Najlepsze filmy 2023. TOP20 premier kinowych zagranicznych. Podsumowanie roku. Wybór Wrony

Źródło:
tvn24.pl
Zwiastun filmu "Barbie"
Zwiastun filmu "Barbie"Warner Bros. Pictures
wideo 2/20
Zwiastun filmu "Barbie"Warner Bros. Pictures

Kinowy 2023 rok należał do nich: "Barbie" i "Oppenheimera". Ale nie tylko. Nie brakowało poruszających dokumentów, wstrząsających opowieści, które pisała rzeczywistość i kameralnych historii, które bardzo trafnie zadawały pytania o rzeczy najważniejsze. Oto 20 najciekawszych i najważniejszych filmów, które w kończącym się roku trafiły do polskich kin. Wyboru dokonał reporter tvn24.pl Tomasz-Marcin Wrona.

"Barbenheimer" już w lipcu zdefiniował 2023 rok w kinie. "Barbie" Grety Gerwig i "Oppenheimer" Christophera Nolana trafiły na wielkie ekrany tego samego dnia i intensywnie walczyły - również ze sobą - o jak największe zainteresowanie. "Barbie" z fenomenalną Margot Robbie - również współproducentką filmu - zarobił w ciągu pięciu miesięcy ponad 1,44 mld dolarów. Dzięki temu wynikowi "Barbie" stała się najlepiej zarabiającym tytułem filmowym 2023 roku, najbardziej dochodowym filmem w solowej kobiecej reżyserii wszech czasów i najbardziej dochodową komedią w historii. "Oppenheimer", który zarobił jak dotąd blisko 954 mln dolarów, również ustanowił kilka rekordów, w tym: najbardziej dochodowego filmu biograficznego oraz najbardziej dochodowego filmu, którego akcja dotyczy okresu II wojny światowej. 

Rok 2023 w polskich kinach to także zachwycające debiuty: "Aftersun", "Georgie ma się dobrze" i "Poprzednie życie". Kameralne, nowatorskie, refleksyjne i bardzo precyzyjnie skonstruowane opowieści, o których trudno zapomnieć. W repertuarze naszych kin znalazły się również najnowsze tytuły od uznanych twórców i twórczyń. Nicolas Philibert, Martin Scorsese, Martin McDonagh, Darren Aronofsky - to tylko kilkoro z nich.

Spośród ponad 300 tytułów, które w 2023 roku trafiły do kin wybrałem 20 premier zagranicznych i 10 polskich. Są to filmy najciekawsze, najważniejsze, najlepsze. Choć trudno przyjąć sprawiedliwe i w pełni obiektywne kryteria, z perspektywy których można byłoby ocenić tytuły tak odmienne jak "Barbie" czy "Oppenheimera" właśnie. W przypadku tego zestawienia ograniczyłem się więc do tych tytułów zagranicznych, które trafiły do kin w 2022 roku. Nie brałem pod uwagę produkcji, które nie znalazły polskiego dystrybutora kinowego. Każdy z wybranych filmów ma tu krótki opis oraz hiperłącze, kierujące do pełnej recenzji.

Co łączy filmy, które ostatecznie znalazły się w poniższym zestawieniu? Przede wszystkim to tytuły, które mimowolnie przychodzą na myśl razem z pytaniem: "jakie filmy pamiętasz z 2023 roku?". Każdy z nich można byłoby opisać jednym przymiotnikiem: "najważniejszy", "najciekawszy", "najbardziej zaskakujący", "najbardziej szalony", "najodważniejszy", "najczulszy", "najlepszy" i tak dalej. Wszystkie są "jakieś", pytają o kondycję współczesnego człowieka, przyglądają się najróżniejszym emocjom. Poruszają ważne, aktualne i uniwersalne tematy, bez skrupułów punktują absurdy współczesnej rzeczywistości. Skłaniają do refleksji i często są świetną rozrywką. Bo przecież na tym polega wyjątkowość kina: jest źródłem zbiorowych doświadczeń, emocji, przemyśleń, czasem ożywionej dyskusji.

