Służba Więzienna

Służba Więzienna

Ziobro przećwiczył to wcześniej na nich. "Ale pewnie nikt z prokuratorów nie spał w namiocie jak ja"

Najpierw półroczne delegacje, potem przeniesienia do jednostek oddalonych o kilkaset kilometrów od domu. Tak minister Zbigniew Ziobro traktował funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy przeszkadzali w stworzeniu Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. - Kiedy Ziobro przenosił niepokornych prokuratorów, pokazywali to w telewizji. Nikt wtedy nie wiedział, że ten mechanizm przećwiczył na nas dwa lata wcześniej. Bez blasku fleszy, w ciszy - opowiada Łukasz Cichocki, emerytowany funkcjonariusz Służby Więziennej.

Rektorem uczelni Ziobry został polityk z partii Ziobry. A teraz nie można go odwołać

To jest szkoła, która została stworzona przez polityków do celów politycznych - mówi o Akademii Wymiaru Sprawiedliwości Maria Ejchart, wiceministra sprawiedliwości. Uczelnia, która przez dekady zajmowała się szkoleniem strażników więziennych, została wykorzystana do przejęcia państwowych nieruchomości. Jeszcze przez cztery lata ma nią kierować niedawny polityk Suwerennej Polski.

"Wychodzę po pięciu latach i dostaję 50 złotych. No to wiadomo, że idę i coś ukradnę"

W Polsce praca readaptacyjna opiera się na mitach. Na przykład takim, że człowiek po zakładzie karnym powinien być zresocjalizowany. Od 10 lat próbuję przekonać polityków, że warto w tych ludzi zainwestować - mówi szef fundacji Pomost pomagającej więźniom po wyjściu zza krat. - Czasem mam takie wrażenie, jakbym był jedyną osobą w Polsce, której zależy na tym, żeby było mniej przestępstw - dodaje.

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Bez rozgłosu zmienił się właśnie szef najmłodszej służby z uprawnieniami do podsłuchów i prowokacji, którą powołały do życia rządy Zjednoczonej Prawicy - dowiedział się tvn24.pl. Zmiana szefa Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej jest o tyle zaskakująca, że jeszcze miesiąc temu wspomniany funkcjonariusz był wśród kandydatów do stopnia generalskiego.