Niemcy

Niemcy

Od poniedziałku kontrole na granicach. Co trzeba wiedzieć

Od poniedziałku ruszają tymczasowe kontrole na granicach z Niemcami i Litwą. Na czwartkowej konferencji MSWiA i służby przekazały szczegóły tych działań. Wskazano między innymi, jak długo mogą potrwać, ile będzie punktów kontroli i jakiego rodzaju. Poinformowano też, w jaki sposób funkcjonariusze będą sprawdzać pojazdy.

Patrole Bąkiewicza na granicy. "To nie ma podstawy prawnej"

Te patrole obywatelskie zajmują się nie tylko patrolowaniem. Tam dochodzi do czynności legitymowania, przeszukiwania samochodów, czy ograniczenia wolności ludzi. To nie ma podstawy prawnej - zaznaczył w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek.

Kanclerz Niemiec o decyzji polskiego rządu

- Mamy wspólny problem, który chcemy wspólnie rozwiązać - powiedział we wtorek kanclerz Niemiec, pytany o wprowadzenie przez Polskę tymczasowych kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Friedrich Merz zaprzeczył, jakoby Niemcy odsyłały do Polski migrantów występujących o azyl. - Nie ma takich przypadków - zapewnił.

Politycy PiS "będą jeździć na granicę". Kaczyński: domagamy się...

"Parlamentarzyści i działacze Prawa i Sprawiedliwości będą jeździć na granicę" - zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński. Twierdzi, że Niemcy "przerzucają" do nas "nielegalnych migrantów". We wpisie na platformie X domaga się od rządu konkretnych działań. Premier Donald Tusk już wcześniej mówił, że teorie o zalewaniu Polski migrantami są nieprawdziwe, ale są "przypadki", które podlegają analizie.

Tusk: zwróciłem się do niemieckiego rządu w sprawie migrantów

Narracja, że Polska jest zalewana migrantami ze strony zachodniej, to jest nieprawda - oświadczył w poniedziałek premier Donald Tusk. Dodał jednak, że "są przypadki, które w tej chwili badamy szczegółowo". - Zwróciłem się do rządu niemieckiego z informacją, że każdy taki przypadek będzie badany, a konsekwencją tego będzie niewpuszczanie nikogo, którego papiery czy powód, dla którego miałby być przekazany stronie polskiej, jest wątpliwy - zapowiedział Tusk.

Ważna zmiana w polityce migracyjnej Niemiec

Niemcy rezygnują ze wsparcia finansowego organizacji pozarządowych ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym - potwierdził niemiecki szef dyplomacji Johann Wadephul. W ostatnich latach przeznaczano na ten cel nawet dwa miliony euro rocznie. Teraz Berlin uznał, że powinien skupić się na pomocy w miejscach, które ci ludzie opuszczają, i powodach, które ich do tego skłaniają.

Koniec z "jazdą na gapę"? Ambasador USA wzywa "wszystkich sojuszników"

Ambasador USA przy NATO Matthew Whitaker w poniedziałek oświadczył, że oczekuje się wzrostu wydatków na obronność od każdego członka Sojuszu do poziomu 5 procent PKB. Stwierdził, że jest to podyktowane "długoterminowym zagrożeniem, jakie stwarza Rosja". Kanclerz Niemiec Friedrich Merz mówił, że w dziedzinie obronności powinna skończyć się europejska "jazda na gapę".

Sześć deklaracji po szczycie G7. Jednej brakuje

Sześć wspólnych deklaracji przyjęto na szczycie G7, który zakończył się we wtorek w Kananaskis w Albercie (Kanada). Minerały krytyczne, pożary lasów, walka z przemytem migrantów oraz technologia kwantowa i sztuczna inteligencja - to tematy poruszone w dokumentach.

Kto wiedział wcześniej o ataku Izraela? Sprzeczne wersje

O izraelskim ataku na Iran uprzedzone zostały jedynie Stany Zjednoczone - mówił ambasador Izraela we Francji Joshua Zarka. Przekazał, że Paryż nie otrzymał takiej informacji, bo nie jest już tak bliskim sojusznikiem. Tymczasem kanclerz Niemiec Friedrich Merz twierdzi, że premier Izraela Benjamin Netanjahu powiadomił go o ataku. Ze świata płyną apele skierowane do obu stron konfliktu.