Szef władz obwodowych: dwie osoby nie żyją, trzy ranne w Lisiczańsku po rosyjskim ostrzale

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa już 27. dzień. Na skutek ostrzału ze strony agresora dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Wcześniej administracja obwodu zaporskiego przekazała, że sześć osób, w tym dwoje dzieci, odniosło obrażenia, gdy żołnierze rosyjscy ostrzelali z broni automatycznej dwa samochody osobowe. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Rosja używa do ataków na ukraińskie miasta niszczycielskiej artylerii, systemów rakietowych Kindżał i Bastion, zwraca się także o pomoc do krajów Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - przekazał w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Poinformował, że strona rosyjska notuje wysokie straty wśród najwyższych rangą oficerów.

> Z siedmiu zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych zadziałały cztery, ewakuowano 7295 osób – poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Niemal cztery tysiące z Mariupola.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając do członków Knesetu, izraelskiego parlamentu, nawiązał do tego, co spotkało Żydów podczas II wojny światowej. - Nazywali to "ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej". [...] Pomyślcie sobie, co teraz mówi się w Moskwie. Słuchajcie, jak w tej chwili znowu padają te słowa "ostateczne rozwiązanie problemu dotyczącego Ukrainy" - powiedział.

> W poniedziałek ma odbyć się kolejna, piąta runda rozmów delegacji Rosji i Ukrainy w sprawie zawieszenia broni i wycofania rosyjskich wojsk z ukraińskiego terytorium - poinformowały media w Kijowie. Ewentualne negocjacje byłyby prowadzone za pośrednictwem połączenia wideo.

> Z informacji sztabu generalnego Ukraińskich Sił Zbrojnych wynika, że po stronie wojsk rosyjskich na Ukrainie będą wkrótce walczyć najemnicy z Libii. Odpowiednie porozumienie w tej sprawie zostało prawdopodobnie osiągnięte podczas wizyty w Moskwie generała Chalifa Haftara - jednej z głównych postaci w libijskiej wojnie domowej.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:10

    W ramach sankcji nałożonych na Rosję po jej napaści na Ukrainę w porcie w Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego - poinformował w poniedziałek rząd tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

  • 4:44

    Nexta: Jedyny rosyjski producent czołgów Uralvagonzavod wstrzymał produkcję. Głównym powodem jest brak części składowych.

  • 4:09

  • 2:14

    Szefowie dyplomacji USA i Francji Antony Blinken i Jean-Yves Le Drian wezwali w poniedziałek wieczorem do zaostrzenia sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na kontynuowanie przez nią ofensywy na Ukrainie - poinformowało na swojej stronie internetowej francuskie MSZ cytowane przez agencję Ukrinform.

  • 2:09

    "Miejmy na uwadze, że narażeni na dezinformację jesteśmy w każdym momencie. Należy krytycznie traktować wszelkie podejrzane treści w internecie. Takie podejście pozwoli nam nie stać się narzędziem w rękach autorów akcji dezinformacyjnych" – wskazał NASK na Twitterze na administrowanym przez siebie profilu #WłączWeryfikację.

    "W ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie. (...) Zgłaszajmy podejrzane profile do administracji mediów społecznościowych" – radzi NASK.

    NASK podkreśla również, by pamiętać o weryfikacji treści zamieszczanych w internecie, szczególnie tych, które wydają się kontrowersyjne. Zaznacza też, że jeżeli ktoś padł ofiarą manipulacji i powielił fake newsa, powinien sprostować przekazane treści.

  • 1:35

    W Mariupolu pozostaje ponad 100 tysięcy mieszkańców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Agencja Ukrinform przekazała ponadto, że liczba cywilnych ofiar w Mariupolu przekroczyła w poniedziałek 3 tysiące. Sytuację w mieście określono jako katastrofę humanitarną.

  • 0:34

    Prezydent USA Joe Biden wyraził w poniedziałek pogląd, że rosyjskie oskarżenia, iż Ukraina posiada broń biologiczną i chemiczną mogą świadczyć, że Władimir Putin sam rozważa użycie takich broni w wojnie z Ukrainą. Ostrzegł również przed możliwymi atakami rosyjskich hakerów na amerykańskie firmy.

    - Putin jest przyparty do ściany i daje teraz fałszywe sygnały, które fabrykuje, w tym twierdzenia, że my, Ameryka, mamy w Europie broń biologiczną i chemiczną, co jest po prostu nieprawdą - powiedział Joe Biden na spotkaniu z biznesmenami.

  • 0:15

    Fińska Służba Celna przejęła 21 luksusowych łodzi zimowanych obecnie w hangarach na terenie kraju. Według celników mogą należeć do rosyjskich oligarchów lub ich firm objętych sankcjami Unii Europejskiej. O zakazie przemieszczania niektórych jachtów nałożonym przez służbę celną, poinformował w poniedziałek wieczorem dziennik "Helsingin Sanomat". Chodzi o łodzie przechowywane przez sezon zimowy w halach, czy hangarach m.in. nad Zatoką Fińską. Nie można ich obecnie przekazać do użytkowania. Doniesienia gazety potwierdziła Fińska Służba Celna (Tulli).

  • 0:12

  • 0:07

    Szef MEiN Przemysław Czarnek poinformował w poniedziałek, że podpisał dwa rozporządzenia m.in. o organizacji oddziałów przygotowawczych poza infrastruktura szkolną, określające warunki techniczne i bezpieczeństwa obiektów, w których mogą działać oddziały przygotowawcze. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli i o rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży, będących obywatelami Ukrainy. Jeszcze w poniedziałek zostały one opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  • 23:53

    "Rosja twierdzi, że wystrzeliła pewną liczbę pocisków 'hipersonicznych' przeciwko celom na zachodniej Ukrainie. Jeśli to prawda, był to prawdopodobnie Kindżał - system rakietowy wystrzeliwany z powietrza, oparty na pocisku balistycznym Iskander, który był już intensywnie wykorzystywany przez siły rosyjskie w ataku na Ukrainę" - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Rosyjskie twierdzenia o użyciu rozwijanego systemu Kindżał mają najprawdopodobniej na celu odwrócenie uwagi od braku postępów w rosyjskiej kampanii lądowej. Jest bardzo mało prawdopodobne, by użycie pocisków Kindżał wpłynęło w istotny sposób na wynik rosyjskiej kampanii na Ukrainie" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 23:35

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w w wywiadzie telewizyjnym, że spotkanie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem jest niezbędne aby ustalić stanowisko Rosji w kwestii zakończenia wojny. - Uważam, że bez takiego spotkania nie będzie możliwe zrozumienie do czego oni są gotowi, aby zakończyć wojnę - powiedział Zełenski w wywiadzie dla ukraińskiego nadawcy Suspilne news.

    Zełenski zastrzegł, że podczas takiego spotkania kwestia ukraińskich terytoriów okupowanych nie może być przedmiotem dyskusji oraz, że Ukraina nie może "zaakceptować żadnego ultimatum ze strony Rosji". - Ukraina nie może wykonać ultimatum Federacji Rosyjskiej. Trzeba wszystkich nas zniszczyć, wtedy ich ultimatum będzie spełnione. Na przykład oddać Charków, Mariupol czy Kijów. Ani mieszkańcy Charkowa, ani Mariupola, ani Kijowa, ani też ja nie możemy tego zrobić - powiedział Zełenski

    Ukraiński prezydent podkreślił, że "wszelki kompromis" w rozmowach z Rosją będzie musiał być poddany referendum na Ukrainie. Dodał, że kwestie, które mogłyby zostać poruszone w referendum, mogą dotyczyć terytoriów okupowanych przez siły rosyjskie, w tym Krymu, lub gwarancji bezpieczeństwa oferowanych Ukrainie przez kraje NATO w zastępstwie członkostwa w Sojuszu.