Nicolas Philibertfot. Michel Crotto/Aurora Films

"Adamant" reż. Nicolas Philibert

Przykład współczesnego kina dokumentalnego, którego każdy z nas potrzebuje. Jego siła polega na uważnym i ostrożnym przyglądaniu się codzienności tych, których zazwyczaj nie chcemy dostrzegać. Nieważne, z jakimi zaburzeniami czy chorobami się mierzą - jak każdy z nas chcą być potrzebni, zauważeni i wysłuchani.  

"ADAMANT" NICOLASA PHILIBERTA - PEŁNA RECENZJA FILMU

CZYTAJ TAKŻE WYWIAD TVN24.PL Z NICOLASEM PHILIBERTEM: INWESTOWANIE W PSYCHIATRIĘ JEST "POLITYCZNIE NIERENTOWNE"

"Adamant" w reżyserii Nicolasa Philiberta
"Adamant" w reżyserii Nicolasa PhilibertaAurora Films

"Aftersun" reż. Charlotte Wells

Film, który błyskawicznie zyskał miano dzieła sztuki. Bo takiego spojrzenia na relację ojciec - córka (czy ogólniej ojciec - dziecko) nie było. A to, z jaką uważnością i uczciwością Szkotka Charlotte Wells zobrazowała człowieka w depresji, powinno trafić do filmowych podręczników. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ WYWIAD TVN24.PL Z CHARLOTTE WELLS: "ZAWSZE POZOSTAJĄ WSPOMNIENIA, Z KTÓRYMI MOŻNA PÓJŚĆ NAPRZÓD"

"AFTERSUN" CHARLOTTE WELLS - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Aftersun" reż. Charlotte Wells
"Aftersun" reż. Charlotte WellsM2 Films

"Barbie" reż. Greta Gerwig

Kolejny dowód na to, że Greta Gerwig należy do wąskiego grona najlepszych we współczesnej kinematografii. Tylko ona wiedziała, jak stworzyć komediowy, przerysowany świat najsłynniejszej lalki w historii, żeby opowiedzieć o rzeczywistości i skłonić do refleksji. A Margot Robbie jako "stereotypowa" Barbie ma do zaoferowania znacznie więcej niż piękny uśmiech.

"BARBIE" GRETY GERWIG - PEŁNA RECENZJA FILMU

Zwiastun filmu "Barbie"
Zwiastun filmu "Barbie"Warner Bros. Pictures

"Blisko" reż. Lukas Dhont

Wyjątkowo wyważony i czuły obraz przyjaźni, a jednocześnie gorzko szczere studium samotności. Zachwyca baśniową subtelnością i lekkością, z jaką reżyser Lukas Dhont obrazuje najtrudniejsze do udźwignięcia emocje. Nie tylko dla 13-latków, ale dla każdego człowieka.  

"BLISKO" LUKASA DHONTA - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Blisko" reż. Lukas Dhont
"Blisko" reż. Lukas DhontStowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Całe to piękno i krew" reż. Laura Poitras

Portret legendy amerykańskiej fotografii Nan Goldin. Ale też próba przyjrzenia się kryzysowi opioidowemu w Stanach Zjednoczonej przez pryzmat ruchu P.A.I.N., jaki Goldin zainicjowała. Film pokazuje, jaką siłę ma sztuka i na czym polega aktywizm za pomocą sztuki. 

"CAŁE TO PIĘKNO I KREW" LAURY POITRAS - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Całe to piękno i krew" reż. Laura Poitras
"Całe to piękno i krew" reż. Laura PoitrasAgainst Gravity

"Czas krwawego księżyca" reż. Martin Scorsese

Wciągające studium chciwości i systemowej przemocy wobec słabszych, zrodzonej z tego, że niektórzy "bardzo kochają pieniądze". - Bądź reżyserem, który zrobi film, jakiego branża filmowa jeszcze nie widziała - usłyszał Martin Scorsese od Jima Graya, byłego wodza Osedżów, prawnuka jednego z bohaterów filmu.

