Prawo i Sprawiedliwość

Prawo i Sprawiedliwość

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki wręczył zwycięzcom historycznego konkursu tekturowe bilety do europarlamentu. Mijały lata, a laureatki nie dostały zaproszenia na wyjazd. O sprawie pierwsza napisała Violetta Krasnowska z tygodnika "Polityka". Eurodeputowany tłumaczy, że wszystkiemu winna jest pandemia. Z kolei Parlament Europejski zwraca uwagę, że nawet w pandemii były organizowane wyjazdy. Uczennice na nagrodę już nie czekają. Do Brukseli zaprosił je Andrzej Halicki. Materiał magazynu "Polska i świat".

Lider opozycji Donald Tusk wyruszył swoim Tuskobusem, by namawiać i zachęcać nie tylko do głosowania, ale wcześniej do wzięcia udziału w marszu 1 października. Premier Mateusz Morawiecki wsiadł do Pisbusu, ale początek jego trasy miał pewien falstart. Spotkania, agitacje i trudne pytania od wyborców to codzienność opozycji, z drugiej strony partia rządząca pytań z sali raczej unika. Barbara Sobska.

Dla prezesa PiS ten film wpisuje się w "przemysł pogardy". Mowa o "Zielonej granicy" Agnieszki Holland, film nagrodzony i dostrzeżony na festiwalu w Wenecji. Dlaczego politycy PiS i funkcjonariusze władzy nie oglądając go, krytykują i przyrównują do nazistowskiej propagandy? "Zielona granica" opowiada historię uchodźców na polsko-białoruskim pograniczu. Akcja dzieje się mniej więcej wtedy, kiedy zaczął się kryzys humanitarny i operacja "Śluza", czyli białoruska prowokacja Łukaszenki. Maria Mikołajewska.