Audio: Fakty po Faktach

Piotr Cywiński, prof. Marcin Matczak, Bart Staszewski

Czas trwania 29 min

To jest skandal. Powiedzmy sobie zupełnie szczerze. To jest kompromitacja kompletna IPN-u – ocenił w "Faktach po Faktach" Piotr Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Komentował on zmianę na stanowisku dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. Od 9 lutego obowiązki dyrektora pełni Tomasz Greniuch, który w przeszłości był jednym z liderów ONR. - Która instytucja pamięci, krajowa lub zagraniczna, będzie chciała pracować z IPN? – pytał historyk i dodał, że "zostały przekroczone wszystkie granice".

 

Następnie prof. Marcin Matczak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego tłumaczył, dlaczego nie odebrał nominacji profesorskiej od Andrzeja Dudy. - Poinformowałem pana prezydenta w liście, że nie będę mógł odebrać tej nominacji osobiście, z tego względu, że chciałbym ją odebrać z rąk prawdziwego strażnika Konstytucji – powiedział. Wyjaśnił, jak przebiega proces przyznawania nominacji i zaznaczył, że na ten zaszczyt czekają jeszcze inni naukowcy, którym prezydent odmówił nominacji. - W ten sposób chciałem zaprotestować – dodał.

 

Ostatnim gościem Katarzyny Kolendy-Zaleskiej był działacz społeczny i aktywista LGBT, który znalazł się na liście 100 liderów przyszłości magazynu "Times". - To taki sygnał, że Polska jest widoczna z zachodu i że to, co się dzieje w Polsce, to że honoruje się aktywistę LGBT z Polski, ma niebagatelne znaczenie – mówił Bart Staszewski.