Ukraińskie wojsko: czwartkowe rosyjskie straty w Donbasie to ponad 200 żołnierzy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

To już 29. dzień inwazji Rosji na Ukrainę - mija miesiąc, odkąd siły Władimira Putina uderzyły w Ukrainę. Władze oblężonego Mariupola błagają o pomoc i przekazują, że mieszkańcy umierają z głodu. Siły ukraińskie przekazały, że skutecznie odparły dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim. Straty Rosjan w tym regionie to ponad 200 żołnierzy tylko tego jednego dnia. W Brukseli - z udziałem prezydenta USA Joe Bidena - odbyły się spotkania liderów NATO i G7. Trwa szczyt Unii Europejskiej. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Siły ukraińskie przeprowadzają udane kontrataki na rosyjskie pozycje wokół Kijowa, co prawdopodobnie uniemożliwia Rosjanom przegrupowanie i wznowienie ofensywy na ukraińską stolicę - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

> Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. Wcześniej o prawdopodobnych podpaleniach lub pożarach w wyniku ostrzału artyleryjskiego informowało Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:32

    Zapraszamy do relacji:

  • 5:20

    Ambasador USA w Meksyku wezwał meksykańskich polityków do przyłączenia się do Stanów Zjednoczonych we wspieraniu Kijowa walczącego z rosyjską inwazją, dzień po tym, jak jego rosyjski odpowiednik zachęcał Meksyk do przeciwstawienia się "Wujkowi Samowi". - Rosyjski ambasador był tu wczoraj i robił dużo hałasu o tym, jak Meksyk i Rosja są tak blisko. To, przepraszam, nigdy nie może się zdarzyć - powiedział na spotkaniu z meksykańskimi politykami ambasador USA Ken Salazar.

  • 4:26

    Rosji w wojnie z Ukrainą kończy się precyzyjna amunicja i jest prawdopodobne, że będzie polegać na tak zwanych głupich bombach i artylerii, powiedział w czwartek wysoki rangą urzędnik Pentagonu - informuje Reuters.

    Agencja przytacza też opinię podsekretarza obrony ds. polityki Colina Kahla, który powiedział, że nie wierzy w to, by prezydent Władimir Putin chciał mieć totalny konflikt z NATO.

  • 3:53

    - Gdyby Rosja wiedziała, co ją czeka, bałaby się tu wejść – powiedział Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że przez miesiąc Ukraina "dała radę powstrzymać wszystkie kierunki rosyjskich uderzeń, a świat wdrożył miażdżące sankcje".

    Zełenski: gdyby Rosja wiedziała, co ją czeka, bałaby się tu wejść

  • 3:52

    - Ustalamy warunki pokoju – powiedział Wołodymyr Zełenski. Prezydent poinformował, że rozmawiał z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą, z premierem Izraela Naftalim Bennettem, z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. – Wszystko po to, aby Rosja zrozumiała, że potrzebny jest pokój. Rosja też musi szukać pokoju – ocenił.

    Zełenski: Rosja musi szukać pokoju

  • 3:50

    Prezydent USA Joe Biden rozpocznie w piątek wizytę w Polsce od Rzeszowa, gdzie otrzyma briefing nt. sytuacji humanitarnej oraz spotka się z żołnierzami 82. dywizji powietrznodesantowej - podał Biały Dom. Przed wylotem z Brukseli spotka się też z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.

  • 3:02

    W Brukseli w nocy z czwartku na piątek zakończył się pierwszy dzień szczytu UE. Przywódcy przyjęli konkluzje dot. rosyjskiej agresji wojskowej na Ukrainę. Podkreślili w nich, że rażąco narusza ona prawo międzynarodowe i powoduje masowe ofiary śmiertelne.

    Przywódcy w konkluzjach przyjętych po pierwszym dniu rozmów wyrazili gotowość do szybkiego nałożenia kolejnych sankcji na Rosję i Białoruś. "Należy powstrzymać wszelkie próby obejścia sankcji lub pomocy Rosji w inny sposób" – stwierdzili.

    Szczyt w Brukseli

  • 2:54

    Zniszczone ulice i budynki w Mariupolu (wideo z 24.03.2022)

  • 2:46

    Japonia w odpowiedzi na wojnę Rosji z Ukrainą zamrozi aktywa kolejnych 25 Rosjan i zabroni eksportu do 81 rosyjskich firm - poinformowało ministerstwo spraw zagranicznych. W czwartek premier Fumio Kishida powiedział, że Japonia podejmie kroki, aby pozbawić Rosję statusu najbardziej uprzywilejowanego w handlu z Japonią kraju i uniemożliwić jej unikanie sankcji finansowych przy użyciu zasobów cyfrowych.

  • 2:36

    "Siły ukraińskie przeprowadziły uderzenia na cele o wysokiej wartości na okupowanych przez Rosję obszarach Ukrainy, w tym na okręt desantowy i magazyny amunicji w Berdiańsku. Jest prawdopodobne, że Ukraińcy będą nadal atakować zasoby logistyczne na terenach zajętych przez Rosję" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Zmusi to wojska rosyjskie do priorytetowego potraktowania obrony ich łańcucha dostaw i pozbawi je tak potrzebnego uzupełniania oddziałów. Ograniczy to zdolność Rosji do prowadzenia operacji ofensywnych i jeszcze bardziej zaszkodzi i tak już słabnącemu morale" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 1:17

    Forbes: armia ukraińska ma teraz o 43 czołgi więcej niż na początku wojny. Według analityków od początku wojny armia rosyjska straciła 530 czołgów, podczas gdy siły zbrojne Ukrainy straciły 74, ale zdobyły 117 czołgów wroga.

  • 0:52

    Podczas charytatywnego "Koncertu dla Pokoju" w bazylice Notre Dame w Montrealu zebrano ponad 150 tysięcy dolarów, które trafią do polskiego Stowarzyszenia Folkowisko, na pomoc Ukraińcom. Koncert zorganizowała skrzypaczka polskiego pochodzenia Nadia Monczak z grupą montrealskich muzyków.

  • 0:26

    Dowództwo Powietrzne "Wschód" Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało, że "około 22:38 Rosja wykonała 2 ataki rakietowe na jedną z jednostek wojskowych na obrzeżach Dniepru. W rezultacie budynki jednostki zostały znacznie zniszczone".

    W wyniku trafienia rakiet doszło do 2 pożarów, pisze "Ukraińska Prawda". Państwowe Pogotowie Ratunkowe w obwodzie dniepropietrowskim przekazało, że ustalane są informacje o zabitych i rannych.

  • 0:15

  • 0:01

    Australia nałożyła w piątek sankcje na Alaksandra Łukaszenkę i członków jego rodziny oraz 22 Rosjan - poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne. Wyjaśniła, że najnowsze sankcje obejmą "operatorów propagandy i dezinformacji" z takich organizacji jak Russia Today, Strategic Culture Foundation, InfoRos i NewsFront.

  • 23:34

    Przywódcy państw Unii Europejskiej i prezydent Stanów Zjednoczonych omówili kwestie sankcji, pomocy humanitarnej, energetyki, partnerstwa wschodniego i współpracy UE-NATO - wynika ze wspólnego oświadczenia po szczycie Rady Europejskiej z udziałem Joe Bidena.

    "Partnerstwo UE-USA nigdy nie było mocniejsze i bardziej zdecydowane" - napisała na Twitterze szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  • 22:55

    W czwartek z ukraińskich miast przez humanitarne korytarze ewakuowano łącznie 3 343 osoby, dzień wcześniej udało się ewakuować 4554 osoby - poinformowała wicepremier Iryna Wierieszczuk. Przekazała, że oblężony Mariupol opuściło w czwartek 2 717 osób. Oskarżyła Rosjan o blokowanie konwojów z pomocą humanitarną do miasta przez ostatnie trzy dni.

  • 22:25

    Siły ukraińskie skutecznie odparły w czwartek dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim; straty Rosjan to ponad 200 żołnierzy - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na wpis na Facebooku ukraińskiego wojska. Jak poinformowano, ukraińscy żołnierze zniszczyli 12 czołgów, około 20 pojazdów opancerzonych, a także dziewięć systemów artyleryjskich. "Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Donbasem dwa wrogie samoloty i dwa wrogie bezzałogowe statki powietrzne" - podały siły ukraińskie.

  • 22:16
  • 22:15

    Dość jałowych, bezzębnych deklaracji i pustych gestów solidarności. Potrzebujemy konkretnych decyzji i twardych działań dla Ukrainy i wolnej, demokratycznej, bezpiecznej Europy – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu przebywa w Brukseli, gdzie reprezentuje Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Pierwszego dnia spotkania unijnych liderów dołączył do nich prezydent USA Joe Biden. "Podczas dzisiejszego spotkania z Joe Bidenem omawialiśmy kwestie wzmocnienia strategicznego partnerstwa transatlantyckiego zjednoczonej Europy z USA, zarówno w ramach UE, jak i NATO" – napisał polski premier we wpisie na Facebooku.

  • 22:13

    W poradzieckim schronie, który znajduje się na obrzeżach Lwowa może się ukryć, na dwóch poziomach, niemal 500 osób. Bunkier przygotowała do użytku ukraińska Obrona Terytorialna i okoliczni mieszkańcy. Żołnierze pilnujący obiektu powiedzieli PAP, że oczyszczanie go trwało kilka dni. Do schronu prowadzą wąskie metalowe schody. Pod ziemią są dwa poziomy. Na każdym z nich znajduje się kilka pomieszczeń do wykorzystania w razie zagrożenia. W większości z nich przygotowane są ławki z palet, miejsca do spania, zbiorniki na wodę pitną i węzeł sanitarny. W schronie działa też elektryczność i wentylacja. W jednym z pomieszczeń zgromadzono karimaty, śpiwory, koce, wózki dla dzieci, zabawki i obuwie.

  • 22:06

    W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, zginęło w czwartek w wyniku działań wojsk rosyjskich co najmniej sześć osób, w tym dwoje dzieci – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. 11 osób zostało rannych. - Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Rosjanie zabili kolejną dwójkę dzieci - 11-letnia dziewczynka zginęła w Mariupolu, a 14-letni chłopiec w Jasnej Polanie. Wiadomo jeszcze o jednym zabitym i pięciu rannych w Mariupolu - podał Kyryłenko. W sumie władze obwodu mają informacje o sześciu zabitych i 11 rannych w czwartek. Kyryłenko podkreślił, że nie ma obecnie możliwości ustalenia liczby zabitych w Mariupolu i Wołnowasze, które są oblężone przez Rosjan.

  • 21:32

    Największym zaufaniem naród Ukrainy darzy kraje bałtyckie i Polskę – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w Kijowie podczas spotkania z przewodniczącymi parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. - To odpowiada temu, co zrobiliście dla Ukrainy – oświadczył.

  • 21:31

    "'Nie jedliśmy już od dwóch dni. Słabo. Nie ma siły, żeby wyjść pieszo z miasta. Dobrze, że wody trochę mamy'. To straszne słowa, które coraz częściej słyszą osoby z Mariupola od bliskich, którzy tam zostali. Kiedy na minutę pojawia się łączność" - przekazała mariupolska rada miejska. "Jest coraz więcej śmierci z głodu. Coraz więcej ludzi zostaje bez żadnych zapasów jedzenia. A wszelkie próby rozpoczęcia masowej humanitarnej operacji mającej na celu uratowanie mieszkańców Mariupola są blokowane przez stronę rosyjską" - napisano. "Bo okupantów nie interesują ludzie i ich los. Jedynie propagandowy obrazek z przymusowym wywożeniem mieszkańców na terytorium Rosji" - dodano. Zwrócono uwagę na pomoc niesioną mieszkańcom Mariupola przez wolontariuszy, zwykłych ludzi, którzy pomagają wywozić mieszkańców ze strefy działań zbrojnych. Podziękowano mieszkańcom Ukrainy i innych krajów za przyjmowanie u siebie osób z tego miasta.

  • 21:22

    Zdaniem Metsoli w sprawie bezpieczeństwa Putin przyspieszył debatę o pokolenie. - Nasz sposób myślenia jest teraz zasadniczo inny. Jesteśmy zagrożeni i musimy zbliżyć się do siebie, zwiększyć nasze wkłady w obronę narodową i efektywniej wykorzystać nasz wspólny budżet UE. Przyjrzyjmy się pozostałym niewydanym funduszom i skierujmy je na cele, które najbardziej ich potrzebują - powiedziała. Jak dodała, nie można mówić o bezpieczeństwie, nie mówiąc również o bezpieczeństwie żywnościowym. Przekonywała, że trzeba chronić linie zaopatrzenia, unijnych rolników i unijnych obywateli.

  • 21:22

    Zwracając się do szefów państw i rządów UE, szefowa Parlamentu Europejskiego mówiła o europejskiej ścieżce Ukrainy, zdecydowanej reakcji Europy oraz potrzebie dywersyfikacji źródeł energii od Rosji. - Ta inwazja na Ukrainę zmieniła wszystko dla nas wszystkich. Oznacza to, że wszystko, czego broniliśmy i co promowaliśmy na całym świecie, dotyczące naszego stylu życia i naszych europejskich wartości, jest teraz zagrożone. Europa musi sprostać tej chwili, jeśli mamy zapewnić, że nie zmieni to wszystkiego również dla następnego pokolenia - powiedziała. Podkreśliła, że Putin nie docenił odwagi i oporu Ukrainy, ale także siły porządku demokratycznego. - Ukraina, bardziej niż kiedykolwiek, teraz kieruje się w stronę Unii Europejskiej. Musimy odpowiedzieć szczerze, ale także z nadzieją, której rozpaczliwie potrzebują. Oczywiście każdy kraj musi mieć własną ścieżkę, która może być skomplikowana, ale europejska przyszłość Ukrainy nie powinna budzić wątpliwości - wskazała.

  • 21:21

    Unia Europejska musi pilnie pracować nad uniezależnieniem się od dostaw nośników energii od Rosji - przekazała przywódcom na szczycie UE przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

  • 21:18

    - Mamy informacje, że rosyjscy okupanci siłą przesiedlają naszych obywateli z Mariupola, Wołnowachy i Stanicy Ługańskiej do Rosji- powiedziała Denisowa na konferencji prasowej w Kijowie. - Jesteśmy w posiadaniu zeznań osób, które przesiedlono oraz ich krewnych - dodała.

    - Rosjanie przychodzą do ludzi ukrywających się w schronach przeciwlotniczych i siłą ich zabierają - mówiła Denisowa. - Dziś potwierdziliśmy dane z Federacji Rosyjskiej. Wczoraj było 366 tysięcy, dziś jest 402 tysiące Ukraińców wywiezionych do Rosji, z czego 84 tysiące to dzieci - dodała. Denisowa relacjonowała, że przesiedlani Ukraińcy są wstępnie gromadzeni w tzw. obozach filtracyjnych w rejonie Doniecka, a następnie wywożeni w głąb Rosji.

  • 21:16

    402 tysięcy Ukraińców, w tym 84 tysiące dzieci, zostało siłą przesiedlonych z miast na wschodzie Ukrainy do Rosji - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  • 21:16

    Niemiecki Urząd Ochrony Konstytucji ponowił ostrzeżenia przed cyberatakami hakerów, podejrzewanych o działanie w imieniu rosyjskiego wywiadu wojskowego – informuje portal t-online.

    Służby kontrwywiadu zaapelowały przede wszystkim do niemieckich firm, aby "zredukowały do minimum komunikację z oddziałami lub kontaktami biznesowymi w Rosji". Natomiast pracownicy firm, zajmujących się służbowo niejawnymi informacjami rządowymi, przyjmując uchodźców z Ukrainy lub innych krajów we własnych domach, powinni zachować "skrajną powściągliwość w rozmowach o działalności zawodowej".

