Chiny

Chiny

Koronawirus, którego epidemia rozpoczęła się w chińskim Wuhan, zdążył rozprzestrzenić po całym świecie. Niemal każdego dnia przybywa zarażonych, w zastraszającym tempie rośnie także bilans ofiar śmiertelnych. Wśród tych tragicznych informacji jest jednak promień nadziei: to historie tych, którzy zdołali pokonać zabójczego wirusa. Ich także są tysiące.

Realizacja kontraktu na dostawę Chinom rosyjskich systemów rakietowych S-400 Triumf może się opóźnić. Powodem jest rozprzestrzenienia się koronawirusa - podały rosyjskie media, powołując się na szefa Rosoboroneksportu, rosyjskiego eksportera broni i sprzętu wojskowego.

Chińska państwowa komisja kontroli zapowiada przeprowadzenie "pełnego dochodzenia" w sprawie Li Wenlianga, lekarza zmarłego w czwartek z powodu zakażenia koronawirusem. 34-letni okulista pod koniec ubiegłego roku ostrzegał przed epidemią i miał z tego powodu kłopoty z policją. Postępowanie władz wobec doktora Li spotkało się z falą oburzenia w mediach społecznościowych.

34-letni okulista Li Wenliang w grudniu próbował ostrzec innych lekarzy przed tajemniczą chorobą. Miał z tego powodu kłopoty, grożono mu odpowiedzialnością karną. 30 stycznia okazało się, że sam padł ofiarą koronawirusa. W czwartek chińskie media poinformowały, że zmarł, wkrótce potem jednak zmieniły wersję i zapewniały, iż walka o jego życie wciąż trwa. Po kilku godzinach niepewności informację o jego śmierci przekazał szpital, w którym leczono 34-latka.

Po wybuchu w Chinach epidemii nowego koronawirusa władze USA podjęły działania, które wywołują i rozsiewają strach, zamiast zaoferować jakąkolwiek znaczącą pomoc – oceniła w poniedziałek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Stany Zjednoczone wprowadziły między innymi zakaz wjazdu dla podróżnych z Chińskiej Republiki Ludowej.