Zmarła Izabella Cywińska, pierwsza minister kultury w wolnej Polsce oraz reżyserka teatralna i filmowa. Miała 88 lat. "Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju" - zwrócił się do niej dyrektor poznańskiego Teatru Nowego Piotr Kruszczyński.
O śmierci reżyserki, krytyk filmowej i byłej minister kultury, którą nazwał "Wielką Damą polskiego teatru", poinformował Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu. "Legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, Matka-założycielka i twórczyni jego słynnego zespołu, reżyserka teatralna, filmowa, telewizyjna. Minister Kultury w pierwszym solidarnościowym rządzie III RP, 'Dziewczyna z Kamienia'" - wymienił.
Kruszczyński wspomniał, że rozmawiał z reżyserką jeszcze w tym tygodniu, "jak co tydzień", o teatrze, polityce i świętach. "O zdrowiu - broń boże, to od roku był temat zakazany" - zastrzegł. "Czytaj, teatralna Mamo, twórz i odpoczywaj w spokoju" - napisał.
Cywińską wspomniał między innymi minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz. Zaznaczył, że całe życie oddana była polskiej kulturze. Jak opisał, była ona "odważną obrończynią wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotową poświadczyć to osobistą odwagą".
Izabella Cywińska urodziła się 25 marca 1935 roku we Lwowie. Ukończyła Wydział Reżyserii na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a także etnografię na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1989-1991 była Ministrem Kultury i Sztuki w gabinecie Tadeusza Mazowieckiego.
Pełniła funkcję dyrektorki Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Nowego w Poznaniu i Teatru Ateneum w Warszawie. Wyreżyserowała także między innymi serial "Boża podszewka".
Wspomnienia spisała w pamiętniku "Dziewczyna z Kamienia".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rybczyński/PAP