    Jak informuje Urząd Ochrony Konstytucji, obserwowane jest dalsze rozpowszechnianie propagandy i dezinformacji przez Rosję. "Po zablokowaniu rosyjskich mediów państwowych w Niemczech nadal można obserwować takie działania, zwłaszcza na profilach tych instytucji w mediach społecznościowych" – dodaje t-online.

  • 21:11

    Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz ocenił, że obecnie front rosyjsko-ukraiński praktycznie zamarł, siły przeciwnika stoją w miejscu.

    Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy i ministerstwo obrony informują, że przeciwnik na wielu kierunkach nie ma zasobów, by kontynuować ofensywę - powiedział na nagraniu Arestowycz.

    Według niego siły przeciwnika "praktycznie stoją w miejscu" i mają problemy z dostawami na przykład paliwa i amunicji.

  • 21:05

    Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola (na południu kraju) błagają o pomoc. Sygnalizują, że coraz więcej ludzi w tym mieście umiera z głodu.

    ​​

    Zdewastowany przez Rosjan Mariupol (zdjęcie z 22 marca)

    ​​

  • 20:52

    W serwisie Player dostępna - bez opłat i logowania - jest telewizja Ukraina 24.

    (Найбільший український інформаційний телевізійний канал Україна 24 відтепер на Player. Безкоштовний і відкритий доступ)

  • 20:50

  • 20:46

    Franz-Stefan Gady z brytyjskiego Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS) w wywiadzie dla portalu Tagesschau, ocenił, że przez miesiąc od początku inwazji na Ukrainę Rosja "w żaden sposób nie osiągnęła swoich celów militarnych", wyznaczonych na początku wojny.

    Armia rosyjska zaatakowała w zbyt wielu miejscach, wojska były zbyt rozproszone. Cała koncepcja operacyjna była trudna do zrozumienia w pierwszych dniach inwazji – uważa Gady.

    - Rosyjskie siły zbrojne nie spodziewały się, że będą musiały prowadzić wojnę o tak wysokiej intensywności z wojskami Ukrainy - podkreśla ekspert.

  • 20:41

    Przypominamy, że na tvn24.pl działa serwis specjalny po ukraińsku: Новини українською мовою на TVN24

  • 20:35

    Przywódcy niektórych państw Unii Europejskiej uważają, że żądanie Rosji, aby "nieprzyjazne" kraje kupowały ropę i gaz za ruble, może naruszyć umowy na dostawy surowców z kontrahentami z Unii Europejskiej.

    W środę prezydent Władimir Putin poinformował, że będzie się domagał od "nieprzyjaznych państw", aby te płaciły za dostawy gazu ziemnego w rublach. Zwiększyło to obawy o zakłócenia w dostawach do Unii.

    Dzisiaj niemiecki kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że waluta, jaką niemieckie firmy muszą płacić za rosyjskie paliwa kopalne, została ustalona w ich kontraktach.

  • 20:28

    Według danych biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców liczba Ukraińców, którzy wyjechali za granicę wynosi 3 674 952.

  • 20:18

    Wśród rosyjskich żołnierzy prowadzone są działania propagandowe, które mają ich przekonać, że wojnę koniecznie trzeba zakończyć przed 9 maja – podał sztab generalny ukraińskiej armii. Rosjanie zabierają Ukraińcom traktory, by holować swój uszkodzony sprzęt.

    9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w wojnie ZSRR z nazistowskimi Niemcami.

  • 20:11

    W Brukseli trwa nadzwyczajny dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej.

    W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej do przywódców UE dołączył prezydent USA Joe Biden. Dyskusja dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w odpowiedzi na agresję Rosji.

    Rada Europejska na swym posiedzeniu odniesie się do najnowszych wydarzeń, w tym do sytuacji humanitarnej i problemu uchodźców. Omówi kwestie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na deklaracji wersalskiej i uwzględniając nową sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie.

  • 20:04

    Duda: Świat z podziwem patrzy na to, jak Polska, jak miliony Polaków zaangażowały się w pomoc uchodźcom. Przywódcy państw i międzynarodowych organizacji, z którymi rozmawiam, wyrażają wielkie uznanie dla naszej postawy i dziękują za to, co robimy. Dlatego jako prezydent Rzeczypospolitej chciałbym wszystkim państwu powiedzieć "dziękuję". Dziękuję za to z całego serca. Za to wielkie dobro, które okazujecie. Jesteście wielcy. Niech żyje wolna, niepodległa i demokratyczna Ukraina. Niech żyje Polska.

  • 20:04

    Duda: Polska przyjęła przez ostatni miesiąc więcej uchodźców niż trafiło do całej Unii Europejskiej w trakcie kryzysu migracyjnego w 2015 roku. Jako państwo i społeczeństwo wspaniale zdajemy egzamin z prawdziwej solidarności. Wyzwanie z jakim się mierzymy jest bez precedensu. Dlatego jako władze Rzeczypospolitej rozmawiamy o bardzo konkretnym wsparciu dla Polski, zarówno ze strony Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw i organizacji międzynarodowych.

  • 20:03

    Duda: Pamięć o bohaterstwie Polaków w czasie II wojny światowej niech będzie dla nas wszystkich powodem do dumy, ale niech będzie dla nas wszystkich też inspiracją w tym trudnym czasie, kiedy koszmar wojny powrócił do Europy. Każdego dnia rosyjskie bomby i rakiety spadają na domy mieszkalne, szpitale i szkoły. Już ponad 3,5 miliona obywateli Ukrainy zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny, stali się uchodźcami. Ponad dwa miliony uciekło przed wojną do nas, do Polski. W zdecydowanej większości są to kobiety i dzieci.

