Solidarna Polska

Solidarna Polska

Gdy słyszę, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce spłaszczyć strukturę sądownictwa, to klucz jest w pytaniu: po co? Bo to samo w sobie nie poprawi efektywności sądownictwa, a może pozwolić na ominięcie konstytucyjnej zasady nieusuwalności sędziów - ostrzegał w TVN24 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu profesor Maciej Gutowski.

Solidarna Polska wystąpi o powołanie sejmowej komisji śledczej, aby wyjaśnić przyczyny nieopublikowania ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych, co spowoduje opóźnienie poboru podatków od tych spółek - zapowiedziała w sobotę Beata Kempa. SP zamierza też zawiadomić prokuraturę i CBA, chce też, żeby do sprawy odniosła się premier Ewa Kopacz.

- Jest jakaś granica ponoszenia zbiorowej odpowiedzialności za zachowania nieobliczalne, szalone jednego z ludzi - tłumaczył w "Faktach po Faktach" przyczyny usunięcia Jacka Kurskiego z Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. - My nawet zmieniliśmy hasło w czasie kampanii wyborczej, bo chcieliśmy iść z przesłaniem, że w Polsce trzeba zrobić porządek. Po kolejnych tego rodzaju artykułach na pierwszych stronach gazet z Jackiem Kurskim, który bynajmniej do porządku drogowego i bezpieczeństwa nas nie przyzwyczaił (...) powiedzieliśmy dość - dodał.

- Jest żal, bo naprawdę można się rozstawać ładnie - skomentował w rozmowie z TVN24 swoje usunięcie ze struktur Solidarnej Polski Jacek Kurski. - My powstaliśmy po wyrzuceniu nas z PiS, które było w porównaniu z tym, co mnie spotkało, kunsztownym, wielkim smakiem, savoir-vivrem, Wersalem i wielkim stylem. Wolę ten lepszy styl i przywództwo realnego lidera polskiej prawicy - dodał były europoseł.

Odpowiedzialni politycy przystępują do rozmów z PiS ws. ponadpartyjnego porozumienia na prawicy "bez żadnych wstępnych oczekiwań". A Solidarna Polska stawia warunki - mówił Andrzej Jaworski we "Wstajesz i wiesz". Polityk PiS zaznaczył, że inne podejście do negocjacji ma Jarosław Gowin i jego Polska Razem.

Około dwóch godzin trwało poniedziałkowe spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobrą, dotyczące warunków współpracy PiS i SP. PiS nie spełniło warunków stawianych przez Solidarną Polskę. Chodziło o pisemne gwarancje zapewnienia miejsc na listach wyborczych dla polityków Zbigniewa Ziobry. Solidarna Polska nie wyklucza zawarcia sojuszu z Ruchem Narodowym - dowiedziała się TVN24.

W niedzielę w Krakowie odbędzie się kongres Solidarnej Polski. Delegaci i goście będą mówić o potrzebie zmian w funkcjonowaniu państwa. - Polska polityka jest zasklepiona. Po 20 latach w sejmowych ławach widzimy te same twarze - mówił w sobotę we "Wstajesz i wakacje" Jacek Kurski.

Prof. Zygmunt Bauman był współpracownikiem NKWD i nigdy się nie odciął od błędów przeszłości - stwierdził w "Kawie na ławę" Jacek Kurski z Solidarnej Polski, komentując zakłócenie wykładu socjologa przez grupę narodowców. - O dziadku z Wehrmachtu już było, teraz nowy odcinek - ripostował Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

Kandydatem Solidarnej Polski na prezydenta Warszawy jest były wicepremier i szef MSWiA Ludwik Dorn - poinformował w sobotę szef SP Zbigniew Ziobro. - Warszawiacy mówią dość niekompetencji, nieudolności i marnotrawstwu pieniędzy. Warszawiacy chcą zmiany - powiedział dziennikarzom Ziobro na briefingu zorganizowanym przy zamkniętym od sierpnia ubiegłego roku tunelu Wisłostrady.

Sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej wyznaczyła terminy przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry, którym PO zarzuca naruszenie konstytucji i uprawnień Rady Ministrów w czasie "walki z układem i budowania IV RP". Rządząca partia chce obu polityków postawić przed Trybunałem Stanu.

Zbigniew Ziobro zażądał dymisji Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz. Zdaniem lidera Solidarnej Polski, jej pismo do prokuratora generalnego ws. okoliczności śmierci Barbary Blidy należy interpretować jako "wsparcie dla korupcji w Polsce". - List jest pełen insynuacji i nieprawdziwych stwierdzeń - dodał europoseł.

Myśmy powstali tuż po przegranych przez PiS wyborach, a ludzie wtedy nie interesują się polityką - powiedział w TVN24 Jacek Kurski z Solidarnej Polski, tłumacząc, dlaczego wyborcy nie wiedzą o istnieniu jego partii oraz to, dlaczego pojawił się w niedzielę w programie "Kawa na ławę" z plakietką z logiem SP.

- Premier, przyznając się do niewiedzy ws. podpisania memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, skompromitował się - ocenił Zbigniew Ziobro. - Tusk pokazał, że polski rząd nie panuje nad podstawowymi interesami Polski - dodał lider Solidarnej Polski.