Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo

Prezesi sądów apelacyjnych w całej Polsce podjęli decyzję, że do czasu wyjaśnienia sprawy wycieku danych z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, oświadczenia majątkowe sędziów nie będą dostępne na stronach internetowych sądów. Przestępcy już zaczęli wykorzystywać ukradzione dane.

Jak podał w piątek Reuters, sztab wyborczy prezydenta USA Donalda Trumpa został bezskutecznie zaatakowany przez hakerów, którzy prawdopodobnie powiązani są z rządem Iranu.

Umowa podpisana w środę w Warszawie przez przedstawicieli sił zbrojnych Polski i Stanów Zjednoczonych przewiduje współpracę w zakresie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, w tym wzmacnianie wspólnych zdolności obronnych i wymianę informacji. - Zyskujemy dostęp do najlepszych praktyk, doświadczeń wypracowanych przez siły zbrojne Stanów Zjednoczonych. Z drugiej, po stronie polskiej są kompetencje, jest wielu znakomitych ekspertów, którzy już dziś na bieżąco współpracują z wojskami amerykańskimi - powiedział wiceminister obrony Tomasz Zdzikot.

Ryzykowne i bezprawne cyberataki rosyjskiego wywiadu dotknęły obywateli w wielu krajach, w tym w Rosji, i kosztowały gospodarki krajowe miliony. Odpowiemy na to - oznajmił we wtorek Jeremy Hunt. Brytyjski minister spraw zagranicznych oskarżył rosyjski Główny Zarząd Wywiadowczy (GRU) o przeprowadzanie od wielu lat cyberataków na instytucje na całym świecie. Według rosyjskiego MSZ, oskarżenia te są niewiarygodne i jest to element kampanii mającej zaszkodzić rosyjskim interesom.

Cyberprzestępcy mają nowy sposób na oszustwa. Podszywają się pod operatora sieci komórkowej i wysyłają SMS-y zachęcające do kliknięcia w link. Ma to rzekomo nam pomóc w przygotowaniu się na wejście w życie przepisów związanych z RODO.

Atak hakerski na sieć komputerową niemieckiej administracji federalnej wciąż trwa - poinformowało gremium Bundestagu kontrolujące wywiad po zapoznaniu się z informacjami służb bezpieczeństwa i przedstawicieli rządu.

Rosyjski informatyk Piotr Lewaszow został w piątek przetransportowany z Hiszpanii do USA i doprowadzony przed sąd w stanie Connecticut. Poinformował o tym w piątek Departament Sprawiedliwości USA. Na ekstradycję Lewaszowa w październiku zgodził się hiszpański sąd.

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował w czwartek, że według zeznań sygnalisty oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky Lab jest kontrolowane przez rosyjski wywiad, który wykorzystał je do uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do tajnych plików. Firma zaprzecza doniesieniom.

Statystyki pokazujące zakres rosyjskich operacji w cyberprzestrzeni podczas ubiegłorocznej kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA opracowane na podstawie przygotowanych przez największe amerykańskie serwisy społecznościowe na życzenie Kongresu, we wtorek opisuje "The New York Times".