  • 20:03

    Duda: Dzisiejszy dzień jest szczególny także z innego powodu. 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów. To święto upamiętnia tych, którzy w najmroczniejszych czasach zagłady pokazali co to znaczy prawdziwe człowieczeństwo. Upamiętnia zarówno tych bezimiennych, jak i tych, których znamy z imienia i nazwiska: jak rodzina Ulmów, bestialsko zamordowanych przez niemieckich oprawców za ukrywanie Żydów, jak rotmistrz Witold Pilecki, ochotnik do obozu w Auschwitz, jak Jan Karski, emisariusz Polskiego Państwa Podziemnego, który zrobił wszystko, aby świat poznał prawdę o Holokauście, jak Irena Sendlerowa, która uratowała tysiące żydowskich dzieci.

  • 20:02

    Duda: W sytuacji prawdziwego zagrożenia widzimy wyraźnie, że silne amerykańskie przywództwo jest potrzebne światu. Widzimy jak ważna jest obecność i zaangażowanie Stanów zjednoczonych w Europie, bezpieczna Polska i Europa potrzebują więcej Ameryki, zarówno w wymiarze wojskowym, jak i gospodarczym. O tym właśnie będę rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych.

  • 20:02

    Duda: Obecność przywódcy Ameryki w naszym kraju w tym trudnym czasie to niezwykle ważny sygnał potwierdzający strategiczne relacje polsko-amerykańskie. Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie od tego, kto zasiada w Białym Domu i niezależnie od tego, kto rządzi w Polsce. Sojusz jest silny, ponieważ jest zbudowany na wspólnie wyznawanych wartościach: wolności i demokracji.

  • 20:02

    Prezydent przypomnina, że w piątek rozpocznie się dwudniowa wizyta w Polsce Joe Bidena.

  • 20:01

    Duda: Polskie stanowisko jest jednoznaczne. Uważamy, że nowa koncepcja strategiczna NATO musi uwzględniać zmiany, które wywołała rosyjska agresja na Ukrainę. Potrzebne jest jeszcze większe zaangażowanie Sojuszu w naszym regionie: zarówno jeśli chodzi o żołnierzy, jak i infrastrukturę. Dzisiejszy szczyt to kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę NATO.

  • 20:01

    Duda: Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej konsekwentnie zabiegam na arenie międzynarodowej o wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, a także o jeszcze większe wsparcie dla walczącej Ukrainy. Temu właśnie poświęcony był dzisiejszy nadzwyczajny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena.

  • 20:00

    Duda: Rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej.

  • 20:00

    Duda: Rosyjska agresja doprowadziła do największego kryzysu światowego bezpieczeństwa od zakończenia II wojny światowej.

  • 20:00

    Duda: Dokładnie miesiąc temu - 24 lutego - Rosja rozpoczęła zbrojną agresję przeciwko niepodległej i demokratycznej Ukrainie. Armia i naród ukraiński stawiają zaciekły opór najeźdźcom, bohatersko broniąc swojej ojczyzny. Nasi sąsiedzi, pod przywództwem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego pokazują całemu światu czym jest prawdziwa odwaga i męstwo.

  • 20:00

    Rozpoczyna się orędzie prezydnta Andrzeja Dudy.

  • 19:58

    Czasami obrazy mówią więcej niż słowa. Dramat mieszkanki Mikołajowa na południu Ukrainy - po rosyjskich atakach na to miasto - pokazał turecki fotograf Sedat Suna.

    ​​

    Tatiana, mieszkanka jednego z bloku w Mikołajowie, wróciła do zniszczonego przez Rosjan mieszkania

    ​​​​

    Tatiana, mieszkanka jednego z bloku w Mikołajowie, wróciła do zniszczonego przez Rosjan mieszkania

    ​​​​

    Tatiana, mieszkanka jednego z bloku w Mikołajowie, wróciła do zniszczonego przez Rosjan mieszkania

    ​​​​

    Tatiana, mieszkanka jednego z bloku w Mikołajowie, wróciła do zniszczonego przez Rosjan mieszkania

    ​​

  • 19:55

    Mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko informuje, że w Kijowie od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę zginęło 75 cywilów, w tym czworo dzieci.

    Zniszczone przez Rosjan centrum handlowe w Kijowie (zdjęcie z 24 marca)

    Kobieta na tle zniszczonego bloku w Kijowie (zdjęcie z 15 marca)

    Budynek w Kijowie zniszczony po ostrzale przez siły rosyjskie (20.03.2022)

  • 19:48

    Po szczycie NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że chce, aby jeszcze bardziej wzmocniona została wschodnia flanka Sojuszu. Przypomniał, że żołnierze Bundeswehry stacjonują już na Litwie i w Rumunii, a na Słowację trafią niemieckie jednostki przeciwlotnicze.

    Portal RedaktionsNetzwerk Deutschland podał także, że po zakończeniu czwartkowych szczytów NATO i G7 w Brukseli kanclerz zapowiedział, że jego kraj zwiększy pomoc humanitarną dla Ukrainy i jej sąsiadów do ponad 370 milionów euro.

    Wcześniej Scholz ostrzegł Rosję przed użyciem broni chemicznej na Ukrainie. - Byłoby to pogwałceniem wszelkich zasad, umów i konwencji - zaznaczył.

  • 19:38

  • 19:30

    Kanada nakłada kolejne sankcje na Rosję, w tym na członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu. Wprowadza też nowe restrykcje gospodarcze, które utrudnią Moskwie prowadzenie wojny – poinformował kanadyjski premier Justin Trudeau.

    Nowe sankcje obejmą 160 rosyjskich senatorów, którzy poparli agresję na Ukrainę, co oznacza, że łączna liczba osób, na które Kanada nałożyła już restrykcje, wzrośnie do 964.

  • 19:25

    Iwan Szmuratko jeszcze do niedawna przebywał w Kijowie. Teraz na mistrzostwa świata w łyżwiarstwie figurowym przyjechał bez profesjonalnego stroju i bez trenera. Wystąpił w stroju, w którym trenuje, a na koszulce umieścił serce w barwach narodowych. Jego występ do "Une Vie d'Amour" został entuzjastycznie przyjęty przez publikę, która nagrodziła go owacjami na stojąco.

    Mimo pięknego gestu 20-letniego zawodnika, który wyraził solidarność ze swoimi współobywatelami, jeden z sędziów chciał odjąć Szmuratce punkty za "niewłaściwy" kostium. Ostatecznie zawodnikowi punktów nie odebrano.

    Iwan Szmuratko

    ZOBACZ WYSTĘP UKRAIŃSKIEGO ŁYŻWIARZA: Wynik tym razem nie był najważniejszy. Ukrainiec i tak dostał owacje na stojąco

  • 19:23

    Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow przekazał, że w jego obwodzie rosyjskie wojska ostrzelały własne pozycje ze śmigłowca.

    "Rosjanie ponieśli kolejne fiasko. Przy czym - z własnych rąk" – napisał Syniehubow, utrzymując, że rano rosyjski śmigłowiec ostrzelał rosyjskie pozycje w Małej Rohani.

    W wyniku tego przyjaznego ognia zlikwidowana została "duża liczba żołnierzy i sprzętu".

    "Ci sami okupanci stale ostrzeliwują Charków z artylerii i wyrzutni rakietowych" – dodał Syniehubow.

  • 19:13

    Prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej po szczycie NATO w Brukseli opisał rozmieszczenie francuskich żołnierzy w Europie Wschodniej w ramach NATO i mówił o utrzymaniu i wzmocnieniu francuskiej obecności wojskowej w tym regionie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

    Prezydent ostrzegł również przed poważnym wzrostem cen w ciągu 12-18 miesięcy i wysoką inflacją. - Grozi nam kryzys żywnościowy – ostrzegł, proponując stworzenie programu solidarności żywnościowej na szczeblu unijnym i we współpracy z Unią Afrykańską, aby uwolnić zapasy z niektórych krajów, przewidzieć niedobory produkcji tego lata oraz zwiększyć produkcję w krajach, w których jest to możliwe.

    - Szefowie państw G7 zgodzili się także na poprawę koordynacji sankcji wobec Rosji – poinformował Macron, podkreślając, że "sankcje przynoszą efekty".

    Pytany o francuskie firmy na rynku rosyjskim zapewnił, że chce, aby koncerny francuskie z sektorów objętych sankcjami "działały tak, jak Francja".

    Odpowiadając na pytania o bezpośrednie rozmowy Władimira Putina z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem oraz swoje częste rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji, Macron stwierdził, że "negocjacje nie doprowadzą do kompromisu w ciągu najbliższych kilku godzin lub kilku dni". Przypomniał jednocześnie o znaczeniu "tej drogi dialogu". Zaznaczył, że jeśli dojdzie do porozumienia, jest jeszcze za wcześnie na określenie jego zarysów.

    Macron oświadczył również, że Francja będzie dostarczać Ukrainie broń defensywną, ale nie samoloty czy czołgi.

  • 19:10

    Agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze, podała, że trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Jawkyne w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy. Podkreślono, że dotychczas w tej okolicy było spokojnie.

  • 19:05

    Dowództwo Wschód ukraińskich sił powietrznych poinformowało o zestrzeleniu rosyjskiego wielozadaniowego bombowca Su-34 na kierunku charkowskim.

    Ukraińscy wojskowi poinformowali, że zniszczono także jeden rosyjski bezzałogowiec.

    W ubiegłym tygodniu Ukraina informowała, że Su-34 został zestrzelony nad Buczą w obwodzie kijowskim.

  • 18:47

    Biden: USA są jednym z liderów społeczności międzynarodowej i niosą odpowiedzialność za robienie wszystkiego co możemy, by ulżyć cierpieniu niewinnych mężczyzn, kobiet i dzieci w całej Ukrainie.

    Joe Biden

  • 18:46

    Biden pytany, czy sądzi, że Rosja powinna zostać usunięta z G20: Tak. To zależy od (członków) G20. Jeśli to się nie uda, powinniśmy poprosić o to, żeby Ukraina mogła uczestniczyć w tych spotkaniach jako obserwator.

    Biden pytany, czy sądzi, że Rosja powinna zostać usunięta z G20: Tak. To zależy od członków G20 jednakże

  • 18:44

    Biden pytany, czy użycie przez Rosję broni chemicznej doprowadziłoby do reakcji wojskowej ze strony NATO: Na pewno doprowadziłoby to do reakcji.

