Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

Nie zaczekali na nowego nadzorcę. W NCBR ruszył program, do wydania są 3 miliardy złotych

Za konkurs na projekty wojskowe w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju odpowiada urzędnik, który jest kandydatem PiS na prezydenta Włocławka, a w gremium oceniającym wnioski jeszcze na początku lutego był wiceprzewodniczący klubu PiS Marcin Ociepa - ustalił tvn24.pl. Resort funduszy, który wciąż nadzoruje NCBR, odmówił nam komentarza w sprawie konkursu. Podobnie jak resort nauki, który ten nadzór przejmie w najbliższy czwartek.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie NCBR. Wskazuje na ministra i szefa partii

Jak ustalił tvn24.pl, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli istnieje uzasadnione podejrzenie, że przestępstwa popełnili europoseł i szef partii Republikanie Adam Bielan, minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda oraz dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Jacek Orzeł. NIK przygotowała już zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Komisja wybrała dyrektora, minister powołał innego. "Korupcja polityczna". Ujawniamy akta kontroli NIK

Przez kilka miesięcy na początku 2023 roku formalnie było dwóch dyrektorów Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jeden wybrany w konkursie, ale nie nominowany, drugi wyznaczony przez ministra funduszy Grzegorza Pudę - wynika z akt kontroli NIK, do których dotarł portal tvn24.pl. Minister zignorował wyniki konkursu i na pełniącego obowiązki dyrektora powołał swojego podwładnego z resortu. A wybrany w konkursie kandydat został prezesem spółki córki NCBiR.

Żalek ujawnia nieprawidłowości w NCBR

Narodowym Centrum Badań i Rozwoju zarządzano jak zorganizowaną grupa przestępczą - mówi Jacek Żalek, wiceminister zdymisjonowany po ujawnieniu nieprawidłowości. Polityk jednoznacznie wskazuje na Adama Bielana jako głównego rozgrywającego. Maciej Warsiński.