W wieku 92 lat zmarła Halina Bortnowska. Informację o śmierci filozofki, teolożki, publicystki, animatorki przedsięwzięć społecznych i uczestniczki ruchu ekumenicznego w rozmowie z portalem tvn24.pl potwierdziła Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Bortnowska była współzałożycielką Fundacji.
Informację o śmierci Haliny Bortnowskiej przekazała w mediach społecznościowych między innymi aktorka Maja Komorowska, Instytut Reportażu i miesięcznik "Znak". W rozmowie z tvn24.pl informację o śmierci filozofki i teolożki potwierdziła Danuta Przywara, przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
"Umarła Halina Bortnowska. Dzielny, jasny człowiek, wielkiej odwagi, pełna troski i myśli o innych" - napisała Maja Komorowska w środę w mediach społecznościowych. "Trudno wyrazić smutek, z którym ją żegnamy. Przez ponad dwie dekady była redaktorką i sekretarzem redakcji Miesięcznika 'Znak'. Uczyła nas odwagi, zaangażowania na rzecz sprawiedliwości, troski o drugiego człowieka" - przekazał na Facebooku miesięcznik "Znak", podając, że Bortnowska zmarła dzisiaj rano.
Umarła Halina Bortnowska. Piękny, mądry Człowiek. Autorytet. Bardzo wiele Halinie zawdzięczam. fot. Bartosz Bobkowski
Posted by Wojciech Tochman on Wednesday, June 19, 2024
ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Alice Munro
Halina Bortnowska nie żyje
Halina Bortnowska urodziła się we wrześniu 1931 roku. W trakcie powstania warszawskiego została deportowana do niemieckiego obozu pracy. Od 1967 do 1982 uczestniczyła w pracach Światowej Rady Kościołów. W latach 70. była jedną z współtwórczyń ruchu hospicyjnego w Polsce i pierwszego polskiego hospicjum w Nowej Hucie. Jako wolontariuszka pomagała terminalnie chorym.
Jako doradca delegatów małopolskich brała udział w I zjeździe NSZZ "Solidarność". Od 13 grudnia 1981 roku uczestniczyła w kilkudniowym strajku w Kombinacie Metalurgicznym w Nowej Hucie. W stanie wojennym na krótko internowana. W 1986 roku weszła w skład Komitetu Helsińskiego w Polsce. Zaangażowała się m.in. w działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
Po 1989 współtworzyła Ruch Obywatelski Akcja Demokratyczna. Była jedną z współzałożycielek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a w latach 2007-2012 przewodniczącą Rady Fundacji. Przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej pracowała w Fundacji "Polska w Europie". Była współzałożycielką Stowarzyszenia Przeciw Antysemityzmowi i Ksenofobii "Otwarta Rzeczpospolita", a także członkinią Rady Społecznej przy Rzeczniku Praw Obywatelskich.
Halina Bortnowska przez lata była również częstym gościem TVN24, gdzie komentowała sprawy związane między innymi z wiarą i Kościołem katolickim.
ZOBACZ TEŻ: Anouk Aimée nie żyje. "Pożegnaliśmy ikonę"
Autorka/Autor: wac//am
Źródło: tvn24.pl, bip.brpo.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Gzell/PAP