Najwyższa Izba Kontroli

Najwyższa Izba Kontroli

Zakup respiratorów i sprawa, która jest już w prokuraturze po skierowaniu przez Najwyższą Izbę Kontroli. Co ciekawe, nie dotyczy to głośnego zakupu od handlarza bronią, ale chińskich aparatów kupionych przez Ministerstwo Zdrowia na początku pandemii od KGHM - bez umowy, tylko na fakturę, choć sprzęt do niczego się nie nadawał. Barbara Sobska.

Od ponad roku alarmujemy w tvn24.pl i w "Czarno na białym" TVN24, że bezpieczeństwo na polskim niebie może być zagrożone. Nasze ustalenia potwierdziła właśnie Najwyższa Izba Kontroli. Zmniejszenie obsady na stanowiskach kontrolerskich, a co za tym idzie zmniejszenie pensji kontrolerów lotu doprowadziło do największego kryzysu w historii Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Kryzysu, który trwa akurat, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna.

Najwyższa Izba Kontroli rozpoczęła w kancelarii premiera kontrolę dotyczącą służb specjalnych. Sprawdzone zostaną MON, ABW, CBA i SKW. Problemy z kontrolą służb nie są nowe - potrzebna jest zmiana przepisów, bo teraz sytuacja wygląda tak, że służby specjalne kontrolują same siebie. Barbara Sobska.

Czy Najwyższa Izba Kontroli zajmie się nową anytunijną kampanią dotyczącą cen prądu? Chcą tego posłowie opozycji. Wysokie marże spółek energetycznych nieproporcjonalne do podwyżek cen prądu i zwalanie winy na Unię Europejską to poważny temat. Tak jak odnawialne źródła energii, w które Polska mogłaby inwestować znacznie więcej. Dawid Rydzek.

Na konferencji dotyczącej ustaleń powołanego w Najwyższej Izbie Kontroli zespołu do spraw cyberbezpieczeństwa przekazano, że 544 urządzenia NIK próbowano zaatakować 7300 razy. Potwierdziły się tym samym wcześniejsze informacje TVN24. - Na dziś mamy podejrzenia, że były zainfekowane trzy urządzenia osób z najbliższego otoczenia prezesa Mariana Banasia - powiedział kierownik wydziału bezpieczeństwa NIK Grzegorz Marczak. Do konferencji odniósł się rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn oraz wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji.