Pegasus. "Cybernarzędzie w rękach piromana", w tle polityczny pożar. Co wiemy o sprawie

Źródło:
tvn24.pl
Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"
Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"Michał Tracz/Fakty TVN
wideo 2/8
Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"Michał Tracz/Fakty TVN

Pegasus. Słowo klucz, które w ostatnich latach stało się synonimem inwigilacji, a szerzej - całokształtu działań aparatu państwowego z tym związanych. W sprawie, która zatacza coraz szersze, także polityczne kręgi, pozostaje wiele pytań - czy inwigilacja była legalna, jakie były jej powody, kto podejmował kluczowe decyzje, ile łącznie wydano na to z publicznych pieniędzy i kto jest na liście osób inwigilowanych. Oto, co wiemy do tej pory o sprawie, w której wyjaśnianiu ma nie być "taryfy ulgowej". Od 19 lutego działa komisja śledcza do spraw Pegasusa. Dziś stanie przed nią Jarosław Kaczyński.

15 marca przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa staje Jarosław Kaczyński. To podczas rządów Zjednoczonej Prawicy dokonano zakupu systemu. O liście osób, które były nim inwigilowane, minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "jest to liczba znacznie większa niż ta, którą do tej pory moglibyśmy podejrzewać". Jak podkreśliła przewodnicząca komisji, posłanka Magdalena Sroka (PSL-Trzecia Droga), Jarosław Kaczyński "jako pierwszy potwierdził" zakup systemu Pegasus.

Chodzi o oprogramowanie, które - jak twierdzą eksperci - może służyć do totalnej inwigilacji urządzenia mobilnego, kóre zostanie nim zainfekowane. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w okresie od 16 listopada 2015 roku do dnia 20 listopada 2023 roku. Będzie również badała, czy działania operacyjno-rozpoznawcze prowadzone z wykorzystanie Pegasusa wobec polskich obywateli były legalne, prawidłowe i celowe. Przewodnicząca komisji Magdalena Sroka zapowiada, że "nie będzie taryfy ulgowej".

Sroka: startuje komisja, nie będzie taryfy ulgowej
Sroka: startuje komisja, nie będzie taryfy ulgowejTVN24

Prace sejmowej komisji będą symbolicznym, ale też i praktycznym początkiem kolejnego etapu badania sprawy, która w ostatnich latach stała się nie tylko przedmiotem debaty publicznej, ale także centrum politycznego sporu, w którym padają poważne oskarżenia, a na jaw wychodzi coraz więcej szczegółów. Aferę związaną z wykorzystaniem Pegasusa często porównuje się do amerykańskiej "afery Watergate", która doprowadziła prezydenta Richarda Nixona do rezygnacji ze stanowiska. Nie wiadomo, jakie finalnie reperkusje będzie mieć ta sprawa nad Wisłą, ale z biegiem czasu mnożą się kolejne pytania: czy ta inwigilacja w ogóle była legalna, jaka była jej skala, kto podejmował najważniejsze decyzje, ile wydano na oprogramowanie służące tej inwigilacji i jakie były jej główne powody.

Bosacki: na posiedzeniu 19 lutego zostaną złożone wnioski dowodowe
Bosacki: na posiedzeniu 19 lutego zostaną złożone wnioski dowodoweTVN24

Poniżej przedstawiamy to, co w tej sprawie wiemy do tej pory.

Pegasus w Polsce. Pierwsze informacje już w 2018 roku

Kiedy właściwie Pegasus trafił w ręce polskich służb? Już we wrześniu 2018 dziennikarz śledczy tvn24.pl Robert Zieliński informował jako pierwszy, że CBA ma nowy system do inwigilacji telefonów i komputerów, najdroższy w historii polskich służb. Napisał wówczas, że sfinansowano go z Funduszu Sprawiedliwości, z którego państwo miało wspomagać ofiary przestępstw. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że ten system ma nazwę Pegasus.

Pieniądze z funduszu na wsparcie ofiar przestępców poszły na system do inwigilacji

Z czasem w przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się personalia pierwszych osób, które miały paść ofiarą tego oprogramowania.

Pod koniec 2021 roku grupa badaczy z Citizen Lab, działająca przy Uniwersytecie w Toronto, wskazała osoby w Polsce inwigilowane oprogramowaniem Pegasus - w tym ówczesnego senatora KO Krzysztofa Brejzę. W styczniu 2022 roku NIK ujawniła faktury za "zakup środków techniki specjalnej służących do wykrywania i zapobiegania przestępczości" na łączną kwotę 25 milionów złotych. Finanse na ten zakup Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości. W komunikacie NIK nie sprecyzowano, o jakie urządzenie chodzi. Izba zaznaczyła jednak, że "środki z Funduszu Sprawiedliwości nie mogły zostać przekazane CBA".

Zakup oprogramowania potwierdził w styczniu 2022 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". "Pegasus to program, po który sięgają służby zwalczające przestępczość i korupcję w wielu krajach. Jego powstanie i używanie jest wynikiem zmiany technologicznej, rozwoju szyfrowanych komunikatorów, których za pomocą starych systemów monitorujących nie można odczytać" - mówił ówczesny wicepremier ds. bezpieczeństwa.

Pegasus. Lista osób, które miały być inwigilowane

Według uzasadnienia sejmowej uchwały do dnia złożenia projektu dotyczącego powołania komisji śledczej ujawniono informacje o stosowaniu Pegasusa między innymi wobec Krzysztofa Brejzy, Romana Giertycha i Ewy Wrzosek.

Krzysztof Brejza miał być inwigilowany w czasie, gdy pełnił funkcję szefa sztabu Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku. Wnioskodawcy powołują się na ustalenia Citizen Lab, z których wynika, że jego telefony "penetrowane były przez polskie służby specjalne 33 razy". Brejza przekonywał wielokrotnie, że telewizja rządowa oczerniała go w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku za pomocą wykradzionych z jego telefonu, a następnie zmanipulowanych SMS-ów. Poseł wygrał proces w tej sprawie przeciwko TVP.

Krzysztof BrejzaTVN24

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Inwigilacja Krzysztofa Brejzy Pegasusem. "Sądowi powinny zapalić się wszystkie ostrzegawcze lampki"

Jak ustalili reporterzy "Superwizjera", Krzysztof Brejza przez CBA został nazwany "Grzechotnikiem", a operacji wymierzonej w niego i jego najbliższych agenci nadali kryptonim "Jaszczurka". Dziennikarze dotarli do dokumentów, które potwierdzają, że za pomocą Pegasusa ze smartfonu polityka PO i jego chmury CBA ściągnęło ponad 80 tysięcy wiadomości, maile, kalendarze, kontakty, lokalizacje i zapisane hasła.

Roman Giertych w okresie przedwyborczym w roku 2019 miał być inwigilowany 18 razy;

Ewa Wrzosek, prokurator Prokuratury Rejonowej Warszawa-Mokotów, wszczęła śledztwo w sprawie tzw. wyborów kopertowych (badanych już przez inną komisję śledczą). - Koncern Apple przekazał mi dowody, że mój telefon był poddany działaniu Pegasusa. Jako prokurator, funkcjonariusz państwa, mam oczywiście świadomość, że takimi narzędziami organy powinny dysponować i używać, by zwalczać najpoważniejszą przestępczość. Ale brak zgody na niszczenie praworządności w Polsce nie jest żadnym przestępstwem - wyjaśniała w rozmowie z tvn24.pl.

Wrzosek o inwigilacji Pegasusem: uczucie, którego nie życzę nawet najgorszemu wrogowi (wideo z 15 września 2022 r.)
Wrzosek o inwigilacji Pegasusem: uczucie, którego nie życzę nawet najgorszemu wrogowiTVN24

Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, obecnie wiceminister rolnictwa mówił: - Mam dwa raporty z Citizen Lab (...) na to, że na mój telefon było sześć włamań.

Informacje o inwigilacji w jego przypadku również potwierdziło Amnesty International.

Pegasusem mieli być inwigilowani również pracownicy oraz kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli - tu posłowie wnioskodawcy piszą, że mogło dojść do nawet 6 tys. ataków na ok. 500 urządzeń - większość w czasie, kiedy Najwyższa Izba Kontroli badała sprawę wyborów kopertowych.

Poza osobami wymienionymi w uzasadnieniu, media, w tym między innymi "Gazeta Wyborcza", informowały też o inwigilacji Jacka Karnowskiego, wówczas prezydenta Sopotu, obecnie posła Koalicji Obywatelskiej.

ZOBACZ TEŻ: Lista osób w Polsce, o których wiadomo, że były inwigilowane, wydłuża się

Brejza: o tym, że to Pegasus, dowiedzieliśmy się później
Brejza: o tym, że to Pegasus, dowiedzieliśmy się późniejTVN24
Uzasadnienie do projektu uchwały w sprawie powołania komisji śledczej dotyczącej Pegasusa

Czy Mateusz Morawiecki był podsłuchiwany Pegasusem?

Z czasem pojawiły się jednak doniesienia dotyczące kolejnych osób, o których nie ma już mowy w uzasadnieniu do sejmowej uchwały.

12 lutego RMF FM poinformowało, że wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości inwigilowanych przez służby specjalne nadzorowane przez Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika był ówczesny premier Mateusz Morawiecki. Obaj byli posłowie zaprzeczyli.

Krzysztof Brejza, czyli jedna z pierwszych osób, wobec której stwierdzono zastosowanie Pegasusa, poinformował, że skierował zawiadomienie do Prokuratury Krajowej w sprawie "przestępstwa użycia szpiegowskiej cyberbroni Pegasus przeciwko b. premierowi M. Morawieckiemu". Brejza zawnioskował także o przesłuchanie kluczowych dla tej sprawy osób m.in. prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, byłego szefa MSWiA i byłego ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego czy byłego ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę.

Jarosław Kaczyński zapytany na konferencji prasowej 13 lutego, czy ma pełne przekonanie, że politycy jego partii nie byli podsłuchiwani systemem Pegasus, odparł: - Wiem, że wszystkie podsłuchy były zatwierdzone i przez prokuraturę, i przez sąd. I wedle mojej wiedzy, ale ja żadnej dokładnej wiedzy w tej sprawie nie mam, z całą pewnością nie był podsłuchiwany pan premier (Mateusz) Morawiecki.

Prezes PiS: wedle mojej wiedzy Mateusz Morawiecki nie był podsłuchiwany Pegasusem
Prezes PiS: wedle mojej wiedzy Mateusz Morawiecki nie był podsłuchiwany PegasusemTVN24

O tym, że w sejmowych kuluarach trwają dyskusje o możliwej inwigilacji Pegasusem polityków PiS-u, mówiła 14 lutego w "Faktach po Faktach" w TVN24 posłanka Marta Wcisło z Koalicji Obywatelskiej. Oceniła, że "na polityków PiS-u naprawdę padł strach". O Pegasusie mówiła, że to "cybernarzędzie w rękach piromana, który trzyma zapałki i może w każdej chwili podpalić".

Wcisło o sprawie Pegasusa: na polityków PiS-u naprawdę padł strach
Wcisło o sprawie Pegasusa: na polityków PiS-u naprawdę padł strachTVN24

Pegasus. Działania prokuratury

5 lutego pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz poinformował w rozmowie z "Newsweekiem", że toczą się dwa postępowania w sprawie Pegasusa. Zastrzegł, że nie może mówić o szczegółach, ale jednocześnie zapewnił, że prokuratura będzie współpracować w tej sprawie z komisją śledczą.

Bilewicz: w prokuraturze toczą się dwa postępowania w sprawie Pegasusa

Sąd zdecydował ws. dowodów uzyskanych przez Pegasusa
Sąd zdecydował ws. dowodów uzyskanych przez PegasusaTVN24

Premier Tusk: dokumenty potwierdzają zakup i korzystanie z Pegasusa

13 lutego premier Donald Tusk, podczas Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, poinformował, że jest w posiadaniu dokumentów, które "potwierdzają w stu procentach zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa". Przekazał, że zobowiązał ministra sprawiedliwości do przekazania głowie państwa kompletu dokumentów.

CZYTAJ WIĘCEJ: Donald Tusk na Radzie Gabinetowej o dokumentach w sprawie Pegasusa

Jak mówił wówczas szef rządu, "lista ofiar tych praktyk jest niestety bardzo długa". - Ten dokument, który mam w ręku, potwierdza niestety to, czego najbardziej się obawialiśmy. Z inicjatywy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwrócono się o sfinansowanie zakupu Pegasusa do Funduszu Sprawiedliwości. To zostało potwierdzone przez pana ministra Ziobro. Jestem tym bardzo przygnębiony. Wszyscy wiemy, do czego ten Fundusz miał służyć. Przynajmniej tę kwestię uznaję za rozstrzygniętą, czy był, kto go kupił i do czego używał - oświadczył premier.

Tusk: dokumenty w stu procentach potwierdzają zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z Pegasusa
Tusk: dokumenty w stu procentach potwierdzają zakup i korzystanie w sposób legalny i nielegalny z PegasusaTVN24

Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus

Dokument, na mocy którego kupiono Pegasusa, widział poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki, członek sejmowej komisji śledczej, a w przeszłości także przewodniczący senackiej komisji, która badała tę sprawę. W rozmowie z reporterem "Faktów" TVN Michałem Traczem powiedział o dwóch nazwiskach, które widnieją na dokumencie.

Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"

- Ten dokument poświadcza, że nie tylko wiceminister (Michał - red.) Woś, co było wiadomo w dokumentach jawnych, ale również minister Ziobro zgodzili się i wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych z kieszeni podatników, z Funduszu Sprawiedliwości, na zakup Pegasusa w 2017 roku - powiedział.

Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"
Dwa nazwiska na dokumencie, na mocy którego zakupiono system Pegasus. "Wydali dyspozycję przelania 25 milionów złotych"Michał Tracz/Fakty TVN

Komisja senacka: zakup Pegasusa odbył się nielegalnie i niezgodnie z prawem

Jak już wspomnieliśmy, działania sejmowej komisji śledczej będą kolejnym już parlamentarnym etapem badania tej sprawy. Jeszcze w poprzedniej kadencji do zbadania działań związanych z użyciem systemu Pegasus powołano w Senacie komisję nadzwyczajną. Nie miała ona jednak uprawnień śledczych, a wzywani przez nią przedstawiciele rządu PiS nie przychodzili na posiedzenia.

