Wszystko, co wiemy o Pegasusie

Źródło:
tvn24.pl
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania Pegasusa
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania PegasusaTVN24
wideo 2/21
Pytania o działania służb w sprawie wykorzystywania PegasusaTVN24

System Pegasus umożliwia pełne i zdalne przejęcie kontroli nad zainfekowanym telefonem, co zapewnia niemal całkowitą inwigilację jego właściciela. Sądy, które wydają zgody na kontrole operacyjne, nie są informowane, że Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie korzystało właśnie z Pegasusa.

Z informacji tvn24.pl, potwierdzonych w niezależnych od siebie źródłach, wynika, że system Pegasus umożliwia zdalne przejęcie kontroli nad telefonem i następnie:

- reset urządzenia; - odinstalowywanie aplikacji; - debugowanie; - rejestrację i wstrzymanie rejestracji otoczenia; - rozpoczęcie i zatrzymanie nagrywania ekranu; - zrobienie zrzutu ekranu; - zrobienie zdjęcia przednią i tylną kamerą; - nagrywanie oraz wstrzymanie nagrywania przednią i tylną kamerą; - rozpoczęcie oraz wstrzymanie transmisji na żywo.

Oprócz tych funkcji Pegasus umożliwia śledzenie właściciela poprzez wbudowany w telefonie GPS, wgląd w kontakty, zapisane zdjęcia i filmy, a także czaty i rozmowy prowadzone poprzez popularne komunikatory szyfrujące treść rozmów.

Jednak nie tylko przejęcie zdalnej kontroli nad telefonem stanowi o "rewolucyjności" tego oprogramowania. Według naszych rozmówców ze świata służb specjalnych jego unikalność polega na tym, że z procesu "podsłuchiwania" eliminowani są operatorzy telekomunikacyjni.

- W przypadku wniosku do sądu o klasyczny podsłuch rozmów telefonicznych często konieczne jest następnie zwrócenie się do operatorów telekomunikacyjnych, by fizycznie włączyli podsłuch. Pegasus eliminuje to ogniwo. To pokusa do nielegalnego używania Pegasusa - ocenia jedno z naszych źródeł.

CZYM JEST PEGASUS? ZOBACZ MATERIAŁY REPORTERÓW MAGAZYNU "CZARNO NA BIAŁYM"

NIK: zakup niezgodny z prawem

W Polsce system Pegasus kupiło Centralne Biuro Antykorupcyjne jeszcze w 2018 roku i jako jedyna formacja jest dotąd jego użytkownikiem. Kulisy tej transakcji, sfinansowanej głównie ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, ujawniliśmy w tvn24.pl we wrześniu 2018 roku.

To wygląda, jakby CBA przyjęło dotację i w zamian nie będzie sprawdzać, jak minister sprawiedliwości dzieli setki milionów, które leżą na kontach tego funduszu. Bo jak CBA może to robić, skoro sama pokusiła się i złamała prawo?

W ocenie Najwyższej Izby Kontroli przyjmując dotację z Funduszu Sprawiedliwości, ówczesny Szef CBA Ernest Bejda (aktualnie członek zarządu PZU SA) złamał prawo. Artykuł 4 punkt 1 ustawy o służbie antykorupcyjnej brzmi bowiem: "Działalność CBA jest finansowana z budżetu państwa", tymczasem środki z Funduszu Sprawiedliwości nie wchodzą w skład budżetu państwa.

Postępowanie o złamanie dyscypliny finansów publicznych przez Ernesta Bejdę trwało kolejne dwa lata - aż do 14 września 2020 roku. Wtedy wiceminister finansów Piotr Patkowski, główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych, zakończył postępowanie.

"Oceniając szkodliwość dla finansów publicznych zarzucanego CBA czynu wzięto pod uwagę, że w 2017 roku przepisy prawa mogły być niejednoznacznie interpretowane. Dlatego postępowanie zakończyło się odmową wszczęcia postępowania wyjaśniającego. Odmowa nastąpiła z uwagi na znikomą szkodliwość dla finansów publicznych, a nie stwierdzenie, że nie doszło do naruszenia przepisów" - taką informację przekazało nam biuro prasowe resortu finansów, pytane o finał postępowania w sprawie Ernesta Bejdy.

Żaryn: wszystko zgodnie z prawem

Według naszych rozmówców ze służb, Pegasus jest uruchamiany zdalnie, do zainfekowania telefonu nie jest potrzebna żadna reakcja właściciela, nie musi on klikać w żaden przesłany mu link czy choćby odczytywać przesyłaną mu wiadomość.

W oficjalnej wypowiedzi dla PAP rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn nie zaprzeczył, że CBA użytkuje ten system. Skupił się jedynie na prawnych kwestiach.

- W Polsce kontrola operacyjna może być prowadzona po uzyskaniu zgody Prokuratura Generalnego i po wydaniu stosownego postanowienia przez sąd - powiedział Żaryn. Dodał, że "te procedury są dochowywane i polskie służby działają zgodnie z prawem". Odmówił jednak zajęcia stanowiska w kwestii tego, jakie konkretne metody operacyjne bądź narzędzia do ich stosowania są wykorzystywane w Polsce.

Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkach
Żaryn: w Polsce kontrola operacyjna jest prowadzona w uzasadnionych i opisanych prawem przypadkachTVN24

Rzeczywiście prawo pozwala w Polsce służbom specjalnym (ABW, SKW, CBA) i mundurowym na stosowanie różnych form kontroli operacyjnej: podsłuchu telefonicznego, kontroli korespondencji internetowej, podglądu i podsłuchu pomieszczeń.

To możliwe nawet wtedy, gdy nie toczy się żadne śledztwo w prokuraturze, a funkcjonariusze dopiero rozpracowują działalność przestępczą.

Ustawa nakłada jednak obowiązek na szefa danej służby, by za pośrednictwem prokuratury za każdym razem kierował wniosek do sądu o zgodę na rozpoczęcie kontroli. Sam wniosek powinien zawierać pogłębione uzasadnienie, wskazujące m.in., że do przestępstwa doszło lub dochodzi oraz że inne metody pracy śledczych nie przyniosły efektów.

- W naszych wnioskach po prostu nie ujawniamy sądowi, że będziemy używać Pegasusa - mówią nam zgodnie byli i aktualni funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Eksperci: Pegasus niezgodny z prawem

To o tyle istotne, że w ocenie wielu ekspertów zgodnie z prawem nie można w Polsce używać systemu o tak potężnych możliwościach jak Pegasus.

- Kontrola operacyjna i kontrola procesowa (zarządzana przez prokuratora, na potrzeby trwającego już śledztwa - red.), na którą zezwala sąd jest dokonywana przez operatora, który dysponuje danymi naszych telefonów. Operatorzy jako tacy dysponują konkretnymi urządzeniami, konkretnymi możliwościami udostępniania zawartości naszych telefonów, stron internetowych czy też wszystkich innych środków przekazu. Sądowi te wszystkie okoliczności są znane i we wniosku [do sądu - red.] powinno być wskazane, który operator, przy pomocy jakich narzędzi będzie dokonywał tej kontroli - tłumaczyła sędzia Beata Morawiec, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Themis", która we wtorek była gościem w "Faktach po Faktach" TVN24.

Sędzia Morawiec wskazała, że sąd "nie może wydać zgody na kontrolę operacyjną Pegasusem". - Pegasus jest wyjątkowym systemem, który ma być wykorzystywany zgodnie z licencją, ze swoim przeznaczeniem, tylko w wyjątkowych sytuacjach - podkreśliła. Dodała, że "w normalnym postępowaniu procesowym, operacyjnym, takie zezwolenia [na użycie tego oprogramowania - red.] są niemożliwe, a używane w ten sposób dowody nie mogą stanowić dowodu przed sądem".

Dopytywana, czy to oznacza, że nie można legalnie użyć Pegasusa, odparła, iż "naszym zdaniem nie można".

Morawiec: naszym zdaniem nie można legalnie użyć systemu Pegasus
Morawiec: naszym zdaniem nie można legalnie użyć systemu PegasusTVN24

Podobnego zdania jest Paweł Wojtunik. - Materiałów zdobytych za pośrednictwem Pegasusa nie będzie można użyć przed sądem, podczas ewentualnego procesu. Zatem w jakim celu są one gromadzone, przetwarzane? - pyta.

Jednak CBA w 2014 roku, czyli w czasie, w którym kierował nim Wojtunik, kupiło za 250 tysięcy euro dość podobnie działające oprogramowanie szpiegowskie. Opinia publiczna dowiedziała się o sprawie, gdy hakerzy włamali się do włoskiego twórcy tego trojana, firmy Hacking Team. Wypłynęła wtedy lista klientów, na której widniało właśnie polskie CBA.