  • 18:39

    Biden o rozmowie z chińskim prezydentem: Miałem z nim bardzo otwartą rozmowę. Nie było tam gróźb, ale wyraziłem się jasno, że powinien rozumieć konsekwencje, co stanie się, jeśli pomoże Rosji.

  • 18:37

    Biden o ewentualnych dowodach na użycie broni chemicznej przez Rosjan: Nie będę przekazywał informacji wywiadu. Zareagowalibyśmy, gdyby (Putin - red.) jej użył.

  • 18:36

    Biden odpowiada na pytania dziennikarzy.

  • 18:36

    Biden: Putin stawiłał na to, że NATO będzie rozdzielone. NATO nigdy nie było bardziej zjednoczone niż jest dzisiaj. Putin dostał dokładnie coś odwrotnego niż zamierzał dostać w wyniku wejścia na Ukrainę.

    Biden: Putin dostał dokładnie coś odwrotnego niż zamierzał dostać w wyniku wejścia na Ukrainę

  • 18:35

    Biden: USA są gotowe przeznaczyć ponad miliard dolarów pomocy humanitarnej, która trafi do Ukraińców.

    Biden: USA są gotowe przeznaczyć ponad miliard dolarów pomocy humanitarnej, która trafi do Ukraińców

  • 18:34

    Biden: Były trzy cele spotkania. Pierwszy - chcemy wspierać Ukrainę pomocą humanitarną oraz wojskową. Drugą rzeczą było nałożenie jak najmocniejszych sankcji gospodarczych w historii, aby okaleczyć gospodarką Putina i ukarać go za jego działania. Po trzecie, wzmocnienie wschodniej flanki NATO. Osiągnęliśmy wszystkie trzy cele.

  • 18:33

    Rozpoczyna się konferencja Joe Bidena.

  • 18:29

    Konferencja Joe Bidena w Brukseli została przeniesiona z godziny 20 na lada moment, czyli na 18.30.

  • 18:18

    Kolejni przedstawiciele krajów informują o konkluzjach po rozmowach w ramach szczytu G7.

    Kraje G7 są gotowe nałożyć kolejne sankcje na Rosję, jeśli będzie to konieczne - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron.

    Delegacja USA poinformowała, że państwa grupy, we współpracy z Unią Europejską, zdecydowały się dzielić informacjami na temat prób omijania sankcji nałożonych na Rosję i wspólnie na nie reagować.

    Premier Japonii Fumio Kishida zapowiedział ponadto, że Tokio przeznaczy kolejne środki - 100 milionów dolarów - na pomoc humanitarną dla Ukrainy i sąsiednich krajów.

  • 18:16

    Przywódcy krajów G7 po rozmowach ostrzegli Rosję przed użyciem broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej na Ukrainie. W wydanym komunikacie po spotkaniu w Brukseli przywódcy zapewnili, że ich państwa są przygotowane na przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych.

    Liderzy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii ogłosili też, że wzywają kraje będące eksporterami ropy i gazu, by "postąpiły odpowiedzialnie i zwiększyły podaż (surowców) na międzynarodowych rynkach". Podkreślili, że ważną rolę do odegrania ma w tej kwestii OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową).

    Przywódcy G7 zaapelowali też do innych państw, by nie wprowadzały zakazu eksportu żywności.

    "Family photo" przed szczytem G7 w Brukseli

  • 18:02

    Johnson: Putin musi ponieść porażkę i poniesie ją.

  • 18:02

    Johnson: Przesłanie, które Putin może wynieść z dzisiejszych nadzwyczajnych szczytów jest proste: Ukraina nie jest sama. Stoimy razem z ludźmi Kijowa, Mariupola, Lwowa oraz Doniecka.

  • 18:02

    Johnson: Wielka Brytania już uderzyła w ponad tysiąc rosyjskich osób oraz podmiotów prawnych najmocniejszym pakietem sankcji w historii.

  • 18:00

    Johnson: Musimy wspierać wolną, demokratyczną Ukrainę, także długoterminowo. To nasza bratnia, europejska demokracja, walcząca w obronie swojego istnienia. NATO i liderzy G7 są zjednoczeni w determinacji, aby kontynuować dokręcanie śruby maszynie wojennej Kremla, w tym również poprzez odcięcie się od rosyjskiej ropy i gazu.

  • 17:58

    Johnson: Będziemy współpracować z sojusznikami, aby zwiększyć dostawy broni ofensywnej na Ukrainę.

  • 17:58

    Głos na konferencji zabiera szef brytyjskiego rządu Boris Johnson.

  • 17:40

    Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Białym Domu powołano specjalny zespół przygotowujący scenariusze odpowiedzi na rosyjskie ataki bronią masowego rażenia na terytorium NATO i innych krajów - podał amerykański dziennik "New York Times". Według dziennikarzy urzędnicy rozważają też, jaki jest próg przystąpienia Stanów Zjednoczonych do walk.

  • 17:39

    Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję krytykującą inwazję Rosji na Ukrainę. W dokumencie wezwano do natychmiastowego zawieszenia broni i udzielenia wsparcia rządowi w Kijowie - opisuje agencja Reutera.

    W głosowaniu 140 państw poparło projekt rezolucji, 38 wstrzymało się od głosu, a pięć (Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea) wypowiedziało się przeciwko.

    Zgromadzenie Ogólne ONZ

  • 17:38

    Sejm przyjął przez aklamację przedstawiony przez Prezydium Sejmu projekt uchwały w sprawie uwolnienia bezprawnie zatrzymanych liderów Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta.

    >> Mija rok od uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta. Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o ich uwolnienie

    Mija rok od uwięzienia Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

  • 17:37

    Morawiecki, nawiązując do ZSRR: Rosja stara się odtworzyć imperium zła.

  • 17:34

    Morawiecki: Polska dzisiaj stara się organizować pomoc humanitarną, polityczną i dyplomatyczną, także pomoc w postaci broni defensywnej, aby Ukraina obroniła swoją integralność terytorialną i swoą suwerenność. Od tego zależy bezpieczeństwo w Europie, pokój na świecie i bezpieczeństwo Polski.

  • 17:32

    Morawiecki: Barbarzyńska polityka Rosji spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią wolnego świata.

    Mateusz Morawiecki przed unijnym szczytem w Brukseli

  • 17:31

    Matuesz Morawiecki rozmawia z dziennikarzami przed szczytem Unii Europejskiej.

  • 17:29

    Joe Biden tweetuje o spotkaniu przywódców G7. "Jesteśmy zdecydowani do tego, aby stanąć po stronie obywateli i rządu Ukrainy, którzy bohatersko sprzeciwiają się militarnej agresji prezydenta Putina i wojnie przeciwko ich suwerennemu narodowi" - napisał.

  • 17:26

    W Chersoniu, jedynym dużym ukraińskim mieście okupowanym przez siły rosyjskie, zawieszono ponownie flagę ukraińską. Zdjęcia pokazał mer miasta Ihor Kołychajew.

    "W nocy, gdy ostrzeliwano budynek rady miasta, uszkodzono linę, na której wisiała nasza flaga państwowa" -przekazał Kołychajews. "Dzisiaj pojawiła się możliwość, by wymienić flagę" - dodał.

  • 17:21

    Miesiąc po inwazji Rosji na Ukrainę, na ekranach rosyjskich telewizorów pojawiły się sceny dewastacji dokonanych przez Rosjan w tym kraju, w tym materiał z drona z oblężonego Mariupola na południu kraju - podaje BBC.

    Tak wygląda bombardowany przez rosyjskie wojsko Mariupol

    Zniszczenia w Mariupolu (19.03.2022)

    Rosyjski Pierwyj Kanał dopuścił się jednak kłamstwa, podając, że za zniszczenia odpowiedzialni są "ukraińscy nacjonaliści".

    Rosyjscy urzędnicy, dyplomaci i media konsekwentnie powtarzają nieprawdziwe twierdzenia, że siły ukraińskie przeprowadzają ataki na własne miasta.

  • 17:11

    Przywódcy G7 przed rozmowami w ramach kolejnego szczytu:

    Rozmowy przed szczytem G7 w Brukseli

    "Family photo" przed szczytem G7 w Brukseli

    Liderzy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii mają omówić kolejne sankcje wobec Moskwy i Mińska.

  • 17:08

    Nadzwyczajny szczyt NATO, szczyt G7 i szczyt Rady Europejskiej w Brukseli (24 marca)

  • 17:02

    Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk informuje, że Rosjanie uniemożliwili ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy. Dodała, że władze Ukrainy przygotowały tam do ewakuacji 40 autobusów.

    - Odcinek mariupolski idzie bardzo trudno - oceniła wicepremier, cytowana przez portal 24. Kanał.

    - Okupanci nie pozwalają przekroczyć posterunku w Berdiańsku, przetrzymują nasze autobusy. Znowu zwracamy się do Czerwonego Krzyża, do rosyjskiej strony z żądaniem umożliwienia ludziom wyjazdu do Zaporoża - powiedziała Wereszczuk.

    Oceniła, że korytarze humanitarne, które były zgłoszone na czwartek w innych obwodach, "idą lepiej".

  • 16:57

    Na godzinę 20 zaplanowana jest konferencja Joe Bidena w Brukseli.

  • 16:52

    Duda o wizycie Bidena w Polsce: Władze się zmieniają, strategiczne interesy pozostają. W naszym interesie jest budowanie jak najsilniejszych więzi północnoatlantyckich, więzi polsko-amerykańskich. W tym kontekście wizyta Joe Bidena jutro i pojutrze ma ogromne znaczenie.

    Andrzej Duda

  • 16:47

    Duda: Nie chcemy nikogo atakować, ale musimy się przygotować do tego, gdyby ktoś chciał nas aktakować. Gdyby ktokolwiek chciał nas atakować, musi liczyć się z tym, że my twardo staniemy do obrony swojej ojczyzny.

  • 16:45

    Duda: Nie ma potężniejszego sojuszu niż NATO. Artykuł piąty jest kluczowy.

  • 16:45

    Duda: Szczególnie dla nas jest to istotne, aby Ukraina była wspierana, aby Ukraina nie przegrała tej wojny, tylko żeby to była porażka Rosji, aby Rosja połamała sobie zęby na Ukrainie i w związku z tym dwa razy się zastanowiła, zanim w przyszłości zaatakuje jeszcze raz Ukrainę czy kogokolwiek innego.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, pp, akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: MNS.GOV.UA

Tagi:
Raporty: