameryki nie odkryliście. Każdy kogoś zna, każdy z kimś sypia. I co z tego? - pyta w rozmowie z tvn24.pl ojciec prezesa stowarzyszenia.

Wielka ucieczka. Rodzice zabierają dzieci z publicznych szkół. "Przeciążeni nauczyciele i edukacja Czarnka"

Brak pieniędzy w oświacie, nauczyciele odchodzący z pracy, przeładowane plany lekcji, dzieci i młodzież bez czasu na pasje i odpoczynek - ten kryzys w polskiej edukacji ma konkretne konsekwencje. Rodzice coraz częściej posyłają dzieci do szkół niepublicznych albo przenoszą do edukacji domowej. - To diagnoza ogromnej słabości szkoły, która nie jest miejscem przyjaznym dla uczniów - ocenia Tomasz Tokarz, nauczyciel, ekspert i praktyk w zakresie pozaszkolnych i alternatywnych form uczenia.

Willa Plus jak domek letniskowy? Prezes fundacji: działoby się tu więcej, ale…

Ładny budynek, ładna działka, ładny widok. Ale żeby się tam coś działo, to jak dotąd nie słyszałem - mówi wójt Uścia Gorlickiego. Okoliczni mieszkańcy widywali tam rodziny z dziećmi. W siedlisku w Beskidzie Niskim, zakupionym za publiczne pieniądze (1,3 mln zł) z grantu od ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, miało działać "centrum aktywności lokalnej". Miały odbywać się w nim między innymi kursy harcerskie oraz warsztaty dla rodziców prowadzących edukację domową. Prezes Fundacji Ostre Łąki zapewnia, że to się dzieje. Gdy proszę o szczegóły, mówi: "nie powiem", a na maile nie odpowiada.