Ukraina

Ukraina

Tragiczna sytuacja humanitarna na obszarach dotkniętych konfliktem w regionach Doniecka i Ługańska nadal się pogarsza - mówił w czwartek szef dyplomacji Ukrainy Wadym Prystajko na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Opowiadał też o represjach wobec ludności cywilnej i łamaniu praw człowieka.

Anastazja prosiła i tłumaczyła, prosiła też ukraińska ambasada w Chinach, ale niczego nie udało się osiągnąć. Kobieta próbująca wyjechać z Wuhanu ostatecznie w nim została, bo chińskie władze nie zgodziły się na to, by zabrała ze sobą psa.

Mieszkańcy miasteczka Nowi Sanżary w środkowej części Ukrainy próbowali zablokować przyjazd ewakuowanych z chińskiego miasta Wuhan. Doszło do zamieszek. 45 Ukraińców i ponad 30 obcokrajowców przybyło w czwartek wieczorem na kwarantannę do ośrodka w miasteczku. Aby uspokoić sytuację, ukraińska minister zdrowia zapowiedziała, że zamknie się razem z przybyłymi na 14 dni, by pokazać, że nie stanowią niebezpieczeństwa.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża głębokie zaniepokojenie eskalacją sytuacji w Donbasie w ciągu ostatnich tygodni, czego ostatnim przejawem jest wtorkowa, intensywna wymiana ognia w obwodzie ługańskim - poinformowało w komunikacie biuro rzecznika prasowego resortu. Polska dyplomacja wezwała Rosję do zaprzestania agresji na Ukrainie.

Obrany kurs na zakończenie wojny zostanie zachowany i nie zmienią tego ataki prorosyjskich bojowników na ukraińskie siły zbrojne - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Nad ranem we wtorek prorosyjscy separatyści w Donbasie zaatakowali pozycje ukraińskich żołnierzy.

W sprawie zwrotu Krymu nic nie dadzą negocjacje. Ukraina i społeczność międzynarodowa muszą naciskać na rosyjskie władze - uważa ukraiński reżyser Ołeh Sencow, w ubiegłym roku wypuszczony z rosyjskiego więzienia. Twórca udzielił wywiadu gazecie internetowej "Ukraińska Prawda".