Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli

NIK krytycznie o programie odtwarzania posterunków

Program reaktywacji posterunków policji, sztandarowy pomysł rządów PiS w dziedzinie bezpieczeństwa, jest porażką - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli, do którego dotarł tvn24.pl. To nie analiza zagrożenia przestępczością przesądzała o konkretnych lokalizacjach, nie sprawdzano też, czy przywrócenie posterunków poprawiło bezpieczeństwo. Tak zarządzany program pochłonął ponad 107 milionów złotych z kieszeni podatników, w kilku przypadkach powodując pogorszenie bezpieczeństwa.

NIK chce zawiadomić prokuraturę w sprawie przyznawania pieniędzy samorządom

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się kwestii uznaniowego przyznawania pieniędzy dla lokalnych władz. NIK chce w tej sprawie zawiadomić prokuraturę. Okazuje się, że za rządów PiS zdumiewające były też kryteria - liczyła się linia polityczna, a dysproporcje w dotacjach publicznych mówią same za siebie. Maciej Warsiński.

Wygrali w sądzie z rządowym instytutem. To precedens

Narodowy Instytut Wolności utrzymywał, że jego decyzji nie można zaskarżyć. Lubelska Fundacja Wolności nie posłuchała i złożyła sprawę w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie. A sąd uznał, że miała rację. To pierwsza taka sprawa przeciwko NIW, który co roku rozdziela dziesiątki milionów złotych z publicznych pieniędzy.

Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Najwyższa Izba Kontroli zarzuca Narodowemu Instytutowi Wolności łamanie prawa, liczne i istotne nieprawidłowości, niecelowe i nieracjonalne wydawanie publicznych pieniędzy, niegospodarność i iluzoryczną kontrolę - wynika z wystąpienia pokontrolnego, do którego dotarł tvn24.pl. Niezgodnie z zasadami dotowana miała być, według NIK, między innymi fundacja Polska Wielki Projekt związana z politykami PiS.