Audio: Kropka nad i 

Gen. Tomasz Drewniak, Adelina Borets, Rafał Trzaskowski, Igor Biełow, Witalij Portnikow

Szósty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Atakowane są nie tylko cele militarne, ale także cywile. Jak NATO może się temu przeciwstawić pytała swojego gościa - gen. Tomasza Drewniaka - Monika Olejnik. - NATO ma dzisiaj dość ograniczone możliwości, bo nie może wejść na teren Ukrainy i stanąć twarzą w twarz z rosyjskimi wojskami z różnych przyczyn - politycznych i militarnych - ale NATO poprzez dostarczanie różnego rodzaju broni, którą zaczął intensywnie dostarczać, może bardzo mocno wspomóc Ukrainę. Rakiety przeciwlotnicze, rakiety przeciwpancerne są naprawdę bardzo skuteczną bronią i mogą bardzo mocno utrudnić prowadzenie działan Rosjanom, a nawet ich zatrzymać, jak zresztą to się dzieje przez ostatnich kilka dni - mówił były inspektor sił powietrznych Sojuszu Północnoatlantyckiego.

 

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych

 

Kolejną gościnią "Kropki nad i" była Adelina Borets, reżyserka, scenarzystka i absolwentka Warszawskiej Szkoły Filmowej, która do Ukrainy przyjechała na cztery dni przed rozpoczęciem się ataku Rosji. - Przyjechałam robić swój film. Nagrania, sceny przygotowania do kursu wojennego moich bohaterek, a na następny dzień okazało się, że ten kurs już nie jest potrzebny. Wszyscy ludzie, którzy nie chcą wyjeżdżać zapisują się do wojsk obrony terytorialnej lub działają we własny sposób. Mnie i mojej bohaterki nie wzięto do obrony cywilnej, więc pomagamy ludziom na osiedlach - powiedziała Borets dodając, że w tej chwili głównie pomaga swojej rodzinie, bo jej ojciec zachorował na COVID-19.

 

Rafał Trzaskowski, który był kolejnym gościem Moniki Olejnik odniósł się między innymi do sprawy odebrania ambasadzie Rosji budynków przy ulicy Sobieskiego w Warszawie, gdzie przez lata mieszkali dyplomaci i urzędnicy radzieccy. - Od miesięcy odzyskujemy te budynki. Mamy już nakaz komornika. Odzyskamy te budynki w ciągu najbliższych kilku dni i przekażemy je dla ukraińskich uchodźców - powiedział prezydent Warszawy. Jak dodał, będą tam szykowane miejsca dla wszystkich, którzy z Ukrainy przedostaną się do Polski.

 

Następnego swojego gościa, Igora Biełowa - rosyjskiego poetę, tłumacza i opozycjonistę - Monika Olejnik pytała o to, czy obecnie trudno jest być Rosjaninem. - Rosjaninem w ogóle jest być trudno. Jak spojrzymy na naszą historię, to przez cały czas mamy jakieś komplikacje, ale teraz doszło do tego, że wywołaliśmy wojnę w Europie. Chciałbym powiedzieć, że to jest wojna nie tylko przeciw Ukrainie, ale także wojna przeciwko Rosji, kulturze rosyjskiej, przeciwko wszystkiemu, o co walczyliśmy przez te lata. To wojna przeciwko wolności - mówił Biełow. Witalij Portnikow, ukraiński publicysta i dziennikarz, który był ostatnim gościem "Kropki nad i", stwierdził wprost, że "Putin nie chce tylko zdobyć Ukrainy". - Putin chce zdobyć Związek Radziecki i dlatego chce zdobyć i Ukrainę, i Białoruś, i Kazachstan i inne byłe republiki radzieckie - powiedział Portnikow.