Policja

Policja

Wśród działań policji były działania brutalne i nieproporcjonalnie do wykroczeń. Do tego dochodzą nieprawidłowości proceduralne, gdy zatrzymani najpierw składali wyjaśnienia, a dopiero potem dowiadywali się, że mają prawo do kontaktu z obrońcą. Jest nowy raport w sprawie działań służb po sierpniowej demonstracji w obronie aktywistki Margot. MSW oraz policja od początku broniły działań funkcjonariuszy. Adrianna Otręba. 

Hulajnogi elektryczne porzucone na środku chodnika, leżące w poprzek ścieżek rowerowych, a nawet na dachu przystanku autobusowego. To codzienność w Sopocie, który bierze się za sprzątanie tych zawalidróg z ulic. Urzędnicy alarmują: to nie tylko utrudnianie życia innym, ale też stwarzanie niebezpieczeństwa. Miasto chciałoby karać nieodpowiedzialnych użytkowników mandatami.

Na nagraniu, które wyciekło do sieci, widać interwencję policji wobec mężczyzny, który podróżuje autobusem ze swoimi dziećmi. Mają ze sobą hulajnogę, której wieźć nie wolno. Jak ocenić działania policjantów, którzy siłą, na oczach dzieci, wyprowadzili pasażera z pojazdu? Czy akcja była brutalna czy uzasadniona? Barbara Sobska.

Dwóch policjantów interweniowało w autobusie miejskim w Jeleniej Górze. Kiedy pasażer z elektryczną hulajnogą nie zastosował się do poleceń, aby wysiąść, funkcjonariusze - na oczach jego córek - siłą wyprowadzili go na zewnątrz, powalili na ziemię i skuli kajdankami. Według policji, mężczyzna był też poszukiwany do ustalenia miejsca pobytu. Nagranie z interwencji trafiło do sieci, w czwartek jeleniogórska policja zdecydowała się na publikację fragmentów monitoringu z autobusu, pokazujących to, co działo się przed zatrzymaniem.

Organizacja Wolne Sądy tłumaczy, co zrobić w razie zatrzymania przez policję. W spocie informuje ona o prawach, które w takiej sytuacji przysługują Polkom i Polakom. - Większość osób zatrzymanych nie zna swoich praw, Policja zaś nie informuje o nich w sposób jednoznaczny. To otwiera ryzyko nadużyć wobec obywateli – ostrzegają prawnicy. Adrianna Otręba.