Tomasz P. Terlikowski
Doktor filozofii, publicysta, pisarz, tłumacz i działacz katolicki. Autor wielu książek, m.in.: "Tylko prawda nas wyzwoli", "Kościół (dla) zagubionych", "Koniec Kościoła, jaki znacie", "Arcybiskup. Kim jest Marek Jędraszewski". Twórca podcastu "Tak myślę"

Stracone szanse Franciszka

Pontyfikat Franciszka to czas zmiany i przełomu, ale z całą pewnością nie rewolucji - pisze dla tvn24.pl filozof, publicysta i działacz katolicki Tomasz P. Terlikowski.

Rok 2022 w Kościele. Destrukcji ciąg dalszy

Jeśli ktoś miał nadzieję, że w życiu Kościoła rok 2022 przyniesie choćby niewielką zmianę na lepsze, to u jego końca musi być rozczarowany. Procesy rozkładu dotychczasowych form religii trwają w najlepsze, a destrukcja najważniejszych autorytetów religijnych nabrała tempa.

"Prawdziwa przyjaciółka wiary chrześcijańskiej". Jakim zarządcą Kościoła Anglii będzie Karol III?

Elżbieta II, jak każdy brytyjski monarcha, od momentu wstąpienia na tron nosiła tytuł nie tylko "najwyższego zarządcy" Kościoła Anglii, ale i "obrońcy wiary". Akurat w jej przypadku tytuły łączyły się ze szczerą, osobistą wiarą. Chrześcijańska wiara była dla niej także inspiracją do zaangażowania się na rzecz pokoju i pojednania nie tylko na arenie międzynarodowej, ale i we własnej rodzinie - pisze dla tvn24.pl Tomasz Terlikowski. Wskazuje też, że co wolno było mówić o Kościele księciu Karolowi, a co wynikało z jego zainteresowania zarówno islamem, jak i judaizmem, królowi Karolowi III już wypowiadać nie wypada.

"Wypłukiwanie wiary, proces stygnięcia dokonywał się od dawna, a teraz nabrał tempa"

Rok 2020 będzie - można to już chyba powiedzieć bez ryzyka wielkiego błędu - rokiem przełomu. I to na wielu różnych polach, także w życiu religijnym czy - ujmując rzecz nieco precyzyjniej - w życiu Kościoła katolickiego. Pandemia SARS-CoV-2 stała się katalizatorem wielu procesów, które wprawdzie trwały już wcześniej, ale teraz drastycznie przyspieszyły. O sytuacji, w jakiej znalazł się Kościół katolicki w 2020 roku, pisze publicysta Tomasz Terlikowski.

Kocham wasze dzieci takimi, jakimi są, gdyż są dziećmi Bożymi

Pytanie o naturę orientacji homoseksualnej, o ocenę moralną aktów homoseksualnych i wreszcie o miejsce osób LGBT we wspólnotach chrześcijańskich dzieli i będzie dzieliło chrześcijan. Wbrew powierzchownym opiniom nie jest to bowiem "tylko" pytanie o moralność.