Nie żyje Edward Redliński, prozaik, dramatopisarz i scenarzysta, autor "Konopielki", "Listów z Rabarbaru" i "Dolorado". Oprócz słynnej "Konopielki" - z Krzysztofem Majchrzakiem i Anną Seniuk w rolach głównych - na podstawie jego utworów powstały też komedie "150 na godzinę" Wandy Jakubowskiej i "Awans" Janusza Zaorskiego. Pisarz miał 84 lata.
Informację o śmierci twórcy podało Stowarzyszenie Pisarzy Polskich na swoim profilu na Facebooku. Potwierdziła ją również rodzina zmarłego, dodając, że pisarz zmarł 30 czerwca.
"No masz... Do dwójki naszych przyjaciół Tadzia Woźniaka i Jurka Stuhra dołączył dzisiaj w tej ostatniej drodze Edward Redliński dramatopisarz prozaik i scenarzysta. Trzej muszkieterowie... Będzie im raźniej wędrować po tych niebiańskich bezdrożach. Zapalam kolejne światełko" - napisała w mediach społecznościowych aktorka Dorota Stalińska.
Wpis Edwardowi Redlińskiemu poświęcił również dziennikarz Aleksy Uchański. "Jest to odosobniony pogląd, ale zmarłego dziś Edwarda Redlińskiego uważałem za najwybitniejszego polskiego pisarza szeroko pojętej ery PRL-u. Cześć Jego pamięci" - napisał na Facebooku.
Edward Redliński - najbardziej znane książki
Edward Redliński urodził się 1 maja 1940 roku we Frampolu koło Białegostoku. Był jednym z najbardziej znanych pisarzy związanych z Podlasiem, absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej oraz Studium Dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego, a także pracownikiem "Gazety Białostockiej", regionalnego radia i warszawskiego tygodnika "Kultura".
O białostockiej wsi pisał m.in. w zbiorze opowiadań "Listy z Rabarbaru" (1967) oraz w powieściach "Awans" (1973) i "Konopielka" (1973). Do jego najbardziej znanych utworów prozatorskich należą też "Szczuropolacy" (1994) oraz "Krfotok" (1998). Na swoim koncie miał również reportaże "Ja w nerwowej sprawie" (1969) i "Zgrzyt" (1971) oraz dramaty "Pustaki" (1980), "Wcześniak" (1977), "Jubileusz" (1975) i "Cud na Greenpoincie" (1995).
ZOBACZ TEŻ: Andrzej Mularczyk nie żyje
Filmy na podstawie twórczości Redlińskiego
Od 1981 do 1991 roku mieszkał w Nowym Jorku. Trudne doświadczenia emigranta opisał później w książkach "Dolorado" i "Szczuropolacy" (1994). W 1997 roku ta druga powieść stała się kanwą filmu "Szczęśliwego Nowego Jorku" w reż. Janusza Zaorskiego. Redliński napisał też scenariusze do "150 na godzinę" Wandy Jakubowskiej (1971), "Awansu" Zaorskiego (1974) oraz "Requiem" Witolda Leszczyńskiego (2001). W 1982 roku Witold Leszczyński nakręcił "Konopielkę" - filmową adaptację powieści o tym samym tytule, z Krzysztofem Majchrzakiem i Anną Seniuk w rolach głównych oraz Franciszkiem Pieczką w roli Pana Boga.
W 1966 roku otrzymał III nagrodę dziennikarską im. Juliana Bruna, a cztery lata później - I nagrodę. Trzykrotnie - w latach 1968, 1974 i 1982 - sięgnął po Nagrodę im. Stanisława Piętaka. Zdobył także m.in. Nagrodę Fundacji im. Kościelskich (1974), Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego (2003), Nagrodę im. Jarosława Iwaszkiewicza za całokształt twórczości (2006) oraz nagrodę marszałka województwa podlaskiego za całokształt (2013). Autor "Konopielki" zmarł w wieku 84 lat.
ZOBACZ TEŻ: "Szymborska mówiła, że bez niego nie przyznano by jej Nagrody Nobla". Nie żyje Anders Bodegård
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Rybczyński/PAP