"CZAS KRWAWEGO KSIĘŻYCA" MARTINA SCORSESE - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Czas krwawego księżyca" zwiastun filmu, reż. Martin Scorsese
"Czas krwawego księżyca" reż. Martin Scorsese

"Duchy Inisherin" reż. Martin McDonagh

Wyważona tragikomedia, utkana z makabrycznych elementów i absurdalnego czarnego humoru, która bardzo mocno chwyta za serce. Rzadko się zdarza, żeby przytłaczająca i wszechobecna samotność w tak lekki sposób motywowała do kolejnych refleksji. 

"DUCHY INISHERIN" MARTINA MCDONAGHA - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Duchy Inisherin" reż. Martin McDonagh
"Duchy Inisherin" reż. Martin McDonagh20th Century Studios Polska/ Disney Polska

"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte Regan

To pozornie film o dorastaniu. Dlaczego tylko pozornie? Bo główna bohaterka od samego początku jest bardzo mądrą, sprytną, żeby nie napisać przebiegłą, emocjonalnie inteligentną i jak na swój wiek imponująco dojrzałą dziewczynką. Reżyserka Charlotte Regan skorzystała z własnych doświadczeń i postanowiła spojrzeć na świat oczami 12-latki. Taka optyka pozwoliła jej rzeczywistość pokolorować i wpleść do niej elementy magiczne, surrealistyczne. Choć punktem wyjścia jest tu tragiczne wydarzenie, fabuła poprowadzona została z ciepłem i radością. I w końcu: klasa robotnicza doczekała się pewnego rodzaju happy endu, chociaż i ten jest po trosze gorzki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ WYWIAD TVN24.PL Z CHARLOTTE REGAN

"GEORGIE MA SIĘ DOBRZE" CHARLOTTE REGAN - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte Regan
"Georgie ma się dobrze" reż. Charlotte ReganAgainst Gravity

"I Love My Dad" reż. James Morosini

Przewrotna, nieoczywista opowieść o relacji ojciec-syn. Jednocześnie reżyser James Morosini zastanawia się, jak daleko może się posunąć człowiek kierujący się dobrem kogoś bliskiego. Sięga po wątek poczucia ogromnego osamotnienia, które budzi rozpaczliwą potrzebę kontaktu z innymi ludźmi zderzoną z obezwładniającą bezradnością. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ WYWIAD TVN24.PL Z JAMESEM MOROSINIM: "KAŻDY Z NAS TWORZY FAŁSZYWE PROFILE W SIECI"

"I LOVE MY DAD" JAMESA MOROSINIEGO - PEŁNA RECENZJA FILMU

"I Love My Dad" reż. James Morosini
"I Love My Dad" reż. James MorosiniAurora Films

"Oppenheimer" reż. Christopher Nolan

Wyjątkowe studium geniuszu, fascynacji nauką i niebezpieczeństwa, jakie ta nauka za sobą niesie. Christopher Nolan sięgnął po jedną z najtrudniejszych biografii amerykańskiej nauki ostatniego stulecia. Realizując biograficzny psychothriller, stworzył najlepszy film w swoim dotychczasowym dorobku. I jeden z najważniejszych tytułów kinematografii XXI wieku.

"OPPENHEIMER" CHRISTOPHERA NOLANA - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Oppenheimer" zwiastun filmu Christophera Nolana
"Oppenheimer" reż. Christopher NolanUnited International Pictures Poland

"Osiem gór" reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

Jeden z najlepszych europejskich filmów ostatniego ćwierćwiecza. Felix van Groeningen i Charlotte Vandermeersch z niecodziennym rozmachem stworzyli epickie dzieło, zachowując przy tym bardzo intymną opowieść, w której góry są tak samo istotnym bohaterem jak ludzie - zarówno na poziomie symbolicznym, jak i dosłownym. Góry - i rządząca się w nich własnymi prawami natura - stanowią dla człowieka odwieczne wyzwanie, a miłość do nich może być równie tragiczna co miłość łącząca dwie osoby.  

CZYTAJ RÓWNIEŻ WYWIAD TVN24.PL Z TWÓRCAMI "OŚMIU GÓR"

"OSIEM GÓR" FELIXA VAN GROENINGENA I CHARLOTTE VANDERMEERSCH - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Osiem gór" reż. Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch
"Osiem gór" reż. Felix van Groeningen, Charlotte VandermeerschM2 Films

"Poprzednie życie" reż. Celine Song

Poruszająca i czuła opowieść o potrzebie pożegnania, zamykania kolejnych rozdziałów swojego życia. Co sprawia, że debiut Celine Song jest tak wyjątkowym filmem? Wszystko: od spokojnie prowadzonej fabuły, przez zachwycającą Gretę Lee w roli Nory, świetnie dobraną i wykorzystaną muzykę, po mądrość, jakiej każdy z nas potrzebuje. 

"POPRZEDNIE ŻYCIE" CELINE SONG - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Poprzednie życie" reż. Celine Song
"Poprzednie życie" reż. Celine SongGutek Film

"Renassaince: A Film By Beyonce" reż. Beyonce

"Renaissance" to moment wspólnej celebracji odkrywania własnej wyjątkowości, własnej wartości i bycia nieperfekcyjnymi. Królowa popu bawi się wspólnie z publicznością - tą koncertową i tą kinową - na własnych zasadach: uwodzi, kusi, żeby rzucić wszystko i tańczyć razem z nią. Tańczyć w bezpiecznej przestrzeni, wolnej od uprzedzeń, najróżniejszych form stygmatyzacji, dyskryminacji.

"RENASSAINCE: A FILM BY BEYONCE" BEYONCE - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Renaissance: A Film by Beyoncé" reż. Beyoncé
"Renaissance: A Film by Beyoncé" reż. BeyoncéParkwood Entertainment

"Saint Omer" reż. Alice Diop

Film jeden na milion. Alice Diop tworzy zupełnie nowy język opowiadania jednostkowej tragedii o ogromnej sile rażenia. Oddaje głos tym, którzy na co dzień są niesłyszani. Pokazuje krok po kroku, jak ekstremalna samotność prowadzi do obłędu i na skraj rozpaczy. 

"SAINT OMER" ALICE DIOP - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Saint Omer" reż. Alice Diop
"Saint Omer" reż. Alice DiopStowarzyszenie Nowe Horyzonty

"Sundown" reż. Michel Franco

Niby prosta historia, ale to tylko pozory. Bo poza portretem mężczyzny, który podejmuje bardzo radykalne decyzje, Michel Franco po raz kolejny raz stawia pytania o źródła przemocy, nierówności społecznych, klasizmu we współczesnym Meksyku.  

"SUNDOWN" MICHELA FRANCO - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Sundown" reż. Michel Franco
"Sundown" reż. Michel FrancoGutek Film

"Tar" reż. Todd Field

To coś więcej niż studium genialnej postaci, która jednocześnie jest toksyczną tyranką, bezwzględnie nadużywającą zdobytej władzy. Wchodząc za kulisy świata muzyki klasycznej, Todd Field pisze nienachalny, pozbawiony moralizatorstwa traktat filozoficzny o kondycji kultury cywilizacji zachodniej.  

"TAR" TODDA FIELDA - PEŁNA RECENZJA FILMU

Zwiastun filmu "Tar" reż. Todd Field
Zwiastun filmu "Tar" reż. Todd FieldUnited International Pictures

"W gorsecie" reż. Marie Kreutzer

Brawurowe zerwanie z dotychczasowym powierzchownym i za bardzo romantyzowanym schematem portretowania cesarzowej Elżbiety Bawarskiej, znanej jako "Sissi". Austriacka reżyserka Marie Kreutzer "odpięła wrotki" i stworzyła oryginalną punkową odę do walki o własną podmiotowość. 

"W GORSECIE" MARII KREUTZER - PEŁNA RECENZJA FILMU

"W gorsecie" reż. Marie Kreutzer
"W gorsecie" reż. Marie KreutzerM2 Films

"W trójkącie" reż. Ruben Östlund

Kolejny dowód na to, że Ruben Östlund nie bierze jeńców. Jest prawdziwy do bólu. Z każdą kolejną tragifarsą obnaża społeczne nierówności, punktuje absurdy tych, którzy chcą stanowić współczesne elity, bezwstydnie uwypukla ludzką głupotę. A wszystko po to, żeby skłonić do zastanowienia się nad najważniejszymi wartościami i kondycją współczesnego człowieczeństwa. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ WYWIAD TVN24.PL Z RUBENEM ÖSTLUNDEM

"W TRÓJKĄCIE" RUBENA ÖSTLUNDA - PEŁNA RECENZJA FILMU

"W trójkącie" reż. Ruben Östlund
"W trójkącie" reż. Ruben ÖstlundGutek Film

"Wieloryb" reż. Darren Aronofsky

Uniwersalna, wielowarstwowa, wielowątkowa opowieść o wstydzie, poczuciu winy, żałobie i ludzkim niezrozumieniu. Mało tego. To bardzo przejmujący portret człowieka, który zrezygnował z siebie i swojego życia. To, co zachwyca w filmie, to brak jednoznaczności - nic tu nie jest oczywiste. Darren Aronofsky, który dotychczas nie był kojarzony z czułością czy empatią, stworzył film, w którym każdy odnajdzie własne przeżycia. Historię na wskroś uniwersalną i aktualną, która uderza w najczulsze struny. 

"WIELORYB" DARRENA ARONOFSKYEGO - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Wieloryb" reż. Darren Aronofsky
"Wieloryb" reż. Darren AronofskyMonolith Films

"Wonka" reż. Paul King

Świat ekscentrycznego cukiernika Willy'ego Wonki wrócił do kin, "Pure Imagination" - piosenka napisana do "Charliego i fabryki czekolady" z 1971 r. - wybrzmiała na nowo. Gwiazdorska obsada, zachwycająca warstwa wizualna, zapadająca w pamięć muzyka i momentami absurdalne poczucie humoru sprawiają, że "Wonkę" można jeść garściami, zanurzając się w najlepszej jakości kino rodzinne.

"WONKA" PAULA KINGA - PEŁNA RECENZJA FILMU

"Wonka" w reż. Paula Kinga
"Wonka" w reż. Paula KingaWarner Bros. Discovery

Współpraca redakcyjna: Katarzyna Guzik

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Pictures

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

- To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów, mówienie językiem Pekinu. W rezultacie jest postrzegany w całej Europie jako prochiński prezydent - tak trwającą wizytę polskiego prezydenta w Chinach ocenia ekspertka, dr Alicja Bachulska. Jak stwierdziła w rozmowie z tvn24.pl, retoryka Andrzeja Dudy w trakcie tej podróży "jest całkowicie oderwana od obecnej rzeczywistości na świecie", a "taka wizyta, jak polskiego prezydenta, pomaga głównie Chinom".

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

"To, co zrobił Andrzej Duda, to całkowite przyjęcie chińskich zasad i interesów"

Źródło:
tvn24.pl

Ostatnie wyniki wykonania budżetu państwa są bardziej niepokojące, Ministerstwo Finansów przygląda się przede wszystkim wpływom z podatku VAT - przyznał w poniedziałek wiceminister finansów Jurand Drop, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Według ekonomistów poziom dochodów z tytułu podatku od towarów i usług w 2024 roku może być o około 25-30 miliardów złotych niższy niż przewiduje ustawa budżetowa.

