Pentagon: mamy wskazówki, że Ukraińcy przechodzą do ofensywy w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu

Aktualizacja:
Autor:
ft,
pp/adso
Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 28. dzień. Pentagon przekazał, że ma wskazówki, że Ukraińcy przechodzą do ofensywy w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu. Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy przekazało, że nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego. Dodano, że może pojawić się zagrożenie radiacyjne. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Rosja używa do ataków na ukraińskie miasta niszczycielskiej artylerii, systemów rakietowych Kindżał i Bastion, zwraca się także o pomoc do krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - przekazał w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Poinformował, że strona rosyjska notuje wysokie straty wśród najwyższych rangą oficerów.

> Z informacji sztabu generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych wynika, że po stronie wojsk rosyjskich na Ukrainie będą wkrótce walczyć najemnicy z Libii. Odpowiednie porozumienie w tej sprawie zostało prawdopodobnie osiągnięte w Moskwie podczas wizyty generała Chalifa Haftara - jednej z głównych postaci w libijskiej wojnie domowej.

> Prezydent USA Joe Biden wyraził w poniedziałek pogląd, że rosyjskie oskarżenia, iż Ukraina posiada broń biologiczną i chemiczną mogą świadczyć, że Władimir Putin sam rozważa użycie takich broni w wojnie z Ukrainą. Ostrzegł również przed możliwymi atakami rosyjskich hakerów na amerykańskie firmy.

> Rosyjskie twierdzenia o użyciu na Ukrainie pocisków hipersonicznych mają zapewne odwrócić uwagę od braku postępów w kampanii lądowej. Jest mało prawdopodobne, by znacząco wpłynęły one na wynik walk - oceniło w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:23

  Zapraszamy do relacji:

 • 5:06

  NEXTA: Wielki pożar w Trościańcu, w obwodzie sumskim. Strażacy nie mogą go ugasić w związku z rosyjskim ostrzałem i prowadzonymi walkami ulicznymi – powiedział szef regionalnej administracji Dmitrij Żiwicki.

 • 4:55

 • 4:02

  W nagraniu wideo, opublikowanym w nocy z wtorku na środę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował "wszystkim międzynarodowym siłom" za wsparcie jego kraju. Podkreślił, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe restrykcje wobec Rosji.

  Zełenski powiedział, że oczekuje dalszego wsparcia dla Ukrainy podczas zaplanowanych na ten tydzień spotkań na szczycie NATO, Unii Europejskiej i G7. Spodziewa się także ogłoszenia kolejnych, bardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji.

  Rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował we wtorek, że Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją.

 • 3:02

  Prawdopodobieństwo, że (rządzący Białorusią) Alaksandr Łukaszenka zdecyduje się wziąć udział w wojnie wynosi "od 15 do 20 procent" - oświadczył doraca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowicz.

  Władze w Kijowie twierdzą, że około 60 procent białoruskich żołnierzy jest przeciwnych udziałowi w wojnie w sąsiednim kraju. - Jeśli jednak otrzymają taki rozkaz, przekroczą granicę. Niektórzy z nich będą nawet walczyć - dodał Arestowicz.

 • 2:45

  Podczas zaciętych walk w pobliżu Charkowa, na wschodzie kraju, ukraińskie oddziały odparły atak wojsk rosyjskich - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionu. Siły rosyjskie użyły m.in. śmigłowców szturmowych typu Ka-52. - Nasi żołnierze bronią swoich pozycji - zapewnił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  Bardzo trudna sytuacja panuje w oblężonym mieście Izium, położonym o około 100 kilometrów od Charkowa. Nie ma już żadnego połączenia z miastem. Wszystkie propozycje zmierzające do utworzenia korytarza humanitarnego zostały odrzucone przez stronę rosyjską.

 • 1:41

  - Rano rozmawiałem z Jego Świątobliwością Papieżem Franciszkiem o poszukiwaniu pokoju dla Ukrainy, dla naszego państwa, o okrucieństwach okupanta, o korytarzach humanitarnych dla oblężonych miast - oświadczył Wołodymyr Zełenski w swoim wystąpieniu.

  Podczas tej rozmowy Zełenski zaprosił papieża na Ukrainę. - Wierzę, że uda nam się zorganizować tę ważną wizytę, która z pewnością wesprze każdego z nas, każdego z Ukraińców - dodał prezydent.

  Jak poinformował wcześniej ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz, Wołodymyr Zełenski powiedział papieżowi przez telefon, że jest on "najbardziej oczekiwanym gościem" w jego kraju. Watykański sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin przekazał, że nie potrafi powiedzieć, czy papież Franciszek wybierze się na Ukrainę.

 • 0:47

  Rosyjskie wojsko ostrzelało z broni rakietowej instalacje wojskowe w pobliżu miasta Równe na północnym zachodzie Ukrainy - poinformowała agencja prasowa Unian, powołując się na ukraińską armię.

  - Podczas wieczornego alarmu nieprzyjaciel trzykrotnie ostrzelał obiekty infrastruktury wojskowej - oświadczył dowódca sił ukraińskich w regionie. - Na miejscu jest już komisja, trwa ustalanie strat - dodał wojskowy.

 • 0:42

  Prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie rozmawiał telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, zabiegając między innymi o zawieszenie broni na Ukrainie - poinformował we wtorek wieczorem dziennik "Le Mond" na swej stronie internetowej, powołując się na Pałac Elizejski.

  "Na razie nie ma porozumienia, ale prezydent Macron pozostaje przekonany o konieczności kontynuowania wysiłków. Nie ma innego wyjścia jak zawieszenie broni i negocjacje w dobrej wierze Rosji z Ukrainą. Prezydent Francji stoi u boku Ukrainy" - cytuje francuski dziennik komunikat Pałacu Elizejskiego.

  "Le Figaro" poinformował, że Kreml zakomunikował jedynie, że rozmowa odbyła się "z inicjatywy strony francuskiej" i dotyczyła "sytuacji na Ukrainie, w tym trwających negocjacji" między przedstawicielami Rosji i Ukrainy.

 • 0:24

  "Ukraińska ludność cywilna w miastach okupowanych przez Rosję nadal protestuje przeciwko rosyjskiej kontroli. Rosyjskie próby podporządkowania sobie ludności poprzez manipulowanie mediami, szerzenie propagandy i instalowanie marionetkowych, prokremlowskich przywódców jak dotychczas nie powiodły się" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosja prawdopodobnie zareaguje na te niepowodzenia stosowaniem coraz bardziej gwałtownych i represyjnych działań w celu tłumienia oporu ludności ukraińskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

 • 0:15

  - Kontynuujemy pracę na różnych szczeblach, aby zachęcić Rosję do dążenia do pokoju. Przedstawiciele Ukrainy biorą udział w rozmowach, które odbywają się praktycznie codziennie. Są bardzo trudne, czasem konfrontacyjne – stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.

  Prezydent Ukrainy oskarżył siły rosyjskie oblegające Mariupol o udaremnienie prób ewakuacji ludności cywilnej z miasta. - Około 100 tysięcy mieszkańców żyje w nieludzkich warunkach, bez jedzenia, bez wody, bez leków, całkowicie zablokowanych, pod ciągłym ostrzałem, ciągłym bombardowaniem – powiedział.

  Szef państwa podkreślił, że Ukraina od ponad tygodnia próbuje zorganizować korytarze humanitarne dla mieszkańców Mariupola, ale "prawie wszystkie próby zostały udaremnione przez rosyjskich najeźdźców – ostrzał lub celowy terror".

  We wtorek - jak powiedział Zełenski - jedna z kolumn humanitarnych została zatrzymana przez Rosjan na uzgodnionej trasie, a pracownicy służb ratunkowych i kierowcy autobusów zostali wzięci do niewoli. - Mimo tych wszystkich trudności dzisiaj (we wtorek) uratowano ponad 7 tysięcy mieszkańców Mariupola. Jutro będziemy kontynuować nasze wysiłki – podkreślił.

 • 0:04

  The Kyiv Independent: Rosyjski samolot ostrzelał rafinerię ropy naftowej w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim, należącą do rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. Według gubernatora Serhija Hajdaja strażacy walczą z pożarem.

 • 23:17

  Ukraina jest jednym z największych producentów i eksporterów zbóż oraz olejów spożywczych. Według Reutersa przewidywania dotyczące wiosennych zasiewów dotyczą zarówno zbóż takich jak jęczmień i kukurydza, jak i innych roślin, w tym buraka cukrowego, słoneczników i soi.

  Agencja Reutera cytuje ministra rolnictwa Ukrainy Romana Leszczenkę, który poinformował, że obecnie planowane jest obsianie 7 mln hektarów, czyli połowę tego, co planowano wcześniej. Jeśli chodzi o zasiewy kukurydzy, to obejmą one w tym roku - według Leszczenki - 3,3 mln hektarów wobec 5,4 mln hektarów w 2021 r.

 • 22:17

  Prowokacją i nieprzyjaznymi działaniami nazwał rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko twierdzenia KGB Białorusi, jakoby ukraińscy dyplomaci w tym kraju byli "agentami wywiadu"." Zastrzegamy sobie prawo do odpowiedzi na takie nieprzyjazne działania Białorusi" - napisał na Facebooku Nikołenko, podaje RBK-Ukraina.

 • 22:14

  Ukrainiec został zwolniony z pracy w restauracji w Baden-Baden w Niemczech po opublikowaniu nagrania o wojnie wypowiedzianej przez Rosję przeciwko Ukrainie - poinformował szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.

 • 21:36

  Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu miasta - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby. - W niektórych obszarach, kontrolowanych przez Rosjan Ukraińcy przejmują inicjatywę i bardzo dobrze radzą sobie w walkach - mówił Kirby.

 • 21:31

  Korytarzami humanitarnymi wyjechało we wtorek ponad 7 tysięcy mieszkańców Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. "Faktycznie w ciągu dnia wywieziono ponad 7 tys. osób przez korytarze humanitarne z Mariupola. To 1,1 tys. mieszkańców Mariupola, którzy już byli w Berdiańsku, i prawie 6 tys. ludzi, którzy samodzielnie swoimi samochodami wyjeżdżali z Mariupola do Zaporoża" - przekazał Tymoszenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Według stanu z 22 marca z atakowanego przez Rosjan Mariupola udało się wyjechać 32 tys. Ukraińców. Łącznie z korytarzy humanitarnych w kraju skorzystało 211 tys. ludzi.

 • 21:20

  Pentagon: W Europie jest około 100 tysięcy amerykańskich żołnierzy w ramach sił rotacyjnych i stałych

 • 21:18

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją - poinformował jego rzecznik Serhij Nykyforow. "Ukraina będzie tam brać aktywny udział. Jaki, dokładnie na razie nie wskazujemy. Co najmniej będzie to wystąpienie prezydenta, a maksimum - pełnowartościowy udział, oczywiście w formacie wideo" - przekazał Nykyforow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 21:10

  Pentagon: Mamy wskazówki, że Ukraińcy przejmują kontrolę w okolicach Kijowa, zwłaszcza na południu

 • 21:08

  Ministrowie transportu państw bałtyckich i Polski wezwali Unię Europejską do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z i do Rosji oraz Białorusi, a także zakazu wstępu statkom rosyjskim i białoruskim do portów w całej Unii Europejskiej - poinformował litewski minister transportu Marius Skuodis. "Dzisiaj podpisałem wspólny apel trzech ministrów transportu państw bałtyckich i Polski do instytucji Unii Europejskiej oraz kolegów ministrów innych krajów Wspólnoty" - napisał Skuodis na Facebooku.

 • 21:07

  Agresja Rosji na Ukrainę, unijne sankcje przeciwko Rosji i wsparcie państw europejskich dla Ukrainy - były tematem wtorkowej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Polski - Zbigniewa Raua, Niemiec - Annaleny Baerbock i Francji - Jean-Yvesa Le Driana.

 • 20:57

  Pentagon oświadczył, że nie może potwierdzić, iż przedmieścia Kijowa zostały odbite przez Ukraińców, ale widzi oznaki, że Ukraina przechodzi do ofensywy, szczególnie na południu kraju.

 • 20:51

  Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antony'm Blinkenem. Ministrowie omówili bieżącą sytuację w Ukrainie oraz zbliżającą się wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 • 20:49

  Rosyjskie samoloty bojowe wykonały we wtorek ponad 80 lotów na Ukrainę, w tym 29 z białoruskich lotnisk w Baranowiczach i Bobrujsku – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

 • 20:37

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski weźmie udział wirtualnie w czwartkowym szczycie NATO, na którym omawiana będzie sytuacja w Ukrainie po rosyjskiej inwazji - podała agencja Interfax Ukraina. Jak dodano, dokładne szczegóły są jeszcze opracowywane.

 • 20:35

  Śmierć, ciała na ulicach, niekończące się ostrzały, izolacja miasta i rosyjskie radio, wzywające miasto do poddania się – dwaj dziennikarze AP, ostatni reporterzy pracujący w Mariupolu, relacjonują sytuację w oblężonym mieście, z którego udało im się ewakuować.

  "Bomba za bombą, Rosjanie odcinali elektryczność, wodę, dostęp do żywności i w końcu, co było kluczowe – sieć komórkową, radio i telewizję" – relacjonuje operator Mstisław Czernow.

 • 20:14

  MSW Ukrainy apeluje, by ludzie, którzy uciekli przez wojnę ze swoich domów, nie wracali do nich za wcześnie, bo mogą tam być miny i broń. Powrót do domów będzie bezpieczny, dopiero gdy ukraińskie władze dadzą "zielone światło" - oświadczył wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin.

 • 20:14

  O ostrzale stacji kolejowej w Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, w wyniku którego zginęła jedna osoba, poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodowych.

 • 19:46

  Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem – podał Reuters, powołując się na agencję Interfax. Omówione miały zostać ukraińsko-rosyjskie negocjacje.

 • 19:33

  Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że uzyskała pozytywny wynik testu na koronawirusa. Podkreśliła, że prezydent USA Joe Biden uzyskał wynik negatywny.

  "Miałam wczoraj dwa spotkania z prezydentem, ale zachowany był odpowiedni dystans, więc nie jest on uważany za przypadek, mający kontakt z zakażeniem" – napisała Psaki w komunikacie prasowym.

  Joe Biden w czwartek przyleci do Brukseli, by spotkać się przywódcami UE, NATO i grupy G7. W piątek ma przylecieć do Warszawy, gdzie w sobotę spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

 • 19:33

  Szwajcaria przekaże Mołdawii pomoc finansową w wysokości 2 mln franków szwajcarskich w związku z kryzysem humanitarnym wywołanym rosyjską inwazją na Ukrainę - ogłosił podczas wtorkowej wizyty w Kiszyniowie prezydent Szwajcarii Ignazio Cassis.

 • 19:28

  Premier Czech Petr Fiala powiedział w Izbie Poselskiej, że do tej pory do Republiki Czeskiej przybyło około 300 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

 • 19:24

  Od 24 lutego z Ukrainy do Polski przybyło 2,153 miliona osób - poinformowała Straż Graniczna.

 • 19:23

  Jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych w rosyjskim ostrzale miasta Łozowa w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował mer Serhij Zełenski.

 • 19:16

  Sejm Litwy wezwał rząd swego kraju do jak najszybszego wycofywania się z importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji.

 • 19:15

  Szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu powiedział, że podczas czwartkowego spotkania przywódców NATO należy skoncentrować się na wypracowaniu rozejmu w Ukrainie, a nie tylko na sankcjach i strategii odstraszania Rosji.

 • 19:15

  Zamierzam osobiście poprowadzić misję humanitarną do oblężonego przez Rosjan ukraińskiego Mariupola - zapowiedział minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias. Dodał, że misja humanitarna ma być prowadzona we współpracy z Czerwonym Krzyżem.

  Priorytetem Grecji jest ochrona nieuzbrojonych cywilów i etnicznych Greków zamieszkujących Mariupol - przekazał Dendias po spotkaniu z konsulem generalnym Grecji w Mariupolu Manolisem Androulakisem - ostatnim unijnym dyplomatą, który przebywał w mieście. Androulakis opuścił Mariupol w zeszły wtorek i w niedzielę przybył do Grecji.

 • 19:13

  Sullivan: Biden odwiedzi Polskę, bo przyjęła na siebie największe brzemię i tam mamy najwięcej wojsk.

 • 19:11

  Sullivan: W tej chwili dowódcy uważają, że na wschodniej flance jest wystarczająco wojsk, będziemy rozmawiać o zmianach w długim terminie.

 • 19:08

  W Kijowie zatrzymano dywersanta przebranego za mnicha - powiedział wiceszef MSW Ukrainy Jewhen Jenin, cytowany we wtorek przez Suspilne.

  "Wróg wykorzystuje różnorodne przykrywki dla grup dywersyjno-zwiadowczych" - przekazał.

 • 19:08

  Firmy z Unii Europejskiej, które ucierpią z powodu sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę, mogą otrzymać do 400 tysięcy euro wsparcia - poinformował Reuters, powołując się na dokumenty Komisji Europejskiej, formułujące propozycje unijnej pomocy.

 • 19:07

  Jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne w rosyjskim ostrzale dzielnicy Obołoń w Kijowie - poinformowała stołeczna administracja.

 • 19:05

  Sullivan: Naszym celem jest to, żeby Ukraina miała narzędzia do obrony.

 • 19:03

 • 19:02

  Sullivan: Żołnierze amerykańscy nie przebywają w Ukrainie, bronią granic NATO.

 • 19:01

  Sullivan: Prezydent Biden ogłosi wspólne działania na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i zmniejszenia jej uzależnienia od rosyjskiego gazu.

 • 18:57

  Sullivan: Wojna w Ukrainie nie zakończy się ani szybko, ani łatwo.

 • 18:56

  Sullivan: Podczas wizyty w Europie prezydent Biden ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji i omówi długoterminowe rozmieszczenie wojsk.

 • 18:55

  Sullivan: Rosja nigdy nie odbierze Ukrainy Ukraińcom.

 • 18:54

  Sullivan: Do tej pory Rosja nie uzyskała założonych celów, wyniki wojska są bardzo słabe, a gospodarka pada.

 • 18:53

  W Białym Domu głos zabiera doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

 • 18:45

  Siły Białorusi mogą wkrótce dołączyć do inwazji na Ukrainę - podała telewizja CNN, powołując się na źródła amerykańskie, białoruskie i NATO.

  Według CNN, choć ostateczna decyzja o udziale Białorusi nie została jeszcze podjęta, NATO i USA oceniają, że jest to coraz bardziej prawdopodobne, oraz że reżim w Mińsku przygotowuje grunt pod dołączenie do agresji.

  "Putin potrzebuje wsparcia" - mówi cytowany przez telewizję przedstawiciel NATO. Według źródła w białoruskiej opozycji jednostki wojskowe są już gotowe do wejścia na Ukrainę.

 • 18:44

 • 18:37

  Pod Mariupolem na południowym wschodzie Ukrainy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) porwali autobusy ewakuacyjne z pracownikami służb ds. sytuacji nadzwyczajnych - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

 • 18:22

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz jest powściągliwy wobec wezwania Polski do wykluczenia Rosji z grupy G20. - To kwestia, która powinna być przedyskutowana wspólnie przez członków i rozstrzygnięta nie indywidualnie i pojedynczo - powiedział polityk w Berlinie.

 • 18:15

  Rosyjskie kluby Euroligi – Zenit Sankt Petersburg, Uniks Kazań i CSKA Moskwa oraz Pucharu Europy koszykarzy - Lokomotiw Kuban Krasnodar zostały wycofane do końca sezonu z tych rozgrywek. Wszystkie ich wyniki anulowano - ogłosiły władze Euroligi Basketball.

 • 18:05

  Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że zweryfikowało śmierć 953 cywilów w Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 78 dzieci. 1557 osób zostało rannych.

 • 18:02

 • 17:58

  Nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego. Może pojawić się zagrożenie radiacyjne - przekazało na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy.

  "Monitorujemy sytuację przez całą dobę. Obecnie nie odnotowujemy żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku" - poinformowała rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki Agnieszka Mąkosa.

  Jak poinformowało wcześniej Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, "rosyjskie wojska zajęły tereny przy elektrowni, dlatego sytuacja w związku z pożarami nie może zostać opanowana".

 • 17:56

  Według informacji szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja w kolejce do sklepu spożywczego w Siewierodoniecku w wyniku ostrzału zginęła jedna osoba, a ponad dziesięć zostało rannych. Regionalna telewizja DOM podała z kolei informację o dwóch zabitych.

 • 17:36

  Wielka Brytania przekazała Ukrainie już ponad 4000 wyrzutni pocisków krótkiego zasięgu NLAW - poinformowało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony. To większa liczba niż ta, o której dotychczas oficjalnie mówił minister obrony Ben Wallace.

 • 17:34

  Ponad połowa mieszkańców Czernihowa na północy Ukrainy wyjechała w związku z rosyjskimi atakami. Ludzie, którzy zostali w mieście, gotują jedzenie na ulicy, prądu nie ma od ponad tygodnia, zwłoki godzinami leżą na chodnikach - alarmuje mer miasta Władysław Atroszenko.

 • 17:33

  Rosyjska propaganda wzmacnia kłamliwy przekaz przeciw Ukrainie - ocenił we wtorek w rozmowie z PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Materiały mają uzasadniać agresję Rosji na Ukrainę, do której doszło przed miesiącem.

 • 17:32

  Metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej biskup Epifaniusz zaapelował do duchownych i wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, by odchodzili ze wspólnoty podlegającej kanonicznemu zwierzchnictwu Rosji.

 • 17:14

  Lider socjaldemokratycznej partii SPD Lars Klingbeil uważa, że era prezydenta Rosji Władimira Putina dobiega końca. W wywiadzie dla programu BILD LIVE Klingbeil powiedział: "Uważam, że ta wojna to zapowiedź koniec Putina".

 • 17:07

  O ósmym ataku na zajęte przez Rosjan lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim poinformowały ukraińskie siły powietrzne. Wojska agresora, które używają lotniska do bazowania śmigłowców, poniosły tam już duże straty.

  Ataki na siły rosyjskie w Czornobajiwce Ukraińcy przeprowadzili 27 lutego, 7, 15, 16, 18, 19 i 21 marca.

 • 17:00

  Najbliższy szczyt Rady Europejskiej skupi się na reakcji na toczącą się na Ukrainie wojnę, w tym na kwestiach energetycznych - powiedział francuski minister ds. europejskich Clement Beaune.

 • 16:47

 • 16:43

  Andrzej Duda w Bukareszcie: Obecność NATO na wschodniej Flance musi zmienić profil - stać się obronną, stałą obecnością wzmocnioną ilościowo i sprzętowo. Akt NATO - Rosja przestał istnieć.

 • 16:43

  Stany Zjednoczone nie dostrzegły żadnych konkretnych przesłanek świadczących o zbliżającym się rosyjskim ataku z użyciem broni chemicznej lub biologicznej w Ukrainie, ale uważnie monitorują informacje wywiadowcze - powiedział wysoki rangą przedstawiciel resortu obrony USA.

 • 16:40

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał do zakończenia "absurdalnej wojny" na Ukrainie. Ostrzegł, że konflikt "zmierza donikąd” i że naród ukraiński "przechodzi przez piekło".

  - Kontynuacja wojny na Ukrainie jest moralnie nie do przyjęcia, politycznie nie do obrony i militarnie bezsensowna – powiedział Guterres dziennikarzom i zaznaczył, że na Ukrainie panuje "zniszczenie i porażające ludzkie cierpienie".

 • 16:36

  Do rozszerzenia sankcji na Rosję i Białoruś, natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE i zwiększenia dostaw broni dla walczących wezwali szefowie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech, Rumunii i Irlandii.

 • 16:35

  Szwajcarska prokuratura federalna powołuje zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę – podało biuro Prokuratora Generalnego kraju.

 • 16:29

  Około 140 furgonetek i tirów z pomocą dotarło na Ukrainę przez Lublin i Rzeszów od 24 lutego. Potrzebne są artykuły pierwszej potrzeby dla około 10 milionów osób, które opuściły swoje domy - powiedział PAP prezes Polskiego Czerwonego Krzyża Jerzy Bisek.

 • 16:22

  Dziennikarka ukraińskiej telewizji internetowej Hromadske Wiktorija Roszczyna jest na wolności - podał portal nadawcy. Według mediów Rosjanie uprowadzili reporterkę w ubiegłym tygodniu.

 • 16:14

  Pięć białoruskich grup batalionowo-taktycznych, czyli około pięć tysięc żołnierzy, już jest gotowych do wtargnięcia na terytorium Ukrainy. Łącznie w inwazji może wziąć udział 10-15 tysięcy białoruskich żołnierzy - ocenił generał Wiktor Jahun ze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy.

 • 16:13

  Prezydent USA Joe Biden złoży wizytę w Polsce w szczególnych okolicznościach zagrożenia podstaw architektury bezpieczeństwa w Europie. Wygłosi ważne przemówienie, spotka się też z amerykańskimi żołnierzami - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau.

 • 16:06

  Linde podkreślała, że jest pod ogromnym wrażeniem przewodnictwem Polski w OBWE w tych trudnych czasach. - Prowadziliśmy bardzo dobre rozmowy na temat sytuacji na Ukrainie. Mówiliśmy o tym, że ta sytuacja zagraża europejskiemu bezpieczeństwu, jak możemy wspierać Ukrainę i bronić porządku europejskiego - powiedziała.

 • 16:05

  Zgodziliśmy się, że nie ma powrotu do normalnych stosunków z reżimem rosyjskim i konieczne są dalsze sankcje, w tym dotyczące rosyjskiego sektora energetycznego - mówił szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ze swoją szwedzką odpowiedniczką Ann Linde.

 • 16:05

  Rosyjski żołnierz "Misza" poddał się razem z czołgiem – poinformował na Facebooku doradca szefa MSW Wiktor Andrusiw.

  "Misza" zgłosił się do ukraińskiego wojska, bo "nie widział sensu dalszej walki", a bał się wrócić do Rosji.

  Obecnie, jak podał autor informacji, żołnierz przebywa w dobrych warunkach – z "telewizorem, telefonem, kuchnią i prysznicem". Po zakończeniu wojny otrzyma wynagrodzenie pieniężne za czołg – 10 tys. dolarów i będzie mógł wnioskować o obywatelstwo Ukrainy.

 • 15:56

  Rzecznik prasowy MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko na Twitterze: 300 tysięcy mieszkańców Chersonia staje w obliczu katastrofy humanitarnej z powodu blokady ze strony armii rosyjskiej. Zapasy żywności i leków prawie się wyczerpały, ale Rosjanie odmawiają otwarcia korytarza humanitarnego dla ewakuacji cywilów. Barbarzyńska taktyka Rosjan musi zostać powstrzymana, zanim będzie za późno!

 • 15:55

  Wojska rosyjskie blokują dostęp do okupowanego przez siebie Chersonia na południu Ukrainy. 300 tysiącom mieszkańcom kończą się zapasy jedzenia i leków, grozi im katastrofa humanitarna - alarmuje ukraińskie MSZ.

 • 15:37

  Były ambasador USA w Polsce Daniel Fried: W Warszawie wszędzie widać oznaki wsparcia dla Ukraińców. Flagi. Punkty zbiórki żywności i odzieży. Polacy przyjmują Ukraińców. To wszystko się po prostu dzieje. Jak to ujął mój polski przyjaciel "Polska to największa na świecie humanitarna organizacja pozarządowa".

 • 15:26

  Mieszkańcy Donbasu na wschodzie Ukrainy są przymusowo wywożeni do Rosji. Odbiera się im ukraińskie dokumenty i telefony - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

 • 15:20

  Na profilu papieża Franciszka na Twitterze Watykan zamieścił jego następujące słowa: "Zapraszam wszystkie wspólnoty i każdego wierzącego do przyłączenia się do mnie w piątek, 25 marca, w uroczystość Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, w dokonaniu uroczystego aktu poświęcenia ludzkości, a zwłaszcza Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, aby Ona, Królowa Pokoju, wyjednała światu pokój".

 • 15:19

  Ukraiński dziennikarz Maksym Łewin zaginął na linii frontu w rejonie (powiecie) wyszogrodzkim w obwodzie kijowskim. Nie ma z nim kontaktu od 13 marca - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na wpis na Facebooku znajomego dziennikarza, Markijana Łysejki.

 • 15:17

  Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjską rakietę Iskander nad obwodem winnickim w centralnej części kraju – poinformowały władze tego regionu.

 • 15:16

  Po 26 dniach inwazji Rosji na Ukrainę działania wojenne mają charakter pozycyjny, ale - wbrew komunikatom strony ukraińskiej - siły rosyjskie nieprzerwanie atakują - informują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodają, że o ile agresor bez skrupułów atakuje ludność cywilną, Ukraińcy starają się za wszelką ceną ewakuować ją z terenów walk.

 • 14:56

  Władze Kijowa ostrzegają mieszkańców przed osobami, które oferują ludziom wstawianie wybitych po eksplozjach okien. Udało się złapać jedną z takich grup, która - jak się okazało - wypytywała lokatorów uszkodzonych budynków o rozmiary strat, stopień zniszczeń i kierunki, z których uderzają pociski. Zebrane dane przekazywali następnie Rosjanom.

 • 14:44

  Brak sukcesów w lądowej fazie operacji spowodował, że siły rosyjskie kontynuują aktywne rakietowo-bombowe uderzenia w ważne obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej - stwierdził Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

 • 14:22

  Decyzja prezydenta USA Joe Bidena, by podczas swojej wizyty w Europie odwiedzić Polskę, pokazuje pozycję tego największego kraju wschodniej flanki NATO oraz jego rolę w przyjmowaniu uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy - podał dziennik "Washington Post".

 • 14:10

  Rosyjscy żołnierze skonfiskowali pomoc humanitarną, a następnie przez dobę przetrzymywali sześć osób z konwoju, który zmierzał do Wołczańska - przekazał szef charkowskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Incydent miał miejsce 20-21 marca. Według Syniehubowa, przejęte samochody poruszały się na trasie korytarza humanitarnego uzgodnionego ze stroną rosyjską.

 • 14:07

 • 14:02

  Kilka głośnych eksplozji było słychać w Kijowie, gdzie obowiązuje godzina policyjna. Przedstawiciel MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował o zestrzeleniu rosyjskiej rakiety – podała amerykańska stacja CNN.

  Heraszczenko ogłosił, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła rosyjską rakietę Toczka, a jej pozostałości spadły do przepływającej przez Kijów rzeki Dniepr.

  Według CNN w stolicy Ukrainy w ciągu ostatnich kilku godzin słychać strzały i eksplozje. Jeden z wybuchów był tak silny, że uruchomił alarmy w samochodach w centrum Kijowa – podała telewizja.

 • 13:46

  Mieszkańcy położonego na południu Ukrainy Chersonia wyszli na ulice miasta, protestując przeciwko rosyjskiej okupacji. Rosjanie użyli gazu łzawiącego, by rozproszyć demonstrantów - podał portal Ukraińska Prawda.

  Według portalu, gdy zniknął gaz, część demonstrantów wróciła i kontynuowała protest.

 • 13:38

  Ukraińcy zapłacili własnym życiem i krwią za niepodległość, władze Ukrainy wiedzą, że społeczeństwo nie jest i nie będzie gotowe kapitulować - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiego portalu NV ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki.

 • 13:35

  Od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę w Niemczech zarejestrowano 232 462 uchodźców wojennych - poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych w Berlinie. Rzeczywista liczba uchodźców z Ukrainy może być jednak znacznie wyższa.

 • 13:26

  Sobór biskupów polskiej Cerkwi wystosował wezwanie do władz Federacji Rosyjskiej o zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie, postrzegając je jako "niegodziwe i niepojęte". Taki zapis znalazł w wydanym oświadczeniu hierarchów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

 • 13:19

  W obwodzie biełgorodzkim w Rosji przy granicy z Ukrainą powstały punkty zbiórki na rzecz żołnierzy walczących na Ukrainie. Mieszkańcy są proszeni o przynoszenie m.in. skarpet, lekarstw i konserw - podał Reuters, powołując się na ogłoszenia lokalnych władz w tej sprawie.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:ft, pp/adso

Źródło: Reuters, PAP, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Scott Peterson/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP