Parlament Europejski

Parlament Europejski

Wszystkie kraje unijne otrzymają wsparcie dla swoich systemów opieki zdrowotnej - zapewnił przewodniczący Parlamentu Europejskiej David Sassoli. - Oznacza to dostawę materiałów, wsparcie dla szpitali i finansowanie badań - wyjaśnił. - Od końca drugiej wojny światowej nie mieliśmy do czynienia z tak dramatycznym kryzysem. Dziś Unia Europejska podejmuje działania - podkreślił.

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. W tytule dokumentu nie ma nazwy naszego kraju, jednak odniesienia do Polski pojawiają się w treści. Jednym z głównych punktów jest sprawa tak zwanych stref wolnych od LGBTI, wprowadzanych przez niektóre polskie samorządy. - Nie ma zgody na dyskryminację - zadeklarował europoseł Andrzej Halicki z PO. Eurodeputowany PiS Patryk Jaki uznał natomiast, że "Polska jest pomawiana".