Kanada

Kanada

Żona premiera Kanady Justina Trudeau Sophie Gregoire uzyskała pozytywny wynik testów na obecność koronawirusa. Kilka dni temu brała w Londynie udział w imprezie charytatywnej, w której uczestniczyło tysiące ludzi, w tym wielu celebrytów. Trudeau na razie nie został przebadany, ale razem z małżonką przebywa w 14-dniowej izolacji. Kanada tymczasem wprowadza kolejne środki ochronne w walce z SARS-CoV-2.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że jego rząd domaga się od Iranu, aby respektował życzenia rodzin ofiar katastrofy ukraińskiego samolotu w Teheranie co do pochówku ich bliskich oraz przekazał czarne skrzynki boeinga do analizy we Francji.

Nie tylko społeczność irańska zadaje sobie bardzo poważne pytania i nie dziwi mnie, że słyszę rozliczne konkluzje od Kanadyjczyków - mówił premier Justin Trudeau. Odniósł się on między innymi do słów szefa kanadyjskiego koncernu Maple Leaf Foods, który zarzucił USA, że to amerykańskie działania nakierowane na eskalację napięcia w rejonie doprowadziły do zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie.

Przyznanie się Iranu do nieumyślnego zestrzelenia samolotu ukraińskich linii lotniczych było "ważnym krokiem" - ocenił w sobotę kanadyjski premier Justin Trudeau. Dodał jednak, że "Kanada i świat wciąż ma wiele pytań, które muszą doczekać się odpowiedzi". W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 57 obywateli Kanady.

Wszyscy byliśmy zaskoczeni i - jak myślę - zadowoleni, słysząc, że następne spotkanie grupy G7 odbędzie się w Camp David - mówił w środę Justin Trudeau, po tym gdy media obiegło nagranie, na którym premier Kanady wspólnie z innymi liderami żartuje z trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Donalda Trumpa na szczycie NATO w Londynie.

Po październikowych wyborach parlamentarnych w środę zaprezentowany został nowy rząd Kanady. Na funkcji premiera, obecnie mniejszościowego gabinetu, pozostał Justin Trudeau. Po raz pierwszy od kilkunastu lat w jego składzie znalazł się wicepremier. Połowa tek w 36-osobowym gabinecie przypadła kobietom, co zapowiadano jeszcze w czasie kampanii.