Polityka

Polityka

Trzaskowski może przegrać, jeśli popełni błędy Kamali Harris

Wściekłość, smutek, żal. To musi czuć dziś Kamala Harris. Miała wszystko i była blisko. Ale to Donald Trump - w spektakularnym stylu - wraca właśnie do Białego Domu. Dlaczego? Pięć kluczowych elementów doprowadziło do jej porażki. Tak się składa, że to elementy wspólne dla amerykańskiej i polskiej kampanii. A może być jeszcze jeden: klęska Rafała Trzaskowskiego, tak jak u Harris - będzie końcem jego politycznej kariery. Rozpoczyna się więc gra o wszystko.

"Melania, ojej, co ona musi znosić!"

Tak jak o Donaldzie Trumpie mówi się najczęściej "nieobliczalny", tak jego żona, pierwsza dama Ameryki Melania Trump opisywana jest jako "tajemnicza", "enigmatyczna", "niekonwencjonalna". Pisarka Sophie Gilbert zauważa, że "nigdy się nie skarży, nigdy się nie tłumaczy, zamiast tego sunie imponująco przez kryzysy niczym łabędź po bagnie". A kryzysów w życiu pani Trump nie brakuje. 

Mesjasz pod czerwonym sztandarem. Skąd rosyjskie ciągoty polskich sąsiadów?

Słowacki premier spotkał się z Władimirem Putinem. Jako trzeci unijny przywódca od czasu rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Wschodzie. Niedługo później do Moskwy ruszyła delegacja posłów zza naszej południowej granicy. Kiedy Robert Fico przekonuje, że chodzi o gaz i pokój, posłowie jego koalicji chwalą ceny masła w rosyjskiej stolicy, a połowa społeczeństwa za wybuch wojny w Ukrainie wini Zachód. Skąd bierze się słabość naszych sąsiadów do Rosji?

Szykowali już narzędzia do zrywania paznokci. Tak chciano cofnąć historię w ojczyźnie Samsunga

Komandosi w obcych mundurach mieli zaatakować własne państwo, atomowa Korea Północna miała zostać ostrzelana, a opozycjoniści zamknięci w salach tortur. Miesiąc po próbie zamachu stanu w Korei Południowej udało się zatrzymać prezydenta, a na jaw wychodzą nowe, niewiarygodne szczegóły jego tajnych planów. - To absolutnie najpoważniejszy kryzys od uzyskania przez ten kraj demokracji - podkreśla prof. Marcin Jacoby i przybliża mniej znane oblicze Korei Południowej.

Chorzy na polaryzację. Czy politycy wkrótce całkiem zastąpią nam lekarzy?

Możemy zacząć uczyć w szkołach, jak dbać o zdrowe ciało i umysł albo dalej przyglądać się bezradnie, jak liczba szczepień szoruje po dnie, niektórzy leczą raka witaminą C lub karmią małe dzieci tylko winogronami. - Coraz większa grupa Polaków nie ufa lekarzom - mówi tvn24.pl socjolog zdrowia dr hab. Michał Wróblewski. Mogła to zmienić obowiązkowa edukacja zdrowotna, ale w drodze do szkół właśnie natrafiła na postępującą w Polsce polaryzację. Czy na tę chorobę jest jakieś lekarstwo?