Wojsko Polskie

Wojsko Polskie

Użycie wojska na ulicach, co niektórym się źle kojarzy z jakichś minionych epok, musiałoby być podyktowane bardzo niebezpieczną sytuacją i w konsekwencji zagrożenia z zewnątrz bardzo nieodpowiedzialną postawą polskich obywateli. Nie mamy ani jednego, ani drugiego - ocenia dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał broni Tomasz Piotrowski w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" TVN24 Piotrem Świerczkiem.

Rozprzestrzenianie się w Europie koronawirusa nie wpływa na ćwiczenie przerzutu amerykańskich wojsk DEFENDER-Europe 20 - powiedział generał dywizji Andrew "Andy" Rohling, zastępca dowódcy amerykańskich wojsk lądowych w Europie (USAREUR). - Chociaż skupiamy się na ćwiczeniu Defender, oczywiście uważnie monitorujemy sytuację związaną z COVID-19 i jego potencjalnym wpływem na nas - dodał.

Ośmiu oficerów Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych odbierze nominacje generalskie w dniu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego podziemia, 1 marca. Wśród nominowanych są dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych, pierwszy zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i pierwszy zastępca dowódcy generalnego.

Do Niemiec przybył pierwszy statek z amerykańskim uzbrojeniem i sprzętem wojskowym, które zostanie wykorzystane podczas ćwiczeń DEFENDER-Europe 20. To element największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk z USA do Europy. Ponad połowa amerykańskich żołnierzy, którzy wezmą udział w ćwiczeniu, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty morskie w Polsce.

Ponad połowa z 29 tysięcy amerykańskich żołnierzy, którzy wiosną wezmą udział w ćwiczeniu DEFENDER-Europe 20, czyli największej od ponad 25 lat operacji przerzutu wojsk przez Atlantyk do Europy, przewinie się przez poligony, bazy lotnicze i porty w Polsce. Armia USA już wyciągnęła z magazynów na naszym kontynencie pierwsze czołgi, transportery opancerzone i inne pojazdy, które będą użyte podczas tych manewrów.

Polskie Siły Powietrzne będą miały 32 samoloty wielozadaniowe F-35, czyli najnowocześniejsze amerykańskie maszyny bojowe, zaliczane do piątej generacji myśliwców. Warta 4,6 miliarda dolarów umowa na ich zakup została podpisana w piątek w Dęblinie. Przy okazji w tamtejszej bazie wojskowej można było zobaczyć samolot tego typu należący do Sił Powietrznych Włoch.