Sojusz Lewicy Demokratycznej

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Rozpętała się histeria wobec tego, że wybory nie mogą się odbyć - uznał w "Faktach po Faktach" Łukasz Schreiber (PiS), komentując porozumienie między Jarosławem Kaczyńskim i Jarosławem Gowinem. Zakłada ono, że po 10 maja Sąd Najwyższy uzna wybory za nieważne, a marszałek Sejmu ogłosi nowy termin. - Ta historia służy interesowi obozu rządzącego - komentował Adrian Zandberg (Lewica).

Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiedzieli złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia "przestępstwa wyborczego" przez ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. To reakcja na słowa Sasina, że Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych rozpoczęła druk kart wyborczych bez przyjęcia ustawy w sprawie wyborów korespondencyjnych. Zareagowała też Lewica.

Prawo i Sprawiedliwość stworzyło układ w instytucjach, do których wprowadziło najważniejszych polityków. Dzisiaj ci chłopcy, którzy dostali dużo zabawek, pokłócili się o nie - mówił w "Kropce nad i" przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. W ten sposób ocenił środowe czynności agentów CBA w sprawie prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Zdaniem posła Konfederacji Krzysztofa Bosaka, kandydata na prezydenta, akcja CBA "kompromituje sposób zarządzania służbami specjalnymi przez Mariusza Kamińskiego".

Klub parlamentarny Lewicy zgłosi w najbliższym tygodniu wniosek o wotum nieufności wobec ministra Mariusza Kamińskiego - powiedział szef klubu Krzysztof Gawkowski. Zapowiedziany wniosek to reakcja na reportaż "Superwizjera", w którym pojawiły się oskarżenia byłego agenta CBA Tomasza Kaczmarka wobec Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Posłanki lewicy chcą, aby na drukach sejmowych i tabliczkach przy miejscach w sali plenarnej były żeńskie końcówki. Chcemy, by nazywano nas posłankami - powiedziała posłanka elekt Małgorzata Prokop-Paczkowska. Wniosek o taką możliwość złożyła w poniedziałek w Kancelarii Sejmu.

Zdolność koalicyjna Roberta Biedronia jest bardzo słaba, żeby nie powiedzieć zerowa - oceniła w "Faktach po Faktach" politolog Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Niezrzeczenie się mandatu europejskiego pokazuje, że Robert Biedroń wie, że jego projekt jest już praktycznie skończony - przekonywał Tomasz Nałęcz, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Krzysztof Gawkowski, wiceprzewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej, oświadczył we wtorek, że rezygnuje z członkostwa w partii. Komentując swą decyzję podkreślił, że jego zdaniem "Robert Biedroń jest dziś największą nadzieją polskiej polityki" i wyraził zainteresowanie współpracą z nim. - Każdy ma prawo do swojej drogi - ocenił szef SLD Włodzimierz Czarzasty.

Radni PiS, SLD i lokalnego komitetu związanego z lewicą utworzą koalicję w powiecie koneckim, w województwie świętokrzyskim - poinformowali lokalni politycy Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Starostą będzie osoba z PiS, a wicestarostą - z SLD. - Wola wyborców - tak uzasadniał tę decyzję Grzegorz Piec, szef PiS w powiecie koneckim.

- Dla nas granicą jest to, czy polityka dobrej zmiany będzie kontynuowana, czy też nie - powiedział w środę w Elblągu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zasugerował, że możliwa byłaby po wyborach samorządowych współpraca jego ugrupowania z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.