Meksyk

Meksyk

W wyniku brutalnych starć w zakładzie karnym w środkowo-zachodnim Meksyku nie żyje ośmiu więźniów, a ośmiu jest hospitalizowanych - przekazały służby. Walki między osadzonymi zapoczątkowała kłótnia podczas zajęć sportowych.

Meksykańskie władze zatrzymały podejrzanych o zabójstwo siedmioletniej dziewczynki, której ciało odnaleziono w miniony weekend w plastikowym worku na śmieci - przekazała burmistrz miasta Meksyk Claudia Sheinbaum. Morderstwo dziecka, które zbiegło się w czasie z inną brutalną zbrodnią - zabójstwem 25-latki - wywołało falę protestów przeciw rosnącej w kraju przemocy wobec kobiet.

Marsz przeciwko zabójstwom kobiet przeszedł w niedzielę ulicami stolicy Meksyku. Protest był wyrazem solidarności z 25-letnią Ingrid Escamillą, która tydzień temu została zabita, a jej ciało obdarto ze skóry i pozbawiono części organów. W kraju tym w 2019 roku z rąk morderców - często swych partnerów - zginęło ponad 1000 kobiet.

Część stalowego muru budowanego przez Stany Zjednoczone na granicy z Meksykiem przewróciła się na meksykańską stronę w wyniku bardzo silnego wiatru - informuje agencja Reutera.

Amerykańskie władze poinformowały w środę o przejęciu najdłuższego w historii tunelu służącego do przemytu narkotyków na południowej granicy Stanów Zjednoczonych. Mierzące blisko półtora kilometra przejście prowadzi z przemysłowej dzielnicy meksykańskiej Tijuany w rejon kalifornijskiego San Diego.

W prywatnej szkole w Torreon w Meksyku 11-letni uczeń uzbrojony w dwa pistolety zastrzelił nauczycielkę, ranił co najmniej sześć osób, a następnie popełnił samobójstwo - poinformowały lokalne władze. Co najmniej pięcioro uczniów i jeden nauczyciel zostało rannych. Miguel Riquelme, gubernator stanu Coahuila, w którym znajduje się Torreon, stwierdził, że na działanie chłopca wpływ miała gra komputerowa.

Szesnastu osadzonych straciło życie, a pięciu zostało rannych po walce, do jakiej doszło w zakładzie karnym w meksykańskim północno-środkowym stanie Zacetecas. Od momentu objęcia władzy przez prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora to jedne z największych rozruchów w narodowym systemie penitencjarnym.

Liczba osób, które trafiły do aresztu w związku ze śledztwem w sprawie zabójstwa dziewięciu amerykańskich mormonów 4 listopada tego roku, wzrosła do siedmiu. Poinformowała o tym we wtorek prokuratura Meksyku. W ostatnich dniach aresztowano trzy osoby, na których ciążą inne zarzuty.