Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

W 1995 roku zasypiałem z przekonaniem, że Lech Wałęsa wygrał, a rano, po obliczeniu głosów przez PKW, okazało się, że ja jestem prezydentem - wspominał w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem Andrzej Duda, ogłaszając swoje zwycięstwo przed ogłoszeniem oficjalnych wyników, chce "upokorzyć Państwową Komisję Wyborczą".

- Andrzej Duda podczas swojej prezydentury pogłębił podziały. Obawiam się, że będziemy leczyć bliznę podziałów przez wiele lat - mówił w programie "Debata Faktów" w TVN24 były prezydent Aleksander Kwaśniewski. W TVN24 komentował toczącą się prekampanię wyborczą. Pozostali goście odnieśli się do kosztów niezrealizowanych 10 maja wyborów i bieżącej sytuacji związanej z epidemią.

Dzisiaj prezydent, który miałby szansę zapisać się jako mąż stanu, powinien powiedzieć: "wiem, że mam szansę na zwycięstwo, ale ze względu na sytuację uważam, że wybory powinny być przełożone" - powiedział w "Faktach po Faktach" były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie odbędą się 10 maja, będą one "demokratyczną fikcją".

Polska jest dziś państwem bezprawia. Polska PiS-u nie respektuje zasad, które są zapisane w konstytucji, w normach europejskich - mówił w "Kropce nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski, który komentował ujawnione przez CBA materiały ze śledztwa dotyczącego willi w Kazimierzu Dolnym. - To jest bezprawie, zasmuca mnie jako byłego prezydenta i obywatela - dodał.

Unia Europejska to realna wspólnota, która przez 60 lat zapewniała pokój naszemu kontynentowi - napisał w liście otwartym do Andrzeja Dudy były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w nim do słów obecnego prezydenta o Unii Europejskiej jako "wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

Nie mamy dzisiaj ani systemu prezydenckiego, ani kanclerskiego, ani mieszanego. Mamy system nowogrodzki - ocenił Aleksander Kwaśniewski w "Jeden na jeden". - To dopiero paranoja konstytucyjna - dodał. Były prezydent komentował między innymi spór między prezydentem a obozem władzy.

- Jak Kaczyński mówi o tolerancji, to dopiero mi się przewraca wszystko, bo akurat tak nietolerancyjnej formacji jak PiS to ja nie znam - mówił w Radiu Zet były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi lidera Prawa i Sprawiedliwości. Komentował też konflikt prezydenta z resortem obrony narodowej.

- Rząd nie powinien opowiadać, że zastanawia się nad rozwiązywaniem Biura Ochrony Rządu albo tego typu instytucji, bo to są prezenty, które dajemy potencjalnym terrorystom - ocenił w programie "Kropka nad i" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

- W tym zapętleniu prezydent był osobą, która mogła to wszystko rozwikłać. Prezydent powinien to wszystko rozwikłać. Prezydent ma szukać kompromisów, a nie komplikować sytuację. W tym sensie Andrzej Duda popełnił gruby błąd – ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Aleksander Kwaśniewski, komentując zamieszanie wokół Trybunału Konstytucyjnego i rolę, jaką w tej sprawie odegrała obecna głowa państwa.