Zmarła Maria Chwalibóg, aktorka znana z takich filmów, jak "Kobieta samotna", "Poszukiwany, poszukiwana", czy "Carte Blanche". Przez dekady można było oglądać ją także na deskach najważniejszych teatrów w Polsce. Miała 91 lat. O jej śmierci poinformował w sobotę Związek Artystów Scen Polskich.
"Z przykrością zawiadamiamy, że odeszła Maria Chwalibóg, wybitna aktorka, wieloletnia członkini Sekcji Teatrów Dramatycznych ZASP. Najszczersze kondolencje. Niech spoczywa w spokoju" - napisał ZASP na Facebooku.
Wcześniej o śmierci aktorki poinformował w mediach społecznościowych aktor Tadeusz Chudecki, który zamieścił krótki wpis na Facebooku.
Kariera w filmie
W swoim dorobku teatralnym Maria Chwalibóg ma ponad 70 ról scenicznych oraz 34 role w spektaklach Teatru Telewizji, gdzie w 2003 r. zagrała po raz ostatni - Starą w widowisku "Łucja i jej dzieci" Marka Pruchniewskiego w reż. Sławomira Fabickiego.
Zadebiutowała w filmie w 1956 roku, zaraz po ukończeniu studiów w PWST w Łodzi. Wystąpiła wówczas w komedii "Nikodem Dyzma" w reż. Jana Rybkowskiego.
Na swoim koncie aktorka zapisała udział w kilkudziesięciu filmach fabularnych, ale najwyżej cenioną przez krytykę rolą Marii Chwalibóg była listonoszka Irena - główna postać z filmu "Kobieta samotna" w reż. Agnieszki Holland. Otrzymała za nią nagrodę "za pierwszoplanową rolę kobiecą" na 13. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1988 r.
Widzowie zapamiętali ją z roli karczmarki Antosi w "Matce Joannie od Aniołów" w reż. Jerzego Kawalerowicza (1960) oraz jako Karpielową w filmie "Poszukiwany poszukiwana" w reż. Stanisława Barei (1973), gdzie zagrała żonę Wiesława Karpiela - postaci stworzonej przez Wiesława Gołasa.
Wystąpiła m.in. w takich produkcjach filmowych, jak: "Godzina szczytu" (1973), "Brunet wieczorową porą" (1976), "Niedzielne dzieci" (1977), "Kocham kino" (1987), "Oszołomienie" (1988), "Korczak" (1990), "Panny i wdowy" (1992) czy "1968. Szczęśliwego Nowego Roku" (1993). Grała również w serialach, min. w "07 zgłoś się", "Kuchni polskiej", "Oficerach" i "Plebanii".
Ostatni raz widzowie mogli ją oglądać na ekranie w 2015 roku w filmie fabularnym "Carte Blanche" w reż. Jacka Lusińskiego.
Role teatralne
W latach 50. i 60. Maria Chwalibóg występowała w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy i Teatrze Bałtyckim w Koszalinie. W latach 1963-69 była aktorką Teatrów Dramatycznych w Szczecinie. Od 1970 występowała w Warszawie: w Teatrze Narodowym, w Teatrze Studio, w Teatrze Na Woli oraz w Teatrze Dramatycznym.
Na deskach scenicznych ostatni raz widzowie mogli ją podziwiać w roli Madge w "Garderobianym" R. Harwooda w reż. Krzysztofa Zaleskiego w Teatrze Ateneum im. S. Jaracza w Warszawie (prem. 13 grudnia 1997 r.).
Aktorka chętnie występowała w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia, gdzie po raz ostatni można ją było usłyszeć w 2017 r. w roli Moniki w autorskim słuchowisku Marcina Trońskiego pt. "Męka twórcza".
Laureatka licznych nagród
Aktorka zdobyła szereg nagród i wyróżnień. W 1967 r. otrzymała Bursztynowy Pierścień. W 1968 r. nagrodzono ją za rolę Elżbiety w "Ryszardzie III" W. Szekspira na X Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu oraz w tym samym roku wręczono jej nagrodę za udział w programie "Mimika" według W. Bogusławskiego w Teatrze 13 Muz w Szczecinie na III Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie. W 1969 r. podczas XI Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu otrzymała nagrodę za role Lady Percy w "Henryku IV" W. Szekspira i Muzy w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego w Teatrach Dramatycznych w Szczecinie. W 1988 r. otrzymała Nagrodę Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji za role w filmie "Kobieta samotna" oraz za kreację aktorską w spektaklu Teatru Telewizji "Dom kobiet" w reż. Magdaleny Łazarkiewicz (zagrała w nim Marię). W 2019 r. artystka została odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".
Życie prywatne
Maria Chwalibóg urodziła się 4 lutego 1933 roku w Warszawie. Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Dorastała wraz z braćmi i siostrą w majątku rodziców w Mysłowie, w powiecie łukowskim. Jej matką była Maria Chwalibóg z domu Gutowska (1907-1989). Siostra Elżbieta Chwalibóg w 1960 roku wyszła za mąż za aktora Zbigniewa Cybulskiego. Aktorka w 1956 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Zadebiutowała na scenie Teatru Powszechnego w Łodzi 3 lutego 1956 roku rolą Diany w spektaklu "Faryzeusze i grzesznik" w reż. Marii Kaniewskiej-Forbert.
Maria Chwalibóg była żoną aktora Marka Bargiełowskiego, który zmarł w 2016 roku. Jej pierwszym mężem był aktor Andrzej Kopiczyński, słynny "Czterdziestolatek".
Źródło: tvn24.pl, filmpolski.pl, PAP