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Rząd liczył na skokowy wzrost. "Niepokojące" informacje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci z Pabianic (woj. łódzkie) zatrzymali kobietę, która brutalnie pobiła 33-latkę na przystanku autobusowym. Pokrzywdzona z obrażeniami trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, po wyjściu z placówki o zdarzeniu zawiadomiła policję. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska.

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Pobiła kobietę na przystanku. "Brutalna pomyłka". Nagranie

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Lotnisko Katowice-Muchowiec zostało zamknięte dla ruchu powietrznego, gdy w miniony weekend odbywała się tam impreza masowa. To uziemiło załogę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Teraz organizatorzy imprezy tłumaczą, że maszyna poruszała się w niebezpieczny dla zdrowia i życia zgromadzonych osób. Mimo zamknięcia przestrzeni powietrznej pilot uruchomił śmigłowiec i wystartował.

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Trwała impreza, śmigłowiec LPR startował. "Na dwie osoby wywróciło się stoisko z gorącym olejem"

Źródło:
TVN24

W wyniku pożaru doszczętnie spłonęły cztery piętra budynku instytutu badań technicznych Płatan w miejscowości Friazino pod Moskwą - podała rosyjska propagandowa agencja RIA Nowosti, powołując się na źródła w służbach ratunkowych. Pożar wybuch po godzinie 14 czasu moskiewskiego. Na nagraniach, publikowanych przez kanały na Telegramie, było widać uwięzionych w budynku ludzi, czekających na pomoc. Agencji TASS podała, że w wyniku pożaru zginęły dwie osoby. Według innych źródeł, nie żyje co najmniej siedem osób.

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Pożar w instytucie badawczym pod Moskwą. "Doszczętnie spłonęły cztery piętra"

Źródło:
Msk1, tvn24.pl, TASS, RIA Nowosti, PAP

Słupscy policjanci zatrzymali kierowcę samochodu, który 23 czerwca wjechał na skrzyżowanie i zderzył się z motocyklistą. Wstępne ustalenia funkcjonariuszy wskazują, że kierowca wjechał na ulicę na czerwonym świetle, a motocyklista poruszał się prawidłowo. Tuż po wypadku kierowca samochodu nagrał film, w którym nawoływał do nienawiści - tym także zajmuje się policja.

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Auto z impetem wjechało na skrzyżowanie i uderzyło w motocykl

Źródło:
tvn24.pl, KMP Słupsk

"Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie" - pisze w poniedziałek "Financial Times". Faworytem wyścigu jest skrajna prawica, tuż za nią znajduje się radykalna lewica, co może zdestabilizować kraj oraz całą Unię Europejską - oceniono.

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Wybory, które "mogą pogrążyć całą Unię Europejską w śmiercionośnym kryzysie"

Źródło:
PAP

W jednym z domów w powiecie sochaczewskim kot wybrał się na niebezpieczny spacer. Przez dach dostał się do kanału wentylacyjnego. Właściciel nie mógł go wydostać. Kiedy strażacy ruszyli z pomocą, zwierzak poszedł na dalsze zwiedzanie.

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Z okna na dach i do kanału wentylacyjnego. Tam utknął kot

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Mamy "kłopot natury politycznej" z kolejną, czwartą edycją Funduszy Norweskich. Związany jest z postawą Węgier - powiedziała w poniedziałek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej.

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Zagrożone duże pieniądze dla Polski. "Nie będziemy się dawać Węgrom szantażować"

Źródło:
PAP

Senator Koalicji Obywatelskiej Jerzy Wcisła przeprowadził kontrolę w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga". Fundacja za ponad dwa miliony złotych od byłego ministra edukacji Przemysława Czarnka kupiła dom z ogrodem. Czy jest tam prowadzona działalność związana z edukacją? To właśnie postanowił sprawdzić senator Wcisła.

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

"Ślady po jakiejś libacji". Senator z kontrolą w siedzibie Fundacji "Dumni z Elbląga"

Źródło:
TVN24

W weekend w stanach Dakota Południowa, Iowa i Minnesota po ulewach wylały rzeki. Doszło do powodzi, w wyniku której zginęła co najmniej jedna osoba. Zalanych zostało wiele domów.

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

"Katastrofalna" powódź. Na nagraniach z dronów widać tylko dachy i korony drzew

Źródło:
AP, BBC, tvnmeteo.pl

Już niedługo osoby świadczące usługi seksualne w Belgii będą mogły zostać zatrudnione na podstawie umów o pracę i uzyskać tak takie same świadczenia, jak wszyscy inni zatrudnieni. Zyskają więc między innymi dostęp do ubezpieczeń społecznych, urlopów oraz prawne uregulowanie godzin ich pracy i wynagrodzenia.  

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Pracownicy seksualni na umowach o pracę. Rewolucyjne przepisy wkrótce w Belgii

Źródło:
Euronews, Het Nieuwsblad, tvn24.pl

Japonka i jej dziecko zostali ranieni przez napastnika, prawdopodobnie nożem, w chińskiej miejscowości Suzhou - podał publiczny nadawca NHK. Przekazał też, że doszło do tego podczas ataku na autokar japońskiej szkoły. Matka i dziecko odnieśli niegroźne obrażenia i trafili do szpitala.

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Atak w Chinach na autokar japońskiej wycieczki. Ranieni matka i jej dziecko

Źródło:
Reuters, Nippon

Chiński rząd zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla polskich obywateli. Poinformowano o tym w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą kraju Xi Jinpingiem w Pekinie. - Te procedury już zostały w tej chwili uruchomione, więc sądzę, że możemy się spodziewać tego, że już w najbliższych dniach ten ruch bezwizowy stanie się faktem - oświadczył Duda na konferencji.

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Chiny znoszą wizy krótkoterminowe dla Polaków

Źródło:
PAP, TVN24

Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wielkopolskim przekazała, że przeprowadzona dzisiaj sekcja zwłok 19-dniowego chłopca wykazała, że bezpośrednią przyczyną śmierci były obrażenia czaszkowo-mózgowe, powikłane obrzękiem i śmiercią mózgu. Rodzice usłyszeli już zarzuty znęcania się nad osobą nieporadną i spowodowania ciężkich obrażeń, które doprowadziły do śmierci dziecka. Nie przyznali się do winy, zostali aresztowani na trzy miesiące.

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Znamy wyniki sekcji zwłok 19-dniowego chłopca z Gorzowa Wielkopolskiego

Źródło:
tvn24.pl

73-letnia brytyjska księżniczka Anna doznała lekkich obrażeń i wstrząśnienia mózgu w wyniku niedzielnego wypadku. Przebywa w szpitalu - poinformował Pałac Buckingham.

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Wypadek księżniczki Anny. Jest oświadczenie pałacu

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy wyrok 16 lat więzienia dla Łukasza T., kierowcy miejskiego autobusu, który w lipcu 2021 r. w centrum Katowic przejechał 19-letnią dziewczynę. Odpowiadał za jej zabójstwo i próbę zabicia kilku innych osób, które również znalazły się na jezdni. Obrońca kierowcy wnosił o uniewinnienie. Prokurator domagał się 25 lat więzienia, a rodzina zmarłej - w tym jej ojciec - żądała dożywocia. Wyrok jest prawomocny.

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Autobus wjechał w grupę osób, zginęła 19-latka. Kierowca usłyszał wyrok

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Nowy prezes Orlenu w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times" opowiedział, jakie ma plany wobec koncernu i co go zaskoczyło po objęciu sterów w spółce. - Nie spodziewałem się, że tak wiele osób związanych z polityką będzie pracować w Orlenie - przyznał Ireneusz Fąfara. O dziedzictwie Daniela Obajtka powiedział, że to "coś w rodzaju czebola" - czyli modelu wielobranżowych konglomeratów, które przez długi czas dominowały w gospodarce Korei Południowej.

