Pegasus

Pegasus

- Świadomość, że zostałam odarta całkowicie z prywatności to jest coś, czego nie życzę najgorszemu wrogowi - mówi prokurator Ewa Wrzosek, z której wroga uczyniły sobie polskie służby specjalne, używając wobec niej Pegasusa. Prokurator Wrzosek jest na liście osób, które padły ofiarami systemu totalnej inwigilacji. Jej, ale też mecenasa Romana Giertycha, wysłuchała w czwartek komisja śledcza Parlamentu Europejskiego, która bada sprawę wykorzystywania Pegasusa i innych programów szpiegowskich. Barbara Sobska.

Przestępców coraz częściej łapią algorytmy rozpoznawania twarzy oraz systemy śledczo-wywiadowcze, które analizują najdrobniejsze cyfrowe ślady pozostawione w sieci. - W Polsce doświadczonej Pegasusem powstaje pytanie, czy zostaną użyte wyłącznie w uzasadnionym celu - zastanawia się Wojciech Klicki, prawnik z fundacji Panoptykon.

Po sprzedaży Pegasusa do Polski doszło do zacieśnienia relacji polsko-izraelskich - opowiada dziennikarz Ronen Bergman w rozmowie z Jackiem Tacikiem. Izraelskie oprogramowanie szpiegowskie, o którym ciągle jest głośno - w ostatnim czasie ujawniono kolejne przypadki inwigilacji m.in. pracowników Komisji Europejskiej, w Tajlandii czy Indiach - mogło mieć znaczenie nawet podczas kryzysu między Polską i Izraelem wokół ustawy o IPN.

Zastrzyk gotówki od rządu dla CBA. Dodatkowe 44 miliony. Eksperci oraz politycy opozycji podejrzewają, że środki mogły posłużyć do zakupu systemu podobnego do Pegasusa. Oprogramowanie jest służbom potrzebne, ale na pewno nie do nielegalnego inwigilowania obywateli. Barbara Sobska.

To, kogo Pegasusem namierzano i podsłuchiwano nadal budzi kontrowersje i mnoży pytania, na które politycy władzy nie chcą odpowiadać. W czasie, gdy senacka komisja próbuje te odpowiedzi znaleźć, polskie służby szukają nowych sposobów, by o obywatelach - zwłaszcza tych władzy niechętnych - wiedzieć więcej. Barbara Sobska.

Przy pomocy Pegasusa próbowano inwigilować jednego z unijnych komisarzy. Bardziej zdecydowanych działań ze strony Komisji Europejskiej domagają się europosłowie. Proponują też wprowadzenie nowych przepisów wobec firm telekomunikacyjnych, żeby lepiej chronić bezpieczeństwo danych. Barbara Sobska.