Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Minister środowiska Michał Woś zaprezentował w piątek na konferencji prasowej wspólnie z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych. Zakłada on, że jeśli co najmniej 10 procent finansowania NGO w skali roku pochodzi z zagranicy, to informacja o tym znajdzie się w wykazie prowadzonym przez ministra sprawiedliwości.

Rekonstrukcja rządu będzie, ale szczegółów personalnych na razie brak. Wyraźnie widać ścierające się siły i różne wizje Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa Ziobry. Jest też dyskusja o programie 500 plus - czy ma zostać jak dotychczas, czy może ma być wypłacany w bonach? Materiał magazynu "Polska i Świat".

Całe to zamieszanie wokół konwencji jest dla mnie wstrząsającym nieporozumieniem - mówiła w "Faktach po Faktach" Jolanta Zmarzlik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Razem z adwokat Moniką Sokołowską komentowały zapowiedź ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o złożeniu wniosku o wypowiedzenie przez rząd konwencji stambulskiej. Wymaga ona od kraju w niej uczestniczącego starania o większe bezpieczeństwo dla ofiar przemocy domowej.

Chciałbym przyłączyć się do gratulacji związanych z rekordową kwotą wynegocjowaną przez pana premiera - powiedział w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nawiązał także do "niemniej istotnego punktu związanego z budżetem, dotyczącego tak zwanej praworządności". Kilka dni wcześniej Ziobro mówił o "niepokojącym" zapisie dotyczącym tej właśnie kwestii. Dodał wówczas, że "najlepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie prawa weta i zablokowanie tych rozwiązań".

Urszula Nowogórska i Zbigniew Ziejewski wstrzymali się od głosu przy głosowaniu nad wotum nieufności wobec ministrów Mariusza Kamińskiego i Zbigniewa Ziobry. Przy głosowaniu wniosku w sprawie szefa MSWiA wstrzymał się też Paweł Kukiz. Nowogórska podkreśliła, że przy jednym głosowaniu pomyliła się, Ziejewski tłumaczył z kolei, że ocenił, że "obaj ministrowie nie pracują źle".