USA

USA

Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej między USA a Polską zwiększy obecność wojsk amerykańskich w Polsce, wzmocni działania odstraszające NATO oraz bezpieczeństwo europejskie - oświadczył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w komunikacie na stronie Białego Domu. Ocenił też, że porozumienie "służy jako wzór dla innych narodów w kontekście sprawiedliwego podziału kosztów stacjonowania wojsk. Pozytywnie o podpisanej umowie wyrazili się także sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz amerykański minister obrony Mark Esper.

Podczas dzisiejszych rozmów było kilka tematów dotyczących spraw transatlantyckich, spraw europejskich, również kwestii związanych z kryzysem gospodarczym - powiedział o spotkaniu premiera Mateusza Morawieckiego z sekretarzem stanu USA Mike'em Pompeo rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, pierwszą omawianą kwestią była sytuacja na Białorusi. Mówiono także o budowie gazociągu Nord Stream 2 oraz rozwijaniu sieci 5G.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że z zadowoleniem przyjmuje porozumienie między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o normalizacji stosunków dyplomatycznych podkreślając, że przyniesie to korzyści obu krajom i pomoże w promowaniu stabilności na Bliskim Wschodzie. Wcześniej prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że ze względu na porozumienie Ankara, może zawiesić relacje z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i odwołać ambasadora z Abu Zabi.

Część przyjeżdżających do Grecji turystów musi przejść test na koronawirusa. Podobną decyzję podejmują Włosi. Europa wciąż walczy z pandemią i z niepokojem patrzy na Stany Zjednoczone - tam znów gwałtownie rośnie liczba osób zakażonych. Maria Mikołajewska.

Jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. Wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom - tymi słowami kandydat demokratów na prezydenta USA Joe Biden opisał w środę Kamalę Harris, która wystartuje u jego boku w wyścigu o Biały Dom. Kim jest kobieta, która może zostać następnym wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych?

W wieku 83 lat zmarł amerykański piosenkarz i gitarzysta Trini Lopez - poinformowały portale "Hollywood Reporter" i "Variety". Popularność przyniosły mu wykonania takich utworów jak "If I Had a Hammer" czy "La Bamba". Partner biznesowy Lopeza powiedział, że piosenkarz zmarł w szpitalu w Kalifornii z powodu komplikacji związanych z COVID-19.