Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

12 zarzutów popełnienia przewinień dyscyplinarnych polegających na "oczywistej i rażącej obrazie przepisów" postawił szefowi nowej Krajowej Rady Sądownictwa, Leszkowi Mazurowi, zastępca Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych Przemysław Radzik.

Nie jest tak, że kwestionujemy ważność wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Kwestionujemy ważność decyzji Sądu Najwyższego, ponieważ zgodnie z konstytucją to Sąd Najwyższy legalnie wybrany, z prawidłowo wybranymi sędziami - a nie nielegalnie powołanymi - ma stwierdzić ważność wyboru prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Tylko tyle i aż tyle - powiedział w "Faktach po Faktach" dr hab. Krystian Markiewicz, prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia".

Odniosłem wrażenie, że Sąd Najwyższy referując, w jaki sposób doszedł do rozstrzygnięcia, w jakiś sposób relatywizował swoją wypowiedź - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, odnosząc się do decyzji w sprawie ważności wyborów prezydenckich. Jak mówił, w czasie procedury wyborczej została naruszona zarówno konstytucja, Kodeks wyborczy, jak i ustawa o szczególnych zasadach przeprowadzenia tegorocznych wyborów.