We wrześniu 2023 roku komisja przedstawiła raport ze swych prac. Stwierdziła, że zakup Pegasusa odbył się nielegalnie i niezgodnie z prawem. Komisja uznała, że naruszono tu przepisy ustawy o CBA oraz kilkanaście innych przepisów związanych z finansami publicznymi, a obec­ny stan prawny w Polsce nie gwarantuje skutecznej kontroli nad służbami specjalnymi. Uznała także, na podstawie wysłuchań osób inwigilowanych przez system Pega­sus, że wybory z 2019 roku nie były uczciwe i nie dawały ich uczestnikom równych szans. Według komisji, to, co rządzący robili z podsłuchami w Polsce, przy­pominało działania rosyjskich hakerów, którzy ata­kowali USA i Europę.

Komisja skierowała wnioski do prokuratury wobec osób, które związane były z zakupem i stosowaniem programu - m.in. Mariuszowi Kamińskiemu, Bogdanowi Święczkowskiemu, Ernestowi Bejdzie, Michałowi Wosiowi i Piotrowi Patkowskiemu.

Bosacki: w Polsce używano Pegasusa w stopniu niezwykle agresywnym (wideo z 6 września 2023 r.)
Bosacki: w Polsce używano Pegasusa w stopniu niezwykle agresywnymTVN24

Oprogramowanie Pegasus. Komisja Parlamentu Europejskiego

Ze względu na międzynarodowy wymiar sprawy, inwigilacją Pegasusem zajmowała się także specjalna komisja Parlamentu Europejskiego, która badała jego użycie w krajach Unii.

Komisja rozpoczęła pracę w kwietniu 2022 roku, a rok później, w maju 2023, przyjęła raport. Eurodeputowani ocenili w dokumencie, że w Polsce "informacje zebrane za pomocą oprogramowania szpiegującego są wykorzystywane w kampaniach oszczerstw przeciwko krytykom (ówczesnego - red.) rządu i opozycji za pośrednictwem kontrolowanych przez rząd mediów państwowych".

Inwigilacja Pegasusem. Komisja Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce. Raport

Zdaniem autorów raportu "nadużycia Pegasusa w Polsce należy postrzegać w pełnym kontekście kryzysu praworządności w kraju, który rozpoczął się w 2015 r., kiedy rząd (…) na czele z partią Prawo i Sprawiedliwość rozpoczął demontaż systemu sądownictwa i od tego czasu systematycznie przejmował najważniejsze instytucje w kraju, instalując partyjnych lojalistów we wszystkich strategicznych urzędach".

Komisja specjalna PE ds. oprogramowania szpiegującego przyjęła końcowy raport. Relacja Macieja Sokołowskiego z 8.05.2023 r.
Komisja specjalna PE ds. oprogramowania szpiegującego przyjęła końcowy raport. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

CZYTAJ TEKST PREMIUM: "Nietuzinkowy" pułkownik i funkcjonariuszka ABW byli śledzeni Pegasusem. Sąd: to niedopuszczalne

Czym jest oprogramowanie Pegasus?

Izraelska spółka NSO wprowadziła oprogramowanie Pegasus na globalny rynek w 2011 roku. Narzędzie okazało się przełomem w ściganiu przestępców i terrorystów. "New York Times" wskazywał, że produkt wielokrotnie przyczynił się do spektakularnych sukcesów rządów w walce ze zorganizowaną przestępczością i terroryzmem. Wymienia się np. schwytanie przez meksykańskie władze Joaquína Guzmána, barona narkotykowego znanego jako "El Chapo", czy zlikwidowanie przez europejskich śledczych globalnej siatki pedofilów, działającej w ponad 40 krajach. Pegasus był także wykorzystywany do udaremniania spisków terrorystycznych. W artykule "Bitwa o najpotężniejszą cyberbroń na świecie" dziennik pisał jednak, że Pegasus został też sprzedany Polsce, Węgrom i Indiom, mimo wątpliwych danych o przestrzeganiu praw człowieka w tych krajach.

Badający przypadki użycia oprogramowania Citizen Lab tłumaczy, że Pegasus daje "kompletny dostęp" do zainfekowanego urządzenia mobilnego. O szczegółach opowiadał w romowie z tvn24.pl Piotr Januszewicz, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, współtwórca Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego Sił Zbrojnych. Mówił, że oprogramowanie tego typu wykorzystuje luki w systemach telefonów. - Od momentu włamania telefon wykonuje działania zaprogramowane przez tego, kto się włamał. Taki system jak Pegasus umożliwia dostęp do wszystkich funkcji telefonu, jak połączenia, SMS-y, wszystkie dane, lokalizacja, mikrofon i kamery - wskazywał. Tłumaczył, że po jego zastosowaniu dostępne będą wszystkie zdjęcia czy wiadomości, również te pisane przy pomocy zaszyfrowanych komunikatorów, jak popularny WhatsApp. Jak pisaliśmy, przy pomocy Pegasusa można zrobić m.in. reset telefonu, odinstalowywać aplikacje, robić zrzuty, zdjęcia przednią i tylną kamerą, nagrywać wideo.

ZOBACZ TEŻ: Szef producenta Pegasusa odszedł ze stanowiska

Autorka/Autor:Marcin Złotkowski

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Burze wędrują w czwartek nad Polską. Do godziny 19 strażacy przeprowadzili 745 interwencji związanych ze złą pogodą. Zalane zostały ulice w wielu miastach, w tym Łodzi czy Kaliszu. Silny wiatr przewracał i łamał drzewa, a miejscami doszło do gradobić.

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Podtopienia, zerwane trakcje, drzewa łamiące się jak zapałki. Nawałnice nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24, PAP

W pobliżu miejscowości Nove Zamky na południu Słowacji doszło w czwartek do zderzenia pociągu z autobusem. Według słowackich służb, zginęło pięć osób, są też ranni.

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Pociąg jechał z Pragi do Budapesztu. Zderzył się z autobusem

Źródło:
PAP, iDNES

Romanowskiemu można zarzucić jedno - tylko pytanie, czy to jest zarzut - wspierał wyborców w swoim okręgu wyborczym, korzystając z funduszy publicznych, którymi dysponował - powiedział były minister aktywów państwowych Jacek Sasin (PiS). Polityk mówił też, że widzi "żadnego powodu", aby zagłosować za uchyleniem immunitetu Michała Wosia. Komentował też współpracę Pauliny Matysiak z partii Razem z Marcinem Horałą. - Cieszy mnie ta inicjatywa, bo ona pokazuje, że może być trochę normalności w polityce - mówił.

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Posłanka Razem i poseł PiS. Jacka Sasina "cieszy ta inicjatywa"

Źródło:
TVN24

- Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość był całkowicie niewykonalny. My go urealniliśmy - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw CPK.

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Lasek: projekt przygotowany przez PiS był całkowicie niewykonalny

Źródło:
TVN24

W Wielkiej Brytanii trwa epidemia bakterii E.coli. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o zgonie jednej osoby. 122 osoby zostały hospitalizowane. Źródłem epidemii są liście sałaty w niektórych paczkowanych kanapkach.

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Chorują po zjedzeniu kanapek z sałatą. Jedna osoba nie żyje

Źródło:
PAP

Prezydent Władimir Putin wezwał do wzmocnienia ochrony marynarki wojennej przed rakietami dalekiego zasięgu po tym, jak Ukraina zniszczyła kolejny okręt rakietowy w Sewastopolu - pisze angielskojęzyczny portal Kyiv Post. Przypomina, że po serii ataków sił ukraińskich Moskwa została zmuszona do przerzucenia swojej floty na kontynentalną część Rosji.

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Rosyjska flota "zmuszona do zmiany taktyki"

Źródło:
Kyiv Post, The Moscow Times

"Unia zrozumiała to, co Polacy wiedzą od początku tej wojny: obrona Ukrainy to obrona Europy" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Przekazał, że spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w Warszawie jeszcze przed lipcowym szczytem NATO.

Tusk spotka się z Zełenskim w Warszawie

Tusk spotka się z Zełenskim w Warszawie

Źródło:
PAP

W czwartek Nairobi, stolicę Kenii, po raz kolejny w ostatnich dniach ogarnęły masowe protesty. Doszło do starć z policją, która użyła wobec demonstrujących gazu łzawiącego. Parę dni temu funkcjonariusze strzelali do protestujących ostrą amunicją, zabijając ponad 20 osób. Pierwotnym punktem zapalnym była kontrowersyjna ustawa budżetowa, która miała podnieść podatki w kraju. Protesty nie ustały, mimo że prezydent kraju zapowiedział, że ustawy nie podpisze.

Prezydent się ugiął, protesty nie ustały. "Chodzi o coś więcej"

Prezydent się ugiął, protesty nie ustały. "Chodzi o coś więcej"

Źródło:
CNN, PAP

Prokuratura Krajowa poinformowała o ostatnich działaniach w ramach śledztwa w sprawie pożaru hali targowej przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Dokonano już oględzin budynku biurowego. Na teren hali śledczy wejdą dopiero po przeprowadzeniu koniecznych prac rozbiórkowych.

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Nowe informacje prokuratury w sprawie śledztwa po pożarze hali przy Marywilskiej 44

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W czwartek 27.06 w części kraju grzmi i się błyska. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż silnie grzmi

Gdzie jest burza? Pod wieczór wciąż silnie grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Debata Joe Bidena i Donalda Trumpa w telewizji CNN otworzy kluczowy etap kampanii przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Kandydaci zmierzą się już dziś, o godzinie 21 czasu lokalnego (w Polsce będzie to piątek, godzina 3 nad ranem). - W przypadku tej debaty wszystko jest inne - podkreśla korespondent "Faktów" TVN w Waszyngtonie Marcin Wrona.

Debata "inna niż wszystkie"

Debata "inna niż wszystkie"

Źródło:
tvn24,pl, PAP

Przyjeżdżają do Rosji w poszukiwaniu pracy, otrzymują obywatelstwo, a później są wysyłani na front w Ukrainie. Niezależne rosyjskie media podają, że w kraju "naloty" na imigrantów stały się częstsze. Siły bezpieczeństwa organizują obławy wspólnie z pracownikami wojskowych komend uzupełnień, wręczając złapanym powołania do wojska. Szef Komitetu Śledczego Aleksandr Bastrykin oznajmił, że już 10 tysięcy imigrantów wysłano na ukraiński front.

Rosyjskie władze chwalą się swoim "trikiem"

Rosyjskie władze chwalą się swoim "trikiem"

Źródło:
Nastojaszczeje Wriemia, Meduza, DW

Sąd aresztował mężczyznę znanego jako "Duch Żuromina", podejrzanego o handel narkotykami, w tym fentanylem. Bliscy nastolatek zmarłych po zażyciu fentanylu alarmują, że w Polsce nikt nie kontroluje wydawania recept na opioidy, a to ma tragiczne skutki.

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Fentanyl to problem, który nie dotyczy już tylko USA. "Obawiamy się fali fentanylowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Paris Hilton wezwała w amerykańskim Kongresie do zwiększenia nadzoru nad programami opieki nad młodzieżą. Celebrytka i dziedziczka hotelarskiej fortuny opowiedziała o przemocy, której sama miała doświadczyć, gdy w przeszłości trafiła do placówki dla młodzieży z problemami. - Siłą karmiono mnie lekami i byłam wykorzystywana seksualnie przez personel - mówiła.

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Paris Hilton: byłam wykorzystywana seksualnie, siłą karmiono mnie lekami

Źródło:
Reuters, USA Today

Produkty w postaci żelków grzybowych zostały wycofane ze sprzedaży po tym, jak kilka osób w Australii trafiło do szpitala z objawami takimi, jak "niepokojące halucynacje" i "uporczywe wymioty". Na początku czerwca znaleziono nastolatka "w stanie nieprzytomnym". Jak się okazało, młody mężczyzna również zjadł "parę żelków". Eksperci "zdecydowanie zalecają, aby ludzie ich nie spożywali". Producent apeluje, by klienci nawet nie otwierali opakowań.

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

"Niepokojące halucynacje", "uporczywe wymioty". Kilka osób w szpitalu po zjedzeniu żelków

Źródło:
BBC

Turcja chce walczyć z fałszywymi małżeństwami, zawieranymi tylko w celu otrzymania tureckiego obywatelstwa lub pozwolenia na pobyt. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w Ankarze zdecydowało, że cudzoziemcy, którzy chcą poślubić Turka lub Turczynkę, powinni posiadać ważne pozwolenie na pobyt w kraju.

Ślub z Turkiem lub Turczynką? MSW stawia warunek

Ślub z Turkiem lub Turczynką? MSW stawia warunek

Źródło:
PAP

W miejscowości Bielawa niedaleko Piaseczna pilot dromadera lądował awaryjnie w polu. Maszyna przewróciła się do góry kołami. Poszkodowanego do szpitala zabrał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Służby potwierdziły, że samolot brał wcześniej udział w akcji gaśniczej pięciu hektarów łąk i młodnika.

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Awaryjne lądowanie w polu, samolot gaśniczy koziołkował. Pilot w szpitalu

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do treści uzasadnienia wniosku o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Jak mówiła, zarzuca się w nim Błaszczakowi, że w wyniku jego działań generał Tomasz Piotrowski "czuje się poniżony" i że "zostało utracone zaufanie do niego". W uzasadnieniu wniosku mowa też o tym - wskazywała dziennikarka - że były szef MON za pośrednictwem swojego współpracownika "zażądał wygłoszenia przez generała takiego komunikatu, który zdaniem generała naruszał tajemnicę państwową".

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Wiemy, co jest we wniosku o uchylenie immunitetu Mariusza Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek przed szczytem Unii Europejskiej w Brukseli, że jest bardzo zadowolony z tego, iż projekt "żelaznej kopuły", czyli europejskiej tarczy obrony powietrznej, staje się priorytetem dla całej UE. Mówił, że "to jest bardzo ważny dzień dla Ukrainy, ale też dla Polski". Odniósł się także do krytycznego stanowiska premier Włoch Giorgii Meloni w sprawie planów obsady kluczowych stanowisk w UE. - Nie ma Europy bez Włoch i nie ma decyzji bez premier Meloni - zaznaczył.

Tusk: będziemy finalizowali najważniejszy proces, jaki rozpoczął się kilka miesięcy temu

Tusk: będziemy finalizowali najważniejszy proces, jaki rozpoczął się kilka miesięcy temu

Źródło:
PAP, TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozpoczęła zakupy sprzętu dla oddziałów pulmonologicznych za środki zebrane podczas 32. Finału. To ponad 280 milionów złotych. O tym, co dokładnie trafi do polskich szpitali, mówił w czwartek podczas konferencji prasowej Jerzy Owsiak.

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Urządzenia "innowacyjne na skalę światową". Co WOŚP kupi za środki zebrane podczas 32. Finału 

Źródło:
tvn24.pl

1 lipca wchodzi w życie obowiązek przytwierdzania zakrętek do butelek - poinformowała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła też, że pozostawienie nakrętek przy butelkach jest "najbardziej ekologicznym rozwiązaniem".

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Od 1 lipca nowy obowiązek. Ministerstwo przypomina

Źródło:
PAP

Przechodził przez przejście dla pieszych. Najpierw w 17-latka uderzył jeden samochód, a potem drugi, jadący z przeciwnej strony. Do tego koszmarnego wypadku doszło pół roku temu w Cielczy, ale przełomu wciąż brak. Zarzuty usłyszał tylko jeden kierowca, drugi pozostaje nieuchwytny. Za pomoc w ustaleniu jego danych wyznaczono nagrodę.

Wysoka nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku

Wysoka nagroda za pomoc w ustaleniu sprawcy wypadku

Źródło:
TVN24

W Kaliszu dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno mieszkania na chodnik. Nieprzytomne dziecko przebywa w szpitalu. Jest w ciężkim stanie. Sprawę wyjaśnia policja.

Dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno na chodnik. "Jest nieprzytomna"

Dwuletnia dziewczynka wypadła przez okno na chodnik. "Jest nieprzytomna"

Źródło:
PAP

Uznany kardiochirurg prof. Michał Zembala, poinformował o śmierci swojego 24-letniego syna, który niedawno przegrał walkę z uzależnieniem. Na wyznanie zdobył się z powodu Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii.

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Profesor wspomina zmarłego syna. Poruszający wpis o przegranej walce z nałogiem

Źródło:
TVN24

Gdy Victoria Forrest została wybrana tegoroczną miss Rzeszowa, wylała się na nią fala hejtu z uwagi na ciemniejszy kolor skóry. Organizatorzy konkursu deklarują pomoc w wyegzekwowaniu przeprosin i zadośćuczynienia. Victoria informuje też, że podjęła kroki prawne. Mówi, że chce pokazać innym osobom, które znajdują się w takiej sytuacji, że nie są same.

Miss Rzeszowa ofiarą hejtu z powodu koloru skóry. "Żaden człowiek nie powinien tego doświadczyć"

Miss Rzeszowa ofiarą hejtu z powodu koloru skóry. "Żaden człowiek nie powinien tego doświadczyć"

Źródło:
tvn24.pl

Jest decyzja sejmowej komisji regulaminowej w sprawie wniosku o uchylenie immunitetu byłego wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia. - Komisja przedłoży Sejmowi propozycję przyjęcia wniosku o uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Michała Wosia - poinformował szef komisji Jarosław Urbaniak (KO).

Co z immunitetem Michała Wosia? Rekomendacja komisji

Co z immunitetem Michała Wosia? Rekomendacja komisji

Źródło:
PAP

Według części internautów większość Polaków nie pojedzie na wakacje z powodu braku pieniędzy. Ma to być spowodowane "efektem Tuska", czyli rządami koalicji 15 października, bo "jeszcze rok temu wszystkich było stać". Tyle że to błędne wnioski z badań.

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Ponad połowa Polaków nie pojedzie na wakacje przez "efekt Tuska"? Nie, to źle przytoczone dane

Źródło:
Konkret24

- Można odnieść wrażenie, że wy tak naprawdę nie chcecie, żeby była wybudowana nowa infrastruktura transportowa - powiedział podczas sejmowej debaty pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego Maciej Lasek. Poseł PiS Marcin Horała, który niegdyś pełnił to stanowisko, pytał między innymi o sens rozbudowy Lotniska Chopina oraz o inwestycje kolejowe. Stwierdził, że plany nowej koalicji rządzącej na infrastrukturalne projekty to "kiepski kabaret".

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

"Panie ministrze Horała, pana czas się skończył"

Źródło:
TVN24

Posłanka partii Razem Paulina Matysiak zainaugurowała Ruch Społeczny "Tak dla Rozwoju!" we współpracy z posłem PiS, byłym wiceministrem Marcinem Horałą. W reakcji na to prezydium klubu Lewicy podjęło decyzję o jej zawieszeniu. Wniosek złożyła szefowa klubu Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica). Także partia Razem odcięła się od działania Matysiak i zapowiedziała wniosek o jej ukaranie.

Posłanka Razem inicjuje wspólny ruch z posłem PiS. Jest reakcja klubu Lewicy

Posłanka Razem inicjuje wspólny ruch z posłem PiS. Jest reakcja klubu Lewicy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Zielonej Górze na chodniku bokser zagryzł yorka. Większe zwierzę wyrwało się mężczyźnie. Całe zajście nagrała kamera miejskiego monitoringu. Okoliczności zdarzenia wyjaśnia policja. Jedna osoba usłyszała zarzut.

Bokser zagryzł yorka. Kobieta broniła psa do ostatniej chwili. Nagranie

Bokser zagryzł yorka. Kobieta broniła psa do ostatniej chwili. Nagranie

Źródło:
TVN24
"Będą niespodzianki", ale "starcie bardziej merytoryczne, niż nam się wydaje". Dziennikarz CNN o debacie Biden-Trump

"Będą niespodzianki", ale "starcie bardziej merytoryczne, niż nam się wydaje". Dziennikarz CNN o debacie Biden-Trump

Źródło:
TVN24
"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

"Kto prowadził to postępowanie? Kto na sali sądowej rozdawał karty?"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mają usunąć ogrodzenie, nawierzchnie, kosze, dwie lampy i umieścić informację "zakaz gry w piłkę". Sąd zdecydował, że boisko do koszykówki, które powstało kilka lat temu w Poznaniu w ramach budżetu obywatelskiego, teraz musi zniknąć. Powód: hałas, który przeszkadza części okolicznych mieszkańców.

Mają zlikwidować boisko, bo hałas przeszkadza sąsiadom. "Decyzja totalnie niezrozumiała"

Mają zlikwidować boisko, bo hałas przeszkadza sąsiadom. "Decyzja totalnie niezrozumiała"

Źródło:
TVN24

Sąd Rejonowy w Pabianicach odrzucił wniosek prokuratora o areszt tymczasowy dla kobiety, która na przystanku autobusowym w Pabianicach skatowała przypadkową osobę, bo pomyliła ją z kimś innym. Prokuratura nie wyklucza zażalenia. Nagranie z ataku opublikowała straż miejska. Agresorka usłyszała zarzuty.

Pobiła kobietę na przystanku. Nie pójdzie do aresztu

Pobiła kobietę na przystanku. Nie pójdzie do aresztu

Źródło:
tvn24.pl

Miastem, w którym żyje się najlepiej, uznany został Wiedeń. Austriacka stolica po raz trzeci z rzędu zajęła pierwsze miejsce w rankingu Economist Intelligence Unit. W tegorocznym zestawieniu na podium znalazły się jeszcze dwa inne miasta z Europy: Kopenhaga i Zurych.

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Najlepsze miasta do życia. Zwycięzca po raz trzeci z Europy Środkowej

Źródło:
CNN, EIU, Forbes, tvn24.pl

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie uczących się dzieci mogą przesyłać wnioski o świadczenie w ramach programu "Dobry start". "300 złotych można przeznaczyć na wszystkie niezbędne przedmioty, których uczeń potrzebuje na początku nowego roku szkolnego" - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Dodatkowe pieniądze dla rodziców. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Robert J. został skazany na dożywocie za zabójstwo studentki popełnione pod koniec lat 90. Teraz miał zakończyć się proces apelacyjny w tej sprawie. Sędzia jednak przerwał wysłuchiwanie mów końcowych i postanowił wznowić przewód sądowy.

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Powraca sprawa "Skóry". Mowy końcowe przerwane, proces wznowiony

Źródło:
PAP

Do stworzenia instalacji ROZKOSZT użyto metalowych regałów, drewna z odzysku i balotów z boczniakami. Ma zwrócić uwagę na koszty związane z planowaniem i użytkowaniem przestrzeni miejskiej.

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Różowe grzyby wciśnięte w metalowe regały. Nowa instalacja na placu Pięciu Rogów

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

"Kupa ludzi poginęła". Poszedłem z drwalami do lasu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

855 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Nie będziemy zmuszać Ukrainy do oddania nawet kawałka terytorium, bo rozumiemy, że jeśli pozwolimy Putinowi na podbicie Ukrainy, to konsekwencje będą poważne - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby, oceniając plan negocjacji pokojowych zgłoszony przez doradców Donalda Trumpa. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Co się wydarzyło w Ukrainie

Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Grupa czołowych wydawców na polskim rynku zaapelowała do parlamentarzystów. "Apelujemy o uwzględnienie w projekcie wdrożenia dyrektywy zapisów, które umożliwią polskim wydawcom dalsze działanie w Polsce i konkurowanie na równych zasadach z gigantami technologicznymi" - piszą przedstawiciele wydawców.

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

"Projekt niekorzystny dla polskich mediów". Apel do posłów i senatorów

Źródło:
PAP

Polska nie spełnia obecnie żadnego warunku wejścia do strefy euro - wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej. Unijnych kryteriów nie spełnia również pięć innych państw członkowskich, które nadal nie przyjęły wspólnej waluty.

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Bruksela zabrała głos w sprawie euro w Polsce

Źródło:
PAP