Według naszych informacji trojana zastosowano wtedy co najwyżej dwa razy, ostatecznie go porzucając. Decyzja taka zapadła po konsultacjach z prokuratorami i sędziami, którzy ocenili, że oprogramowanie zbyt głęboko ingeruje w komputery - dając CBA pełen dostęp, włącznie z możliwością instalowania aplikacji bądź umieszczania plików. Uznano, że polskie prawo (które od tamtej pory nie zmieniło się) nie zezwala na taką formę inwigilacji.

Szpiegowanie szpiegujących?

Na kolejny problem związany z używaniem w Polsce Pegasusa zwracał uwagę były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a następnie twórca Narodowego Centrum Kryptologii generał Krzysztof Bondaryk. Oceniał, że polskie służby nie były w stanie zapewnić integralności systemu - czyli tego, że nie przekazuje on danych również do swojego producenta, izraelskiej firmy NSO.

Bondaryk: polskie systemy teleinformatyczne są przedmiotem różnego typu ataków
Bondaryk: polskie systemy teleinformatyczne są przedmiotem różnego typu atakówTVN24

- Właśnie dlatego systemu nie chciała kupić Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, największa polska służba specjalna o najszerszym spektrum zwalczanych zagadnień: od przestępczości ekonomicznej przez terroryzm po szpiegostwo - słyszymy od rozmówcy ze służb specjalnych.

Wiadomo, że CBA nie kupowało Pegasusa bezpośrednio od izraelskiego NSO. Pośrednikiem była warszawska firma informatyczna, specjalizująca się właśnie w cyberbezpieczeństwie.

Jej rola ograniczyła się do spolszczenia interfejsu, przeprowadzenia szkoleń dla funkcjonariuszy CBA i aktualizację aplikacji.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Uwaga na trudne warunki pogodowe w południowej Polsce. Na obszarach podgórskich w nocy i w niedzielę będzie mocno wiać, a w rejonie Dolnego Śląska mają pojawić się też intensywne opady śniegu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia.

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Sypnie śniegiem i będzie mocno wiać. Ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Sprawca zamachu w Magdeburgu przebywa obecnie w areszcie śledczym. Zarzuca mu się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób. Wśród ofiar jest dziewięcioletnie dziecko. Trwa śledztwo w sprawie.

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Atak w Magdeburgu. Policja o przesłuchaniu i ofiarach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

W Zambii aresztowano dwóch mężczyzn oskarżonych o próbę rzucenia uroku na prezydenta. Przy podejrzanych znaleziono amulety oraz żywego kameleona. "Spisek obejmował użycie czarów w celu skrzywdzenia prezydenta" - poinformował rzecznik policji.

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Udaremniono zamach na prezydenta. "Spisek obejmował użycie czarów"

Źródło:
PAP, BBC

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Patrol obsługi autostrady A4 na wysokości gminy Rudzieniec (Śląskie) zauważył psa, przywiązanego do bariery. Policjanci z Gliwic poszukują osób, które mogły być świadkami porzucenia zwierzęcia lub są w stanie pomóc w ustaleniu jego właściciela.

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Pies przywiązany do bariery na autostradzie. Szukają świadków

Źródło:
tvn24.pl/KWP Katowice

Prawie 20 milionów euro w ciągu 10 lat przelały firmy farmaceutyczne na konta organizacji pacjentów w Polsce. Według ustaleń polskich naukowców sumy wciąż rosną - to potencjalnie groźne dla niezależności tych organizacji, bo czy te firmy płacą im bezinteresownie?

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Producenci leków pompują coraz więcej pieniędzy w organizacje pacjentów. To może mieć złe skutki

Źródło:
Fakty TVN

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Zbliża się koniec roku. Pora na podsumowanie najważniejszych, najbardziej interesujących tematów, którymi zajmowali się nasi reporterzy w "Faktach po Południu" TVN24. Wśród nich jest zdrowie, a dokładnie nasze kręgosłupy i ich złamania. Zdarza się, że objawy takiego urazu nie są oczywiste i nie zawsze do rozpoznania na pierwszy rzut oka. Kogo dotykają najczęściej i jak wygląda diagnostyka?

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Objawy złamania kręgosłupa mogą nie być takie oczywiste. Jak dziecko mówi, że go bolą plecy, to warto to zbadać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dramatycznie przeplatana rzeczywistość - okrutna wojna zmieszana z prozą życia. Meldunki o kolejnych zabitych i kartki ze świątecznymi życzeniami. W Ukrainie to codzienność.

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

"Nikt nigdy nie zrozumie bólu tych ludzi". Jak wygląda życie we Lwowie w cieniu wojny?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl