Platforma Obywatelska

Platforma Obywatelska

Co jest ważniejsze: propaganda czy zdrowie i życie Polaków? Po raz ostatni żądam, tak jak miliony obywateli: proszę zawetować ustawę - apelowała Małgorzata Kidawa-Błońska (Koalicja Obywatelska). Piątek jest ostatnim dniem na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy przewidującej dofinansowanie mediów państwowych. Ryszard Terlecki (PiS) przekonywał, że "potrzebna jest telewizja sprawnie działająca w okresie poprzedzającym wybory", Cezary Tomczyk (KO) stawiał sprawę: - Albo służba zdrowia, albo PiS-owski spektakl.

W momencie, kiedy obejmuje się najwyższy urząd w państwie, powinno się być apolitycznym prezydentem wszystkich Polaków - podkreślał w Sejmie Piotr Zgorzelski (PSL), który komentował obecność Andrzeja Dudy w wyjazdowym spotkaniu klubu parlamentarnego PiS. Borys Budka (PO) mówił, iż "spotkanie pokazało, że jest to prezydent jednej opcji". Stanisław Karczewski (PiS) tłumaczył, że "taka jest praktyka".

Na naszych oczach dochodzi do rozkładu państwa przez służby specjalne - mówił w "Faktach po Faktach" Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska). Władysław Teofil Bartoszewski z PSL ocenił, że "albo służby są nieporadne albo coś ukrywają". - Moim zdaniem jest to drugie - dodał.

Stworzyliśmy Radę Polityczną przy przewodniczącym partii, poprosiłem osoby z dużym doświadczeniem, by wspierały mnie w kluczowych decyzjach i Grzegorz Schetyna jako były marszałek Sejmu jest jedną z osób, które z automatu weszły do tej rady - mówił w "Jeden na jeden" szef PO Borys Budka. W środę Schetyna pytany w RMF FM o swoją polityczną przyszłość mówił, że "niczego nie musi dostawać". - Co będę chciał, będę sobie mógł wziąć - dodał.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski wezwał marszałek Elżbietę Witek do zwołania Komisji do Spraw Kontroli Państwowej. Ma to związek z przeszukaniami CBA w ramach śledztwa w sprawie oświadczeń szefa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. To nie jedyny głos opozycji na Wiejskiej, która, komentując działania służb i rządu, określa je mianem "gangsterskich". - To jest walka w rodzinie politycznej, która kompromituje Polskę - oceniła Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).

Politycy Platformy Obywatelskiej domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i przeznaczenia dwóch miliardów złotych na walkę z nowotworami. - Jeżeli jest pan taki dobry, to wygra te wybory bez telewizji publicznej. Zaoszczędźmy te dwa miliardy, przekażmy je polskim pacjentom - apelowała w Płocku kandydatka na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.

Koalicja Obywatelska daje Polakom nadzieję na dobre państwo - mówił w sobotę szef Platformy Obywatelskiej Borys Budka podczas posiedzenia Rady Krajowej partii. Ocenił, że piątkowy gest podarcia przygotowanej przez sędziów z Olsztyna uchwały w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna pokazał stosunek obecnej władzy do polskiej konstytucji. Totalna opozycja to nie jest dobre rozwiązanie. Ja nie będę ani totalna, ani bojaźliwa - zadeklarowała z kolei kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska.

Podjąłem decyzję, aby poprzeć Borysa Budkę w wyborach na przewodniczącego PO, żeby te wybory skończyły się w pierwszej turze - oświadczył w niedzielę w Szczecinie Bartosz Arłukowicz. Europoseł Platformy Obywatelskiej w piątek zrezygnował ze startu w wyborach na szefa partii.

Nie wycofam się absolutnie i jestem przekonany o zwycięstwie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" kandydat na przewodniczącego PO Tomasz Siemoniak. Podkreślił, że to nie jest moment na zwijanie partyjnego sztandaru. - Ten sztandar trzeba rozwijać właśnie - ocenił. Jak dodał, "Platforma się rozleci, jeżeli przewodniczący nie będzie miał misji jedności i jednoczenia".

Moim celem jest zbudowanie takiego zespołu ludzi, liderów, którzy porwą Platformę ku zwycięstwom wyborczym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Bartosz Arłukowicz. Europoseł jest jednym z sześciu kandydatów na przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Jak dodał, członkowie jego partii stoją przed decyzją "o pewnego rodzaju kontynuacji bądź zmiany".

Były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz zamierza ubiegać się o funkcję przewodniczącego Platformy Obywatelskiej - poinformował w piątek Polską Agencję Prasową szef komisji wyborczej tej partii Łukasz Abgarowicz. Byłaby to szósta osoba, która będzie się ubiegać o przywództwo w Platformie.