Zjednoczona Prawica

Zjednoczona Prawica

Od samego początku, pierwszego dnia po głosowaniu, mówiłem, że "piątka dla zwierząt" nie może być powodem rozbijania Zjednoczonej Prawicy - powiedział poseł PiS Henryk Kowalczyk, który we wtorek został przywrócony w prawach członka partii. Inny odwieszony, poseł Zbigniew Dolata przyznał, że spodziewał się tej decyzji. Odniósł się też do zapowiedzi nadal zawieszonego Lecha Kołakowskiego o budowaniu nowego koła lub klubu w parlamencie. - Myślę, że jak miną emocje, to pan poseł będzie dalej w klubie Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Dolata.

Jarosław Kaczyński wchodząc do rządu wykrawa dla siebie stanowisko wicepremiera–koordynatora resortów siłowych, jakiego w Polsce nie było od czasu przyjęcia obecnej konstytucji. W efekcie w gabinecie Mateusza Morawieckiego powstaje drugi, równoległy rząd, który skupia wszystkie represyjne funkcje państwa. Do czego będzie chciał go użyć Jarosław Kaczyński? Do dociśnięcia reformy sądów, czy rozprawy z opozycją? Jakie nie byłyby plany prezesa, pokrzyżować je może konieczność zarządzania kryzysem w Zjednoczonej Prawicy. Bo konflikt w obozie władzy powróci, jeszcze bardziej politycznie angażując i zużywając Kaczyńskiego. Analiza publicysty Jakuba Majmurka.

Rządzący pozostają obecnie poza jakąkolwiek odpowiedzialnością, stworzono bowiem układ zamknięty, umożliwiający bezkarność władzy. Państwo, w którym ci, co przy władzy, mają więcej praw od obywateli, przestaje być państwem demokratycznym. Analiza mec. Sylwii Gregorczyk-Abram z inicjatywy Wolne Sądy.