Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Na własną prośbę ze ścisłego kierownictwa największej polskiej służby specjalnej odchodzi pułkownik Norbert Loba, który przez ostatnie lata nadzorował piony operacyjne. Po jego dymisji szef ABW będzie miał dwóch nowych zastępców, a łącznie czterech - najwięcej w historii.

Z cywilnego kontrwywiadu odchodzi "szara eminencja" tej służby, wieloletni dyrektor pionu bezpieczeństwa wewnętrznego - dowiedział się tvn24.pl. Według naszych źródeł, nie ma to bezpośredniego związku ze śmiercią doświadczonego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, do której doszło w piątek.

Ktoś od miesięcy włamuje się do maili i na konta w mediach społecznościowych ministrów, posłów, dziennikarzy i żołnierzy. Do sieci trafiają półnagie zdjęcia radnych, sfingowane anonse na portalach z ogłoszeniami prostytutek i newsy o radioaktywnej chmurze znad Litwy. Co łączy te ataki? Tropy - jak ustalili dziennikarze Fundacji Reporterów - wiodą do hakerskiej grupy "Ghostwriters", która realizuje rosyjskie cele. - Przejętych kont są już tysiące. To tykająca bomba - twierdzą nasze źródła w polskich służbach specjalnych.

Szefowa Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która w środku drugiej fali epidemii zorganizowała wylot na wyspę Bali, została odwołana ze stanowiska - nieoficjalnie dowiedział się tvn24.pl. 

Podczas drugiej fali epidemii grupa wysokich rangą funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego poleciała na indonezyjską wyspę Bali na "konsultacje" dotyczące strategii walki z terroryzmem. To nie pierwszy egzotyczny wyjazd pracowników istniejącej od ponad dwóch lat komórki zajmującej się prewencją terrorystyczną. O sens jej istnienia i kulisy funkcjonowania zapytała premiera posłanka opozycji.