Ministerstwo Edukacji i Nauki

Ministerstwo Edukacji i Nauki

Za niespełna miesiąc pierwszy dzwonek w szkołach. Pierwszy dla uczniów, bo dla wielu nauczycieli być może ostatni. Z branżowej ankiety wynika, że co piąty nauczyciel poświęca wakacje na szukanie nowej pracy. Wakatów w szkołach już teraz jest zdecydowanie za dużo. Minister Przemysław Czarnek żongluje liczbami i ze spokojem mówi o 12 tysiącach, dyrektorzy szkół z trwogą o 20. Adrianna Otręba.

Bohaterka Powstania Warszawskiego i jej ważne, pełne troski przesłanie dla edukacji. Nauczyciele muszą być dobrze opłacani, a dzieci uczone obiektywnej oceny, miłości do kraju i do rodziców - mówi pani Wanda Traczyk-Stawska. Polityków ostrzega, by "żadna partia nie wchodziła do szkoły". Jak te słowa mają się do polityki edukacyjnej obecnie rządzących i do słów wicemarszałka Ryszarda Terleckiego o wychowywaniu wyborcy Prawa i Sprawiedliwości? Maciej Zalewski.

Żaden dobrze i mądrze zorganizowany system edukacyjny nie sprzyja jakiejkolwiek partii politycznej - uważają nauczyciele i specjaliści od edukacji. To reakcja na słowa wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, który powiedział, że reforma edukacji była niewystarczająca, a dowodem tego ma być między innymi fakt, że młodzi ludzie nie popierają Prawa i Sprawiedliwości. 

W Katolickim Liceum w Tomaszowie Mazowieckim egzaminu maturalnego nie zdał żaden z kilkunastu absolwentów placówki. Wcześniej zespół szkół, w którym działa liceum, odwiedził i chwalił minister Przemysław Czarnek, a uczniowie otrzymywali tam bardzo dobre stopnie. Na tę szkołę tylko w zeszłym roku wydano z publicznych pieniędzy ponad 200 tysięcy złotych.

Senat przyjął szereg poprawek do nowelizacji ustawy Karty Nauczyciela. Jedna z nich dotyczy wysokości wynagrodzenia. Nauczycieli brakuje i niestety kolejni też odchodzą, nie tylko z powodu niskich pensji. Adrianna Otręba.

Choć minister edukacji Przemysław Czarnek już wiosną 2021 roku zapowiadał, że chce, by religia lub etyka były obowiązkowe i odpowiednie przepisy miały być "gotowe już wkrótce", to resort jest dopiero na etapie "prac koncepcyjnych". Trwa za to nauka nowych nauczycieli etyki na zlecenie ministerstwa m.in. na wydziałach teologicznych i uczelni związanej z katolicką, konserwatywną organizacją Ordo Iuris.

HiT zastąpi WOS i od września będzie w szkołach. Podręcznik do nowego przedmiotu Historia i Teraźniejszość został oficjalnie dopuszczony. I choć nauczyciele mają szereg zastrzeżeń, to minister edukacji go broni. Pytanie, na jakiej podstawie, skoro sam przyznał, że podręcznika w całości nie czytał. Materiał Adrianny Otręby.