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Prezes Orlenu o dziedzictwie Daniela Obajtka: coś w rodzaju czebola

Źródło:
PAP

Dotychczasowy system finansowania nie gwarantuje stabilności mediów. Proponujemy likwidację abonamentu na rzecz finansowania mediów publicznych z budżetu państwa - ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort proponuje, by przekazywać na ten cel co najmniej 0,09 procent PKB rocznie.

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Abonament RTV do likwidacji. Rząd ma nowy pomysł

Źródło:
PAP

Tamayo Perry, aktor który wystąpił między innymi w "Piratach z Karaibów", został zaatakowany podczas surfowania przez rekina. Służby ratunkowe szybko zjawiły się na miejscu, ale mężczyzny nie udało się już uratować. Zmarł w wieku 49 lat.

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Aktor "Piratów z Karaibów" zmarł po ataku rekina

Źródło:
NBC Chicago, Sky News, Time

Naukowcy odkryli nieznany im dotąd sposób, w jaki bakterie emitują gazy cieplarniane. Niektóre grupy mikroorganizmów, gdy nie mają wystarczającego dostępu do tlenu, potrafią zasilać swój metabolizm za pomocą azotanów. W procesie tym wytwarzane są znaczące ilości gazu o silnym działaniu cieplarnianym. Naukowcy uspokajają, że emisjom tym możemy przeciwdziałać w jeden prosty sposób.

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Odkryto nieznane dotąd źródło emisji gazów cieplarnianych

Źródło:
Caltech

34-letni Lukas McClish zgubił się w lesie podczas wędrówki. Mężczyznę udało się odnaleźć po dziesięciu dniach dzięki wykorzystaniu policyjnych dronów. Przeżył, ponieważ - jak sam przyznał - pił bardzo duże ilości wody z pobliskich potoków i wodospadów.

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Zaginiony turysta odnaleziony po 10 dniach w górach. Przeżył, bo pił dużo wody

Źródło:
CNN, ABC 7 News, NBC News

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl
Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Dzieło pielgrzymkowe i apartament za milion od Czarnka. Kontrola: brak dowodów na działalność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Łoś spacerujący po torach i rozpędzony pociąg, jadący prosto na zwierzę. Do mrożącej krew w żyłach sytuacji doszło na kolejowym moście średnicowym w Warszawie. W ostatniej chwili maszynista zdążył wyhamować, a zwierzę, które od kilku dni wymykało się leśnikom, w wróciło w końcu tam, gdzie jego miejsce - do lasu. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Łoś na torach i pędzący pociąg. Chwile grozy na moście kolejowym w Warszawie

Źródło:
TVN24

Od kilku dni furorę w sieci robi zwiastun serialu "Pingwin", nakręconego dla platformy Max. Jest to spin-off "Batmana" Matta Reevesa oparty na tytułowej postaci. W głównej roli wystąpi Colin Farrell. Aktor odtwarza swoją rolę z "Batmana" i obiecuje, że będzie jeszcze mroczniej i brutalniej niż w fabule. Serial trafi do sieci we wrześniu.

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Będzie jeszcze mroczniej. Wiemy, kiedy "Pingwin" trafi na platformę Max

Źródło:
"Variety", tvn24.pl

Premier Albanii Edi Rama rzekomo stwierdził w obecności amerykańskiego sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata, obok Rosji i Izraela. Dowodem na to miało być krótkie nagranie. Słowa szefa rządu Albanii zostały wyjęte z kontekstu.

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Premier Albanii: Stany Zjednoczone to jeden z "trzech głównych diabłów" świata. Słowa wyrwane z kontekstu

Źródło:
Konkret24