    Mówiąc o perspektywie członkostwa Ukrainy w NATO Zełenski oświadczył: „Wszyscy już to zrozumieliśmy. Nie jesteśmy akceptowani w NATO, ponieważ państwa członkowskie boją się Rosji.

  • 22:58

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował na Facebooku nagranie z przesłaniem na kończący się 26. dzień wojny w Ukrainie. "To był trudny dzień. Trudne wnioski. Ale to kolejny dzień przybliżył nas do zwycięstwa. Za pokój dla naszego państwa" – napisał w opisie nagrania.

    773 tys. wyświetleń · 10 tys. reakcji | Звернення Президента України Володимира Зеленського за підсумками 26-го дня війни. | «Це був день важких подій. Важких висновків. Але це був іще один день, який наближає нас до нашої перемоги. До миру для нашої держави». Звернення... | By Офіс Президента України | Facebook

    «Це був день важких подій. Важких висновків. Але це був іще один день, який наближає нас до нашої перемоги. До миру для нашої держави». Звернення...

  • 22:43

    Dwie osoby zginęły, a trzy odniosły obrażenia w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiego ostrzału - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu Serhij Hajdaj na Facebooku.

    Dodał, że spod gruzów zniszczonego budynku w Lisiczańsku udało się wydostać osiem osób.

    Hajdaj poinformował, że w poniedziałek ostrzeliwano także inne miasta obwodu. W Siewierodoniecku zaatakowano szpital dziecięcy, wskutek czego zapalił się dach. Nie było natomiast żadnych ofiar, gdyż wszystkich pacjentów, matki i personel udało się w porę ewakuować.

  • 22:43

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że wszelkie kompromisy uzgodnione z Rosją w celu zakończenia wojny będą musiały zostać przegłosowane przez Ukraińców w referendum.

    "Ludzie będą musieli zabrać głos i odpowiedzieć na taką czy inną formę kompromisu. A to, czym (kompromisy) będą, jest przedmiotem naszych rozmów i (negocjacji w sprawie) porozumienia między Ukrainą a Rosją" – powiedział w wywiadzie opublikowanym przez ukraińskiego nadawcę Suspilne.

    Dodał, że kwestie, które mogłyby zostać poruszone w referendum, mogą dotyczyć terytoriów okupowanych przez siły rosyjskie, w tym Krymu, lub gwarancji bezpieczeństwa oferowanych Ukrainie przez kraje NATO w zastępstwie członkostwa w Sojuszu.

    "Wszyscy już to zrozumieliśmy. Nie jesteśmy akceptowani w NATO, ponieważ państwa członkowskie boją się Rosji. To wszystko. I musimy się uspokoić i powiedzieć: ‘Ok, będą konieczne inne gwarancje bezpieczeństwa’" – podkreślił ukraiński prezydent.

    "Są kraje NATO, które chcą być gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy, które są gotowe zrobić wszystko, co Sojusz musiałby zrobić, gdybyśmy byli jego członkami. I myślę, że to normalny kompromis" – dodał.

    Zdaniem Zełenskiego kwestie gwarancji bezpieczeństwa będą wymagać zmian konstytucyjnych i zmian w ustawodawstwie ukraińskim. Powiedział też, że jego kraj nie może spełnić ultimatum Rosji, np. oddać Charkowa, Mariupola czy Kijowa. Mówił, że do spełnienia tego ultimatum "trzeba wszystkich nas zniszczyć".

    "Ukraina nie może wykonać ultimatum Federacji Rosyjskiej. Trzeba wszystkich nas zniszczyć, wtedy ich ultimatum będzie spełnione. Na przykład - oddać Charków, Mariupol czy Kijów. Ani mieszkańcy Charkowa, ani Mariupola, ani Kijowa, ani też ja, prezydent - nie możemy tego zrobić" - powiedział Zełenski.

    Tłumaczył, że mieszkańcy zajętych przez Rosjan miast na południu Ukrainy już pokazali swoją postawę wobec Rosjan. Gdy ci instalują flagę rosyjską, mieszkańcy ją zdejmują. "Pobili człowieka, więc ludzie ukryli się, ale w nocy przyszli i zdjęli flagę" - opisywał.

    Ponownie podkreślił, że ultimatum ze strony Rosji mogłoby zostać zrealizowane tylko w sytuacji, gdyby Ukraina została całkowicie zniszczona. "Możemy spełnić ultimatum tylko wtedy, gdy nie będziemy istnieć" - podsumował.

  • 22:37

    W porcie w Gibraltarze zatrzymano luksusowy jacht, który należy do rosyjskiego oligarchy Dmitrija Pumpianskiego - poinformował w poniedziałek rząd tego terytorium zamorskiego Wielkiej Brytanii.

    W ramach sankcji nałożonych na Rosję po jej napaści na Ukrainę Wielka Brytania zamknęła wszystkie swoje porty dla wszystkich statków pływających pod banderą Rosji, należących, czarterowanych lub obsługiwanych przez Rosjan i dotyczy to także brytyjskich terytoriów zamorskich. Jednak władze portu w Gibraltarze po konsultacji z rządem tego terytorium zgodziły się, by pływający pod banderą Malty 72-metrowy jacht "Axioma" wszedł do portu, gdyż jest on przedmiotem innych roszczeń ze strony jednego z międzynarodowych banków, po czym po zacumowaniu jacht został zatrzymany. Ani tytułu tych roszczeń, ani nazwy banku nie ujawniono.

    Pumpianski jest właściciela firmy TMK, będącej jednym z największych na świecie producentów rur stalowych. Po napaści Rosji na Ukrainę został on objęty sankcjami zarówno przez Wielką Brytanię, jak i Unię Europejską.

  • 22:21

    - Z pewnością widzimy jasne dowody na to, że rosyjskie siły popełniają zbrodnie wojenne, i pomagamy zbierać na to dowody - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby podczas konferencji prasowej. Odmówił jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jakie będą reperkusje tych zbrodni.

    Rzecznik resortu obrony USA oznajmił, że Rosjanie w coraz większym stopniu opierają się na ostrzale miast z dystansu, co wynika z ich sfrustrowania faktem, że nie zdołali osiągnąć głównych celów swojej ofensywy, w tym zajęcia głównych miast. Jak dodał, wojska rosyjskie wciąż borykają się z problemami logistycznymi, w tym z brakiem żywności i paliwa, i mają problemy z komunikacją oraz dowodzeniem.

    Kirby ocenił też, że poszczególne rosyjskie oddziały sprawiają wrażenie, jakby działały osobno, i pokazują słabą integrację wojsk powietrznych i lądowych.

    Przedstawiciel Pentagonu powiedział też, że USA wkrótce zaczną dostarczać Ukrainie sprzęt przewidziany w ogłoszonym w ubiegłym tygodniu pakiecie pomocy wojskowej wartej 800 mln dolarów, w tym drony.

  • 21:58

    Ponad 8 tys. osób ewakuowano w poniedziałek na Ukrainie siedmioma z ośmiu uzgodnionych korytarzy humanitarnych – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.

    Z Mariupola nad Morzem Azowskim (obwód doniecki) do Zaporoża ewakuowano ponad 3 tys. osób, z Wełykiej Dymerki w obwodzie kijowskim do Browarów - ponad 4370 osób, z Buczy do Worzela - 380 osób, a z Lisiczańska, Siewierodoniecka i miejscowości Hirske (obwód ługański) do Bachmutu - ponad 300 osób.

    Nie udało się natomiast przeprowadzić ewakuacji z Kozarowicz (obwód kijowski) do Wyszogrodu, gdyż wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę.

  • 21:43

  • 21:37

    Prezydent zwrócił się do mieszkańców okupowanych przez Rosjan miast: Berdiańska, Kachowki, Enerhodaru, Melitopola i Chersonia, podkreślając, że jest to "wolne południe Ukrainy". - W Chersoniu widzieliśmy, jak do wolnych ludzi strzelają niewolnicy. To niewolnicy propagandy, która zmienia ich świadomość - powiedział Zełenski. Mówił także, że "tych niewolników przysłała Rosja" i że nigdy nie widzieli oni "tylu wolnych ludzi na placach i ulicach".

    - Nigdy nie widzieli tysięcy ludzi, którzy nie boją się ich - niewolników z bronią w ręku - dodał Zełenski. Przekonywał także, że "ci niewolnicy uważają wolność za niebezpieczeństwo" i wywołuje ona u nich "strach, który propagandziści umieją przekuć w nienawiść".

    Prezydent ostrzegł, że na Rosjan strzelających do cywilów w Chersoniu spadną "plagi egipskie", tak samo będzie "w Berdiańsku, Melitopolu i Kachowce - wszędzie, gdzie okupanci porywają naszych ludzi".

  • 21:36

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się w poniedziałek do mieszkańców miast południa kraju, okupowanych przez wojska rosyjskie, podkreślając, że protesty, na które wychodzą tam mieszkańcy są bohaterskim czynem i że Ukraina pamięta o nich.

    - Chciałbym, by nawet na mgnienie oka nasi Ukraińcy na południu nie pomyśleli, że Ukraina nie pamięta o nich. Wasze protesty to wielki bohaterski czyn. To szczęście, że mamy takich ludzi, że my wszyscy to Ukraina - powiedział Zełenski w nagraniu wideo. - Walczymy o każdego Ukraińca - zapewnił.

  • 21:32

  • 21:27

    Sześć osób, w tym dwoje dzieci, odniosło obrażenia, gdy żołnierze rosyjscy ostrzelali z broni automatycznej dwa samochody osobowe w obwodzie zaporoskim – poinformowała administracja obwodowa na stronie internetowej.

    Samochody z cywilnymi pasażerami jechały trasą korytarza humanitarnego. Rosyjscy żołnierze obwinili o ostrzał stronę ukraińską, ale poszkodowani zaprzeczyli ich wersji. Dzieci przewieziono do obwodowego szpitala w Zaporożu, a dorosłych – trzy kobiety i mężczyznę – do szpitala we wsi Pokrowske.

  • 21:01

    Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki odnosząc się do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, zapowiedziała, że kwestia uchodźców będzie w niej kluczowa. Pytana, czy podróż przyniesie jakieś konkretne rezultaty, odpowiedziała twierdząco, choć odmówiła podania szczegółów.

    - (Rezultaty) zawsze są przy okazji takich wizyt. Wciąż jednak finalizujemy szczegóły podróży i konkretów dotyczących tego, co (prezydent Biden) będzie robił w Polsce. Oczywiście spotka się ze swoim odpowiednikiem i z pewnością podziękuje mu za wysiłki i pracę Polski, by przyjąć uchodźców i osiedlić ich tam w tym czasie - oznajmiła rzeczniczka. Więcej szczegółów ma zapowiedzieć we wtorek doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

  • 20:55

    Sześć osób, w tym dwoje dzieci, odniosło obrażenia, gdy żołnierze rosyjscy ostrzelali z broni automatycznej dwa samochody osobowe w obwodzie zaporoskim – poinformowała administracja obwodowa na stronie internetowej.

    Samochody z cywilnymi pasażerami jechały trasą korytarza humanitarnego. Przekazano, że rosyjscy żołnierze obwinili o ostrzał stronę ukraińską, ale poszkodowani zaprzeczyli ich wersji. Dzieci przewieziono do obwodowego szpitala w Zaporożu, a dorosłych – trzy kobiety i mężczyznę – do szpitala we wsi Pokrowske.

  • 20:34

    - Prezydent (Joe Biden - red.) bardzo jasno zapowiedział, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy, by walczyć z rosyjskimi żołnierzami, i że to nie jest w naszym interesie. Ale będziemy nadal omawiać szereg pomysłów, w tym ten" - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, w odpowiedzi na pytanie o zgłoszony przez Polskę pomysł wysłania pokojowej misji na Ukrainę.

  • 20:20

    Trzy osoby zginęły, a jedna została ranna, gdy na skutek rosyjskiego ostrzału wybuchł pożar na stacji benzynowej w Mikołajowie na południu Ukrainy – poinformowała na Facebooku Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie mikołajowskim. Jak podano, ofiary śmiertelne to mężczyźni. Ranna kobieta została przewieziona do szpitala. Pożar, który objął powierzchnię 10 metrów kwadratowych, udało się już ugasić.

  • 20:06

    Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba przekazał w telewizyjnym wywiadzie, że "rzeczywiście jest szykowany piąty pakiet sankcji". - Jestem przekonany, że zostanie przyjęty i będzie zawierać dodatkowy spis osób odpowiedzialnych za rosyjską agresję, za popełnianie zbrodni wojennych (...). Przewiduje on także pewne sankcje gospodarcze – oświadczył. Dodał, że są wprawdzie państwa, które apelują, by się nie spieszyć z przyjęciem nowych sankcji, ale "intensywnie z nimi pracujemy, wyjaśniamy im, że to niedopuszczalne stanowisko".

    Kułeba przyznał, że z powodu "niekonstruktywnego" stanowiska niektórych państw do nowego pakietu nie wejdzie embargo na dostawy ropy i gazu z Rosji na rynek UE. - Będą tam inne rzeczy gospodarcze, które teraz są finalizowane. Na pewno doczekamy się piątego pakietu. Kiedyś wyciśniemy też gaz i ropę, ale wymaga to więcej czasu – zapewnił.

  • 19:53

    W poniedziałek odbyło się posiedzenie kierownictwa PiS. - Rozmawialiśmy o sytuacji związanej z agresją rosyjską na Ukrainie - o kwestiach dotyczących naszego udziału w akcji rozszerzania sankcji, a także naszych działań w kierunku uruchomienia misji pokojowej na Ukrainie – powiedział dziennikarzom wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

  • 19:51

    W obwodzie zaporoskim wojska rosyjskie prowadzą "ukryte przygotowania do przeprowadzenia wyborów prorosyjskiej administracji rejonów (powiatów) i miast" - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

    Wyrażono obawę, że wojska rosyjskie przygotowują pod pozorem "konwojów humanitarnych" transport amunicji do obwodu zaporoskiego. Może się on odbyć przy użyciu białych ciężarówek rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Pojazdy takie Rosjanie skoncentrowali w porcie w okupowanym Berdiańsku.

    Sztab ocenia przy tym, że wojska rosyjskie bardzo potrzebują remontu uszkodzonego uzbrojenia i sprzętu. W obwodzie zaporoskim Rosjanie uruchomili punkt remontowy, w którym naprawianych jest do 20 sztuk sprzętu opancerzonego.

    Nadal w oddziałach rosyjskich dochodzi do przypadków dezercji. W obwodzie kijowskim grupa żołnierzy zagarnęła samochody mieszkańców, przebrała się w stroje cywilne i odjechała w kierunku granicy ukraińsko-białoruskiej - poinformował Sztab Generalny.

  • 19:39

    Od 25 marca każdy dorosły uchodźca z Ukrainy będzie mógł wymienić na złote do 10 tys. ukraińskich hrywien po kursie oficjalnym - poinformował w poniedziałek Narodowy Bank Polski.mWymiana będzie możliwa po zaokrąglonym, oficjalnym, a nie kantorowym kursie - zaznaczył NBP w komunikacie. Polski bank centralny poinformował również, że odpowiednią umowę z Narodowym Bankiem Ukrainy podpisał w piątek.

  • 19:34

    Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że Unia Europejska jest gotowa do podjęcia dalszych sankcji wobec Rosji – podał Reuters.

    Borrell powiedział to dziennikarzom po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli.

  • 19:33

    Biden zachęcił do wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w sektorze prywatnym.

  • 19:32

    Amerykański przywódca wskazał, że rząd USA nie może bronić się sam przed takim zagrożeniem.

    "Większość amerykańskiej infrastruktury krytycznej jest (czyjąś – red.) własnością i jest obsługiwana przez sektor prywatny, a właściciele i operatorzy infrastruktury krytycznej muszą przyspieszyć wysiłki, aby zamknąć swoje cyfrowe drzwi" – napisał

  • 19:30

    "Dzisiaj moja administracja ponawia ostrzeżenia oparte na ewoluujących informacjach wywiadowczych, że rząd rosyjski bada opcje potencjalnych cyberataków" - przekazał Joe Biden.

  • 19:29

    "To krytyczny moment, aby przyspieszyć nasze prace nad poprawą bezpieczeństwa cybernetycznego w kraju i wzmocnieniem naszej narodowej odporności. Wcześniej ostrzegałem przed ewentualnością, że Rosja może prowadzić złośliwą działalność cybernetyczną przeciwko Stanom Zjednoczonym, w tym w odpowiedzi na bezprecedensowe koszty gospodarcze, które nałożyliśmy na Rosję wraz z naszymi sojusznikami i partnerami" - czytamy w oświadczeniu.

  • 19:28

    Biały Dom opublikował oświadczenie prezydenta Joe Bidena w sprawie narodowego cyberbezpieczeństwa.

  • 19:19

    Największe rosyjskie lotnisko, moskiewskie Szeremietiewo poinformowało, że zwolniło jedną piątą swojego personelu i zamroziło rekrutację - podał w poniedziałek Reuters. Jako przyczynę podano spadek ruchu pasażerskiego z powodu zachodnich sankcji.

    Agencja przypomniała, że Stany Zjednoczone i Europa zamknęły swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych, co skłoniło Moskwę do odwetu poprzez nałożenie tego samego środka. Sankcje odcięły także dostawy samolotów i części zamiennych do Rosji. Reuters podał, że od 16 marca część pracowników Szeremietiewa poszła na urlopy i otrzymała dwie trzecie wynagrodzeń.

  • 19:18

    "Ukraina nie może wykonać ultimatum Federacji Rosyjskiej. Trzeba wszystkich nas zniszczyć, wtedy ich ultimatum będzie spełnione. Na przykład - oddać Charków, Mariupol czy Kijów. Ani mieszkańcy Charkowa, ani Mariupola, ani Kijowa, ani też ja, prezydent - nie możemy tego zrobić" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla zachodnich mediów.

    Tłumaczył, że mieszkańcy zajętych przez Rosjan miast na południu Ukrainy już pokazali swoją postawę wobec Rosjan. Gdy ci instalują flagę rosyjską, mieszkańcy ją zdejmują. "Pobili człowieka, więc ludzie ukryli się, ale w nocy przyszli i zdjęli flagę" - opisywał.

    Ponownie podkreślił, że ultimatum ze strony Rosji może się zrealizować tylko wtedy, jeśli Ukraina zostanie całkowicie zniszczona. "Możemy spełnić ultimatum tylko wtedy, gdy nie będziemy istnieć" - podsumował. Fragment wywiadu opublikował portal Suspilne. W całości wywiad zostanie wyemitowany w poniedziałek po godz. 21 czasu polskiego.

  • 19:14

    Szef MON Mariusz Błaszczak: Czeka nas jeszcze wieczorna sesja, gdzie będziemy omawiać sytuację na Ukrainie i możliwości wsparcia.

  • 19:14

    Pięć osób zginęło, a co najmniej 10 odniosło obrażenia w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa i artylerii na miasto Awdijiwka i okoliczne miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz miejskich Witalij Barabasz.

    "Dziś rosyjska swołocz znów przyniosła do Awdijiwki śmierć i zniszczenie. (…) Ci dranie dokonują 'denazyfikacji' szkół i mieszkań cywilnej ludności, całkowicie je niszcząc" – oznajmił Barabasz. Dodał, że w istocie armia ukraińska walczy z cywilami, a nie z Siłami Zbrojnymi Ukrainy.

    Wcześniej szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko informował, że wskutek ataku zginęła co najmniej jedna osoba, a dwie zostały ranne.

  • 19:13

    Błaszczak: Kompas Strategiczny, to dokument, który określa przyszłość, jeżeli chodzi o współprace obronną państw UE.

  • 19:12

    Szef MON Mariusz Błaszczak po spotkaniu ministrów obrony państw UE: Kompas Strategiczny został przyjęty przez ministrów spraw zagranicznych ministrów obrony UE. Ten dokument różni się od projektu, który wcześniej omawialiśmy. Wyeliminowane zostały zagrożenia, one ssą mniejsze, tego, żeby UE w sprawach bezpieczeństwa rywalizowała z NATO.

  • 19:09

    Według dziennikarzy wszystkie oddziały rosyjskiej piechoty morskiej przerzucone na Ukrainę już uczestniczą w walkach na terytorium tego kraju. To np. 810. samodzielna brygada piechoty morskiej rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, która została wysadzona w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i wówczas około 80 żołnierzy odmówiło udziału w wojnie przeciwko Ukrainie. Jedna z grup wchodzących w skład tej brygady bierze udział w walkach w Donbasie. Siły tej samej brygady są prawdopodobnie szykowane do szturmu oblężonego Mariupola - ocenia CIT.

    "Jeśli chodzi o inne brygady piechoty morskiej, które zostały przerzucone przed inwazją, to również tutaj są bezpośrednie czy pośrednie dowody, że biorą one udział w walkach lądowych na terytorium Ukrainy" - dodają autorzy komentarza. Chodzi np. o 336. brygadę piechoty morskiej Floty Bałtyckiej czy 155. brygadę piechoty morskiej Floty Pacyfiku.

  • 19:09

    Groźba rosyjskiego desantu morskiego w Odessie jest obecnie niewielka, bo wszystkie brygady rosyjskiej piechoty morskiej przerzucone na Ukrainę uczestniczą już w walkach w innych miejscach - oceniają dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team (CIT).

    Możliwości desantu nie należy całkiem wykluczać, musiałby się on jednak odbyć przy użyciu niejednorodnych sił z kilku różnych brygad. Rosjanie potrzebowaliby także podejścia swych wojsk lądowych do Odessy od strony północnej, a na razie jest to dość odległe zagrożenie - ocenia CIT w komentarzu zamieszczonych w poniedziałek na Telegramie.

  • 19:02

    "Dzisiaj ponad 20 autobusów próbuje dotrzeć do zielonych korytarzy. Jest bardzo trudno, ponieważ trwa ostrzał. Mam nadzieję, że uda nam się ewakuować ludzi, bo dzieci znowu cierpią. Troje dzieci znalazło się pod ostrzałem w okręgu połowskim, gdzie rodziny opuszczały Mariupol i uciekały. Jedno dziecko jest w stanie krytycznym" - napisał Staruch w poniedziałek na Telegramie.

    Dodał, że inna rodzina trafiła pod ostrzał w rejonie kamjanskim i tam także jedno dziecko jest w stanie krytycznym.

  • 18:59

    Rosyjskie wojsko ostrzelało w poniedziałek autobusy ewakuacyjne wywożące ludzi z oblężonego Mariupola. Ranna jest czwórka dzieci - poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  • 18:43

    Rau: Kwestia zablokowani portów jest niezwykle istotna. Tu widzimy pewne różnice, bo dużo łatwiej do tego przekonać państwa naszej części Europy, państwa bałtyckie razem z Finlandią. Są tacy, którzy uważają, że cenne byłoby jednak to, żeby Unia Europejska jako całość była do tego przekonana i wprowadziła takie sankcje jednego dnia.

  • 18:41

    Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau rozmawiał w Brukseli z dziennikarzami po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony w sprawie Ukrainy.

  • 18:38

    NBP udostępnił Narodowemu Bankowi Ukrainy linię swapową do 1 mld dol.

  • 18:27

    Brytyjski premier Boris Johnson i przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel rozmawiali w poniedziałek telefonicznie. "Przywódcy zgodzili się, że ważna jest dalsza ścisła współpraca i wspólna odpowiedź Wielkiej Brytanii i UE na rosyjską inwazję na Ukrainę, a premier podziękował przewodniczącemu Rady Europejskiej za jego dotychczasowe działania w tym zakresie" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

    Jak dodano, zgodzili się oni również co do tego, że prezydent Rosji Władimir Putin stanowi poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego i musi zostać powstrzymany. Zwrócili też uwagę na znaczenie utrzymywania presji na reżim Putina poprzez sankcje i zapewnienie dalszej pomocy finansowej rządowi ukraińskiemu. "Premier podkreślił również potrzebę zwiększenia wysiłków na rzecz udzielenia Ukrainie dodatkowego defensywnego wsparcia wojskowego oraz dalszego zmniejszania zależności Zachodu od rosyjskich węglowodorów" - wskazano w komunikacie.

  • 18:04

    Władze USA przekażą 300 mln dolarów państwom, które przyjmują uciekinierów wojennych z Ukrainy - zapowiedział amerykański ambasador w Kiszyniowie Kent Logsdon. Sprecyzował, że chodzi o kraje regionu.

    Jak przypomniał w poniedziałek kiszyniowski portal Deschide, zapowiedź ta padła podczas niedzielnego wystąpienia amerykańskiego dyplomaty w Europejskim Centrum Edukacyjnym w Kiszyniowie. Według jego słów do Mołdawii ma trafić z tej puli środków ponad 30 mln dolarów. Pieniądze te - jak wyjaśnił ambasador –"mają wesprzeć wysiłki zmierzające do przyjęcia uchodźców do Mołdawii".

    "Środki te trafią tu w ciągu najbliższych sześciu miesięcy" - powiedział Logsdon, dodając, że z informacji władz USA nie wynika, jakoby sąsiadująca z Ukrainą Mołdawia miałaby stać się celem rosyjskiego ataku zbrojnego.

    Ambaasador USA nie sprecyzował w swoim wystąpieniu, do jakich innych krajów mają trafić środki pomocowe z USA ani o jakie kwoty chodzi.

  • 18:01

    Duda: Będę się starał wspierać dążenia Mołdawii, żeby uzyskać status kandydata do UE.

  • 18:00

    Duda: Przyjechałem także po to, by wesprzeć panią prezydent w tym bardzo trudnym czasie, bo wojna toczy się w zasadzie dzisiaj prawie na progu Mołdawii. Wszyscy rozumiemy tę trudną sytuację, trudną sytuację dostaw surowców energetycznych. Rząd polski zdecydował o przyznaniu Mołdawii 20 mln euro nieoprocentowanego kredytu, aby ułatwić poradzenie sobie z trudnościami.

  • 17:58

    Duda: I my, Polacy, dzielimy się dzisiaj z naszymi sąsiadami, Ukraińcami.

  • 17:57

    Prezydent Andrzej Duda: Chciałem bardzo podziękować całemu społeczeństwu Mołdawii za wielką życzliwość w stosunku do sąsiadów.

  • 17:54

    Sandu: Polska gości obecnie największą liczbę uchodźców ukraińskich.

  • 17:53

    Sandu: Nasze zasoby są ograniczone, dlatego poprosiliśmy o pomoc społeczność międzynarodową.

  • 17:53

    Prezydent Mołdawii Maia Sandu w Kiszyniowie na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą: Republika Mołdawii od pierwszego dnia zdecydowanie potępiła wojnę rozpętaną przeciwko Ukrainie. W taki sam zdecydowany sposób wezwaliśmy do przywrócenia pokoju. Opieramy się w tym kontekście na naszym statusie państwa neutralnego. To jednak nie oznacza, że pozostajemy obojętni na cierpienie innych. Nasi obywatele otworzyli swoje domy i serca, aby udzielić wsparcia humanitarnego ludziom, którzy ucierpieli na skutek tej tragedii.

  • 17:43

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że Ukraina nigdy nie podda się ultimatum ze strony Rosji, a miasta takie jak Kijów, Mariupol czy Charków nie zaakceptują rosyjskiej okupacji.

  • 17:39

    "Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,125 mln osób. Dzisiaj tj.21.03 do godz. 15.00 funkcjonariusze SG odprawili 18,1 tys. podróżnych - to spadek o 9 procent (wczoraj 19,9 tys.)" - podała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.

    SG zaznaczyła, że 9,6 tys. uchodźców z Ukrainy do Polski przybyło przez granicę na odcinku Bieszczadzkiego Oddziału SG, a 8,5 tys. na odcinku oddziału Nadbużańskiego. Najwięcej, 5 tys. osób, przekroczyło granicę w Medyce, a także w Hrebennem (3,1 tys.), Korczowej (3 tys.) i w Dorohusku (3 tys.).

  • 17:37

    Mer miejscowości Berysław w obwodzie chersońskim został uprowadzony przez rosyjskich okupantów – poinformowała na Facebooku w poniedziałek administracja obwodu chersońskiego na południu Ukrainy.

    Do porwania mera Ołeksandra Szapowałowa i jeszcze jednego działacza doszło w sobotę przed południem. "Już trzy doby są w niewoli" – wskazano, dodając, że w niedzielę merowi pozwolono zatelefonować do rodziny. Miejsce przetrzymywania mera nie jest znane.

    Administracja obwodu podkreśliła, że w regionie było więcej przypadków uprowadzenia przedstawicieli miejscowych władz i działaczy. "Wraz z władzami centralnymi robimy wszystko, by jeńcy jak najszybciej wrócili do domu" – zapewniono.

  • 17:34

    Urzędnik amerykańskiego resortu obrony dodał, że zarówno Rosja, jak i Ukraina zintensyfikowały działania w powietrzu. W ciągu ostatniej doby rosyjskie siły powietrzne wykonały ok. 300 lotów, choć w większości nie zapuszczały się one daleko w głąb terytorium Ukrainy, m.in. w obawie przed systemami obrony powietrznej. Zdaniem oficjela, Ukraińcy są "bardzo kreatywni" i "zwinni" w swoim użyciu tych systemów, dzięki czemu przestrzeń powietrzna wciąż jest terenem walki.

    Według Pentagonu, Rosja straciła nieco ponad 10 proc. swoich sił bojowych i rozważa dosłanie posiłków, ale dotąd nie ma materialnych dowodów, by one dotarły. Nie ma też dowodów wskazujących na dołączenie do walki wojsk białoruskich. Na Ukrainie zaangażowanych jest ok. 75 proc. rosyjskich batalionowych grup taktycznych (BTG) i 60 proc. sił powietrznych.

    Przedstawiciel resortu obrony USA ocenił, że od początku inwazji Rosja wystrzeliła ponad 1100 rakiet różnego rodzaju i zaczyna odczuwać pewne problemy z dostępnością precyzyjnych pocisków. Jednocześnie zaznaczył, że Rosjanie wciąż mają do dyspozycji ponad połowę zapasów pocisków manewrujących i balistycznych.

  • 17:33

    - (Rosyjskie - red.) uderzenia rakietowe, ostrzał artyleryjski z dalekiej odległości na te miasta to odzwierciedlenie tego, co według niektórych jest niemal desperacką próbą zyskania impetu - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu podczas briefingu prasowego na temat sytuacji militarnej na Ukrainie. Jak dodał, takie próby odwrócenia biegu wojny z natury rzeczy będą skutkowały coraz większymi ofiarami wśród cywilów.

    Oficjel stwierdził, że mimo to w ciągu ostatnich dni nie doszło do znaczących zmian, jeśli chodzi o rosyjską ofensywę. Dodał, że nie ma żadnych oznak słabnięcia ukraińskiego oporu i ataków na rosyjskie wojska, wskazując m.in. na ukraińską kontrofensywę pod Mikołajowem w kierunku Chersonia na południu kraju.

    Wojska rosyjskie nadal nie poczyniły znaczących postępów w swej ofensywie na Ukrainie i w coraz większym stopniu opierają się na ostrzałach miast z daleka, w niemal desperackiej próbie odzyskania impetu - poinformował w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

  • 17:31

    W Kijowie i obwodzie kijowskim godzina policyjna będzie obowiązywać od godz. 20 w poniedziałek do godz. 7 w środę. We wtorek nie będą pracować sklepy, apteki, stacje benzynowe i urzędy.

    - Przyczyna wprowadzenia godziny policyjnej jest związana z prawdopodobieństwem nowego ataku – wyjaśniał mer Kijowa Witalij Kliczko.

  • 17:29

    Od początku rosyjskiej inwazji blisko 400 tys. obywateli Ukrainy powróciło do kraju, w większości są to mężczyźni - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Hromadske.

    Mężczyźni stanowią 75-80 proc. powracających. Straż graniczna nie zawsze pyta ich o cel powrotu, ale większość wraca po to, by bronić kraju - ocenił rzecznik.

  • 17:25

    - Rosyjskie wojsko nadal atakuje placówki medyczne z pogwałceniem licznych konwencji międzynarodowych. Sześciu ukraińskich lekarzy zostało zabitych, a 16 jest rannych. Ostrzelano 135 szpitali, z których dziewięć zniszczono. Pod ostrzałem znalazły się również 43 karetki pogotowia - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

    Zdaniem ministra zdarzają się przypadki, gdy rosyjscy żołnierze biorą jako zakładników ukraińskich pracowników medycznych. - Wczoraj miała miejsce przerażająca sytuacja. Ekipę pogotowia, towarzyszącą konwojowi humanitarnemu, wzięto jako zakładników. Na szczęście medycy są już bezpieczni na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę – mówił Laszko.

  • 17:23

  • 17:16

    Rutte: Będziemy wspólnie pracować, aby sprawdzić, co możemy zrobić jeszcze w sprawie zamykania portów, w sprawie ewentualnych sankcji dotyczących ropy i gazu.

  • 17:15

    Mark Rutte: Cały naród Ukrainy prowadzi teraz heroiczną walkę przeciwko zbrodniczym działaniom, w których atakuje się cywilów.

  • 17:14

    Morawiecki: Holandia razem z Polską zrobi wszystko, żeby ta idea wolnej Ukrainy zwyciężyła.

  • 17:12

    Morawiecki: Rozmawialiśmy dzisiaj o blokadzie wszystkich portów europejskich na statki rosyjskie.

  • 17:11

    Morawiecki przekazał, że innym tematem rozmów z Rutte było "zunifikowane podejście do sankcji" na Rosję. - Putin musi wiedzieć, że wraz z każdą kolejną zbrodnią wojenną będą kolejne sankcje. I to robimy, to obiecujemy Kremlowi, że na pewno będziemy wzmacniać nasze stanowisko – powiedział premier Morawiecki.

  • 17:10

    Premier Mateusz Morawiecki na konferencji z premierem Holandii Markiem Rutte: Mamy do czynienia z uchodźcami, którzy reprezentują cześć swoich rodzin. Mężczyźni zostali walczyć.

  • 17:03

    "Walczymy o przetrwanie przeciwko jednej z najliczniejszych armii na świecie, przeciwko pociskom, bombom i artylerii rakietowej" - napisał w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na oficjalnym koncie w komunikatorze Telegram.

    Dodał, że jest to walka "przeciwko okupantom, którzy strzelają do uchodźców na drogach, którzy zabijają zwykłych cywilów, wywołują sztuczny głód w całych miastach, palą dzielnice mieszkalne". "To najstraszniejsza wojna w Europie od czasów II wojny światowej" - podsumował. Dołączył do tego komentarza zdjęcia obrazujące zniszczenia, pożary i straty ludzkie w jego kraju.

  • 17:01

    W ciągu minionej doby podczas obrony Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy, zniszczono dwa czołgi rosyjskie i łódź patrolową projektu 03160 Raptor - poinformował w poniedziałek ukraiński pułk Azow biorący udział w walkach. Według komunikatu tego oddziału w starciach zabito 17 Rosjan.

    Siły ukraińskie przejęły rosyjskie uzbrojenie, w tym granatnik przeciwpancerny RPG-30, wielkokalibrowy karabin maszynowy Kord i rakietowy miotacz ognia RPO Trzmiel - przekazano w oświadczeniu.

  • 16:58

    W Kiszyniowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydent Mołdawii Maią Sandu. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, wizyta polskiego przywódcy odbywa się w ramach konsultacji przed szczytem NATO i przed rozmową z prezydentem USA Joe Bidenem.

    Z Mołdawii prezydent uda się do Bułgarii i Rumunii, gdzie spotka się z prezydentami tych państw.

  • 16:57

    18 lutego władze samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej ogłosiły masową ewakuację kobiet, dzieci i osób starszych do obwodu rostowskiego w Rosji w związku z rzekomym zagrożeniem działaniami zbrojnymi ze strony Ukrainy.

    24 lutego Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę.

  • 16:57

    Jeszcze przed początkiem inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska 19 lutego nielegalnie wywiozły do Rosji 2389 dzieci z separatystycznych republik w obwodach donieckim i ługańskim - poinformowało na Facebooku w poniedziałek MSZ Ukrainy.

    "Tego rodzaju akty są rażącym naruszeniem międzynarodowego prawa humanitarnego. (...) Wzywamy społeczność międzynarodową do działania w związku z nielegalnym uprowadzaniem dzieci. Należy wzmocnić presję na Rosję, aby zmusić ją do zakończenia barbarzyńskiej wojny przeciwko narodowi ukraińskiemu" - napisano w oświadczeniu resortu dyplomacji.

    "Uprowadzenia dzieci, jak również inne zbrodnie popełniane na cywilach na Ukrainie są przedmiotem śledztwa. Sprawcy tych przestępstw zostaną pociągnięci do odpowiedzialności" - dodało MSZ.

  • 16:54

    Władze Ukrainy prowadzą rozmowy z sąsiadującymi krajami, Mołdawią i Rumunią, w sprawie zwiększenia eksportu zbóż drogą kolejową do jednego z rumuńskich portów w razie długotrwałej blokady portów ukraińskich - podają w poniedziałek media na Ukrainie i w Rumunii.

    Według ukraińskiego ministra rolnictwa Romana Łeszczenki, cytowanego przez dziennik online "Delo", rząd w Kijowie opracowuje już plan wznowienia eksportu zboża koleją do innych państw, "aby zapobiec ewentualnemu światowemu kryzysowi żywnościowemu". Łeszczenko podał, że dotychczas 80 proc. ukraińskiego eksportu zboża odbywało się przez porty Morza Czarnego, które obecnie są zablokowane przez Rosjan.

    Bukareszteńska telewizja Digi24 informuje, że zamiarem negocjujących stron jest eksportowanie ukraińskich zbóż koleją przez Mołdawię do Rumunii, aby stamtąd za pośrednictwem jednego z czarnomorskich portów były one kierowane do innych państw świata. W przypadku realizacji planu władze Ukrainy szacują, że istnieje możliwość zapewnienia eksportu zbóż z tego kraju na poziomie 5 mln ton miesięcznie.

  • 16:50

    Mieszczak: Zebraliśmy prawie 8 milionów złotych dla PAH.

  • 16:49

    Miszczak: 1,5 miliona Ukraińców oglądało koncert z telewizji naziemnej. To głownie zachodnia Ukraina, gdzie jest prąd.

  • 16:48

    Dyrektor programowy TVN Edward Miszczak mówił w TVN24 o niedzielnym koncercie "Razem z Ukrainą". - To było dużo emocji, to było dużo łez. Sam łapałem się na tym, że znając nawet, jaki będzie materiał, to jego wykonanie było niesamowite. Jak usłyszałem Maćka Musiałowskiego, który na tle tego spalonego wieżowca śpiewał swoją piosenkę, to to rozdzierało serce – powiedział.

  • 16:48

    Reznikow podziękował Wielkiej Brytanii za to, że jako pierwsza przekazała Ukrainie "poważną broń". - Wasza rola jest szczególna, a wasza odwaga i duch wyraźnie kontrastują z biernością niektórych innych krajów - powiedział. Podczas wizyty w Londynie spotkał się on także z minister spraw zagranicznych Liz Truss.

  • 16:42

    Ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział w poniedziałek w Londynie, że od 24 lutego, kiedy zaczęła się rosyjska inwazja, zginęło już co najmniej 150 ukraińskich dzieci, zniszczonych zostało ponad 400 szkół i przedszkoli oraz ponad 110 szpitali.

    - To jest terroryzm państwowy. Dlatego trzeba powstrzymać Kreml, bo pójdzie dalej. Będzie atakował inne kraje - mówił po spotkaniu ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Benem Wallace'em. Wezwał do dalszego zaostrzenia sankcji nałożonych na Rosję.

  • 16:35

    Wojska rosyjskie nadal ostrzeliwują miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy: Rubiżne, Siewierodonieck, Łysyczańsk, Kreminną i Popasną. Są zabici i ranni - poinformowała w poniedziałek ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych na Telegramie.

    "W rezultacie ostrzałów są zabici i ranni wśród cywilów. W ostrzałach uszkodzone zostały wielopiętrowe budynki i domy prywatne" - podano na komunikatorze Telegram.

    W ostrzelanym domu prywatnym w Rubiżnem w piwnicy może się znajdować troje dzieci. Ratownicy nie mogą się tam dostać z powodu ciągłych ataków. "Również w Rubiżnem wojska rosyjskie ostrzelały szkołę, powodując zapalenie się dachu. W piwnicy zapewne są ludzie" - dodały służby ratunkowe.

    W mieście płonie więcej niż 10 budynków, a ostrzały nie słabną. "Ratownicy czekają na 'ciszę' i natychmiast wyruszą, by pomóc ludziom" - dodała Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

  • 16:26

    W poniedziałek po godz. 16 w KPRM rozpoczęło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Holandii Markiem Rutte.

    Według zapowiedzi kancelarii premiera, szefowie rządów Polski i Holandii mają dyskutować na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem wsparcia dla uchodźców oraz udzielania pomocy humanitarnej dla dotkniętych wojną mieszkańców Ukrainy. "W rozmowie poruszony zostanie także temat sankcji wobec Rosji" - zaznaczono.

    Morawiecki i Rutte mają też poruszyć temat bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście obecności i aktywności sił NATO. "Będą również rozmawiać o rosnących cenach energii i działaniach podejmowanych w celu ich ograniczenia, jeśli chodzi o przygotowania do spotkania liderów Unii Europejskiej w Brukseli" - podała KPRM.

  • 16:23

    Jak ocenił Peter Szijjarto, proponowane przez niektórych utworzenie i utrzymanie strefy zakazu lotów nad Ukrainą oznaczałoby ryzyko wojny powietrznej, zaś postulowana misja pokojowa na Ukrainie niosłaby ze sobą ryzyko wojny lądowej. - O tych kwestiach trzeba mówić jasno. To nowe ryzyko wojny - powiedział.

    Jak dodał, Węgry będą przeciwne wszelkim propozycjom, które łączą się z ryzykiem wojny powietrznej lub lądowej.

    Zastrzegł, że Węgry nie są przeciwne zwiększaniu dostaw broni na Ukrainę przez inne państwa UE, ale podkreślił, że Węgry nie będą jej dostarczać i nie zezwolą na transportowanie na swoim terytorium broni śmiercionośnej.

    Odnosząc się do pomocy udzielanej ukraińskim uchodźcom przez Polskę i Węgry, Szijjarto powiedział, że choć są pod ich adresem kierowane słowa uznania, to wobec obu tych krajów wstrzymywane są środki unijne. - Chociaż ponosimy te ciężary w imieniu, i częściowo zamiast, Unii Europejskiej, to właśnie nam nie są przekazywane fundusze unijne – oznajmił.

  • 16:21

    "Z całą pewnością nie uda się osiągnąć europejskiej jedności" w sprawie ewentualnych sankcji UE skutkujących ograniczeniem lub wstrzymaniem dostaw energii z Rosji – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto, którego cytuje agencja MTI. Polityk przybył do Brukseli na spotkanie unijnych ministrów spraw zagranicznych.

    - Nie poprzemy takich sankcji, które narażają bezpieczeństwo dostaw energii na Węgry – powiedział.

    Minister powiedział, że zagrożenia związane z wojną osiągnęły nowy wymiar i dlatego rząd Węgier będzie odtąd jeszcze bardziej zdecydowanie i jednoznacznie występować w obronie swoich interesów narodowych, czyli pokoju i bezpieczeństwa. Ocenił, że przyjęte w ubiegłym tygodniu stanowisko NATO jest zbieżne z narodowymi interesami bezpieczeństwa Węgier, zgodnie z którymi trzeba robić wszystko, by Sojusz Północnoatlantycki nie wmieszał się w tę wojnę i by obecny konflikt nie przekroczył granic Ukrainy.

  • 16:18

    Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield w rozmowie ze stacją CNN wykluczyła udział sił amerykańskich w proponowanej przez Polskę misji pokojowej NATO na Ukrainie. Podkreśliła, że Waszyngton nie chce eskalacji napięć, która prowadziłaby "do wojny ze Stanami Zjednoczonymi".

    - Prezydent (USA Joe Biden) powiedział bardzo jasno, że nie wyślemy amerykańskich żołnierzy na Ukrainę - powiedziała Thomas-Greenfield, pytana przez dziennikarza CNN, czy administracja USA poprze inicjatywę dotyczącą utworzenia misji pokojowej.

    Jak przypomniała, Biden podkreślił, że "gdyby doszło do ataku na którykolwiek kraj NATO, to zgodnie z art. 5 (Traktatu Północnoatlantyckiego) USA udzielą wsparcia tym krajom i będą ich bronić". - Nie wiem, jakie decyzje zostaną podjęte na konferencji NATO ani jak NATO odpowie na propozycję Polski - dodała Thomas-Greenfield pytana, czy stanowisko amerykańskiej administracji wyklucza tylko udział wojsk USA w misji pokojowej na Ukrainie, czy też jest w ogóle przeciwne udziałowi NATO w takiej operacji.

  • 16:16

    Myśliwiec należący do rosyjskiego lotnictwa wojskowego został zestrzelony przez siły ukraińskie pod Czuhujewem w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w poniedziałek szef obwodu Ołeh Syniehubow. Maszyna zapaliła się i spadła po rosyjskiej stronie granicy.

    Dodał, że rankiem w poniedziałek w obwodzie charkowskim, na terenie kontrolowanym przez Rosjan, Ukraińcy zestrzelili dwa rosyjskie aparaty bezzałogowe (drony). Są to maszyny typu Orłan, wykorzystywane do zwiadu i naprowadzania na cel. Syniehubow ocenił, że dzięki działaniom ukraińskiej obrony przeciwlotniczej już od kilku dni nad Charkowem nie widać rosyjskiego lotnictwa.

  • 16:14

    Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało alert dla użytkowników telefonów komórkowych z ukraińskimi kartami SIM w sprawie uruchomienia pociągów specjalnych z Krakowa i Katowic.

  • 16:13

    Papież Franciszek powiedział w poniedziałek, że wydatki na zbrojenia to "skandal". - Czemu nie zjednoczyć naszych sił i zasobów, by stoczyć prawdziwe batalie cywilizacyjne, walkę z głodem i brakiem wody, z chorobami i epidemiami, z ubóstwem i dzisiejszym niewolnictwem? - pytał. Franciszek mówił o tym podczas audiencji dla działaczy organizacji wolontariatu z Modeny na północy Włoch, realizującej projekty pomocowe głównie w Afryce.

    - Czemu trzeba prowadzić wojnę z powodu konfliktów, które powinniśmy rozwiązać, rozmawiając jak ludzie? – zastanawiał się papież. Jak ocenił, pewne decyzje nie są neutralne. - Przeznaczanie dużej części wydatków na broń oznacza odebranie ich innym, dalsze odbieranie temu, komu potrzeba niezbędnych rzeczy – mówił. - I to jest skandal : wydatki na zbrojenia. Ileż wydaje się na broń, to straszne - mówił Franciszek.

    Dalej mówił: - Wydaje się na broń, by prowadzić wojnę, nie tylko tę, która jest straszna i trwa teraz. Odczuwamy ją bardziej, bo jest blisko.

    Papież podkreślił, że wojny trwają bez przerwy w Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji. Wyraził opinię, że "wydawanie pieniędzy na broń brudzi duszę, serce, ludzkość".

  • 16:04

    Cała czwórka dziennikarzy uprowadzonych w poniedziałek w okupowanym przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy jest już na wolności - poinformował Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy (NSŻU). Jako ostatni wypuszczony został wydawca Mychajło Kumok i członkowie jego rodziny.

  • 15:59

    Stany Zjednoczone nie mogą niezależnie potwierdzić ani obalić weekendowej deklaracji Rosji, że wystrzeliła pociski hipersoniczne na ukraiński cel, ale użycie takiej broni nie ma sensu z perspektywy wojskowej – powiedział w poniedziałek wyroki rangą urzędnik Departamentu Obrony USA, cytowany przez agencję Reuters.

    - Możliwe, że próbują wysłać wiadomość na Zachód - powiedział oficjel, który chciał zachować anonimowość. Dodał, że z militarnego punktu widzenia "po prostu nie ma w tym zbyt wiele praktyczności".

    Rosja informowała w sobotę, że użyła hipersonicznych pocisków Kindżał do zniszczenia składu amunicji we wsi Delatyn w obwodzie iwanofrankiwskim. W niedzielę zaś rosyjski resort obrony przekazał, że po raz kolejny pociski te zostały wykorzystane, tym razem do zniszczenia magazynów paliw w Konstantinowce na południu Ukrainy.

  • 15:54

  • 15:43

    Wójt wioski Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy został uprowadzony przez rosyjskich okupantów – poinformował w poniedziałek portal RBK-Ukraina, powołując się na szefa władz obwodu Ołeha Syniehubowa.

    Według niego wójt Mykoła Sykałenko został uprowadzony z własnego domu i wywieziony w kierunku wsi Łypcy.

    "Wspólnie z organami ochrony prawa wyjaśniamy wszystkie okoliczności i robimy wszystko, by znaleźć i przywieźć z powrotem Mykołę Sykałenkę" – oświadczył Syniehubow.

    Rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa oznajmiła w poniedziałek, że siły rosyjskie na szeroką skalę uprowadzają urzędników i mieszkańców na okupowanych przez siebie terenach Ukrainy.

  • 15:32

    Rosyjski sąd uznał w poniedziałek Meta Platforms INC., firmę-matkę Facebooka i Instagrama, za medium "ekstremistyczne" i zakazał działalności tych serwisów społecznościowych.

    4 marca Facebooka zablokował już rosyjski państwowy regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, który uzasadnił tę decyzję "dyskryminowaniem przez Facebook mediów rosyjskich".

    Wcześniej Facebook nałożył restrykcje na agencję RIA Nowosti, państwowy kanał telewizyjny Zwiezda i portale informacyjne Lenta.ru oraz Gazeta.ru

  • 15:21

    Wojska rosyjskie zbombardowały szpital psychiatrycznyw Mikołajowie – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na szefa wydziału ochrony zdrowia władz obwodu mikołajewskiego Maksyma Beznosenko.

    "Nikt nie został poszkodowany, bo wszyscy byli w schronie przeciwbombowym" – oświadczył Beznosenko, cytowany przez Ukrinform.

  • 15:15

    Liczba osób próbujących wyjechać z Ukrainy przez granicę zachodnią spadła do 70 tys. w ciągu doby - poinformował w poniedziałek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko na briefingu prasowym we Lwowie.

    Dla porównania, w pierwszych dniach inwazji rosyjskiej około 150 tys. osób w ciągu doby próbowało wyjechać przez przejścia graniczne na granicy zachodniej – dodał. Na zachodzie Ukraina graniczy z Polską, Słowacją i Węgrami.

    Przed inwazją granice Ukrainy z Unią Europejską przekraczało średnio 50 tys. osób w ciągu jednej doby.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:mjz, ft //now\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Serhij Hajdaj

Tagi:
Raporty: