Putin rozmawiał z premierem Izraela Bennettem. Rozmowa miała dotyczyć możliwego zawieszenia broni na Ukrainie

Aktualizacja:
Autor:
akr,js
Źródło:
TVN24
Relacja mieszkańca z zniszczonego Charkowa
Relacja mieszkańca z zniszczonego CharkowaTVN24/Nexta
wideo 2/21
TVN24/NextaRelacja mieszkańca z zniszczonego Charkowa

Rozpoczęła się 20. doba ataku Rosji na Ukrainę. Premier Izraela Naftali Bennett odbył półtoragodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według anonimowego urzędnika, cytowanego przez media izraelskie, rozmowa dotyczyła możliwego zawieszenia broni na Ukrainie, a także izraelskiej pomocy humanitarnej. Generał Wiktor Zołotow, dowódca Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej Rosji i członek rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa, oświadczył podczas niedzielnego nabożeństwa, że inwazja Rosji na Ukrainę nie przebiega tak szybko, jak chciał Kreml. Ukraiński sztab generalny przekazał, że od początku inwazji Rosjanie stracili m.in. 389 czołgów, 77 samolotów oraz 90 śmigłowców. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z Ukrainy i wokół niej.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Władze Kijowa poinformowały, że gromadzą zapasy niezbędnej żywności na dwa tygodnie dla dwóch milionów ludzi, którzy jeszcze nie uciekli ze stolicy.

> Rosja zwróciła się do Chin o przekazanie sprzętu wojskowego w związku z wojną prowadzoną przeciwko Ukrainie - donosi "Financial Times".

> Ukraińskie władze przekazały, że Rosjanie przeprowadzili naloty na lotnisko na zachodzie kraju oraz prowadzili ciężki ostrzał Czernihowa na północny wschód od stolicy.

> Strona ukraińska donosi też o atakach na południowe miasto Mikołajów, w których według urzędników zginęło dziewięć osób. Jak poinformował urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, siły Ukrainy kontratakowały w Mikołajowie i wschodnim obwodzie charkowskim.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:59

  Resort obrony Korei Południowej ogłosił, że dostarczy Ukrainie defensywny sprzęt wojskowy i leki o łącznej wartości 800 tys. dol., w tym hełmy, namioty i racje żywnościowe - relacjonuje stacja CNN. W lutym południowokoreański rząd wykluczył wsparcie Ukrainy bronią ofensywną.

  Z kolei linie lotnicze Korean Air poinformowały, że zawieszają loty pasażerskie i transportowe z Moskwy i Władywostoku oraz do tych miast. Ponadto, Korean Air zmienia trasy swoich połączeń, aby przeloty nie odbywały się nad rosyjską przestrzenią powietrzną "z powodu obaw o bezpieczeństwo i trudności operacyjnych".

 • 4:38

  Wołodymyr Zełenski wysłał list kondolencyjny do rodziny zabitego na Ukrainie amerykańskiego dziennikarza Brenta Renauda. "Niech jego życie i poświęcenie będzie inspiracją dla świata, by stanął do walki (...) z siłami mroku" - napisał prezydent Ukrainy, którego cytuje CNN.

  "Z głębokim smutkiem pragnę wyrazić państwu płynące z głębi serca kondolencje po stracie waszego syna i brata, Brenta Renauda" - czytamy w liście Zełenskiego. "Z odwagą i determinacją podróżował on do najbardziej niebezpiecznych stref wojennych, aby sfilmować bezprecedensowe okrucieństwo i zło, również to, z którym spotyka się mój naród" - napisał prezydent.

  Brent Renaud zginął w niedzielę w Irpieniu pod Kijowem, gdzie pracował nad filmem dokumentalnym dla TIME Studios, siostrzanej redakcji amerykańskiego magazynu "Time".

 • 4:12

  Rząd Portugalii wydał zgodę na tymczasowy pobyt w tym kraju dla ponad 7,2 tys. uchodźców z Ukrainy - podał wchodzący w skład MSW Urząd ds. Cudzoziemców i Granic (SEF).

 • 3:40

  Rosja "nie spodziewała się takiego oporu. W ciągu 19 dni rosyjska armia poniosła większe straty niż podczas dwóch wojen czeczeńskich" - powiedział na ostatnim nagraniu Wołodymyr Zełenski.

  Podkreślił, że rosyjskie wojsko jest odpowiedzialne za zbrodnie wojenne, za "świadome wywołanie katastrofy humanitarnej" w ukraińskich miastach. - Każdy, kto jest odpowiedzialny za wojnę. Każdy, kto odpowiedzialny jest za zniszczenie demokracji. Każdy, kto odpowiedzialny jest za represje wobec ludzi. Każdy otrzyma odpowiedź - zapowiedział Zełenski.

  Jednocześnie zaapelował do rosyjskich żołnierzy, walczących na Ukrainie, by złożyli broń. Podziękował też tym Rosjanom, którzy "nie przestali mówić prawdy", odnosząc się do antywojennych protestów w Rosji. Wskazał na przykład dziennikarki, która w poniedziałek w rosyjskiej państwowej telewizji Kanał 1., podczas programu informacyjnego na żywo, pojawiła się za prezenterką z plakatem antywojennym w rękach, powtarzając "przerwijcie wojnę".

 • 3:33

  Stany Zjednoczone i Japonia nałożyły kolejne sankcje na osoby z rosyjskiej elity władzy. Amerykańskimi sankcjami objęto rosyjskich wiceministrów obrony. Władze w Tokio objęły sankcjami 17 Rosjan - wśród nich deputowani do Dumy Państwowej, właściciel Grupy Renova Wiktor Wekselberg i krewni Jurija Kowalczuka, przyjaciela Władimira Putina.

 • 3:09

  Rosja planuje wzmocnić oddziały prowadzące ofensywę w kierunku Charkowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo rosyjskich prowokacji w regionie Wołynia, które mają wciągnąć w wojnę siły białoruskie – podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W strefach operacyjnych Morza Czarnego i Azowskiego nie ma sygnałów wskazujących na przygotowania do lądowania wojsk rosyjskich - głosi komunikat. Siły ukraińskie odparły natarcie na Mariupol, a rosyjskie wojska wycofały się, poniósłszy poważne straty - poinformował sztab.

 • 2:33

  Reuters: Oczekuje się, że prezydent USA Joe Biden uda się w przyszłym tygodniu do Brukseli, aby spotkać się z przywódcami NATO w celu omówienia sprawy ataku Rosji na Ukrainę. Agencja na podstawie trzech źródeł ustaliła, że do spotkania miałoby dojść 23 marca.

 • 2:09

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że rozmowy pokojowe z Rosją będą kontynuowane we wtorek. W swoim przesłaniu do Ukraińców podkreślił, że delegacja ich kraju zabiega w tych negocjacjach o "uczciwy pokój" - podał Reuters. - Powiedziano mi, że rozmowy przebiegają całkiem dobrze. Ale zobaczymy. Będą kontynuowane jutro - oznajmił Zełenski.

 • 1:38

  Bank Światowy ogłosił w komunikacie, że zatwierdził w poniedziałek kolejny pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 723 mln dol. w sumie Bank udzielił jak dotąd Kijowowi 925 mln dol. kredytów i grantów - podaje portal Ukrinform.

 • 1:33

  Podczas ostatnich negocjacji dyskutowano o "możliwym pokojowym zakończeniu konfliktu, możliwych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy po zakończeniu działań wojennych" - powiedział w programie telewizji ARD "Tagesthemen" Igor Żowkwa, doradca ds. polityki zagranicznej prezydenta Wołodymyra Zełenskiego


  "Niektóre z tych żądań, na przykład terytorialne, są absolutnie nie do przyjęcia, ale o innych punktach możemy dyskutować, jednak tylko w powiązaniu z gwarancjami bezpieczeństwa dla Ukrainy na przyszłość" - dodał.

 • 1:28

  Hiszpańskie służby przejęły w porcie w Barcelonie jacht należący do rosyjskiego oligarchy Siergieja Czemiezowa - poinformował premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Według władz portu w Barcelonie, na które powołują się w poniedziałek hiszpańskie media, m.in. portal Infolibre, zarekwirowana tymczasowo jednostka o długości 85 metrów to "Valerie". Jej wartość szacowana jest na 140 mln dolarów.

 • 1:15

  Siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej” – podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  "Bez większych sukcesów wróg nadal prowadzi ataki rakietowe i naloty bombowe, niszcząc wojskową i cywilną infrastrukturę na Ukrainie. (...) Okupanci starają się przejąć kontrolę nad miejscowościami w pobliżu miasta Izium w okręgu charkowskim" - poinformował sztab.

 • 1:05

  Najnowsze zdjęcia satelitarne firmy Maxar. Widać na nich zniszczenia i pożary w obwodzie donieckim - na innym widać zniszczone budynki szpitalne i mieszkalne w Mariupolu. Firma Maxar pokazała również zdjęcie samochodów na moście pod miejscowością Irpiń.

 • 0:56

  Rosja może planować użycie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej w ramach operacji pod fałszywą flagą, czemu towarzyszyłaby szeroko zakrojona dezinformacja - ostrzegło brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

  Operacja taka mogłaby przybrać formę sfingowanego ataku, upozorowanego "odkrycia" środków lub amunicji albo sfabrykowanych dowodów na rzekome ukraińskie plany użycia takiej broni. Atakowi pod fałszywą flagą niemal na pewno towarzyszyłaby szeroko zakrojona dezinformacja, by utrudnić przypisanie winy.

 • 0:38

  "Rosjanie stale atakują na niewielkich odcinkach, ale nie są w stanie przełamać naszej obrony. Jesteśmy absolutnie zdeterminowani i nie ulegniemy. Dziękujemy wam za opiekę nad naszymi kobietami i dziećmi - usłyszałem dziś od Zełenskiego. Obrońcy Ukrainy potrzebują wsparcia" - napisał w nocy z poniedziałku na wtorek na Twitterze prezydent Polski Andrzej Duda.

 • 0:24

  Przedstawiciel departamentu finansów USA powiedział agencji Reutera, że rosnące ceny rosyjskich obligacji odzwierciedlają obawy inwestorów, którzy oceniają, że niewypłacalność Rosji jest bardzo prawdopodobna. Rozmówca agencji Reutera dodał, że departament finansów USA uważa, iż amerykański system finansowy nie ucierpi z powodu niezdolności Rosji do obsługi długu.

 • 0:08

  Mer Melitopolu Iwan Fedorow, który został porwany przez Rosjan, jest prawdopodobnie w okupowanym przez nich Ługańsku, gdzie postawiono mu zarzuty o terroryzm - podała wojskowa administracja obwodu zaporoskiego, cytowana przez Ukrinform.

 • 23:46

  The Kyiv Independent: Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zawiesiła licencje kilkudziesięciu liniom lotniczym, między innymi Aeroflot, S7, Ural i Azur.

 • 23:40

  Agata Kornhauser–Duda odwiedziła szkolne schronisko młodzieżowe, w którym pod opieką Caritasu znajdują się ukraińskie uchodźczynie z dziećmi - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta. Pierwsza dama zapewniła, że wszyscy Polacy chcą pomóc, a każdy wspiera uchodźców, jak potrafi.

 • 23:17

  Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował, że 16 marca wyda wyrok ws. zbrodni wojennych popełnianych przez Rosję na Ukrainie. MTK wszczął śledztwo w tej sprawie 2 marca.

 • 23:12

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przesłał do parlamentu projekt ustawy, która przedłuża stan wyjątkowy o kolejne 30 dni, od 24 marca - podał Reuters, cytując informacje zamieszczone na stronach kancelarii prezydenta.

 • 23:04

  Prawie dwie trzecie uchodźców trafia do Berlina – opisuje poniedziałkowy "Bild". Od wybuchu wojny w do Hamburga dotarło ok. 9 tys. osób z Ukrainy, każdego dnia rejestruje się blisko 1 tys. kolejnych. W centrum recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy został przekształcony nieczynny obiekt lotniska Tegel. W niedziele nocowało tam 425 osób, w tym 105 dzieci.

  Jak szacuje MSW, od początku wojny na Ukrainie 24 lutego do Niemiec przybyło z Ukrainy 146 998 osób. To liczba osób zarejestrowanych, więc faktyczna liczba uchodźców z Ukrainy może być znacznie wyższa.

 • 22:41

  Od początku inwazji Rosji 26 korytarzami humanitarnymi ewakuowano około 150 tysięcy osób - poinformował Kyryło Tymoszenko, przedstawiciel biura prezydenta Ukrainy. W całym kraju od 24 lutego ewakuacja objęła 548 tysięcy cywilów - przekazał wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin. - Korytarze humanitarne są organizowane na obszarach szczególnie narażonych na działania zbrojne; stworzono je w obwodach donieckim, ługańskim, sumskim, charkowskim, zaporoskim i w Kijowie - zauważył Tymoszenko. Dodał, że strona ukraińska zdołała zapewnić w poniedziałek wyjazd niewielkiej liczby mieszkańców Mariupolu, którzy opuścili miasto własnymi samochodami. W całym kraju od początku wojny ewakuowano około 548 tysięcy cywilów. - Jedynie w ciągu ostatnich 24 godzin nasze oddziały ratunkowe odpowiedziały na 600 wezwań, w tym 250 z obszarów znajdujących się pod rosyjskim ostrzałem. 50 osób zostało w tym czasie wyciągniętych spod gruzów - podał Jenin.

 • 22:29

  Uruchomionymi w poniedziałek na Ukrainie korytarzami humanitarnymi ewakuowano prawie 4 tys. ludzi, zadziałało siedem korytarzy z zaplanowanych 10; strona rosyjska łamała ustalenia dotyczące korytarzy - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Powiedziała, że wojska rosyjskie prowadziły ostrzały; tak było np. w obwodzie kijowskim, gdzie z powodu rozpoczętych działań ofensywnych autobusy ewakuacyjne nie dojechały do trzech wsi: Bohdaniwka, Nowobohdaniwka i Bobry. Wicepremier dodała, że w miastach Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim wojska rosyjskie prowokowały starcia, jednak mimo ostrzałów przeprowadzono ewakuację z obu miast. - Na 10 korytarzy zadziałało dziś tylko siedem. Ogółem dzięki korytarzom humanitarnym udało się dzisiaj uratować prawie 4 tys. obywateli - powiedziała Wereszczuk. W obwodzie kijowskim wywieziono 2028 osób z miejscowości: Hostomel, Nemiszajewe, Worzel, Dmytriwka, Peremoga. W obwodzie ługańskim 1780 osób zostało ewakuowanych z Siewierodoniecka, Popasnej, Kreminnej, Łysyczańska, Rubiżnego i Hirskego.

 • 22:20

  W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy w poniedziałek odnotowano ostrzał z Iskanderów z terytorium Rosji - poinformował szef władz tego regionu Ołeh Syniehubow. Rosjanie kontynuują uderzenia w osiedla mieszkaniowe Charkowa, niszczą historyczne centrum - relacjonuje szef władz obwodowych. Ostrzeliwane są miasta Czuhujiw, Izium, Dergacze. "Dziś wróg uderzał m.in. systemami rakietowymi Iskander. Według informacji sztabu obrony atakowano z terytorium Rosji" - czytamy. "Wróg cynicznie atakuje infrastrukturę cywilną. Bądźcie uważni" - ostrzegł mieszkańców. Wezwał też ich do tego, by informowali policję o podejrzanych osobach czy przypadkach maruderstwa.

 • 22:14

  Premier Izraela Naftali Bennett odbył półtoragodzinną rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Według anonimowego urzędnika cytowanego przez media izraelskie rozmowa dotyczyła możliwego zawieszenia broni na Ukrainie, a także izraelskiej pomocy humanitarnej. Urzędnik przekazał dziennikarzom, że Putin poskarżył się Bennettowi na "barbarzyńskie" postępowanie ukraińskich żołnierzy w regionie donieckim, gdzie jak twierdzą Rosjanie, zginęło 20 cywilów - informują portale Ynet i Times of Israel. Według urzędnika rozmowa z Putinem miała związek z sobotnią rozmową, którą Bennett odbył z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

 • 21:47

  14 marca Rosjanie po raz kolejny ostrzelali budynki mieszkalne i infrastrukturę Czernihowa - czytamy w opublikowanym na Telegramie komunikacie. Dodano, że według wstępnych informacji wskutek ostrzałów zginęło 10 osób. Wojska rosyjskie uszkodziły ostrzałem z ciężkiej artylerii m.in. budynek politechniki czernihowskiej, bazar, domy, stację pomp - wyliczono.

 • 21:32

  W Wielkiej Brytanii ruszył w poniedziałek program "Domy dla Ukrainy", w ramach którego osoby prywatne, organizacje charytatywne, kościoły czy władze lokalne mogą się zgłaszać, by przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy. Jest on równoległy do funkcjonującego już od kilku dni programu wydawania wiz dla tych Ukraińców, którzy mają w Wielkiej Brytanii krewnych.

 • 21:20

  W poniedziałek na plażach Odessy kilkadziesiąt osób wypełniało worki z piaskiem, by pomóc we wzmocnieniu obrony miasta. Na zdjęciach opublikowanych przez agencję Reutera widać ludzi, którzy utworzyli łańcuch by wrzucać worki do pojazdu. - Pracujemy tutaj, ponieważ nie wiemy, jak zabijać. Nie jesteśmy zawodowymi wojownikami, ale możemy pomóc naszej armii. 60 procent zwycięstwa budują tutaj zwykli ludzie - mówił fotograf Wiktor Skrypnik. - Myślę, że to ważne, ponieważ kocham moje miasto, kocham swój kraj i chcę, żeby mój kraj wygrał tę wojnę - powiedział choreografka Jana Kopko. Burmistrz Odessy ostrzegł, że siły rosyjskie mogą wkrótce otoczyć miasto z trzech stron.

 • 21:03

  Agresja Rosji na Ukrainę była głównym tematem prowadzonych w poniedziałek w Rzymie rozmów doradcy prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechim.

  Wysoki rangą przedstawiciel administracji Joe Bidena przekazał, że to była "intensywna" siedmiogodzinna rozmowa. Według strony amerykańskiej Sullivan przestrzegł Pekin przed udzieleniem wsparcia Rosji.

  - Celem dzisiejszego spotkania było bardzo jasne wyrażenie wobec Pekinu naszego zaniepokojenia, jeśli chodzi o ich zaangażowanie" i powówrzenie, że "jakiekolwiek wsparcie dla Moskwy - militarne czy ekonomiczne - będzie miało konsekwencje - powiedział z kolei rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

  Według agencji Reutera i innych mediów, USA miały przekazać sojusznikom, że Chiny wyraziły gotowość do pomocy Rosji. Odpowiedzią USA na taką pomoc miałyby być sankcje. Price odmówił bezpośredniego komentowania tych doniesień, ale zaznaczył, że USA "nie będą stały z boku i pozwalały, by Chiny czy jakiekolwiek inne państwo rekompensowało straty Rosji". Zaznaczył też, że ChRL ze względu na swoje stosunki z Rosją jest w lepszej niż inne kraje pozycji, by doprowadzić do zakończenia wojny na Ukrainie.

  Biały Dom ogłosił, że przedstawiciele oby krajów w "podkreślili znaczenie utrzymania otwartych linii komunikacji między Stanami Zjednoczonymi i Chinami".

 • 20:01

  Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę z kraju zostało ewakuowanych 548 tysięcy cywilów - poinformował w poniedziałek w wywiadzie telewizyjnym wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

  Dodał, że tylko w ciągu ostatnich 24 godzin ekipy ratownicze wzięły udział w ponad 600 akcjach, w tym w ponad 250 w miejscach rosyjskiego ostrzału. Przekazał, że w tym czasie spod gruzów zniszczonych budynków wyciągnięto 50 osób.

 • 18:56

  Wskutek rosyjskich działań bojowych brytyjski dziennikarz został w poniedziałek ciężko ranny w nogi na Ukrainie - poinformowała ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa. Jak przekazała, mężczyzna jest na oddziale intensywnej terapii.

  Wenediktowa nie precyzuje okoliczności zdarzenia. Wiadomo jedynie, że doszło do niego w poniedziałek po południu.

  "Jeszcze raz chcę zwrócić się do naszych partnerów - obywatel waszego państwa przebywał na terytorium Ukrainy, wykonując zadania redakcyjne. (...) Ten mężczyzna nie był na wojskowym obiekcie, w jakie - jak twierdzą przedstawiciele władz Rosji - celują" - napisała prokurator na Facebooku. Mimo tego, że nie przebywał na obiekcie wojskowym, został poważnie ranny - dodała.

 • 18:47

  Ambasadorowie państw członkowskich przy UE zatwierdzili czwarty pakiet sankcji wobec Rosji - podała francuska prezydencja w UE. Pakiet jest skierowany "przeciwko osobom i podmiotom zaangażowanym w agresję na Ukrainę, a także kilku sektorom rosyjskiej gospodarki". Sankcje wejdą w życie po opublikowani w Dzienniku Urzędowym UE.

 • 18:45

  Wolontariusz i dokumentalista Mateusz Lachowski, który przebywa w Kijowie relacjonował w TVN24: Jeśli chodzi o samo otoczenie miasta, nie jest tak, że w jakikolwiek sposób Rosjanie posunęli się do przodu. Walki trwają dalej w tym samym miejscu. Tak, jak wczoraj mówiłem, byłem na froncie od strony wschodniej, Rosjanie zostali zatrzymani, nawet delikatnie odrzuceni i wycofani. Jeżeli chodzi o wschodnią stronę, to jest dalej granica 50 kilometrów do centrum. Jeśli chodzi o stronę zachodnią, to jest dalej granica 25 kilometrów. Przy czym, kiedy Rosjanie podciągają artylerię, ona ma zasięg około 15-20 kilometrów, więc dzielnice takie jak Obołoń mogą zostać trafione przez pociski artyleryjskie. Nastroje w mieście są takie jakie były. Miasto jest twierdzą, jest gotowe do obrony.

 • 18:29

  Prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpi online w amerykańskim Kongresie w środę o godzinie 9.00 (godz. 14.00 czasu polskiego) - ogłosili w poniedziałek liderzy obu izb parlamentu USA.

 • 18:13

  Z powodu ostrzałów Charkowa zniszczonych jest prawie 600 domów mieszkalnych, 50 szkół, a także placówki medyczne - podały w poniedziałek służby prasowe charkowskiej rady miejskiej na komunikatorze Telegram.

  Domów, które ucierpiały nie można już odremontować, tak więc ich lokatorzy "faktycznie stracili mieszkania" - głosi komunikat. Wśród zniszczonych placówek medycznych są m.in. szpitale porodowe.

 • 17:56

  Dziewięć osób zginęło i dziewięć zostało rannych w poniedziałkowym ostrzale wieży telewizyjnej w obwodzie rówieńskim na zachodzie Ukrainy - poinformował szef władz tego regionu Witalij Kowal cytowany przez Interfax-Ukraina. Pod gruzami wciąż są ludzie - podała agencja Ukrinform.

 • 17:45

  Rosyjscy okupanci narzucają reżim terroru i cenzury, zastraszają dziennikarzy i zmuszają ich do pracy dla rosyjskiej propagandy - poinformowała w poniedziałek na Telegramie ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy, okupanci grożą dzieciom, rodzicom i żonom dziennikarzy, by zmusić ich do pracy na rzecz rosyjskiej propagandy - napisała Denisowa.

 • 17:26

  W poniedziałek z Awdijiwki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy ewakuowano 99 osób, w tym 35 dzieci - poinformował szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na swoim kanale na komunikatorze Telegram.

  Agencja Ukrinform podaje, że Awdijiwka jest ostrzeliwana od niedzielnego wieczora, w tym z zestawów rakietowych Toczka-U. Uszkodzone są domy prywatne i szkoła.

 • 17:01

  Wskutek rosyjskiego ostrzału przedszkola w Czuhujewie w obwodzie charkowskim Ukrainy zginął 15-latek - poinformowała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na prokuraturę okręgową w Charkowie. W wyniku ostrzału uszkodzono również kilka pobliskich domów prywatnych.

 • 16:58

  - Świat nie potrzebuje nowej zimnej wojny. Chińskie stanowisko w sprawie kryzysu na Ukrainie jest jasne: (...) suwerenność i integralność terytorialna wszystkich państw musi być respektowana, zasady Karty Narodów Zjednoczonych musza być zachowane, a obawy dotyczące bezpieczeństwa wszystkich państw muszą być traktowane poważnie - - powiedział ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ

  Chiński dyplomata wezwał OBWE do stworzenia warunków do pokojowego zakończenia konfliktu na Ukrainę, lecz poparł rozmowy według planu przedstawionego przez Rosję. Skrytykował też nakładane na Rosję sankcje i ich wpływ na globalną gospodarkę i ceny energii.

 • 16:44

  Z zagrożonych działaniami wojennymi miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy ewakuowano w poniedziałek ponad 1700 osób - poinformował szef regionu, Serhi Hajdaj na Faebooku.

  Jak poinformował, z Siewierodoniecka wyjechało około 600 osób, z Łysyczańska - 260, z Kreminnej - 82, z Rubiżnego - 480. Miejscowość Hirske opuściło 80 cywilów, Popasnę - 130 i dalszych 80 osób, które wyjechały własnymi samochodami. Z Popasnej ludzie wyjeżdżali, gdy toczyły się walki, ale nikt nie ucierpiał - dodał szef regionu.

 • 16:41

  Unia Europejska odnotowuje "oznaki" możliwego użycia przez Rosję w wojnie na Ukrainie broni chemicznej lub biologicznej oraz wzywa do powstrzymania eskalacji działań wojennych i wykorzystywania zakazanej broni - powiedział w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej ds. zagranicznych Peter Stano.

  - UE jest gotowa na każdy scenariusz, lecz nie spekulujmy i skoncentrujmy się na wysiłkach, aby powstrzymać agresję przeciwko Ukraińcom i Ukrainie, wycofać rosyjskie oddziały i znaleźć rozwiązanie tego kryzysu w drodze negocjacji, a nie przy użyciu siły i broni, zakazanej broni - mówił Stano.

 • 16:36

  Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR): w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło dotąd co najmniej 636 cywilów, w tym 46 dzieci.

  OHCHR zaznacza, że liczba ofiar wśród ludności cywilnej na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższa, ale nie jest ujęta w bilansie z powodu opóźnienia dochodzących do Biura informacji i wydłużonego procesu weryfikacji tych doniesień.

 • 16:08

  Wiktor Zołotow, dyrektor Federalnej Służby Wojsk Gwardii Narodowej i członek rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa oświadczył, że inwazja Rosji na Ukrainę nie przebiega tak szybko, jak chciał Kreml.

  "Chciałbym powiedzieć, że nie wszystko idzie tak szybko, jak byśmy chcieli" - przekazał. "Ale zmierzamy w kierunku naszego celu, krok po kroku i zwycięstwo będzie nasze" - dodał.

 • 15:48

 • 15:25

  Fundusze na pomoc humanitarną trafiają głównie na samą Ukrainę, ale są przeznaczone również dla innych krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, jako środki przyznawane na zaspokojenie potrzeb uchodźców, którzy przybyli do tych państw - przekazał w poniedziałek rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

 • 15:22

  Rau: rosyjska agresja zagraża samemu istnieniu OBWE i stabilności porządku międzynarodowego opartego o zasady

 • 15:21

  Zbigniew Rau: nie mogę być bezstronny w obliczu rażącego łamania prawa humanitarnego, obojętność sprzyja agresorowi

 • 15:21

  Szef polskiego MSZ przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: działania Rosji na Ukrainie stanowią akt państwowego terroryzmu

 • 15:19

  Rau: To Rosja wspierana przez reżim białoruski podjęła decyzję, żeby działać poza granicami prawa międzynarodowego. To właśnie przywódcy Rosji sprowokowali narastającą izolację ich kraju i rosyjskiego narodu

 • 15:16

  Rau: Rosja używała rozmów dyplomatycznych, by kupować czas i przygotować swój atak

 • 15:16

  Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przed Radą Bezpieczeństwa ONZ: wzywam Radę Bezpieczeństwa, by zrobiła wszystko co w jej mocy, by zatrzymać agresję Rosji na Ukrainę

 • 15:15

  Doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak przekazał, że czwarta runda rozmów delegacji Rosji i Ukrainy w poniedziałek została zakończona i będzie kontynuowana we wtorek.

 • 14:32

  Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana przez Ukrinform: Prawie 150 tysięcy ludzi zostało już ewakuowanych korytarzami humanitarnymi w bezpieczne miejsca.

  "Generalnie proces jest bardzo trudny. Okupanci nie wywiązują się z zawieszenia broni, a ludzie często wciąż są zagrożeni w korytarzach humanitarnych, które powinny gwarantować im bezpieczny wyjazd" - przekazała.

 • 14:25

  Polskie Ministerstwo Obrony Narodowej na Twitterze: Dziś w Warszawie minister Mariusz Błaszczak na temat sytuacji na Ukrainie oraz wojskowej współpracy dwustronnej polsko-amerykańskiej rozmawiał z amerykańskimi senatorami, którzy przebywają z oficjalna wizytą w Polsce.

 • 14:18

  Mariupolska rada miejska poinformowała, że do godziny 13 lokalnego czasu w poniedziałek ponad 160 prywatnych samochodów zdołało wyjechać z oblężonego przez rosyjskie siły miasta w kierunku miejscowości Berdiańsk. Przekazano, że ewakuowani mieszkańcy zmierzają po uzgodnionym wcześniej korytarzu humanitarnym do Zaporoża.

  "Jest potwierdzenie, że obecnie w kierunku ustalonego korytarza humanitarnego przestrzegane jest zawieszenie broni" - napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie.

 • 14:11

  Andrzej Szaraburak, nauczyciel języka polskiego, który jest w Chersoniu na antenie TVN24: Na razie nic się nie zmienia. Jak byliśmy okupowani, tak jesteśmy. Nie ma korytarzy humanitarnych, żebyśmy mogli stąd wyjechać. Wczoraj mieliśmy demonstrację pokojową w Chersoniu, pokazaliśmy, że jesteśmy Ukrainą i nigdy nie będziemy Rosją.

 • 13:57

  Hakerom z grupy Anonymous udało się w poniedziałek uzyskać dostęp do danych niemieckiego oddziału rosyjskiej spółki energetycznej Rosnieft Deutschland GmbH. Jak podkreślają hakerzy, udało im się zdobyć dane "na dużą skalę", a część z nich zniszczyć – informuje portal rbb24. Cyberatak potwierdził rzecznik niemieckiego oddziału Rosnieftu.

  Burkhard Woelki poinformował, że "rozmiarów szkód nie można na razie oszacować".

 • 13:56

  Prezydent Ukrainy: zadajemy wrogowi takie straty, że nie wie już, gdzie szukać rezerw

 • 13:36

  "Miasta w obwodzie są nie do poznania (…). Na zdjęciu widać Siewierdonieck, są podobne zdjęcia każdej miejscowości w obwodzie. Mieszkańcy obwodu są bohaterami. Nasze obwodowe centrum jest w całkowitej ruinie. Sytuacja humanitarna jest krytyczna" – napisał Hajdaj.

 • 13:35

  Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Facebooku: "Miasta widma. Okupanci wciąż niszczą mieszkańców i miejscowości w obwodzie ługańskim. W ciągu ostatniego dnia było 57 ostrzałów miast i wsi. Pokojowi mieszkańcy ginęli i odnosili rany w wyniku 'rosyjskiego wyzwolenia'. Bardzo trudno ich policzyć, ponieważ ostrzał nie ustaje".

  Według niego 13 marca w miastach Siewierdonieck, Lisiczańsk, Rubiżne i Popasna uszkodzonych lub zniszczonych zostało 47 prywatnych wielopiętrowych budynków i innych obiektów. Ostrzał uszkodził również dwie szkoły i gazociąg w Siewierdoniecku.

 • 13:22

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opublikowanym na Facebooku przekazał: Rosyjscy okupanci nadal tworzą na swoim terytorium rezerwy do prowadzenia wojny z Ukrainą. Powstają oddziały najemników, gotowych za pieniądze wykonywać zbrodnicze rozkazy rosyjskich dowódców. Według dostępnych informacji w Syrii otwarto centra rekrutacji najemników, gdzie w ostatnich dniach zwerbowano ponad 1000 osób, a do Rosji przybyło już około 400 osób.

  "Rosyjskie siły okupacyjne, wykonując zbrodnicze rozkazy kierownictwa wojskowo-politycznego Federacji Rosyjskiej, kontynuują operację ofensywną przeciwko Ukrainie. Jednak dotychczas główne zadania polegające na rozbiciu zgrupowań Sił Zbrojnych Ukrainy, dotarciu do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego oraz przejęciu kontroli nad lewobrzeżną Ukrainą nie zostały przez wroga zrealizowane" - ocenił Sztab Generalny.

 • 13:13

  Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie Wiaczesław Wojnarowśkyj podczas spotkania z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego w Tarnowie: W imieniu Ukrainy, od całego narodu ukraińskiego wyrażam serdeczną wdzięczność za to, co robi prezydent, rząd, parlament Polski, władze lokalne, samorządowe. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za to wsparcie w tak trudnej sytuacji dla mojego narodu.

  Jak podkreślił Wojnarowśkyj, Ukraina walczy z Rosją nie tylko o swoją suwerenność i integralność terytorialną. "Ukraina w tej chwili stoi w obronie wyboru cywilizacyjnego" - powiedział.

 • 12:50

  Dmytro Kułeba: Rosja stała się krajem toksycznym, od którego odwraca się cały świat. Gospodarka Rosji się sypie.

 • 12:49

  Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba: Przekonuję zachodnich kolegów, że potrzebne są kolejne sankcje. Rosję trzeba ukarać za brutalne naruszenia prawa międzynarodowego.

 • 12:46

  "Linia zasilająca Czarnobylską Elektrownię Atomową i (miasto) Sławutycz została ponownie uszkodzona przez okupanta niedługo po tym jak pracownicy Ukrenerho ją naprawili" - przekazał w poniedziałek ukraiński operator sieci energetycznej Ukrenerho na Facebooku.

  Ukrenerho nie podaje, czy elektrownia została teraz odcięta od wszystkich zewnętrznych źródeł energii - zauważa agencja Reutera. Operator zażądał umożliwienia naprawy sieci.

 • 12:05

  Jedna osoba zginęła, a sześć zostało rannych w Kijowie, kiedy na miasto spadły odłamki rosyjskiej rakiety – poinformował w poniedziałek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w komunikatorze Telegram.

  "Dosłownie chwilę temu odłamki rakiety spadły na ulicę w (dzielnicy) Kureniwce. Jeden człowiek zginął, sześciu zostało rannych. Dwóch rannych zabrała karetka. Całkowicie został zniszczony trolejbus, w którym nie było pasażerów. Wypadły szyby, uszkodzone zostały balkony okolicznych domów i pomieszczenia handlowe na parterze" – oznajmił Kliczko.

 • 11:53

  Minister spraw zagranicznych Izraela Jair Lapid zapewnił w poniedziałek podczas wizyty na Słowacji, że jego kraj nie będzie szlakiem do ominięcia sankcji nałożonych na Rosję w związku z inwazją na Ukrainę.

  Lapid powiedział także, że Izrael zrobi wszystko, co możliwe, żeby pośredniczyć w osiągnięciu pokoju.

 • 11:46

  Mieszkańcy miejscowości Biłozirka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy wyszli w poniedziałek na wiec, by zaprotestować przeciwko rosyjskiej okupacji; rosyjscy żołnierze zaczęli strzelać w powietrze – poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na relacje mieszkańców na Facebooku.

 • 11:45

  Morawiecki: Oni tam walczą także o naszą wolność. Walczą o demokrację w Europie, o sprawiedliwość, o normalność. Wiem, że oni już wygrali swoją wolność. To, co robią na Ukrainie, to walka bezprecedensowa o utrzymanie niepodległości swojego kraju. Dają przykład całej Europie.

 • 11:43

  Morawiecki: Będziemy robić wszystko, by pomóc Ukrainie obronić jej suwerenność. Zdajemy sobie sprawę, że jeżeli tam ta suwerenność zostanie zniszczona, to zniszczone zostaną europejskie wartości, wartości tak drogie naszemu sercu, czyli wolność i niepodległość.

 • 11:42

  Premier Mateusz Morawiecki po szczycie Trójkąta Lubelskiego: Czasy się zmieniają, pokolenia mijają, ale Rosja cały czas prowadzi swoją politykę agresji i wykorzystuje surowce naturalne, by szantażować pozostałą część Europy

 • 11:38

  Szef wydziału śledczego policji obwodu charkowskiego Serhij Bołwinow poinformował na Facebooku, że w wyniku rosyjskiego ataku w mieście Dergacze poniosła śmierć 15-letnia Darina.

  W dom Dariny trafił rosyjski pocisk. Inne osoby, które w nim przebywały - rodzice dziewczyny i dwoje rodzeństwa - przeżyły i nie zostały ranne. W momencie ataku Darina znajdowała się w innym pokoju niż reszta mieszkańców domu, ponieważ poszła po zabawki dla małych dzieci.

  Rosyjski ostrzał był skierowany na dzielnice mieszkaniowe, szpitale i budynki przemysłowe. W samym Charkowie został zniszczony czteropiętrowy budynek mieszkalny.

 • 11:28

  Wszystkie czynne elektrownie atomowe na Ukrainie pracują stabilnie - poinformował w poniedziałek w komunikatorze Telegram Enerhoatom, ukraiński koncern państwowy obejmujący wszystkie cztery elektrownie jądrowe.

  "Bieżąca moc wszystkich czterech ukraińskich elektrowni jądrowych zapewnia niezbędną wielkość produkcji energii elektrycznej na potrzeby kraju. Promieniowanie, warunki przeciwpożarowe i środowiskowe w elektrowniach jądrowych i na sąsiadujących z nimi terenach nie zmieniły się i mieszczą się w granicach obowiązujących norm" – podała firma.

  Enerhoatom dodał, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się obecnie około 50 pojazdów wojskowych, około 400 rosyjskich żołnierzy, a także duża ilość materiałów wybuchowych i broni.

 • 11:17

  W wyniku rosyjskiego ataku z powietrza we wsi Komariwka w okolicach Buczy w obwodzie kijowskim zniszczone zostały dwa prywatne domy i sklep; informacje o ofiarach są sprawdzane – podała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na obwodową policję.

 • 11:10

  Miasta obwodu kijowskiego leżące na linii frontu są z powodzeniem ewakuowane już piąty dzień z rzędu – poinformował szef władz obwodowych Ołeksij Kułeba w telewizji ukraińskiej. - Zawieszenie broni w naszym obwodzie obowiązuje, choć jest bardzo względne - oświadczył Kułeba, dodając, że z miejsca, gdzie się znajduje, co jakiś czas słychać w pewnej odległości odgłosy eksplozji.

  Kułeba informował w weekend na swoim profilu na Facebooku, że w sobotę i niedzielę ewakuowano prawie 8 tys. osób m.in. z Buczy, Hostomla i Borodziaki, w tym pacjentów szpitala psychiatrycznego

 • 11:05

  Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przebiera białoruskich żołnierzy w mundury rosyjskiej armii, by wysłać ich do walki przeciwko Ukrainie – oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  - Niektórzy Białorusini odmawiają walki przeciwko naszemu krajowi. Dziś Białorusini są przekonywani, by przebrać się w rosyjskie mundury i wejść na nasze terytorium przebrani za rosyjskich żołnierzy – dodał sekretarz RBNiO Ukrainy.

  Daniłow zaznaczył, że Ukraina jest w pełni przygotowana na taki scenariusz. - Ostrzegam was: jeśli znajdziemy tu Białorusinów, zostaną odparci tak samo, jak dziś Rosjanie i Czeczeni – powiedział.

 • 10:59

 • 10:49

  Kilka silnych eksplozji było słychać w Kijowie w poniedziałek około godz. 11 czasu miejscowego (godz. 10 w Polsce). Prawdopodobnie były to odgłosy ukraińskiej obrony przeciwlotniczej strzelającej do rosyjskich samolotów lub rakiet – podała stacja CNN.

  Z centrum Kijowa widocznych było również kilka słupów dymu unoszącego się do nieba – przekazała amerykańska stacja.

 • 10:48

  Rosyjska inwazja dotknęła już około 18 mln ludzi w Ukrainie, z czego 6,7 mln osób to tzw. uchodźcy wewnętrzni - przekazało w poniedziałek biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę. Ponadto prawie 3 mln mieszkańców 44-milionowej Ukrainy uciekło przed działaniami zbrojnymi za granicę - dodano w oświadczeniu na stronie internetowej organizacji.

  WHO przekazała również, że od początku rosyjskiej inwazji do soboty odnotowano 31 zweryfikowanych ataków na placówki medyczne w Ukrainie. W ich wyniku zginęło 12 osób, a rannych zostało 34, w tym pracownicy służby zdrowia.

  "WHO stanowczo potępia akty przemocy przeciw opiece medycznej. Każdy atak z osobna pozbawia ludzi usług ratujących życie. Ataki na system ochrony zdrowia są naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego i praw człowieka" - przekazała oenzetowska instytucja.

 • 10:44

  Większość Ukraińców, którzy uciekli przed wojną za granicę nie zamierza tam zostawać na stałe i chce wrócić do ojczyzny - oświadczyła w poniedziałek wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko we wpisie na swoim profilu w serwisie Facebook.

  "Wojna wywołana przez Rosję spowodowała bezprecedensowy od II wojny światowej kryzys migracyjny w Europie. Ponad 2,5 mln Ukraińców wyjechało już za granicę, a liczba ta będzie się tylko zwiększać. Ludzie zmuszeni są opuścić swoje domy, krewnych i przyjaciół, aby ratować życie swoje i swoich dzieci" - napisała Swyrydenko.

 • 10:40

 • 10:40

  Rozpoczęła się czwarta runda rosyjsko-ukraińskich negocjacji - poinformował w poniedziałek około godz. 10.15 portal Ukrainska Prawda, powołując się na doradcę ukraińskiego prezydenta i jednego z uczestników rozmów Mychajło Podolaka.

 • 10:24

  Australia i Holandia w ramach Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) podjęły wspólne kroki prawne przeciw Rosji w sprawie zestrzelenia samolotu linii Malaysia Airlines MH17 w 2014 roku - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.

  17 lipca 2014 r. samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów i 38 Australijczyków.

 • 10:09

  Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczyna się spotkanie szefów rządów państw Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczą premier Mateusz Morawiecki, premier Litwy Ingrida Szimonyte, a także zdalnie ukraiński premier Denys Szmyhal.

 • 10:02

  W rosyjskim mieście Biełgorod, około 40 km od granicy z Ukrainą, miał powstać obóz, w którym przebywają rosyjscy żołnierze odmawiający walki - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Wobec przetrzymywanych tam wojskowych mają być stosowane "przedprocesowe środki śledcze".

  W obozie podlegającym komendantowi wojskowemu Biełgorodu - jak twierdzi ukraiński Sztab Generalny - przebywają także rosyjscy żołnierze, którzy po leczeniu zostali wypisani ze szpitali i oczekują na odesłanie do swoich oddziałów.

 • 9:57

  "Negocjacje. Czwarta runda. Na temat pokoju, zawieszenia broni, natychmiastowego wycofania wojsk i gwarancjach bezpieczeństwa. Twarde dyskusje. Choć Rosja zdaje sobie sprawę z bezsensowności swoich agresywnych działań, wciąż łudzi się, że 19 dni przemocy przeciwko pokojowym miastom Ukrainy to właściwa strategia" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

 • 9:43

  "Do tych za granicą, którzy boją się zostać 'wciągnięci w III wojnę światową'. Ukraina skutecznie walczy. Potrzebujemy waszego wsparcia w tej walce. Zaopatrzcie nas we wszelką niezbędną broń. Nałóżcie więcej sankcji na Rosję i całkowicie ją odizolujcie. Pomóżcie Ukrainie pokonać Putina, a zapobiegniecie większej wojnie" - napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

 • 9:41

  Rosyjskie wojska zbombardowały most, który zapewniał połączenie transportowe między Enerhodarem a Zaporożem - podała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat państwowego ukraińskiego koncernu Enerhoatom. "Konwoje i ewakuacja ludzi są na razie niemożliwe. Objazdy tylko złymi drogami przez punkty zapalne, gdzie znajdują się pozycje bojowe wroga" - poinformował Enerhoatom.

  W pobliżu Enerhodaru znajduje się zajęta przez siły rosyjskie Zaporoska Elektrownia Atomowa. Szef Enerhoatomu Petro Kotin powiedział w piątek, że na terenie siłowni przebywa ok. 500 rosyjskich żołnierzy uzbrojonych w broń automatyczną, a pracownicy obiektu są w złym stanie psychicznym.

 • 9:22

 • 9:21

  Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na Kramatorsk w obwodzie donieckim Ukrainy – poinformował szef władz miejskich Ołeksandr Honczarenko na Facebooku. Do ataku doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek.

 • 9:16

  Dotychczas co najmniej 90 dzieci zginęło, a ponad 100 odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna w komunikatorze Telegram.

  "Najwięcej ofiar w obwodach kijowskim, charkowskim, donieckim, czernihowskim, sumskim, chersońskim, mikołajowskim i żytomierskim" – podała prokuratura.

 • 9:03

  Strona ukraińska otworzy w poniedziałek 10 korytarzy humanitarnych - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk, którą cytuje portal RBK.

  Siedem korytarzy zostanie otwartych w obwodzie kijowskim na trasach: wsie Bohdaniwka i Nowobohdaniwka-Browary; wieś Peremoha-Browary; wieś Bobryk-Browary; Hostomel-wieś Biłohorodka; Worzel i Nemiszajewe-Biłohorodka; wieś Dmytriwka-Biłohorodka.

  Pozostałe trzy korytarze zaplanowano w obwodach ługańskim i donieckim: Siewierodonieck-Słowiańsk; Popasna-Słowiańsk; Hirske-Słowiańsk.

 • 9:01

  Sztab generalny Ukrainy poinformował w mediach społecznościowych o szacunkowych stratach Rosjan od początku inwazji. Według ukraińskiej armii Rosjanie stracili ponad 12 tysięcy żołnierzy.

  Ukraińcy zniszczyli 389 czołgów, 1249 transporterów opancerzonych, 150 systemów artyleryjskich, 64 wyrzutnie, 77 samolotów, 90 śmigłowców, 34 jednostki sprzętu przeciwlotniczego, 617 pojazdów wojskowych, trzy okręty, 60 cystern i 8 bezzałogowców.

 • 8:52

  Doradca prezydenta Ukrainy: W obleganym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu zginęło już 2,5 tysiąca mieszkańców.

 • 8:42

  Prawie 120 mld dolarów to wartość strat, jakie spowodowały rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę – poinformował wiceminister gospodarki Ukrainy Denys Kudin w ukraińskiej telewizji. Jak podkreślił, suma ta wciąż rośnie w miarę dalszych działań bojowych.

 • 8:34

  Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku lotniczym na miasteczko Snihuriwka w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.

  W wyniku ataku, do którego doszło w poniedziałek rano, uszkodzonych zostało pięć budynków mieszkalnych, wybuchły też pożary. Spod gruzów ekipy ratunkowe wydostały sześcioro ludzi.

 • 8:33

  Wicepremier Ukrainy: Podejmiemy kolejną próbę dostarczenia pomocy humanitarnej do Mariupola.

 • 8:28

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autor:akr,js

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Prokuratura Okręgowa w Charkowie

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości