Administracja Donalda Trumpa

Administracja Donalda Trumpa

- Nie lubię ludzi, którzy mówią "modlę się za ciebie", mimo że wiadomo, że to nieprawda powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do grudniowych słów spikerki Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która mówiła, że modli się za prezydenta. Kilka godzin później Pelosi ponownie zapewniła jednak, że modli się za Trumpa, który "zboczył z toru", jeśli chodzi o amerykańskie wartości i konstytucję.

Po wygłoszeniu przez prezydenta Donalda Trumpa w Kongresie orędzia o stanie państwa stojąca za nim przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Partii Demokratycznej podarła dokument z treścią jego przemówienia. Wcześniej prezydent USA nie podał jej ręki.

Stany Zjednoczone są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział we wtorek w swoim trzecim i ostatnim w obecnej kadencji orędziu o stanie państwa prezydent USA Donald Trump. Rozpoczął je od podkreślania dobrej, w jego ocenie, kondycji amerykańskiej gospodarki. Mówiąc o programie kosmicznym i jego finansowaniu podkreślił, że "musimy przyjąć nową granicę".

Stany Zjednoczone i ich sojusznicy muszą być pewni, że mają militarną i technologiczną siłę do tego, by zapewnić, iż w obecnym stuleciu będą przestrzegane zachodnie wartości - mówił w Londynie amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo, w czasie dyskusji o dopuszczeniu chińskiego koncernu Huawei do budowy sieci 5G. Ostrzegł jednocześnie, że "Komunistyczna Partia Chin stanowi główne zagrożenie naszych czasów".

Senat Stanów Zjednoczonych rozpoczyna we wtorek wysłuchanie stron w procesie parlamentarnym prezydenta Donalda Trumpa oskarżonego przez Izbę Reprezentantów o nadużycie władzy i obstrukcję śledztwa w tej sprawie, co zdaniem oskarżycieli zasługuje na impeachment.

Wstrzymując pomoc wojskową dla Ukrainy, na którą wcześniej wyraził zgodę Kongres Stanów Zjednoczonych, Biały Dom złamał prawo federalne - oświadczyło amerykańskie Biuro Rozliczeń Rządu (GAO).

Odczytem dwóch artykułów impeachmentu Donalda Trumpa rozpoczął się w Senacie formalny proces prezydenta USA. Oskarżenia wobec Trumpa w wyższej izbie Kongresu przedstawiło siedmiu tak zwanych menadżerów procesu parlamentarnego, którzy pełnić będą rolę prokuratorów. Właściwy proces rozpocznie się we wtorek.